Чому болить голова вночі під час сну: причини та розв’язання проблеми

Почему болит голова ночью во время сна: причины и решение проблемы

Відомо, що нічний відпочинок полегшує певні типи головного болю, але іноді, навпаки, голова болить саме вночі, уві сні. Чому так відбувається?

Зміст

 • 1 Розлади сну в якості тригера головних болів
 • 2 Чому вночі під час сну болить голова – основні пускові механізми
 • 3 Вночі уві сні болить голова? Причиною може бути апное сну (sleep apnea headache)
 • 4 Hypnic headache
 • 5 Лікування головного болю вночі під час сну
 • 6 Чому важлива гігієна сну і що вона включає?
 • 7 Кілька слів на закінчення

Розлади сну в якості тригера головних болів

Почему болит голова ночью во время сна: причины и решение проблемы

Перспективні дослідження показали, що найбільш часто викликають мігрень і тензионную головний біль гострі зміни в режимі сну – неякісний, занадто короткий або, навпаки, довгий відпочинок. Крім того, хронічне недосипання або надмірна тривалість сну пов’язані з хронічною мігренню більше, ніж нормальна тривалість сну (6-8 годин).

Чому вночі під час сну болить голова – основні пускові механізми

Почему болит голова ночью во время сна: причины и решение проблемы

Міжнародна класифікація головного болю (ICHD-II) визначає дві, пов’язані зі сном, діагностичні одиниці: sleep apnea headache (болить голова через апное сну) і hypnic headache (недуга, пов’язаний безпосередньо з нічним відпочинком).

Вночі уві сні болить голова? Причиною може бути апное сну (sleep apnea headache)

Почему болит голова ночью во время сна: причины и решение проблемы

Апное є порушенням, при якому дихання переривається регулярним апное або гипопноэ.

Механізм, за допомогою якого апное під час сну викликає головний біль, невідомий. Не ясно, чи відіграє роль у патогенезі гіпоксія і гіперкапнія, які супроводжують апное, пробуджують реакції, дерегулювання сну і т. д.

Під час апное голова болить з різним ступенем важкості, має інший характер і локалізацію. Вона може проявлятися, як тензионная, кластерна або неклассифицированная головний біль. Буває, як на двосторонній, так і односторонній. Найчастіше локалізується в лобовій і скроневій. Інтенсивність болю, як правило, м’яка, але також можуть виникати болючі відчуття середньої та високої інтенсивності. Характерно, що ці проблеми часто (у 40% випадків) зникають протягом 30 хвилин після пробудження.

Hypnic headache

Почему болит голова ночью во время сна: причины и решение проблемы

Це – тип головного болю, яка пов’язана безпосередньо зі сном (в основному в нічний час, рідко – днем). Голова болить, приблизно в один і той же час у певної людини, тому її іноді називають «alarm clock headache». Захворювання виникає після 50 років, і зачіпає жінок більше, ніж чоловіків. Мета-аналіз 71 пацієнта, що страждає цим недугою, вказує на те, що тривалість болю цього типу становить 67 ± 44 хв, частота – 1,2 ± 0,9 протягом 24 годин. У 60% біль була двостороннім і, як правило, середньої інтенсивності. Деякі роботи припускають асоціацію цієї недуги з фазою швидкого сну.

Лікування головного болю вночі під час сну

Почему болит голова ночью во время сна: причины и решение проблемы

Лікування головного болю повинна бути включена терапія супутніх розладів. Більшість доказів про успішне вплив на головний біль показано при допоміжному лікуванні апное, а також – на хронічну мігрень за допомогою поведінкових заходів та належної гігієни сну.

При лікуванні головного болю слід мати на увазі, що у пацієнтів, у яких належним чином не усунуто порушення дихання під час нічного відпочинку, не підходять опіоїди і старі снодійні з-за їх негативного впливу на дихання.

Частиною лікування головного болю, особливо, мігрені і тензіонного типу є гігієна сну. Проста модифікація тимчасового поведінки (регулярність і певний час для укладання в ліжко, скасування читання, телебачення і музики в ліжку, відмова від їжі і пиття через 2-4 години перед сном, а також від денної дрімоти) при мігрені призвела до статистично значимого зниження частоти та інтенсивності болю.

Особливо важливо зміна режиму у людей з безсонням, стрибками ритму сну і неспання, а також у людей, які сплять менше 6 годин або більше 8 годин). У людей з поєднанням головного болю і безсоння, в доповнення до вищезазначених поведінковими заходам можна приймати антидепресантів з седативним ефектом (наприклад, деякі трициклічні антидепресанти) або протисудомні препарати, які діють, як проти болю, так і проти безсоння.

Чому важлива гігієна сну і що вона включає?

Почему болит голова ночью во время сна: причины и решение проблемы

У запобіганні головного болю важливу роль відіграє гігієна сну, яка включає в себе декілька простих правил:

 • Регулярність. Уникайте уложення в ліжко занадто рано. Намагайтеся робити це до того часу, коли відчуваєте себе втомленим (доречно встановити час сну, і щодня йому слідувати).
 • Не спіть вдень. Встановіть сувора заборона на дрімоту протягом дня, що у ряду пацієнтів є досить поширеною звичкою. Якщо ви не в змозі заснути, можете спробувати зробити кілька легких (!) вправ, знову повернутися в ліжко і спробувати заснути. Ліжко має бути використана лише для нічного відпочинку в цілях формування звички.
 • Здоровий спосіб життя. З раціону слід виключити алкоголь, каву, чорний і зелений чай, енергетичні напої і продукти, зокрема, у другій половині дня і пізно ввечері. Обмеження куріння також допомагає. Крім того, спортивні та інші фізично або розумово вимогливі діяльності слід приблизно за 5 годин перед відходом в ліжко обмежити або виключити. Протягом дня необхідна достатня фізичну активність. Доцільно навчитися справлятися зі стресом, як на роботі, так і в особистому житті (існує цілий ряд вільно доступних курсів або книг, спрямованих на тренування психіки) або спробувати обмежити його (підключити інших членів сім’ї, наприклад, догляд за дітьми, братами/сестрами, дідусями/бабусями і т. д., залишити надто напружену роботу; якщо у вас є більше професій, дотримуйтеся одного, і повністю зосередьтеся на ній).
 • Зручність і комфорт. Стандартним кроком терапії є організація спальні в плані ізоляції, тиші, спокою, створення затишку і почуття безпеки.
 • Фармакологія. Якщо не допоможе дотримання гігієни сну і створення своїх власних ритуалів, слід звернутися до фармакотерапії. Це лікування включає в себе прийом ліків з групи снодійних препаратів (бензодіазепінові та небензодіазепіновие); якщо частиною проблем є відчуття тривоги, вводяться анксіолітичні препарати.
 • Порушення циркадного ритму (розлади чергування сну і неспання) вирішується шляхом введення мелатоніну, гормону, який природним чином виробляється організмом, (зазвичай використовується при подорожі на літаку).

  Ускладнення нічний головного болю

  Почему болит голова ночью во время сна: причины и решение проблемы

  Основне ускладнення полягає у втоми, безсоння і виникненні психічних проблем, які логічно тягне за собою нічна головний біль.

  Втома є джерелом аварій протягом дня, зниження концентрації уваги і здатності до навчання.

  Кілька слів на закінчення

  Почему болит голова ночью во время сна: причины и решение проблемы

  Багаторічний клінічний досвід і, як старша, так і сучасна тематична література показує, що нічний відпочинок і головні болі взаємодіють між собою. Відомо, що сон, як це ні парадоксально, деякі види недуги знімає, а інші – провокує і, що пацієнти з певними типами головних болів більше схильні до ризику розлади сну. Чому? Тому, що часто болить голова в результаті різкої зміни режиму сну і неспання: позбавлення сну, надмірна його кількість, змінний робочий графік є частим приводом для виникнення мігрені і тензионной головного болю.

  Крім того, розлад нічного відпочинку і головний біль є досить поширеними явищами, зважаючи чого можна зробити висновок, що існує зв’язок між порушеннями нічного ритму і неспецифічними синдромами, такими, як хронічна ранкова головний біль (голова болить під час або відразу після пробудження), і певним типом болю, наприклад, кластерної або мігренню.

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *