Часто болить голова – що робити?

Зміст

 • 1 Чому часто болить голова у дитини: основні причини проблеми
 • 2 Гострий головний біль у дитини
 • 3 Гострі періодичні головні болі у дитини і дорослого
 • 4 Непрогрессівний хронічні болі у дитини і дорослого
 • 5 Прогресивна хронічний головний біль у дитини і дорослого
 • 6 Низький тиск, як причина головного болю
 • 7 Найбільш поширені запитання та відповіді щодо головного болю
  • 7.1 «Чому у мене дуже часто болить голова на обох сторонах?»
  • 7.2 «Чому у мене присутній тиск в голові?»
  • 7.3 «Чому у мене вибухає голова?»
  • 7.4 «Чому у мене болить голова поряд зі слабкістю?»
  • 7.5 «Чому у мене болить за очі?»
  • 7.6 «Чому у мене болить голова при нахилі?»
  • 7.7 «Чому у мене болить голова під час менструації?»

Чому часто болить голова у дитини: основні причини проблеми

Часто болит голова – что делать?

Головні болі у дітей є поширеною проблемою. У віці 6-15 років від недуги страждають 78% дітей.

Найбільшу частку має головний біль напруги (55%). Класичні мігрені відносно рідкі (4% у хлопчиків і дівчаток), з віком поступово набирає переважання серед дівчаток (у період статевого дозрівання – до 8,5%). Комбінована головний біль (мігрень і головний біль напруги) вражає 7,0% дітей, а кластерна головний біль – дуже рідкісне явище (1%). Вторинні головні болі у дитини (причини: пухлини, кровотечі, інфекції тощо) зустрічаються в 13% випадків.

Головні болі значно впливають на життя дитини, обмежуючи її можливості (відсутність у школі, скорочення позашкільних заходів та успішності в школі). Так чому часто болить голова у дітей і дорослих?

Гостра головний біль у дитини

Часто болит голова – что делать?

Ця група включає в себе випадки, коли у дитини в перший раз в житті стала дуже сильно боліти голова. Причини можуть бути:

 • экстракраниальными (запалення пазух носа, отит, периапикальный абсцес, розлади скронево-нижньощелепного суглоба, рефракція, глаукома, цервикогенной розлад, висока температура, загальна інфекція тощо). Якщо має місце такий випадок, то біль часто локалізується в скронях або області очей;
 • внутрішньочерепними (гостра обструктивна гідроцефалія, крововилив у мозок, гострий гнійний менінгіт, пухлини мозку і т. д.). Якщо причини инкраниальные, то у дитини, як і дорослої присутній тиск і сильна біль у скронях, ділянці лоба чи потилиці.

Найбільш серйозні випадки подразнення мозкових оболонок і осередкові неврологічні симптоми. Рання діагностика та етіологічне відповідне терапевтичне втручання може врятувати життя дитини.

Гострі періодичні головні болі у дитини і дорослого

Часто болит голова – что делать?

Ця група включає мігрені і епізодичні тензионные головні болі. Кластерна біль і хронічна пароксизмальна гемікранія у дитини зустрічаються вкрай рідко. Хворобливі відчуття носять, в основному, односторонній характер, локалізуються на скронях і області чола, іноді відчувається тиск на ураженій стороні; може бути нудота і/або блювота, в результаті чого можливе зневоднення організму (це означає, що необхідно забезпечення достатнього питного режиму). Між окремими нападами у дитини не спостерігаються ніякі проблеми.

Непрогрессівний хронічні болі у дитини і дорослого

Часто болит голова – что делать?

Ця група включає хронічну тензионную головний біль і розлади в рамках розладів шийного відділу хребта. Голова може боліти із середньою і сильною інтенсивністю, яка може коливатися. Біль концентрується в області потилиці або на скронях, поширюється на лобову частину; можливе відчуття неприємного тиску. Якщо напад супроводжує блювання, необхідно збільшити споживання рідини. Між нападами у дитини проблеми не спостерігаються.

Прогресивна хронічний головний біль у дитини і дорослого

Часто болит голова – что делать?

Голова може боліти, практично, кожен день, поступово біль посилюється. Завжди необхідно виключити/підтвердити серйозне внутрішньочерепний захворювання. В анамнезі шукаються інші ознаки внутрішньочерепної гіпертензії (нудота, блювання, брадикардія і т. д.).

При цьому типі головного болю необхідно електроенцефалографічне обстеження та комп’ютерна томографія, ядерний магнітний резонанс і ангіографія. Найбільш серйозні причини цих головних болів полягають у внутрішньочерепної пухлини, запаленнях (абсцеси головного мозку і мозочка, субдуральної емпіємі і т. д.), посттравматичних реакціях (епідуральна і субдуральна гематома), спонтанної внутрішньомозкової гематоми і гидроцефалиях різного типу.

В залежності від серйозності головні болі у дитини поділяються на:

 • доброякісні (мігрень, головний біль напруги, комбіновані, хронічні щоденні головні болі);
 • структурні (вторинні).

Мігрень у дитини характеризуються повторюваними нападами; біль як правило, пульсуюча, локализирующаяся в скронях і області чола, є нудота, блювання і світлобоязнь, тривалість нападу – кілька годин. У дитини хворобливі відчуття частіше є двосторонніми, ніж односторонніми, менш точно визначеними (в залежності від віку і пізнавальних здібностях дитини), напади мігрені відбуваються рідше, ніж у дорослих, і займають менше часу (2-48 годин), нудота і блювання є більш інтенсивними, біль часто зникає після блювоти.

У дитини часто спостерігаються такі провокатори, як миготіння світла (телебачення) і психологічні стимули (хвилювання, стрес, сімейні конфлікти тощо).

Іноді у дитини під час нападу мігрені відбувається підвищення температури тіла. Дуже важливим провокативним чинником є нестача сну.

Низький тиск, як причина головного болю

Часто болит голова – что делать?

Низький тиск, гіпотонія, це – не тільки неприємне, але не небезпечне для життя стан. Воно викликане недостатністю кровообігу, отже, оксигенації мозку і викликає запаморочення і біль, локализирующуюся, переважно, у скронях. Низький тиск більшою мірою характерно для молодих і дуже струнких людей, переважно жінок.

У деяких випадках, низький тиск може бути наслідком прийому деяких лікарських препаратів або важливих захворювань, таких, як діабет, хвороба Паркінсона або знижена функція щитовидної залози, які, якщо їх не лікувати, можуть призвести навіть до більш серйозних наслідків, ніж низький тиск.

Нормальний кров’яний тиск: близько 120/80 мм рт.

Низьке кров’яного тиску нижче 110/70 мм рт.

Більш високі значення артеріального тиску вважаються гіпертензією, тобто підвищеним кров’яним тиском.

Найбільш поширені запитання та відповіді щодо головного болю

«Чому у мене дуже часто болить голова на обох сторонах?»

Часто болит голова – что делать?

Симптоми: щоденна біль на обох сторонах голови, у скронях.

Можлива причина: часто причина полягає в абстинентних симптомах; якщо людина скасовує болезаспокійливу, яке приймає на регулярній основі, це може призвести до посилення хворобливих відчуттів.

Лікування: у разі, якщо недуга заважає щоденного функціонування, призначається прийом антидепресантів і противоэпилептиков, в результаті чого підвищується поріг болючої чутливості.

«Чому у мене присутній тиск в голові?»

Часто болит голова – что делать?

Симптоми: головний біль і відчуття тиску на тімені або в скронях.

Можлива причина: стрес або надмірне напруга може спровокувати хворобливі відчуття. Статистичні дані показують, що ця проблема зачіпає до 50-70% населення.

У той же час неприємність може викликати і нічний бруксизм (при постійній напрузі м’язів щелепи) або погана постава.

Лікування: необхідно усунути глибинні причини – відвідайте експерта з бруксизму і невролога в разі поганої постави. Допомогти може також перебування на свіжому повітрі і зменшення напруженості (йога, розслабляючий масаж або гідромасажна ванна).

«Чому у мене вибухає голова?»

Часто болит голова – что делать?

Симптоми: болі пульсуючого характеру в області чола або в скронях, відчуття тиску, червоні очі і підвищення температури тіла.

Можлива причина: синусит.

Лікування: тепло і спокій, можливий прийом ліків для зменшення запалення та розчинення слизу. Іноді потрібне лікування антибіотиками.

«Чому у мене болить голова поряд зі слабкістю?»

Часто болит голова – что делать?

Симптоми: болі і слабкість, іноді спостерігається нудота і нервозність.

Можлива причина: абстинентний синдром у людей, які зазвичай п’ють багато кави в день, а також інших напоїв з кофеїном, при виключенні звичайної добової дози.

Лікування: щодня слід споживати не більше 300 мг кофеїну, що еквівалентно 3 чашок розчинної кави або 4 чашок чорного чаю.

«Чому у мене болить за очі?»

Часто болит голова – что делать?

Симптоми: постійні тупі болі позаду очниці.

Можлива причина: носіння неправильних діоптрій, втома від довгої роботи за комп’ютером, а також глаукома або навіть рак. Необхідно негайно звернутися до лікаря для належного обстеження.

Лікування: носіння правильних очок для далекозорості і короткозорості. При роботі за комп’ютером добре робити кожні 20 хвилин короткі перерви.

«Чому у мене болить голова при нахилі?»

Часто болит голова – что делать?

Симптоми: головний біль завжди з’являється при нахилі або повертанні голови з боку в бік.

Можливі причини: зневоднення і недолік електролітів, таких, як хлорид натрію і калію.

На думку експертів, зневоднення може викликати звуження кровоносних судин і тим самим зменшити подачу збагаченої киснем крові до мозку.

Лікування: достатня гідратація.

«Чому у мене болить голова під час менструації?»

Часто болит голова – что делать?

Симптоми: голова болить раз в місяць, проблема турбує, виключно, жінок; може бути нудота, блювота або чутливість до звуку та світла.

Можлива причина: зміна рівня естрогену.

Лікування: вільно доступні знеболюючі ліки.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *