Біль в потилиці і нудота – причини, лікування і магній…

Боль в затылке и тошнота – причины, лечение и… магний

Найбільш поширеним типом болю є головний біль, при якій не виявляються серйозні причини, такі, як структурний пошкодження головного мозку (обстеження мозку за допомогою КТ або МРТ) або інші загальні захворювання. В такому випадку має місце первинна або функціональна головний біль, яка зачіпає близько 20% населення. Болючість, при цьому локалізується в будь-якому місці: області чола, скронь, потилиці… Найбільш поширеним випадком є мігрень (причини не до кінця визначені), на другому місці – головний біль напруги (причини включають стрес, психологічне і фізичне напруження).

Причини, за яких виникає первинна головний біль, полягають у розладі неврорегуляционных функцій, в яких магній відіграє дуже важливу роль неврорегулятора. Магній (Mg) запобігає спазми судин, агрегацію тромбоцитів, кондиціонер мембрани нервових клітин, впливає на різні рецептори в головному мозку, виробництво і випуск декількох судинних і запальних речовин у головному мозку і нейромедіаторів (хімічних посильних нервових імпульсів). Всі згадані механізми приймають участь в розвитку мігрені.

Існує доказ того, що люди, які страждають від мігрені, мають і більш низькі рівні магнію у крові під час гострого приступу і, крім того, більш низьку концентрацію внутрішньоклітинних значень магнію порівняно зі здоровими людьми. Додавання магнію в раціон мигреника призводить до зниження захворюваності та інтенсивності нападів. Деякі професійні медичні роботи підтверджують ефективність магнію і при такому захворюванні, як тензионная головний біль, коли в довгостроковій перспективі (мінімум 3 місяці) лікування за допомогою цього елемента сприяє значному зниженню частоти та інтенсивності болю і зниження прийому знеболюючих препаратів.

Зміст

 • 1 Мігрень
 • 2 Головний біль напруги
 • 3 Мозковий інсульт

Мігрень

Боль в затылке и тошнота – причины, лечение и… магний

Мігрень проявляється, як головний біль, зазвичай, пульсуючого характеру; локалізується на одній стороні голови, переважно, в скроневій або лобової області, рідше – в потилиці. Захворювання зачіпає близько 4% чоловіків і 16% жінок. Напад триває 4-72 годин. Між нападами людина, як правило, не має жодних проблем зі здоров’ям. Як вже було сказано, біль часто вражає одну половину голови, але у деяких людей зачіпає обидві сторони, а також – проявляється в потилиці. Як правило, виникнення нападів сприяють різні причини і сенсорні стимули – шум, світло, запах. Головний біль, як правило, супроводжується такими проявами, як відраза до їжі, нудота і часто блювота, які, зазвичай, проявляються на піку нападу, після чого настає полегшення.

У більшості випадків напад мігрені провокує різні причини і поєднання декількох чинників.

Основні причини включають:

 • Стрес (або різке полегшення після стресу).
 • Нерегулярне харчування.
 • Голод.
 • Певні продукти харчування (вино, шоколад, зрілі сири).
 • Надмірна фізична втома.
 • Недолік сну або, навпаки, її надлишок.
 • Є 2 основних типу мігрені:

 • Мігрень з аурою: зачіпає близько 20% мигреников. Як правило, аура виявляється перед нападом мігрені (ознаку). Найчастіше має місце візуальна аура – тимчасова, часткова втрата зору та інші візуальні симптоми (наприклад, спалахи перед очима). Сильний біль під час нападу локалізується в скроневої, лобової області, рідко – в потилиці.
 • Мігрень без аури (тобто звичайна мігрень) – відноситься до 80% мигреников. Як і першому випадку, болючість концентрується в скронево-лобної області, рідше – в потилиці.
 • У жінок у виникненні захворювання важливу роль відіграють гормональні впливи, особливо, пов’язані з менструацією.

  При менструальної мігрені симптоми проявляються з першого дня початку менструації до 4-х днів після цього.

  У разі виникнення мігрені магній (Mg) надає ефективну профілактичну дію.

  Головний біль напруги

  Боль в затылке и тошнота – причины, лечение и… магний

  Головний біль напруги (тензионная) є другим найбільш поширеним типом захворювання. Відбувається в епізодичній (пароксизмальної) і хронічної (постійної) формі.

  Причини представлені декількома факторами. До них відносяться:

 • Периферичні механізми, особливо, хворобливе напруження м’язів.
 • Центральні механізми, зокрема, зниження порогу сприйняття болю.
 • Часто захворювання виникає у людей з депресією або людей, схильних до довгострокових стресових ситуацій в сім’ї, в школі або на роботі. Люди відчувають двосторонню біль, часто у формі обруча на голові»; іноді виникає тиск на потилиці. Однак, в тому випадку, якщо болить потилиця, особливо, якщо біль супроводжує нудота, мова може йти також про цервикокраниальном синдромі, тому, доцільно звернутися до лікаря!

  Диференціальна діагностика головного болю (зокрема, в потилиці) включає обстеження у невролога, а також необхідність подальших додаткових тестів, таких, як дослідження мозку КТ (комп’ютерна томографія) або МРТ (магнітно-резонансна томографія), ЕЕГ (электроэнцефалограмма), обстеження шийного відділу хребта та багатьох інших.

  Мозковий інсульт

  Боль в затылке и тошнота – причины, лечение и… магний

  Сильна біль в потиличній області може свідчити і про більш серйозне захворювання – мозковому інсульті.

  Інсульт є головною причиною постійної інвалідності і третьою провідною причиною смерті. З точки зору причин захворювання можна розділити на:

 • Ішемічний – за умови зниження припливу крові до мозку.
 • Геморагічний – викликаний кровотечею в головному мозку.
 • Симптоми інсульту залежать від того, яка частина мозку уражена. Найчастіше недуга проявляється раптовою втратою свідомості, порушенням мовлення, порушенням чутливості однієї половини тіла, ослабленням правої або лівої кінцівки, раптовим станом дезорієнтації і вже згаданої різкої сильним головним болем.

  Магній (Mg) грає важливу роль в профілактиці ішемічного інсульту, а також в стадії вже стався гострого інсульту.

  Що стосується профілактики інсульту, відомо, що низькі рівні магнію (Mg) збільшує ризик розвитку ішемічного інсульту. З іншого боку, підвищене споживання магнію (близько 100 мг на день) знижує ризик розвитку ішемічного інсульту приблизно на 8%. Не кажучи вже про те, що найбільш важливі фактори ризику розвитку ішемічного інсульту включають гіпертензія (високий кров’яний тиск), цукровий діабет і атеросклероз (звуження кровоносних судин), а дефіцит магнію відіграє важливу роль у розвитку всіх цих факторів і, як наслідок, ризику розвитку інсульту.

  Загалом, магній розширює судини мозку, поліпшуючи кровопостачання мозку киснем та іншими поживними речовинами.

  Магній відіграє важливу роль у гострій стадії захворювання, коли ішемічний інсульт вже стався. Низький рівень цього елемента бере участь у розширенні діапазону ішемічного ушкодження головного мозку, з іншого боку, більш високий його рівень при ішемії головного мозку (втрата кровопостачання головного мозку) прискорює відновлення енергетичного балансу і, після подолання інсульту, надає сприятливу дію на остаточну стабілізацію стану людини.

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *