Біль в потилиці і не лише при фізичних навантаженнях

Боль в затылке и не только при физических нагрузках

Всім відомо, що після фізичного навантаження і активності відбувається секреція гормонів щастя – ендорфінів. Але це не завжди вірно. Іноді може виникнути неприємний сюрприз, яким є різкий пульсуючий головний біль, наступає або безпосередньо при фізичних навантаженнях, або після них. Зазвичай, така головний біль локалізується на потилиці. Вона може не являти собою нічого серйозного, але, все таки, краще бути на чеку.

До активності, яка здатна спровокувати виникнення такої неприємності, як головний біль (особливо, якщо вона різка і пульсуючий), відноситься і секс, що викликає розширення кровоносних судин в області голови, шиї і шкіри голови, що призводить до збільшення тиску. В цьому відношенні головний біль порівнянна з недугами в цій області, характерними для бігунів, що виникають після тренувань. Біль цього типу найбільш часто зустрічається у людей, які схильні до мігрені.

Зміст

 • 1 Важлива причина
 • 2 Що може пояснити напади та їх природу?
  • 2.1 Ретельний анамнез
  • 2.2 Огляд пацієнта
  • 2.3 Методи візуалізації
  • 2.4 Відбір спинно-мозкової рідини
 • 3 Мігрень і спорт
 • 4 Інтенсивні вправи можуть бути тригером
 • 5 Головний біль і шийний хребет
 • 6 Цервикокраниальный синдром
 • 7 Рішення проблеми

Важлива причина

Боль в затылке и не только при физических нагрузках

Головний біль зазвичай розвивається після досить напруженої фізичної навантаження і концентрується в потилиці. Найчастіше це відбувається під час або після бігу, веслування, тенісу, плавання та важкої атлетики. Потилицю страждає найбільшою мірою через напруги шийних м’язів, що виникає в результаті фізичних тренувань.

Основою є розрізнення головного болю:

 • Епізодичні, повторювані, стереотипні напади за відсутності видимої причини, які можуть викликати деякі провокаційні фактори – мова йде про первинної головного болю.
 • Раптові напади, які можуть супроводжуватися попереджувальними знаками, такими, як раптовий головний біль під час сексу або фізичної активності, болю після травм голови, пов’язана з психічними розладами, симптомами внутрішньочерепної гіпертензії (ранкова нудота), підвищенням температури тіла – має місце вторинна головний біль, і необхідна своєчасна та правильна діагностика.
 • Що може пояснити напади та їх природу?

  Боль в затылке и не только при физических нагрузках

  Неважкі болю є найбільш поширеними. Пацієнта дратують лише своєю присутністю. Однак, із-за можливих ускладнень, що представляють ризик для здоров’я людини, необхідно відвідати лікаря, який виключить або підтвердить важливу проблему. Фахівець повинен провести наступні тести:

  Ретельний анамнез

  Докладна історія хвороби може допомогти визначити проблему або, принаймні, викликати підозру на конкретного «винуватця».

  Огляд пацієнта

  Це основний метод, який відсутній в діагностичному процесі кожного захворювання. Звертається увагу на такі симптоми, як нудота, блювання та порушення зору (наприклад, роздвоєння). Також, не слід упускати з виду тип болю (різка, тупий, що тисне, пульсуючий і т. д.), її локалізацію (потилицю, лоб, віскі) і помічені пускові механізми (з’являється недуга після інтенсивних навантажень або навіть після звичайного руху голови).

  Методи візуалізації

  В цілях виключення кровотечі або пухлини лікар направляє пацієнта на магнітно-резонансну томографію (МРТ) або комп’ютерну томографію (КТ).

  Відбір спинно-мозкової рідини

  Проводиться при підозрі на субарахноїдальний крововилив. Присутність крові в лікворі після лабораторного розгляду передбачає позитивний результат.

  Головний біль не повинна бути недооціненою. Незважаючи на те, що, як правило, мова не йде ні про що серйозне, не варто відмахуватися від подібних труднощів.

  Мігрень і спорт

  Боль в затылке и не только при физических нагрузках

  Мигренозную біль більшість пацієнтів описує, як «затискання голови в сталевий обруч». Зазвичай, хвороба локалізується в області чола і скронь, однак, після інтенсивних фізичних навантажень, може пробиватися у потилицю. Що робити, і як уникнути мігрені активним людям, яка часто проявляється під час або після занять спортом?

  Інтенсивні вправи можуть бути тригером

  Боль в затылке и не только при физических нагрузках

  Згідно «Migraine Trust», медичної дослідницької благодійної організації у Великобританії, спортсмени, які схильні до хронічної мігрені, більш часто зазнають нападів, ніж ті люди, які до фізичної активності байдужі. Причина полягає в тому, що інтенсивні вправи можуть бути спусковим механізмом недуги. Є багато причин виникнення головного болю, але кілька простих прийомів, які допоможуть їх уникнути. Можливо…

 • Перед і після тренувань пийте багато води. Правильна гідратація часто визначає різницю між виснажливої болем і здоровими тренуваннями.
 • Під час фізичних вправ постарайтеся розслабитися. Кровоносні судини в голові, розширюючись, розтягують нервові закінчення, у результаті чого виникає різкий сильний біль. Розминка до і після фізичного навантаження дозволяє тілу повільно нагрітися, заспокоїтися. Сприймайте це, як запобіжні заходи, які дозволять серця і кровоносних судинах розтягуватися без болю.
 • Головний біль і шийний хребет

  Боль в затылке и не только при физических нагрузках

  Шийний відділ хребта є частою причиною головного болю, зокрема, після фізичних навантажень в результаті перенапруження м’язів. Він може бути як джерелом окремого типу головного болю, т. зв., цервикокраниального синдрому, так і проявлятися в якості тригера для іншого головного болю, наприклад, мігрені або погіршити інші існуючі первинні головні болі.

  Цервикокраниальный синдром

  Боль в затылке и не только при физических нагрузках

  Головний біль від шийного відділу хребта викликана захворюванням або порушенням шийних структур (диски, суглоби, зв’язки, шийні м’язи). В якості причини болю, швидше, розглядається функціональний розлад опорно-рухової системи, і виключаються дегенеративні зміни в хребті (кісткові розростання і зміни в міжхребцевих дисках, що виникають у віком), оскільки ці зміни відбуваються практично у всіх людей старше 40 років, включаючи тих, хто не страждає від головних болів.

  Біль – пульсуюча, зазвичай починається на потилиці і поширюється в бік лоба, скронь, вух; як правило, протікає помірно, найбільш інтенсивно проявляється на потилиці або лобі. Часто є односторонньою, може бродити по всій голові, але під час нападу не доходить до чергування сторін. Сам приступ триває від кількох годин до кількох днів, відбувається в різних часових інтервалах.

  Головний біль у потилиці також супроводжується хворобливими відчуттями в області шиї, порушенням рухливості шийного відділу хребта, підвищенням напруги м’язів, потиличної трапецієподібної м’язи, їх тактильною чутливістю і погіршується під час руху і фізичних навантажень. Також недуга може супроводжувати легка нудота, нечіткість зору, підвищена сльозотеча на болючою стороні, запаморочення.

  Провокативним чинником хворобливих відчуттів, переважно, в потилиці може бути раптове рух голови (що часто буває при спортивних заняттях), неправильне положення голови під час сну і гіпотермія (зокрема, із-за кондиціонування повітря), періодичну напругу хребта (напр., при силових вправах) або вимушене положення голови (тривала робота за комп’ютером), важливим фактором є стрес.

  Рішення проблеми

  Боль в затылке и не только при физических нагрузках

  У разі довгострокового або гострого прояву (особливо, посттравматичного) болі в потилиці необхідний лікарський огляд з огляду на те, що причини можуть ховатися в інфекціях, ревматичних захворюваннях, пухлини або переломі. Якщо болить потилиця рецидивно, причиною може бути випадання міжхребцевого диска в шийному відділі хребта – у такому разі больові відчуття поширюються на верхні кінцівки, зберігаються після прийому анестетиків, може привести до порушення сну і ослаблення кінцівок. У цьому випадку необхідно медичне обстеження.

  При гострій блокаді шийного відділу хребта, особливо, після невдалого руху або переохолодження призначаються ліки для розслаблення м’язів (Міорелаксант) і знеболюючі (анальгетики); іноді допомагає застосування сухого тепла.

  У разі виключення серйозного захворювання і визначення м’язового дисбалансу, особливо при тривалих труднощі, підходящою є реабілітації, пов’язана з навчанням пацієнта про причини головних болів, їх профілактики та інструктажі про домашньому догляді. Реабілітація повинна бути спрямована на усунення м’язових спазмів, мобілізацію функціонально обмеженою рухливості суглобів і виправлення поганої постави (часто буває висунуто вперед положення голови, що призводить до перевантаження малих шийних м’язів, що ще більше посилює головний біль) і рухових стереотипів. Причина болю в потилиці може бути пов’язана з функціональною блокадою в нижніх палубах хребта, наприклад, в бедерной.

  Важливо також зняття стресу, який, значною мірою, сприяє виникненню нападів, жорсткості трапецієподібних і шийних м’язів. Можуть допомогти різні види масажу, але вони є лише короткостроковим рішенням.

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *