Біль у потилиці, при русі й повороті голови – чому виникає і що робити?

Зміст

 • 1 Різкий біль з боків голови – мігрень
 • 2 Мігрень і її симптоми
 • 3 Мігрень та її причини
 • 4 Мігрень і лікарська експертиза
 • 5 Лікування мігрені
 • 6 Лікування мігрені – це довгострокові профілактичні заходи
 • 7 Перспективи лікування

Різкий біль з боків голови – мігрень

Боль в затылке, при движении и повороте головы – почему возникает и что делать?

Мігрень – це палаюча одностороння (болить лівий або правий бік) біль голови; відбувається частіше у жінок, особливо, у зв’язку з менструацією. Локалізується, в скронях, чоло, потилицю, підсилюється при будь-якому русі, навіть при повороті голови (на лівий або правий бік, вгору або вниз). Іноді біль у потилиці, погіршується при повороті, прострілює в іншу область голови або в шию (часто болить лопатка). Нерідко паморочиться голова.

Основні симптоми мігрені включають нудоту, ауру, поколювання рук, підвищену чутливість до зовнішніх подразників, іноді, навіть «відключення» свідомості. Хоча причина мігрені ще точно не відома, не варто недооцінювати ретельне обстеження, яке може виключити інші пошкодження головного мозку, характерні подібними симптомами (паморочиться в голові, болить в потилиці, біль погіршується при русі й повороті голови і т. д.).

Мігрень являє собою тривалий і дуже наполегливий захворювання, основним симптомом якого є важкі і постійний біль голови, яка, як вже було сказано, концентрується на одній стороні (болить зліва, справа, в потилиці) і погіршується або паморочиться при русі й повороті.

Захворювання виникає без всякої видимої причини, і часто буває дуже важко послабити біль або повністю позбавитися від неї. У середньому, мігрень зустрічається у жінок, зокрема, у зв’язку з менструацією, однак, не уникає недуга і чоловіків. У більш важких випадках, біль супроводжується іншими неприємними симптомами, про яких піде мова нижче.

Мігрень і її симптоми

Боль в затылке, при движении и повороте головы – почему возникает и что делать?

Симптоми мігрені, зазвичай, виникають у чотирьох основних фазах. На першому етапі, який відбувається менше, ніж у половини пацієнтів, приблизно за 24 години до нападу, і носить назву продромальній фази, відзначимо такі досить тонкі симптоми, як:

 • Підвищена чутливість до зовнішніх подразників.
 • Дратівливість.
 • Підвищений апетит до солодкого.
 • Збільшення позіхання.
 • Нічні кошмари.
 • Приблизно за годину до болю у деяких сприйнятливих людей виникають дивні відчуття і незвичайні чуттєві сприйняття, відомі під загальною назвою «аура». Типовими є наступні прояви:

 • Миготливі вогні перед очима.
 • Зникнення частини поля зору.
 • Поколювання та слабкість кінцівок.
 • Іноді паморочиться голова.
 • Третя фаза є фактичним нападом. Без лікування біль голови триває протягом 2-30 годин, як правило, проявляється з одного боку (іноді – в потилиці), і супроводжується нудотою і навіть блювотою; біль посилюється при будь-якій фізичній активності, часто – навіть при повороті голови. Людина стає дуже чутливим до яскравого світла і, отже, намагається знайти темну і тиху кімнату.

  Після того, як біль відступить (яка посилюється при будь-якому русі і навіть при повороті голови) та інші супутні симптоми (нерідко паморочиться голова, давить у потилиці, є нудота…), людина відчуває втому і загальне виснаження, часто виявляється м’язова біль, посилюється при повороті тіла, потім настає повне полегшення і розслаблення.

  Така схема мігрені присутня у всіх людей. Іноді повністю відсутня фаза аури, в інших вона може бути значно більш виразна або виникають інші симптоми, такі, як шум у вухах або навіть втрата свідомості; у одних людей біль локалізується з лівої сторони, в інших – з правого, у третіх – болить в потилиці…

  Мігрень та її причини

  Боль в затылке, при движении и повороте головы – почему возникает и что делать?

  Основна причина мігрені поки не відома, але вказується її зв’язок з декількома внутрішніми і зовнішніми факторами.

  Щодо внутрішніх причин першість отримала підвищена збудливість нервової системи і розлад контрольних механізмів мозку, які захищають його від надмірної активності; важливу роль відіграє дисбаланс у рівнях гормонів.

  До факторів зовнішнього середовища, перш за все, відноситься певна їжа (наприклад, цитрусові фрукти), надмірне споживання алкоголю, яскраве світло, стрес, втому і голод. В результаті цих та деяких інших, раніше невизнаних, механізмів відбувається зниження мозкового кровотоку. На це реагують судини головного мозку своїм розширенням і зміною структури стінок, які стають добре прохідними для рідини. Ці зміни згодом викликають запалення в тканині мозку, після чого виникає типова головний біль при мігрені, яка концентрується в лобової і скроневої області, або ж на потилиці, і погіршується при русі й повороті голови.

  Мігрень і лікарська експертиза

  Боль в затылке, при движении и повороте головы – почему возникает и что делать?

  При підозрі на мігрень (одностороння гострий біль, що локалізується в односторонньому порядку: в скроневій/лобової області, на потилиці…, погіршується при русі й повороті), необхідно виконати деякі медичні огляди, які виключать всі інші причини цефалгії, яка може бути викликана, наприклад, пухлинами мозку (також болючість в потилицю, підсилюється при повороті), інфекціями, кровотечею в тканини головного мозку або короткочасним зниженням мозкового кровотоку (у разі недостатності функції серця і т. д.); також передбачається ефект протизаплідних засобів у виникненні мігрені у молодих жінок, але цей зв’язок не була переконливо продемонстрована.

  Лікування мігрені

  Боль в затылке, при движении и повороте головы – почему возникает и что делать?

  Лікування мігрені являє собою тривалий складний процес, який складається, в основному, визначення і виключення різноманітних тригерів (їжа, стрес…). При лікуванні мігрені використовується багато методів. Найпростіший спосіб полягає в уникненні провокуючих факторів. При легких формах захворювання ефективними є анальгетики, при середніх і тяжких формах використовуються антимигренозные препарати.

  Лікування включає в себе ряд лікувальних і режимних заходів, і для кожного пацієнта в якості ефективної заходів може бути застосований зовсім інший підхід.

  Першим кроком у лікуванні є виняток вплив провокуючих факторів, які викликають напади. Людині слід уникати яскравого дратівної світла, невідповідної їжі і стресових ситуацій. Якщо людина піддається постійному впливу стресових факторів, і не в змозі розслабитися, для нього буде хорошим рішенням відвідування психолога і проходження курсів психотерапії або вправ на розслаблення. Деякі експерти також рекомендують акупунктуру або гомеопатію, проте ефективність цих методів не була остаточно доведена.

  Якщо напади мігрені пов’язані з іншими симптомами, такими, як запаморочення, біль у м’язах або втома, дуже важливо регулярно відпочивати і дотримуватися правил гігієни сну. Якщо вищезгадані заходи не допомагають, то, як правило, виникає необхідність почати медичне лікування, що лікування фармацевтичними препаратами.

  При легких формах досить знеболюючих (анальгетиків), переважно, Парацетамолу, ацетилсаліцилової кислоти (Аспірину) або Ібупрофену. Якщо цього не достатньо, ці препарати можуть бути об’єднані з кофеїном або кодеїном, але необхідно суворо дотримуватися запропонованої дозування і час прийому ліків.

  При помірних формах захворювання анальгетики доцільно поєднувати з протизапальними препаратами, які, зазвичай, потрібно вводити іншим способом, ніж перорально.

  При важкому перебігу недуги і безлічі інших симптомів препаратами першого вибору є антимигреники, дія яких спрямована проти різних проявів захворювання.

  Лікування мігрені – це довгострокові профілактичні заходи

  Боль в затылке, при движении и повороте головы – почему возникает и что делать?

  У людей, які схильні до мігрені або напади відбуваються на регулярній основі, частіше, ніж три рази на місяць, рекомендується введення профілактичного лікування за допомогою деяких спеціальних препаратів. Ця терапія повинна дотримуватися в довгостроковій перспективі і адаптуватися до мінливих проявів захворювання.

  Якщо профілактичне лікування є ефективним, воно призводить до зменшення частоти та інтенсивності головного болю на 50%.

  Найбільш часто використовуваними препаратами є вальпроєва кислота і речовини, отримані з неї. Крім того, вводяться трициклічні антидепресанти, які впливають на рівень гормонів в головному мозку, і деякі ліки з більш низькою активністю, наприклад, екстракт гінкго білоба. Деякі експерти також вказують на позитивні ефекти ін’єкції ботулінічного токсину в м’язи обличчя.

  Перспективи лікування

  Боль в затылке, при движении и повороте головы – почему возникает и что делать?

  Хоча мігрень – це хвороба далеко не смертельна, вона здатна принести людині масу незручностей і, значною мірою, вплинути на його повсякденне життя. Методи лікування, які можуть полегшити деякі з симптомів, як і використовувані препарати (їх ефективність) варіюються залежно від індивідуальної сприйнятливості людини. Деякі люди в змозі впоратися із захворюванням за допомогою простих анальгетиків, інші залежать від використання патентованих лікарських засобів, значна група хворих вказує на відсутність ефективності будь-яких лікарських препаратів.

  Як і при ряді інших захворювань, при мігрені застосовне правило, що вчасно розпочате лікування і ретельне дотримання терапевтичних заходів у багатьох випадках приносить реальний шанс на полегшення, а іноді і повне лікування від більшості неприємних симптомів.

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *