Болить шия і голова паморочиться – що це може бути?…

Болит шея и голова кружится – что это может быть?…

Запаморочення, нарівні в головним болем, являє собою одну з найбільш поширених проблем, з якими людина звертається до лікаря. Сучасні вчені піддають критиці ставлення лікарів, які в багатьох випадках стверджують, що йдеться про специфічні симптоми і, ніби, більшість форм вертиго можуть бути впевнено діагностовано на основі цільового анамнезу і простого клінічного обстеження, а також, можуть бути успішно вилікувані.

При складанні анамнезу доцільно за допомогою цілеспрямованих питань визначити тип запаморочення, його тривалість, пускові фактори, що супроводжують симптоми. Цей анамнестичний підхід дозволяє у багатьох випадках встановити правильний діагноз.

Зміст

 • 1 Доброякісне периферійне пароксизмальное позиційне запаморочення (ДПППГ)
 • 2 Фобическое плаваюче вертиго
 • 3 Центральне вестибулярні запаморочення
 • 4 Болить шия і голова паморочиться або Базилярна, вестибулярна мігрень
 • 5 Хвороба Меньєра
 • 6 Вестибулярний неврит
 • 7 Деякі диференційні діагнози згідно з основним симптомам

Доброякісне периферійне пароксизмальное позиційне запаморочення (ДПППГ)

Болит шея и голова кружится – что это может быть?…

Це – найбільш поширена форма запаморочення. 1/3 людей у віці старше 70 років хоча б раз у своєму житті його випробували. Медична історія типова: внаслідок зміни позиції (при повороті тіла або шиї) з’являються короткі обертальні напади запаморочення, при яких людини часто нудить, рідше з’являється блювота. Таким чином, пусковим механізмом є зміна положення: положення лежачи, сидячи, поворотах у ліжку, нахилі вперед або назад, поворот шиї. Протягом декількох тижнів або місяців цей тип вертиго, як правило, стихає, але приблизно в 30% випадків зберігається. У 50% випадків протягом декількох місяців або років відбувається рецидив.

ДПППГ може виникнути в будь-якому віці, але пік захворюваності його ідіопатичною формою (близько 50%) припадає на молодшу вікову групу. Симптоматичні випадки виникають після черепно-мозкової травми (17%) і периферичних вестибулярних розладів (наприклад, вестибулярного невриту). Передбачається, що викликає розлад канатолитиаз, як правило, в задньому каналі внутрішнього вуха. Існує проста і ефективна терапевтична маніпуляція: сидить пацієнт повертає голову, приблизно, 45% на здорову сторону. При лівосторонньому розладі, лікар повертає голову пацієнта вправо і швидко кладе його на лівий бік; після 1 хвилини очікування, знову ж таки, швидко повертає його на правий бік, після закінчення 1 хвилини пацієнт може знову повернутися в сидяче положення. Виконання цих маневрів сприяє тому, що партикула в эндолимфу набирає утрикул, після чого не викликає запаморочення.

Фобическое плаваюче вертиго

Болит шея и голова кружится – что это может быть?…

Це розлад відбувається у молодих людей 20-50-річного віку і є найбільш поширеним діагнозом (приблизно у 20% хворих). Людина скаржиться на відсутність безпеки при стоянні і ходьбі (відчуття перебування «у човні»); об’єктивно спостережувані дефіцити відсутні. Зазвичай, мова йде про постійне запамороченні, описуваному, як «каламутне свідомість», коли під час нападу доходить до ситуативних посиленням симптомів (як при фобічних розладах, наприклад, на мостах, у натовпі людей, магазині, ресторані тощо), іноді людину нудить, болить в області шиї при повороті шиї. На початку хвороби часто присутнє органічне вестибулярні розлади, наприклад, ДПППГ, вестибулярний неврит або конкретної психосоціальні напружені ситуації.

Пацієнти часто мають ананкастические перфекционистские риси і реактивну депресивну симптоматику; як правило, вважають себе органічними хворими, і не звертаються до психіатра, так що, може пройти багато часу, перш ніж запаморочення діагностується і лікується відповідним чином.

Найбільш поширений помилкові діагнози у таких пацієнтів включають цервикогенной запаморочення (при якому болить область шиї, біль поширюється на всю голову), вертебробазилярна недостатність, панічний розлад (іноді болить область шиї і/або голова в цілому, нудить). В психологічному плані фобическое запаморочення чітко відрізняється від панічного розлади з агорафобією або без неї.

Рекомендовані терапевтичні методи включають:

 • Ретельну діагностику.
 • Психоэдукацию (пацієнт вважає, що є соматичним хворим).
 • Методи впливу, в т. ч. спортивні.
 • Якщо після декількох тижнів або місяців симптоми наполегливо зберігаються, призначається психотерапія, можливо, в поєднанні з СИОЗС (Пароксетин у дозі 20-40 мг) протягом 3-6 місяців.
 • Катамнез після 5-15 років після встановлення діагнозу позитивний у 75% пацієнтів, лікованих таким чином (зникнення або значне покращення симптомів).

  Центральне вестибулярні запаморочення

  Болит шея и голова кружится – что это может быть?…

  Мова йде про розлад у вестибулярних шляхах, від вестибулярних ядер в довгастому мозку до глазодвигательному ядра та інтеграційних центрів в ростральном середньому мозку, мозжечку, таламусі і тім’яної області. Симптоми включають запаморочення, болі в області шиї, головні болі, рідше людину нудить. Прояви дозволяють визначити, на якому рівні знаходиться ураження (наприклад, в області шиї). Причинами розладу можуть бути судинні порушення, запальні і дегенеративні процеси, пухлини і т. д. Симптоми може полегшити 4-аміно-піридин (3х5 мг).

  Болить шия і голова паморочиться або Базилярна, вестибулярна мігрень

  Болит шея и голова кружится – что это может быть?…

  Повторні напади запаморочення в поєднанні з атаксією, порушенням зору, часто в поєднанні з головним болем або тиском в голові чи шиї, нудотою і блювотою. Діагностику полегшує також чутливість до світла і шуму, ускладнити її відсутність головного болю (30%). Тривалість нападів запаморочення мінлива: від секунд і хвилин до годин і днів. Приблизно 60% пацієнтів мають ністагм і в інтервалах між нападами. Профілактична терапія аналогічна, як при мігрені: бета-блокатори протягом, приблизно, 6 місяців. Альтернатива: антагоністи кальцію Флунаризин, Вальпроат або Топірамат.

  Хвороба Меньєра

  Болит шея и голова кружится – что это может быть?…

  Симптоми, характерні для захворювання, включають:

 • Обертальне запаморочення.
 • Спонтанний обертальний ністагм.
 • Тенденція до бічного падіння.
 • Нудота.
 • Блювота.
 • Шум у вухах.
 • Втрата слуху.
 • Відчуття тиску у вусі.
 • У 80% випадків настає ремісія, але втрата слуху залишається. Патогенез вказує на эндолимфатическую водянку лабіринту з періодичним розривом мембрани, яка розділяє ендолімфатичне і перилимфатическое простір, в результаті чого виникає приступ триває від кількох хвилин до годин, із супровідними симптомами. Терапія передбачає Бетагістин і діуретики протягом, приблизно, 12 місяців. Интратимпанальные композиції (ототоксичні антибіотики), наприклад, 12 мг Гентаміцину, рекомендуються тільки в тому випадку, якщо у пацієнта присутні повторювані падіння.

  Вестибулярний неврит

  Болит шея и голова кружится – что это может быть?…

  Важке обертальний вертиго, що триває від кількох днів до тижнів, у супроводі осциллопсии, невизначеності при стоянні і ходьбі, схильність до бічних падінь, нудоти, блювоти. Втрата слуху або інші неврологічні симптоми відсутні. Через 24 місяці в 40% випадків реєструється повне відновлення периферичної вестибулярної функції. Рецидиви вкрай рідкісні. Терапевтичні методи включають прийом кортикостероїдів (якщо немає протипоказань) і фізіотерапію (фізична багаторівневого програма з елементами лікувальної гімнастики).

  Деякі диференційні діагнози згідно з основним симптомам

  Болит шея и голова кружится – что это может быть?…

  Основний симптом Диференціальний діагноз
  Епізодичне нападоподібне вертиго Хвороба Меньєра; базилярна/вестибулярна мігрень; ішемія
  Тривалий вертиго (місяці/роки) Двостороння вестибулопатия; фобическое/інші психосоматичні вертиго
  Гостре обертальне запаморочення Вестибулярний неврит; хвороба Меньєра; ДПППГ

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *