Чому болить голова під час місячних або познайомтеся з менструальною мігренню

Чому болить голова під час місячних або познайомтеся з менструальною мігренню
Чому болить голова під час місячних або познайомтеся з менструальною мігренню

Менструальна мігрень – це один з підтипів мігрені. Голова може почати хворіти під час місячних (у перший день), перед або після місячних (якщо має місце затримка місячних, оскільки в такому випадку може йти мова і мігренб під час вагітності).

В патофізіології основною причиною того, чому болить голова під час або після місячних, вважається зниження рівня естрогену до кінця або після лютеїнової фази циклу і збільшення простагландинів під час перших 48 годин після початку місячних (знову ж таки, виключається затримка через те, що під час вагітності ці фази відсутні, хоча голова болить з подібної причини – через дисбаланс гормонів).

Лікування і профілактика менструальної мігрені нічим не відрізняється від звичайної терапії. Профілактичне лікування використовує триптани, гормональну профілактику, спрямовану на стабілізацію високих або низьких рівнів естрогену.

Менструальна мігрень – основна характеристика

Менструальна мігрень – основна характеристика
Менструальна мігрень – основна характеристика

Мігрень, виникнення якої пов’язано з періодом менструації (голова болить під час місячних – в перший або будь-який наступний день, безпосередньо перед і відразу після закінчення місячних) називається менструальною. З мінімальними винятками, мова йде про мігрень без аури.

Патофізіологія захворювання є дуже складною, і існує цілий ряд гіпотез, які намагаються пояснити той факт, чому болить голова під час, перед або після місячних. Враховуються низькі або, навпаки, високі рівні прогестерону, низькі або високі рівні естрогену, різке падіння рівня естрогену, високе співвідношення естрогену до прогестерону, низький або високий рівень пролактину, збільшення вивільнення простагландинів, дефіцит магнію або вітамінів, зміни в імунологічних параметрів і багато іншого.

Якщо має місце затримка і може йти мова про те, що голова болить під час вагітності, причина, частіше за все, полягає в скачку гормонів, які готують тіло до його природної ролі.

Перший точний опис менструальної мігрені подав у 1660 р. Дж А. ван дер Лінден. У своїй роботі він описує напади маркізи Бранденбургської, що супроводжуються нудотою і блювотою.

Більше 50% жінок вказує на час місячних, як на тригер мігрені. Міжнародна класифікація головного болю визначає 2 підтипи захворювання.

 

 • Справжня менструальна мігрень. Визначається, як стан, при якому болить голова, виключно, в 1-й день місячних плюс 2 дні до і 2 дні після цієї дати (всього 5 днів), як мінімум, протягом 2-3 циклів поспіль.
 • Помилкова менструальна мігрень також пов’язана з менструацією, але характеризується нападами, як в 1-й день менструації (± 2 дні), так і в будь який інший час поза цим періодом.
 • Предменструальная мігрень. Напад може настати в період між 7-м і 2-м днем до менструації, ніколи – після неї. У жінки, як правило, виявляються всі симптоми ПМС: депресія, тривога, втома, сонливість, болі в спині, чутливість грудей, набряк кінцівок, нудота, загальний дискомфорт.

 

Лікування

Лікування менструальної мігрені
Лікування менструальної мігрені

Відомо, що напади менструальної мігрені, зазвичай, сильніші, тривають довше, часто протягом декількох днів і є стійкими до звичайного лікування. На цей факт, ймовірно, впливає гормональна ситуація і пов’язана з ним психічна нестабільність. Тактика лікування захворювання повинна враховувати той факт, що частота нападів може бути передбачена, що дозволяє ввести профілактичне лікування.

Однак, якщо у вас затримка, і мова може йти про головний біль під час вагітності, з вибором методу лікування слід проявити крайню обережність, оскільки, більшість ліків у цей період протипоказані!

Екстрене лікування

Екстрене лікування менструальної мігрені
Екстрене лікування менструальної мігрені

При сильних приступах слід вибирати сильні препарати, залежно від інтенсивності болю. При більш слабких нападах терапія може бути розпочата з прийому простих анальгетиків. Це правило не відноситься до тих випадків, коли є затримка менструації, оскільки є можливість вагітності, після настання якої обмежується медикаментозне лікування.

Враховуючи можливість менорагії, ацетилсаліцилова кислота та анальгетики з її змістом є менш придатними (те ж саме правило відноситься до ситуації, коли є затримка і, отже, можливість вагітності, коли ацетилсаліцилова кислота протипоказана).

Можна використовувати такі знеболюючі препарати, як Парацетамол, Парален або Панадол в одноразовій дозі 1000 мг перорально. Ці препарати можна прийняти (у меншій дозі) у випадку, якщо є затримка, оскільки вони є найбільш безпечними і дозволеними в період вагітності.

Анальгетики, що містять парацетамол (ліки з вмістом кодеїну протипоказані в період вагітності, ось чому їх не слід приймати, якщо є затримка):

 

 • Атаралгін (парацетамол + гвайфенезин + кофеїн).
 • Корилан (парацетамол + кодеїн).
 • Ультракод (парацетамол + кодеїн).
 • Панадол Екстра (парацетамол + кофеїн).
 • Панадол Ультра (парацетамол + кофеїн + кодеїн).
 • Саридон (пропіфеназон + парацетамол + кофеїн).
 • Солпадеїн (парацетамол + кофеїн + кодеїн).
 • Валетол (пропіфеназон + парацетамол + кофеїн).

 

Аналогічного ефекту можна очікувати від комбінованого спазмоанальгетика Спазмопана (парацетамол + кодеїн + питофенон + фенпиверин) або супозиторіїв Алгифен (метамізол + питофенон + фенпиверин). Зазначені препарати не слід приймати, якщо у вас затримка, вони не рекомендуються при вагітності.

Комбінація простого анальгетика і протиблювотного препарату з прокінетичними властивостями підсилює дію ліків. При нападі мігрені доходить до уповільнення випорожнення шлунка та зменшенню всмоктування речовин. Протиблювотні та прокінетичні засоби полегшують нудоту і блювоту, крім того, регулюють функцію шлунка і прискорюють його спорожнення. Тим самим полегшується всмоктування перорально введених препаратів. Отриманий ефект полягає в полегшенні головного болю, нудоти і блювоти. Проявіть обережність з протиблювотними препаратами, якщо є затримка!

Препарати групи НПЗЗ впливають на метаболізм простагландинів, збільшення агрегації тромбоцитів і, ймовірно, надають центральний ефект. Недоліком є побічні реакції, в основному, в області шлунково-кишкового тракту. НПЗЗ включають Ібупрофен, Диклофенак, Декскетопрофен, Німесулід.

Якщо після використання попередньої групи препаратів не спостерігається належний ефект, запроваджується прийом триптанів, селективних агоністів серотонінових 1B/1D рецепторів. При справжній менструальній мігрені напади характеризуються сильною інтенсивністю і низькою частотою, так що, можна прийняти і найбільш ефективні триптани. Ризатриптан 10 мг протягом 2 годин показав ефект у 68% пацієнтів.

Практично того ж ефекту можна очікувати від Елетриптана або Золмітриптана. Гарна терапевтична дія настає після прийому Суматриптану 100 мг.

Найбільш сильною є ін’єкція Суматриптану 6 мг підшкірно. Його ефективність продемонструвало нещодавнє дослідження; поліпшення стану наступило у 71% хворих, однак була також описана висока частота рецидивів спазмів (53%).

У випадку 3 або більше нападів поспіль, в деяких випадках, рекомендується використовувати триптани з більш тривалим періодом напіврозпаду: Наратриптан з біологічним періодом напіврозпаду 6 годин, і Фроватриптан спериодом з періодом напіврозпаду 26 годин.

Увага! Препарати з групи триптанів протипоказані при вагітності, тому будьте з ними обережні, якщо є затримка і, отже, можливість вагітності!

Профілактичне лікування

Профілактичне лікування менструальної мігрені
Профілактичне лікування менструальної мігрені

У доповнення до звичайної медичної терапії існує ще і гормональне профілактичне лікування менструальної мігрені, яке в нашій країні до цих пір не знайшло широкого застосування. Впровадження такої терапії стримується через відсутність досвіду і обмеження ліків. У майбутньому, цей напрямок буде мати потребу в більш тісній співпраці з гінекологами і мабуть, перенаправлення лікування в спеціалізовані центри.

Профілактичне медикаментозне лікування

Профілактичне медикаментозне лікування
Профілактичне медикаментозне лікування

Критерії для введення профілактичного лікування:

 

 • Частота нападів становить 3 або більше в місяць.
 • Інтенсивність і тривалість нападів (сильна інтенсивність, тривалість – 48 годин або більше, напад обмежує якість життя).
 • Неефективність екстреного лікування (або протипоказання).

 

Якщо будь-який з критеріїв виконується, пацієнт може вибрати відповідну профілактичну терапію. Згідно з міжнародними рекомендаціями, вона включає:

 

 • Бета-блокатори.
 • Блокатори кальцієвих каналів.
 • Протисудомні препарати.
 • Трициклічні антидепресанти.
 • Антагоністи серотоніну.

 

Трьома найбільш широко застосовуваними лікарськими засобами в профілактичному лікуванні є:

 

 • Вальпроат та Вальпроєва кислота в добовій дозі 300-600 мг.
 • Топірамат, який вводиться в 2-х добових дозах 50-100 мг щодня.
 • Метопролол у дозі 100-200 мг вранці.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *