Болить горло і голова: причини

Болить горло і голова
Болить горло і голова

Ситуація, коли дуже сильно болить горло і голова (часто – в області потилиці або чола), може викликатися вірусами, в такому випадку, антибіотики біль не послаблюють. Якщо має місце захворювання вірусного походження, воно може проявитися також станом, при якому не тільки дуже сильно болить горло і голова, але і німіє в області потилиці, відчувається тиск з правого або лівого боку.

Чому ж дуже сильно болить горло і голова, в результаті чого німіє в області потилиці і тисне з лівого або правого боку?

Основні причини цього полягають, головним чином, у таких факторах:

 

 • Вірусні та бактеріальні інфекції (сильно болить горло і голова, німіє в області потилиці).
 • Алергія (болить голова, щипає горло, може підвищуватися температура тіла).
 • Сухе повітря (дряпає горло, часто болить голова).
 • Сигаретний дим (дуже сильно болить не тільки горло, але й голова, іноді – тільки з правого або лівого боку, тисне в області скронь, щипає горло).

 

Більш різкий розвиток симптомів відбувається у випадку, якщо є вірусна інфекція. Процес може проходити м’якше, горло і голова перестає боліти раніше (середня тривалість – три дні), ніж у разі бактеріальної інфекції, при якій дуже сильно болить горло при ковтанні і, зазвичай, страждає голова: німіє в області потилиці, з’являються хворобливі відчуття з правого/лівого боку. Часто таблетка знеболюючого не дає бажаного ефекту і виникає необхідність прийняти антибіотики. Бактеріальна інфекція, зазвичай, триває не довше, ніж три дні.

Стан, при якому болить горло, сам по собі не є хворобою. Якщо присутнє відчуття дряпання і печіння, причини можуть полягати у розвитку запалення в задній частині ротової порожнини. Організм реагує, посилаючи білі клітини крові в уражену область, в результаті чого ця тканина набрякає, червоніє, виникає біль у шиї (може проявлятися, як з правого, так і з лівого боку, часто – двосторонньо), що віддає в область потилиці, яка іноді німіє. Якщо біль дуже сильний або триває довше, ніж три дні, слід звернутися до лікаря.

Які причини можуть  викликати сильний біль в горлі, голові і потилиці?

Ангіна (тонзиліт)

Ангіна (тонзиліт)
Ангіна (тонзиліт)

 

 • Мова йде про запалення ротоглотки і піднебінних (цервікальних) мигдаликів, хвороби бактеріальної, вірусної або, у виняткових випадках, грибкової природи. Якщо має місце ангіна, вона може зачіпати мигдалини або слизову оболонку горла. Найбільш часто вражає дітей.
 • Переноситься крапельним шляхом, що розповсюджується в повітрі.
 • На додаток до миндалин, які покриті лімфатичною тканиною і призначені для захисту організму від проникнення інфекції з їжі або повітря, хвороба також може впливати на їх безпосереднє оточення (корінь язика і прилеглу до нього частини глотки).
 • Інкубаційний період (тобто час інфекції після прояву перших симптомів) становить, максимум, три дні.
 • Ангіна відносно легко піддається лікуванню, але, якщо лікування не розпочато, хвороба може мати дуже серйозні наслідки, які можуть виникнути навіть через кілька років. Для лікування ангіни рекомендується прийняти відповідні антибіотики.
 • У дітей хвороба виникає після першого року життя, але найчастіше – близько 5-6-річного віку; викликається вірусами і бактеріями.
 • Причини ангіни можуть полягати в нервовому та фізичному виснаженні.

 

Найвищий ризик виникнення ангіни, як правило, в холодні місяці, в основному, восени, в період швидкої зміни клімату.

У разі присутності симптомів ангіни – якщо сильно болить горло і голова, німіє область шиї та потилиці, часто може підвищуватися температура – слід негайно йти до лікаря.

Захворювання найбільш сильно проявляється на 2-й день після виникнення первинних симптомів, загальне лікування триває близько тижня, не є винятком і довгостроковий біль в області шиї і потилиці з тривалістю 10 днів і більше.

Причини і фактори ризику або чому може виникнути ангіна

Причини і фактори ризику або чому може виникнути ангіна
Причини і фактори ризику або чому може виникнути ангіна

 

 • Якщо імунна система ослаблена, особливо у дітей шкільного віку, які часто можуть заразитися від однокласників, батьків і т. д., ризик захворювання зростає в рази.
 • Причини включають також виснаження – стрептококи, що викликають хворобу, часто присутні в організмі, не шкодячи йому, але тільки до його виснаження, ослаблення. Найвищий ризик настає протягом холодних місяців, наприклад, восени та в період швидкої зміни клімату.
 • Психологічне і фізичне напруження – якщо людина піддається стресу, її імунна система відповідає ослабленням

 

Гайморит

Гайморит
Гайморит

Якщо рот або носову порожнину атакують інфекції (риніт, синусит) і послаблює холод, хвороба може поширитися на носові пазухи. Всі пазухи «вистелені» слизовою оболонкою, яка при нападі інфекційними мікроорганізмами, починає формувати слизу (нежить) і запалення, що може призвести до закупорки пазух.

Крім інфекцій мікроорганізмами недугу можуть викликати алергічні реакції, сприяючи виникненню набряку і засміченню порожнин.

Клінічна картина

Клінічна картина
Клінічна картина

Гайморит проявляється втомою (тіло зосереджує свої зусилля на боротьбу з недугою), підвищеною температурою (це допомагає тілу більш ефективно боротися з інфекціями).

Крім того, присутня закладеність носа, втрата нюху, нежить з жовто-зеленими виділеннями, чхання, головний біль, зубний біль, хропіння, набряк пазух, болючий при пальпації, неприємний запах з рота, відчуття закладеності у вухах, біль у вухах (аж до отиту).

Якщо причиною є мікроорганізми, мова може йти про інфекції зубів верхньої щелепи, поліпи носа, ангіну.

Чому німіє в потилиці, болить голова?… Або, чим загрожує порушення хребта?

Чому німіє в потилиці, болить голова?... Або, чим загрожує порушення хребта?
Чому німіє в потилиці, болить голова?… Або, чим загрожує порушення хребта?

З головним болем у своєму житті зустрічається 99% жінок і 93% чоловіків. Ця проблема знайома майже всім. Головний біль – це не хвороба, а симптом. В чому різниця? Якщо з точки зору пацієнта – ні в чому, то з точки зору терапевта – вона величезна. У разі захворювання, зазвичай, відоме джерело проблеми, завдяки чому, легко визначити методи лікування. Але симптом – це лише індикатор для визначення джерела проблеми і, отже, болю.

Ось чому точна діагностика причини головного болю є однією з найбільших проблем сучасної медицини. З’ясування цієї причини ґрунтується, переважно, на ретельному анамнезі та розмові з пацієнтом, додатково може бути використано обстеження в області отоларингології, стоматології, аналіз крові, рентген, комп’ютерна томографія (КТ), магнітно-резонансна томографія (МРТ).

Найбільш частою причиною головного болю є верхній шийний відділ хребта; в такому разі мова йде про біль цервикогенної етіології. Шийний відділ хребта, як джерело болю, раніше (і, на жаль, іноді досі) визначається шляхом виключення. Такий метод дуже непрактичний (тільки основних можливих причин головного болю є десятки), бо через його розтянутість можлива шкода пацієнту і його здоров’ю. Враховуючи той факт, що головні болі цервикогенної етіології складають більше половини всіх головних болів, доцільно розглянути цю причину, як першу, і з урахуванням цього, ретельно обстежити пацієнта.

Деякі характеристики, типові для головного болю, що виник від шийного відділу хребта:

 • Болі в області хребта – шийного, грудного або поперекового відділу.
 • Залежність болю від положення голови – при тривалому сидінні за комп’ютером, роботі з нагнутою головою.
 • Біль після пробудження від сну – в результаті неправильного положення голови.
 • Асиметричний характер – болить на одній стороні.
 • Пароксизм – безболісні періоди або з мінімальною хворобливістю, що чергуються з інтенсивним болем.
 • Хронізація – біль триває протягом багатьох років або навіть десятиліть.

 

Залежність від психологічного чинника

Слід взяти до уваги той факт, що деякі риси головного болю, викликаної порушеннями хребта, є спільними з мигренозной болем; вона, однак, зустрічається рідше – хворобу страждають близько 5-10% населення, а також має додаткові симптоми, які характерні для недуги цього типу відрізняє мігрень від інших головних болів.

Мігрень являє собою не просто головний біль, як часто люди помилково її розглядають. Це – дуже специфічна хвороба, діагностика якої належить рукам фахівця – невролога. Напад мігрені впливає на весь організм. Як правило, перші напади відбуваються в період статевого дозрівання, у 90% хворих перший напад мігрені відбувається до 20-річного віку. Максимальний вік становить близько 30 років. В районі 50-літнього віку, особливо серед жінок, захворюваність мігренню зменшується. Перший напад в 50 років є великою рідкістю.

Напади у молодих людей характерні більшою інтенсивністю, яка з віком зменшується, але збільшується тривалість. Між нападами болю людина відчуває себе повністю здоровою.

Найбільш поширеною є частота нападів 1-2 рази на місяць; у когось мігрень відбувається більш часто, хтось має тільки один напад у своєму житті.


]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *