Болить шия ззаду і потилицю або Поговоримо про цервикокраниальном синдромі

Зміст

 • 1 Біль в потилиці і шиї – невже цервикокраниальный синдром?
 • 2. Як виникає біль ззаду, зачіпає шию і потилицю?
 • 3 Симптоми
 • 4 Лікування
 • 5 Лікування «стандартними анальгетиками»
 • 6 Профілактика синдрому цервикокраниального

Біль в потилиці і шиї – невже цервикокраниальный синдром?

Болит шея сзади и затылок или Поговорим о цервикокраниальном синдроме

Неприємний стан, коли болить голова ззаду, в області між шиєю і потилицею, в більшості випадків викликаються розладом шийного відділу хребта, тобто цервикокраниального переходу (області ззаду голови, розташованої між шийним відділом хребта та черепом); за виникнення такого неприємного стану, при якому болить потилиця і шия, відповідає роздратування черепно-мозкових нервів. Іноді давить біль віддає в сторони, внаслідок чого болять плечі (з лівої сторони), біль в шиї і потилиці прострілює в віскі.

Роздратування викликає напруження м’язів навколо шийного відділу хребта, нефизиологичное положення або нахил хребта в місці його переходу до черепа, а також набряк м’яких тканин (зачіпається шия і потилиця) у відповідь на навантаження (часто неправильні) верхньої частини тіла.

Внаслідок цього виникає спазм шийних м’язів, який може з’явитися звуженням артерій, що постачають голову. Це явище, у свою чергу, може викликати подразнення нервових закінчень у пошкодженої тканини, які передають больові сигнали в мозок. Таким чином виникає біль (болить шия і потилиця), що віддає в сторони (болять плечі, віскі – з лівого і правого боку).

Як виникає біль ззаду, зачіпає шию і потилицю?

Болит шея сзади и затылок или Поговорим о цервикокраниальном синдроме

У виникненні цих труднощів, коли болить голова ззаду (шия, потилиця) і плечі (з лівої сторони) найбільш важливу роль відіграє довгострокове вплив нефізіологічность навантаження на шийний відділ хребта, відсутність фізичної активності, а з іншого боку – і надмірні фізичні навантаження (часто болить голова ззаду – шия і потилиця – як і плечі з лівої і правої сторони, у культуристів і дуже активних спортсменів, які забувають про відпочинок).

Фактором ризику є тривале неприродне положення шийного відділу хребта (робота в офісі, особливо, в поєднанні з кондиціонуванням повітря і протягами).

Крім того, у певної частини населення біль часто виникає із-за розладів перехідної області між шийним відділом хребта і черепа.

Факторів ризику також можуть бути минулі травми, торкнулися шийний відділ хребта.

Симптоми

Болит шея сзади и затылок или Поговорим о цервикокраниальном синдроме

Якщо вас турбує частий головний біль (незалежно від того, де болить шия, віскі, лівої або правої сторони…), зверніться до лікаря, щоб виключити будь-які інші причини ваших проблем!

Порушення в шийному відділі хребта мають місце в тому разі, якщо присутні, як мінімум, 1 з наступних симптомів:

 • Найчастіше болить шия і потилична область.
 • Болючість посилюється при русі голови і шийного відділу хребта
 • Цервиковестибулярный синдром має місце в тому випадку, коли біль супроводжується запамороченням, нудотою та/або блюванням.
 • Болить не тільки шия, а вся верхня частина хребта.
 • Присутні симптоми стиснення нервових корінців (зменшення чутливості або поколювання в руках – як лівою, так і правою – і болі або відчуття слабкості у верхніх кінцівках).
 • Також можна спробувати пропальпувати трапецієвидний м’яз. Якщо відчуєте чутливу область, натискання на яку викликає типову біль в області шиї, доцільно виконувати вправи на розтяжку.

  Лікування

  Болит шея сзади и затылок или Поговорим о цервикокраниальном синдроме

  Терапія у гострій фазі включає в себе фізичну релаксацію. Це значить – не сидіти 12 годин поспіль в одному положенні! Необхідний режим відпочинку в теплі і сухості, короткочасне введення анальгетиків, НЕСТЕРОЇДНИХ препаратів і м’язових релаксантів.

  При більш довгострокових труднощі лікування ґрунтується, головним чином, на належної реабілітації, в ході якої розслаблення шийного відділу хребта, масаж больових точок і навчання належним домашнім вправ може досить успішно усунути прояви цервикокраниального синдрому. У більш важких випадках симптоми, принаймні, можуть бути зведені до мінімуму.

  Лікування стандартними анальгетиками»

  Болит шея сзади и затылок или Поговорим о цервикокраниальном синдроме

  Застосовуються звичайні болезаспокійливі засоби (анальгетики), в основному, з групи НПЗЗ та протизапальні препарати. Їх хімічна дія є відносно складним, важливо їх комплексні ефекти. Крім активного знеболюючої дії, вони пригнічують запалення і зменшити підвищену температуру. Ці препарати є одними з найбільш часто використовуваних ліків всієї людської популяції. У світі щодня споживається близько 40 мільйонів таблеток аспірину (ацетилсаліцилова кислота). На жаль, до 5% людей, хоч один раз при прийомі препарату, випробували кровотеча з шлунково-кишкового тракту (яке найбільш часто проявляється болем у животі або наявністю крові в калі).

  З іншого боку, дуже схожі негативні наслідки може мати і прийом інших ліків з цієї групи (Парален, Нурофен, Панадол…), які є одними з найбільш часто використовуваних препаратів і сприяють розвитку печінкової недостатності.

  Для того, щоб при прийомі звичайних анальгетиків отримати максимум користі і уникнути ускладнень, доцільно пам’ятати декілька фактів:

 • Якщо біль присутній в довгостроковій перспективі (і не є особливим випадком, як у випадку ревматоїдного артриту тощо), лікування звичайними анальгетиками не підходить; необхідно шукати причину болю і боротися з первинним захворюванням.
 • Загальні анальгетики призначені для короткострокового використання в низьких дозах (зауважте, що навіть мала доза аспірину – в 4-5 разів нижче, ніж доза знеболюючого, яке використовується для запобігання серцевих нападів і інсультів, внаслідок тривалого використання у багатьох пацієнтів викликає шлунково-кишкова кровотеча).
 • Якщо після прийому загальних анальгетиків виникають проблеми з шлунком, якщо труднощі частішають або виникли раптово, безпосередньо після початку лікування, негайно зупиніть прийом препаратів і зверніться до лікаря.
 • Пам’ятайте про небезпечну комбінації звичайних анальгетиків і кофеїну – вона руйнують слизову оболонку шлунка; таким чином, приємна чашечка кави разом з «безневинним» аспірином може легко перетворитися у серйозну проблему зі здоров’ям.
 • Високий ризик ускладнень виникає через використання звичайних анальгетиків у людей, у яких були або виникли такі проблеми, як, наприклад, виразка шлунка або дванадцятипалої кишки.
 • Профілактика синдрому цервикокраниального

  Болит шея сзади и затылок или Поговорим о цервикокраниальном синдроме

  Біль – неминуча. Для того, щоб зменшити ризик її виникнення, зменшити інтенсивність і, в кінцевому підсумку, усунути в цілому, слід регулярно приділяти увагу реабілітаційним вправам. Перед кожною вправою необхідно розігрітися і «розсуваються».

  Необхідно:

 • Дотримуйтеся правильної техніки вправ.
 • Забезпечте баланс у вправах і додайте до тренувань компенсаційні вправи і вправи на розтяжку.
 • Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *