Чому паморочиться голова, коли встаєш з ліжка – пояснення медиків

Почему кружится голова, когда встаешь с кровати – пояснения медиков

Багато людей стикалися з ситуацією, коли раптова зміна місцезнаходження в просторі викликає запаморочення, потемніння в очах і короткочасну втрату свідомості. У таких ситуаціях людина розповідає, як паморочиться голова, коли різко приймаєш вертикальне положення. Чому такі люди вважають себе здоровими та не поспішають звертатися до лікаря? Між тим, поява цих симптомів зазвичай свідчить про наявність в організмі хвороботворних патології.

Повний аналіз стану хворого з зазначенням ключових діагнозів і методів їх лікування може дати лише лікар. З іншого боку, існує досить поширений синдром, що пояснює часте потемніння в очах, запаморочення і нудоту.

Зміст

  • 1 Ортостатична гіпотензія
  • 2 Хвороби серця
  • 3 ВСД
  • 4 Що таке діагностика ортостатичної гіпотензії

Ортостатична гіпотензія

Почему кружится голова, когда встаешь с кровати – пояснения медиков

Практично повсюдно неврологічних і соматичних захворювань супроводжує певний клінічний синдром. Медики назвали його ортостатична гіпотензія.

Основним симптомом даного синдрому є раптове зниження артеріального тиску майже до нульової позначки. Раптова гіпотензія виникає при різкому переході з горизонтального положення. Можна лежати або відпочивати в глибокому кріслі, але при вставанні починає різко крутитися голова, виникає нудота і темніє в очах. Медики описують два різновиди цього синдрому. У легких випадках після прийняття вертикального положення людина відчуває нудоту, запаморочення і передчуття близької непритомності. Даний стан на медичному мовою називається липотимией. Хворі розповідають, як «паморочиться голова, коли піднімаєшся з ліжка», як відчувають насувається непритомність, описують потемніння в очах і чують шум у голові. Цей стан триває близько 4 секунд, після чого різко відступає, і людина почуває себе практично здоровою. Чому ж це відбувається?

Більш серйозні випадки супроводжуються більш вираженими симптомами ортостатичної гіпотензії. Хворі відчувають більш тривалу липотимию, після якої часто настає непритомність. Обмечается різке збліднення шкірних покривів, іноді з восковим нальотом, а також повна втрата свідомості. В такому стані хворий може перебувати близько 10 секунд і більше. Тривалість липотимии і подальшого непритомності залежить від початкових причин.

Ортостатична гіпотензія може бути викликана різними серцево-судинними захворюваннями, але найбільш частими супутниками гіпотензії є захворювання серця або вегето-судинна дистонія.

Хвороби серця

Почему кружится голова, когда встаешь с кровати – пояснения медиков

Серцево-судинні захворювання — фактор №1 при діагностиці даного клінічного синдрому. Недостатня робота міокарда є причиною порушення серцевого ритму. Наслідком цього симптому є різке зниження артеріального тиску, що веде до зниження струму крові до мозку. Тому, як тільки хворий змінює своє положення в просторі — починає крутитися голова, різко темніє в очах, а далі слід непритомність. Як тільки кровопостачання мозку стабілізується – ортостатична гіпотензія відступає.

ВСД

Почему кружится голова, когда встаешь с кровати – пояснения медиков

Строго кажучи, IRR не є самостійним захворюванням. Так називається комплекс різних симптоматичних проявів, які зачіпають різні органи людського тіла. Чому вона виникає?

Формування ВСД відбувається на тлі первинних відхилень різних відділів вегетативної нервової системи. Раптові та постійні стресові ситуації відіграють роль каталізатора цього нездужання і викликають сплеск симптомів прихованої вегетативної дисфункції. Не меншими винуватцями розвитку дистонії є постійне розумовий і емоційні перевантаження. Пошкодження різних відділів вегетативної нервової системи призводить до нервозу і психозів, до нестандартних реакцій на стресові ситуації, емоційного дисбалансу. Але перш ніж діагностувати ВСД, що приводить до ортостатичної гіпотензії, не зайвим буде пройти невелику перевірку, що підтверджує або спростовує побоювання хворого.

Що таке діагностика ортостатичної гіпотензії

Почему кружится голова, когда встаешь с кровати – пояснения медиков

Зміна положення людського тіла в просторі тягне за собою перерозподіл тиску в кровоносних судинах. Це викликає певні рефлекси в системі регуляції кровообігу. Організм автоматично стабілізує потік крові, не дозволяючи артеріального тиску впасти до критичних позначок. Ця регуляція проходить настільки швидко, що коливання пульсу або показників тиску дуже невеликі. Але при порушенні даного механізму кровообігу система дає збій і реагує на зміну показників кровообігу з запізненням. Поки організм покращує показники тиску, людина при вставанні протягом декількох секунд відчуває ті неприємні симптоми, які були описані вище. Причому чим критичніше проблеми, чим більше виражена вегето-судинна дистонія, тим серйозніші наслідки неочікуваних ривків і стрибків для людини. Для оцінки стану хворого медиками зазвичай проводиться ортостатична проба.

Для того щоб провести тестування стану хворого, потрібно багаторазово виміряти пульс і артеріальний тиск. Вимірювання проводять в двох положеннях – лежачи і стоячи. Тільки після визначення нормальних параметрів частоти пульсу і показників тиску хворому пропонується різко встати. При вставанні організм включається механізм регуляції кровопотока. Відразу після цього свідчення АТ і частоти пульс знімаються заново, а потім – через 1,3,5 і 10 хвилин. Результати зводяться в графік, що характеризує швидкість відновлення ударів пульсу. Зазвичай пульс досягає своїх нормальних параметрів через хвилину після прийняття горизонтального положення. Якщо пульс почастішав не більш ніж на 11 ударів – тест пройшов на «відмінно», якщо пульс почастішав на 12-17 ударів – це говорить про задовільний стан людини. При великих показниках слід звернутися до лікаря і шукати причину захворювання.

Як правило, в першу чергу хворих з ортостатичною гіпотензією перевіряють на наявність серцево-судинних захворювань. Якщо серце працює нормально – лікарі досліджують вегетативну нервову систему та судини, діагностуючи ВСД і рекомендуючи лікування всіх симптомів в комплексі.

Звичайно ж, якщо паморочиться голова коли встаєш з ліжка або різко рухаєшся, і це відбувається регулярно, то все ж, як кажуть, тільки лікар Вам в допомогу. Щоб у наслідку не виникло питання «Чому я так запустив своє здоров’я?», краще берегти себе змолоду і бути уважним до себе.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *