Болить голова, підвищена температура і пронос… Остерігайтеся кишкових інфекцій!

Зміст

 • 1 Найбільш поширені інфекції та кишкові захворювання
 • 2 Сальмонельоз
 • 3 Шигельоз
 • 4 Кампилобактериальные інфекції
 • 5 Гепатит А

Найбільш поширені інфекції та кишкові захворювання

Болит голова, повышенная температура и понос… Остерегайтесь кишечных инфекций!

Інфекційне захворювання являє собою процес, який починається, коли збудник хвороби проникає в організм людини і продовжує розмноження і виникнення прихованих або явних ознак інфекції (висока температура, паморочиться голова, головний біль, пронос (рідкий стілець часто провокує стан, коли болить живіт), слабкість, нудота).

Сальмонельоз

Болит голова, повышенная температура и понос… Остерегайтесь кишечных инфекций!

Це – гостре шлунково-кишкове захворювання з коротким інкубаційним періодом, викликане бактеріями роду Salmonella (найбільш поширені – Salmonella Enteritidis).

Мікроорганізми швидко руйнуються в кислому середовищі рН2, якщо температура її становить вище 60 градусів Цельсія, і при впливі загальних дезінфікуючих засобів.

Інкубаційний період становить 6-48 годин, зазвичай – 8-10 годин, в залежності від кількості використаних сальмонел та індивідуальної чутливості.

Шляхи зараження: за допомогою харчових продуктів, які не пройшли достатню термообробку. Вони, як правило, включають ковбасу, м’ясні рулети, копчене м’ясо, майонез, яйця, продукти харчування, приготовані на забруднених поверхнях, при використанні забруднених інструментів (ножів та ін) та із сировини, яка неправильно зберігалося (м’ясо, заражене сечею і калом гризунів).

Клінічні симптоми: нудота, блювання, біль у животі, температура підвищується до 39ºC, рідкий водянистий стілець (пронос), нерідко болить або паморочиться голова, є слабкість. Слиз і кров у стільці не присутній!

Лікування: як правило, сальмонельоз слабшати протягом 1-3 днів при симптоматичному лікуванні. Важливу роль відіграє регідратація (в цілях компенсації зневоднення, викликаного такими проявами, як частий рідкий стілець (пронос) і блювота), дезінфекція кишечника (для полегшення таких симптомів, як біль у животі та нудота), рекомендуються антибіотики тільки в тому випадку, якщо їх прийом необхідний з інших причин.

Екскреція сальмонел іноді продовжується протягом декількох тижнів і навіть місяців.

Шигельоз

Болит голова, повышенная температура и понос… Остерегайтесь кишечных инфекций!

Дуже заразне кишкове захворювання, яке викликається мікроорганізмами шигелами.

Максимальна частота захворювання реєструється в кінці літа. Шигели дуже чутливі до зовнішньої середовищі, пошкоджуються висиханням.

Інкубаційний період складає 1-7 днів, як правило, 3 дні.

Джерелом інфекції є хвора людина.

Шляхи зараження: найчастіше, мова йде про «хвороби брудних рук», що розповсюджується через прямий контакт, забруднену їжу і воду. У теплі місяці року і в теплій географічній зоні нерідкою є пасивне зараження мухами.

Клінічні симптоми: початок хвороби супроводжує раптова висока температура, загальна слабкість, втрата апетиту, нудота, біль у животі, яка змінюється в коліки з позивами в туалет. Незабаром з’являється пронос, іноді до 30 випорожнень в день, стілець – слизовий з кров’ю; нерідко через зневоднення болить і паморочиться голова.

Лікування: регідратація (пронос і рідкий стілець викликає зневоднення), дезінфекція кишечника (полегшується біль і коліки в животі), анальгетики та антибіотики лише в разі необхідності (якщо сильно болить або паморочиться голова).

Екскреція шигел масивна у гострому періоді захворювання, але іноді продовжується протягом декількох тижнів після припинення прояву симптомів.

Кампилобактериальные інфекції

Болит голова, повышенная температура и понос… Остерегайтесь кишечных инфекций!

Збудниками є мікроорганізми – кампілобактерії.

Кампілобактерії чутливі до висушування, заморожування (температура нижче 0 º c), пастеризації і хлоруванню.

Інкубаційний період становить 2-7 днів, зазвичай, 2-4 дня.

Шляхи зараження: важливу роль грає приготування їжі на забруднених поверхнях, недостатня термообробка м’яса, споживання сирого молока і нечистої води, прямий контакт з інфікованими тваринами – кішками, цуценятами.

Клінічні симптоми: висока температура, головний і м’язовий біль, слабкість і втома, пронос, наявність крові під час дефекації, біль і коліки в животі, іноді паморочиться голова.

Лікування: регідратація (відновлення вологи, втраченої при такому прояві, як пронос); загальні інфекції вимагають інтенсивного лікування антибіотиками. Якщо турбує головний біль, застосовуються анальгетики.

Екскреція коротка, як правило, закінчується протягом 3 тижнів.

Гепатит А

Болит голова, повышенная температура и понос… Остерегайтесь кишечных инфекций!

Збудником захворювання є вірус гепатиту А.

Вірус стійкий до впливу холоду (висока температура також не сприяє його знищення) і звичайним дезінфікуючих засобів, тому, він може протягом тривалого часу проживати поза тіла хворого, наприклад, в каналах, грунті, воді, продуктах харчування.

Захворювання носить сезонний характер, його пік припадає на осіннє і раннє зимовий час.

Інкубаційний період становить 14-50 днів, зазвичай, близько 25 днів.

Джерелом інфекції є хвора людина.

Інфекційним матеріалом є, в основному, стілець. Тільки в короткостроковій перспективі носієм інфекції може бути кров.

Шляхи зараження: брудні руки, вірус передається через прямий контакт, фекально-оральним шляхом, через забруднену воду і їжу, а також через кров і сексуальний контакт.

Клінічні ознаки:

 • Інаппарантна форма: безсимптомний перебіг захворювання, тільки зі створенням відповідних антитіл.
 • Асимптоматична форма: без симптомів захворювання; виявляються лише зміни в аналізах крові при тестах функції печінки. Дуже рідко паморочиться голова, проте, цей симптом, зазвичай, у людини не асоціюється з вірусом. Таким чином, хвора людина не відчуває ознак захворювання, виключає вірус і є «анонімним» джерелом інфекції в суспільстві.
 • Аниктерическая форма: характерна грипоподібні симптоми: підвищена стомлюваність, слабкість, температура, іноді присутній нежить, кашель, головний біль, рідше – паморочиться голова. Пацієнт відчуває втрату апетиту аж до відрази до їжі, проявляється нудота, блювання, відчуття повноти, біль у правому підребер’ї.
 • Иктерическая форма: після перших симптомів розвивається пожовтіння білків очей і шкіри. Пацієнт має темний колір сечі і світлий стілець (пронос, зазвичай, відсутня). Іноді болить і паморочиться голова.
 • Хвороба триває, в середньому від 2 до 5 тижнів, в результаті чого розвивається постійний імунітет.

  Протиепідеміологічні заходи: Хворий в обов’язковому порядку знаходиться в ізольованій палаті. Особи, які були в контакті з хворим, активно контролюються лікуючим лікарем. Вони повинні пройти підвищений обстеження і контроль за станом здоров’я, яке триває протягом 50 днів після останнього контакту з хворим. Сприйнятливим особам вводиться природний людський імуноглобулін або вакцина проти інфекційного гепатиту А, на розсуд лікуючого лікаря.

  Захворювання можна запобігти за допомогою вакцинації: для щеплень проти інфекційного гепатиту А використовується інактивована вакцина для дорослих або інактивована вакцина для дітей і підлітків. Вводяться 2 доза, 2-я доза вводиться з інтервалом 6-18 місяців.

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *