Болить голова і стріляє в області вуха – причини і лікування

Болит голова и стреляет в области уха – причины и лечение

Запалення вуха (або отит) після риніту є одним з найбільш поширених захворювань, особливо в дитячому віці. Майже половина з представників популяції, принаймні, 1 раз в житті зіткнулися з цією проблемою. Найчастіше недуга зачіпає молодшу вікову групу, в основному, у віці від 6 місяців до 2 років, що переважно пов’язано з незрілістю імунітету в цьому віці. З збільшенням віку частота запалень у вусі зменшується, але все ж, може виникнути.

Отит виникає, зазвичай, внаслідок впливу інфекції. Зачіпаються, в основному, зовнішнє і середнє вухо.

Зміст

 • 1 Болить голова в області вух: запалення зовнішнього вуха
 • 2 Болить голова в області вух: запалення в середньому вусі
 • 3 Симптоми і прояви
 • 4 Лікування
 • 5 Народні методи лікування
 • 6 Профілактика отиту

Болить голова в області вух: запалення зовнішнього вуха

Болит голова и стреляет в области уха – причины и лечение

Зовнішнє вухо складається з вушної раковини і зовнішнього слухового проходу до барабанної перетинки. Запалення у вусі виникає через введення інфекції ззовні або перенесення інфекції з середнього вуха. Основною причиною може бути надлишок вологи (після плавання), надмірної сухості (порушення захисного шару вуха з-за екземи або інших шкірних захворювань), механічних пошкоджень (під час чищення вуха або присутності сторонніх тіл у вусі).

Запалення зовнішнього вуха може проявитися болем, часто досить сильною, яка збільшує при русі щелепи, стріляє, може хворіти і повз вуха (наприклад, в області ока). Інший симптом представлений виділеннями з вуха. Набряк слизової оболонки барабанної перетинки разом з виділеннями звужує каналу, в результаті чого відбувається погіршення слуху. Лікування зовнішнього отиту є простим, але воно повинно проводитися під контролем лікаря. Призначаються краплі для вуха, що містять антибіотики і володіють знеболюючою дією. До кінця повного лікування у вусі не повинна бути вода.

Болить голова в області вух: запалення в середньому вусі

Болит голова и стреляет в области уха – причины и лечение

Інфекції та запалення в середньому вусі (середній отит) може бути частим ускладненням інфекції верхніх дихальних шляхів. Зокрема, у дітей у віці до 1 року є хороші умови для поширення інфекції з носоглотки за євстахієвої труби. Це з’єднання забезпечує аерацію і очищення в середньому вусі. У найменших дітей євстахієві трубки – короткі і спрямовані горизонтально. В положенні лежачи на спині, таким чином, легко доходить до аспірації запальних виділень з носоглотки. Подальше запалення викликає розлади в євстахієвих трубках і, отже, подальший розвиток запального процесу в середньому вусі. Як результат, виникає біль, яка стріляє у вухо і проявляється повз нього (також стріляє чи може боліти в очах).

З медичної точки зору, може бути визначено 2 основних типу отиту:

 • Гнійний.
 • Негнійний.
 • У першому випадку за запалення відповідальні бактерії, найпоширеніша з яких – пневмокок. У другому випадку винуватцем може бути вірус або будь-мікроорганізм. Розрізнення цих двох форм має важливе значення для правильного лікування.

  Симптоми і прояви

  Болит голова и стреляет в области уха – причины и лечение

  Симптоми, що вказують на гостре середнє запалення у вусі сильно варіюються. Особливо у маленьких дітей ряд з них може залишитися непоміченим. Але зазвичай, таке запалення супроводжується болем, яка стріляє у вусі, і температурою близько 38-39°С. Біль може бути пульсуючим, часто стріляє у вусі і горлі при ковтанні, кашлі або крику. Болючість стає більш інтенсивною в нічний час. Діти сплять неспокійно, плачуть, у них погіршується апетит, вони чіпають вухо на ураженій стороні. Старші діти усвідомлюють перехідний процес, який характерний погіршенням слуху або відчуттям повноти у вусі. У разі гнійного запалення після проколу барабанної перетинки може з’явитися гній в вушному каналі. Область позаду вушної раковини опухлий і болючий. В даний час у нашій країні до такого перебігу захворювання, завдяки лікуванню антибіотиками, доходить рідко.

  Будь-які підозри на інфекції вуха вимагають ретельного вивчення. Через отоскоп (пристрою, за допомогою якого лікар може «завітати» в вухо) проводиться огляд зовнішнього слухового проходу, і виявляються зміни в барабанної перетинки. У разі гнійного запалення барабанна перетинка може бути розсічена і гній випущений, внаслідок чого біль, яка стріляє і пульсує, негайно вщухає. У разі підозри на інфекцію, лікар може зробити рентгенологічне обстеження. Іншим можливим методом обстеження є тимпанометрія, особливо, коли є підозра на хронічне негнійне запалення вуха.

  Лікування

  Болит голова и стреляет в области уха – причины и лечение

  Лікування запалення вуха залежить від типу запалення. У разі гнійної природи призначається негайне системне лікування антибіотиками (сироп або таблетки), яке триває 10 днів. Якщо має місце негнійне запалення, лікар може прийняти рішення почекати з прийомом антибіотиками. В такому випадку, звичайно, вставляється у вухо марлева смужка, змочена спеціальним спиртовим розчином. Одночасно, можливий прийом Парацетамолу, який знімає біль і має протизапальну дію. Розумне використання антибіотиків необхідно у випадку зростаючої бактеріальної резистентності до багатьох часто використовуваних антибіотиків. Вказується, що, якщо в ході обстеження не виявляються ознаки гнійного запалення, переважно відкласти прийом антибіотиків, і за допомогою повторних обстежень спостерігати за перебігом захворювання.

  Курс лікування завжди потрібно контролювати до повного загоєння. Інтервал контрольних обстежень дуже індивідуальний, але, зазвичай, чим молодший пацієнт, тим він коротше. Не менш важливо оцінити, чи відноситься пацієнт до групи ризику, в якій запалення може мати рецидивуючий характер.

  При відсутності лікування або неправильному лікуванні може дійти до ускладнень, таких, як хронічне запалення з постійним порушенням слуху або передача інфекції всередину черепа і поява менінгіту.

  Народні методи лікування

  Болит голова и стреляет в области уха – причины и лечение

  Щодо народних методів лікування думки сучасних людей (як і лікарів) кардинально відрізняються. Одні підтримують, інші висловлюються категорично проти. Але розглянемо деякі методи народної терапії отиту.

 • Капніть трохи вичавленого соку часнику в уражене вухо або покладіть, безпосередньо, у нього невеликий зубчик
 • Запалення також утишит лимонний сік, кілька крапель перекису водню або камфорне масло (яке не капають, але лише змащують ним вуха)
 • Поряд з цими методами наші бабусі та прабабусі використовували силу трав. Ймовірно, найбільш популярним методом було використання герані у вигляді компресів. Навіть сьогодні можна зустрітися з рекомендаціями, що проголошують, що допомагає ліки, що складається з розчавленого листа герані, покладеного в вухо
 • В якості альтернативи, можна застосувати кілька більш «цивілізований» варіант: віджати з герані кілька крапель соку на ватний тампон і покласти його в вухо
 • Ще один домашній «трюк» полягає у використанні лука. Він, як і часник, має антибактеріальну ефектів. При отиті відварений очищений і нарізаний лук перетирається до консистенції кашки, в цій суміші замочується марлеву тканину і роблять компреси. Найкраще залишити його діяти протягом ночі і теплі (можна обернути вухо хусткою або шарфом)
 • Профілактика отиту

  Болит голова и стреляет в области уха – причины и лечение

  Захиститися від всіх інфекцій, ймовірно, неможливо. У випадку дітей відомо, що тривале грудне вигодовування знижує ризик інфекції або розвитку ускладнень інфекційних захворювань, в т. ч. отиту. Основні профілактичні заходи включають в себе захист від несприятливого впливу тютюнового диму (як дитина, так і дорослий чоловік не повинен піддаватися впливу пасивного куріння, курцеві бажано обмежити куріння або, що ще краще, відмовитися від нього повністю).

  Коли з рецидивуючими респіраторними інфекціями, одночасно, має місце збільшення числа випадків середнього отиту, важливо дослідити причини рецидивуючих інфекцій дихальних шляхів. Такі причини включають порушення імунітету, незрілість імунної системи, деякі вроджені аномалії або надмірне мікробне навантаження. У разі, якщо у дитини надмірно збільшуються аденоїди, їх необхідно видалити. Ця операція нескладна (не слід плутати з видаленням мигдалин) і виконується, як правило, в амбулаторних умовах.

  Однією з найбільш ефективних превентивних заходів (в обґрунтованих випадках) є вакцинація. Діти із рецидивуючими інфекціями вуха вимагають підвищеної уваги і співробітництва кількох медичних фахівців (педіатра, отоларинголога, алерголога, імунолога).

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *