Чому може паморочитися голова, коли різко встаєш

Почему может кружиться голова, когда резко встаёшь

Зі станом запаморочення знаком кожна людина. Це може статися на каруселі або від старанного кружляння у вальсі. Але чому може паморочитися при різкому вставанні? Адже перед цим було стан спокою, організм не стомлений. Такий стан лякає будь-якої людини.

Зміст

 • 1 Запаморочення
 • 2 Причини, не пов’язані з патологією
 • 3 Причини запаморочення, викликані патологією
 • 4 Ортостатична гіпотензія
 • 5 Атеросклероз
 • 6 Захворювання або розлади функціонування внутрішнього вуха
 • 7 Порушення працездатності щитовидної залози
 • 8 Гіпотонія

Запаморочення

Почему может кружиться голова, когда резко встаёшь

Запаморочення при різких підйомах з ліжка або з положення сидячи лякають будь-якої людини, але не обов’язково причини цього явища криються в патологічних змінах, що відбуваються в організмі. Стан, коли паморочиться голова, відображає стан серцево-судинної і нервової системи на даний момент часу. Іноді запаморочення є відображенням діяльності травного тракту або кровотворної системи.

Звичайно, визначити справжнє походження явища і відповісти на питання що робити, коли паморочиться голова при різкому вставанні, здатний тільки фахівець. Шляхом проведення декількох конкретних досліджень, лікар зможе виявити захворювання (або його відсутність), що провокує запаморочення. Однак особисті знання про причини походження явища, коли все навколо знаходиться в стані кружляння, необхідні для вироблення правильної реакції на такий процес.

Причини, не пов’язані з патологією

Почему может кружиться голова, когда резко встаёшь

Причини, не є ознакою патології, наступні:

 • Прийом деяких лікарських засобів. До них відносяться антидепресанти, які призначаються для зняття відчуття тривожності, підняття настрою і для того, щоб підвищити психічну активність. Сильні антибіотики для боротьби з інфекціями та пригнічення різних мікроорганізмів. Також до препаратів, здатним викликати запаморочення при різких змінах поз, відносяться транквілізатори, які призначаються для зняття психо-емоційного напруження.
 • Вік. Запаморочень частіше схильні літні люди, які досягли віку 60 років і більше. Такий стан пов’язується з порушеннями функціонування вестибулярного апарату, а також проприоцепторов, відповідальних за просторове розташування кінцівок. Можна сказати, що відбувається «знос» організму.
 • Недолік глюкози в організмі. Дана ситуація може виникнути, коли людина довго дотримувався непродуману дієту. Таке «лікувальне» голодування необхідно припинити і звернутися за допомогою до фахівця для підбору раціонального харчування.
 • Активне вироблення гормону тривоги – адреналіну. Цей процес можливий у ситуації переляку при несподіваному дзвінку телефону, від якого людина різко підскакує. При цьому відбувається короткочасний спазм судин головного мозку, з-за чого до нього на нетривалий час обмежується приплив крові.
 • Зневоднення. Організм повинен отримувати достатню кількість рідини. При вазі людини до 80 кг, він повинен випивати більше двох літрів води. При вазі до 100 кг – понад 2,5 літра рідини за день. Якщо такі рекомендації ігнорувати постійно, то може наступити зневоднення, яке буде проявлятися запамороченнями, особливо при різких підйомах з положення сидячи або лежачи.
 • Підлітковий вік. Запаморочення при зміні положення у підлітків може виникнути внаслідок недостатності постачання головного мозку кров’ю. У цьому віці відбувається швидкий ріст організму і судин. Однак найчастіше відбувається випередження в розвитку якого-небудь органу. Наприклад, судини зросли, а організм не встигає це відстежити і кількість прокачується по них крові стає недостатнім. Для віку до 20 років, особливо при зниженому артеріальному тиску, таке явище не є патологією.
 • Це фактори, що не залежать від патологічних змін в організмі, відповідають на питання: чому може паморочитися голова, коли доводиться різко вставати. Такі явища проходять. Їх тривалість не перевищує чотирьох секунд. Однак досить багато випадків запаморочення, що супроводжуються нудотою, слабкістю і потемнінням в очах, які тривають значно довше або періодично повторюються. Чому ж це відбувається?

  Причини запаморочення, викликані патологією

  Почему может кружиться голова, когда резко встаёшь

  Серед таких причин слід виділити такі:

  • ортостатична гіпотензія;
  • атеросклероз;
  • захворювання або розлади функціонування внутрішнього вуха;
  • порушення працездатності щитовидної залози;
  • гіпотонія;
  • перенесені раніше травми голови або хребта.

  Ці та інші захворювання супроводжуються й іншими симптомами, які проявляються тим, що паморочиться голова, коли різко міняється положення тіла. Такі додаткові ознаки можуть безпосередньо і іноді конкретно вказувати на наявність того або іншого захворювання.

  Ортостатична гіпотензія

  Почему может кружиться голова, когда резко встаёшь

  В більшості випадків із-за різких змін положення голова паморочиться від того, що на деякий час падає тиск. При швидких підйомах з положення сидячи гравітаційні сили притягують кров вниз, до ніг. Внаслідок цього нервова система дає команду організму для перемикання в екстрений режим. При цьому частота серцебиття збільшується, а судини звужуються, для того, щоб нормалізувати артеріальний тиск. У ці моменти можливо на кілька секунд відчути запаморочення. Коли нормалізації не відбувається за короткий час, може настати втрата свідомості.

  Такі запаморочення частіше проявляються у людей зі зниженим тиском або у хворих, які приймають препарати для того, щоб розширилися судини, наприклад, кардіологічний аспірин. Таке ж явище може статися, коли людина змушений був довго лежати, наприклад, після перелому ноги і робить перші спроби вставати.

  Зазвичай голова паморочиться короткий час. Однак стан, коли запаморочення не припиняється тривало або посилюється, є явно вираженою проблемою. Це свідчить про те, тиск не може повернутися в норму.

  В ході дослідження пацієнтів з ортостатичною гіпотензією було з’ясовано, що ризик смерті у таких хворих істотно вище. При цьому існує ймовірність отримання травм через падіння, які часто супроводжують втрату свідомості. Дане захворювання є проявом багатьох інших хвороб, пов’язаних з ритмами серця, проблеми з судинами і рядом інших збоїв в життєдіяльності організму.

  Атеросклероз

  Почему может кружиться голова, когда резко встаёшь

  Захворювання артерій, що супроводжується відкладенням холестеринових бляшок безпосередньо всередині самого судини, називається атеросклерозом. Момент, коли почала паморочитися при такої хвороби, вказує лише на один із симптомів її прояву. При атеросклерозі можливі головні болі, порушення пам’яті, ослаблення асоціативних функцій і погіршення розумового процесу. Можуть бути присутні й багато інші симптоми.

  Захворювання або розлади функціонування внутрішнього вуха

  Почему может кружиться голова, когда резко встаёшь

  Просторове розташування тіла людини допомагає визначити рідина в порожнині внутрішнього вуха. Але при його пошкодженні або запаленні кількісний вміст рідини може збільшитися або порушитися кровообіг в ньому. В такому разі можуть проявлятися додаткові симптоми при запамороченні – відчувається «розпирання» або закладеність, а всередині вуха чується дзенькіт або шум. Іноді такі прояви супроводжуються вушними болями.

  Порушення працездатності щитовидної залози

  Почему может кружиться голова, когда резко встаёшь

  Щитовидна залоза розташовується в області шиї і є маленьким органом. Однак збої в її працездатності можуть призвести до цілої низки проблем. При виробленні щитовидкою зайвого числа тиреоїдних гормонів виникає захворювання, яке називається гіпертиреоз. Якщо ж кількість гормону недостатньо – проявляється гіпотиреоз.

  Запаморочення є одним з ознак проблем, пов’язаних зі щитовидкою. Додатковими симптомами можуть бути апатія, постійно пригнічений настрій, прояв сильного голоду або відсутність апетиту, збільшене випадання волосся. При появі таких ознак необхідно, не зволікаючи, звертатися до лікаря.

  Гіпотонія

  Почему может кружиться голова, когда резко встаёшь

  Знижений артеріальний тиск є однією з причин, чому стала крутитися голова при різкому вставанні. Деякі хворі гіпотонією на собі відзначали падіння тиску до значення 40/20 і це не межа. Воно може впасти до нуля. Але навіть значно менше падіння викликає дзвін чи шум у вухах, слабкість, головний біль. Людину нудить, і він відчуває сильний занепад сил. Такий стан часто призводить до непритомного стану.

  Причинами, що відповідають на питання: чому може паморочитися при різкому вставанні, можуть бути й інші захворювання, крім описаних вище. Це цукровий діабет, отит вуха, хвороба Паркінсона та інші порушення функціонування нервової системи, а також інших органів.

  При наявності таких патологій необхідно усвідомити, що запаморочення – це симптом хвороби і слід звернутися до профільних фахівців. Можливо, що потрібно змінити лише прийняте на даний момент лікарський засіб. А може бути, доведеться здати ряд аналізів для з’ясування стану та визначення правильного діагнозу.

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *