Чому болить голова над вухом: основні причини

Отчего болит голова над ухом: основные причины

Однією з найбільш поширених скарг, що пред’являються пацієнтами фахівця під час консультації, є скарги на головний біль тієї чи іншої локалізації, наприклад, праворуч над вухом.

Як правило, людина прагне позбутися від дискомфорту з правого або лівого боку голови, прийнявши аптечне засіб, і забути про неприємної ситуації. Але, якщо головний біль за вухом повторюється частіше 2-3 рази за останній місяць, посилюється при нахилі голови – це привід насторожитися і пройти консультацію спеціаліста з всебічним діагностичним обстеженням.

Багато патології значно «помолодшали» і скарги на те, що у них болить голова праворуч або ліворуч, пред’являють малюки 7-10 років, іноді біль віддає за вухо. Відмахуватися від подібних скарг малюка не рекомендується — багато захворювання дають про себе знати саме больовими відчуттями в голові, інші симптоми приєднуються пізніше.

Зміст

 • 1 Фізіологічні причини
 • 2 Неврологічні причини
 • 3 ЛОР патології
 • 4 Інші патології

Фізіологічні причини

Отчего болит голова над ухом: основные причины

Рідкісні погіршення самопочуття, проявляються симптомами – біль при нахилі голови, між вухами, а районі черепа над вухом – цілком можуть бути пояснені поруч фізіологічних причин. Усунувши їх, людина може позбавити себе від подібних негативних проявів:

 • неякісний нічний відпочинок – задушливе приміщення, грудкувата ліжко, шум від сусідів, змушують людину часто прокидатися, мозок не встигає відпочити – на ранок людина відчуває, як у нього болить потилиця, в очі, ніби піску насипали, крутитися голова;
 • хронічні стресові ситуації виснажують захисні сили людського організму, в першу чергу страждають структури головного мозку, що проявляється рядом ознак – болить голова, мушки перед очима, періодично нудить, біль віддає в різні райони черепа – потилиця, над вухом, у скроню праворуч, ліворуч;
 • постійно прискорюється ритм життя не дозволяє жителям мегаполісів зупинитися і перепочити, багато страждають не тільки від фізичної, але і від психоемоційного перенапруження – хронічні перевантаження стають настільки звичними, що людина їх не помічає, але поступово накопичуються симптоми: голова болить з правого боку, може і з лівого, над вухом, біля очей, в потилиці.

Уважний аналіз власних відчуттів і ситуацій, що їм передують, дозволяє самостійно виявити і усунути призводять до головного болю фактори. При почастішали дискомфорті в голові – рекомендується не затягувати з консультацією фахівця.

Неврологічні причини

Отчего болит голова над ухом: основные причины

Природа створила людський мозок, як складну систему, контролюючу всі, навіть найдрібніші, процеси в іншому організмі. Саме тому, помітивши у себе біль у голові, погіршення зору, слуху, наполегливі запаморочення – затягувати з діагностичним обстеженням не рекомендується.

Симптом – болить одна сторона голови над вухом – може бути одним з ознак багатьох неврологічних патологій. Провести адекватну диференціальну діагностику під силу висококваліфікованому фахівцеві. Займатися самодіагностикою і самолікуванням абсолютно заборонено.

Боліти голова над вухом може при наступних неврологічних патологіях:

 • Пульсуюча, однобічний біль у голові, що супроводжується зоровими, слуховими, нюховими розладами – ознака такого захворювання, як мігрень. Частіше страждає права сторона голови. Патологія може вразити будь-якому віці, але виявляється, як правило, вже в дитинстві. Пацієнти описують біль, як раптовий напад погіршення самопочуття, неприємні відчуття локалізуються в районі очей, над вухом, в потилиці, праворуч або ліворуч. Дискомфорт посилюється при різких рухах, нахилі голови, спроби займатися трудовими обов’язками.
 • На сьогоднішній момент багато професій пов’язані з тим, що людина змушена проводитися весь трудовий день в одній позі, наприклад, за комп’ютером. У першу чергу страждає плечової район тіла, ущемляються м’язові волокна і здавлюють судини, які доставляють живильні речовини в мозок – формується головний біль напруги. Дискомфорт посилюється до вечора, при нахилі, незручних поворотах в шиї. Може бути кілька сильніше з правого боку, якщо людина правша. Супроводжується запамороченням, мигтінням мушок перед очима.
 • Невралгія трійчастого нерва – у людини сильно болить зліва, справа, при ураженні тієї гілочки нервового волокна, яка відповідає за іннервацію особи в районі вуха, щелепи з боку ураження.
 • Лікувальні заходи повинні призначатися тільки спеціалістом – самолікування абсолютно заборонено, надзвичайно високий ризик формування важких ускладнень.

  ЛОР патології

  Отчего болит голова над ухом: основные причины

  Багато захворювання ЛОР органів починаються з підйому температури і локальних болю, наприклад, у вусі, в проекції пазух носа, лоба, гнійні виділення приєднуються пізніше:

 • Сильно болить голова за вухом, у проекції соскоподібного відростка з боку ураження – праворуч, ліворуч – при мастоидите. Характерне посилення інтенсивності больових відчуттів в години нічного відпочинку. В анамнезі є вказівка на перенесений раніше отит.
 • Фурункули зовнішнього проходу вушної раковини також заявляють про себе інтенсивними больовими відчуттями. Болить вся права або ліва половина черепа в прямій залежності від локалізації фурункула, при нахилі в сторону, незручному русі, дотиках – біль значно посилюється. Після розтину гнійної порожнини симптоми зменшуються.
 • Зовнішній і середній отит може виникнути у людини в будь-якому віці. Особливо страждають малюки – найменше переохолодження, тривалий нежить призводять до запальних проявів в районі вуха. Пацієнти скаржаться, що болить буквально вся половина черепа – стріляє у вусі, неможливо приймати їжу, спати, виконувати трудові обов’язки. Супроводжується значним підйомом температури.
 • Кожен день може боліти в районі вуха і при такій патології, як дисфункція скронево-нижньощелепного суглоба. Неприємні відчуття носять тупий, ниючий характер, посилюються при рухах нижньої щелепи, нахилі голови, фізичного навантаження на шию.
 • Після проведення діагностичних процедур ЛОР фахівцем буде рекомендований ряд відповідних лікувальних заходів.

  Інші патології

  Отчего болит голова над ухом: основные причины

  Крім вищевказаних причин, чому у людини може боліти за вухом, є ряд інших патологій, які супроводжуються такими симптомами:

  • запальний процес, що вражає слинні залози за вухами – епідемічний паротит: присутні й інші симптоми інфекції;
  • дегенеративні видозміни в шийних структурах хребта – остеохондроз, біль інтенсивні з боку ураження, наприклад, праворуч, посилюється при нахилі, фізичному перенапруженні в шиї;
  • каріозне ураження зубної тканини – також може проявлятися симптомом інтенсивних болів за вухом, що підсилюються при прийомі їжі, в години нічного відпочинку;
  • все частіше виявляються новоутворення структур мозку, черепа – крім больових односторонніх відчуттів, у людини будуть спостерігатися зниження маси тіла, погіршення когнітивних функцій;
  • кластерні болі – виникають несподівано, в один і той же час, тривають 1-2 доби, погано піддаються медикаментозному впливу;
  • внутрішньочерепні кровотечі – як наслідки травм, можуть сформуватися несподівано, характеризуються різким погіршенням самопочуття, пригніченням свідомості, візуально відзначаються різні параметри зіниць, гематоми на черепі, крововиливи в очах, необхідна екстрена госпіталізація.

  Тільки проведення діагностичних процедур і консультації висококваліфікованого фахівця допомагає розставити все по своїх місцях – чому виникли неприємні відчуття за вухом, в потилиці, в ділянці шиї, і які лікувальні заходи сприятимуть поліпшенню самопочуття. Самодіагностика і самолікування можуть тільки погіршити стан людини, сприяючи формуванню важких ускладнень, інвалідизації. Так що краще не слухати порад знайомих, щодо лікування, а відразу ж звертайте до професійного медичного працівника, який пропише Вам правильне і необхідне лікування.

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *