Після кави паморочиться в голові

Почему после кофе кружится голова?
Після кави паморочиться голова

Під час буму кафетеріїв в 19-му столітті вчені вперше почали цікавитися питанням, чому кава є настільки популярним напоєм. Їм вдалося з’ясувати, що кава містить речовину під назвою кофеїн, який, за даними інших досліджень, також міститься в чаї, какао і навіть горіхах. Сьогодні всім відомі стимулюючі ефекти кави, і тому він є незамінним  інструментом багатьох людей.

Той, хто стверджує, що не може обійтися без ранкової чашки кави, ймовірно, навіть не усвідомлює, що, в деякій мірі, залежить від цього напою. Ця залежність обумовлена кофеїном та іншими алкалоїдами, що містяться в каві. Може бути, слова про залежність когось злякали, але мова йде про короткострокові залежності, при якій людина не має типових абстинентних симптомів, але відсутність цієї стимулюючої речовини може відбитися деякими неприємними явищами: у когось воно проявляється головним болем, у когось може крутитися голова. Після 1,5 дня без кофеїну збільшується приплив крові до мозку, що може викликати вищезгаданий головний біль. Дослідники також виявили, що у людей, що регулярно п’ють 3 чашки кави в день, може тимчасово проявитися легке послаблення зору або активності слуху у рази, якщо вони змушені протягом деякого часу обійтися без улюбленого напою. У таких випадках іноді після чашки довгоочікуваного «стимулятора» може крутитися голова. Але це – завжди короткострокове явище.

Споживання кави в надмірних кількостях означає більше 12 чашок в день. При його споживанні в організмі доходить до значного впливу на центральну нервову систему. Відомі й випадки отруєння кофеїном, але мова йде про дозі, рівній 100 чашках міцного напою. Тому краще говорити про ефекти при злегка підвищеному споживанні. У деяких людей в результаті перевищення дози може:

 • виникнути тимчасове безсоння;
 • проявитися занепокоєння і дратівливість;
 • паморочитися;
 • боліти голова.

Однак, всі ці наслідки залежать і від деяких спадкових факторів.

Дія кофеїну

Після кави паморочиться голова
Після кави паморочиться голова

Багато споживачів вважають, що безпосередній ефект від кави настає відразу після випитої чашки, але правда в тому, що дія кофеїну проявляється приблизно через 1-2 години, після того, як він потрапляє в кров. Ось чому не рекомендується пити напої, що містять його, у вечірній час.

Для порівняння: ефект 600 мг кофеїну стимулює настрій і «пробуджує» так само, як 20 мг амфетаміну.

Якщо виникає необхідність порушити організм за допомогою кави, більш ефективно випити кілька невеликих порцій на день, ніж одну велику чашку вранці. Існує доказ того, що кофеїн в менших і більш частих дозах краще впливає на відповідні центри головного мозку. А після великої одноразової дози, у свою чергу, може крутитися голова і навіть проявитися нудота!

Реакція на каву може бути абсолютно різною у регулярних і випадкових споживачів. Люди, що не звикли до споживання цього напою, реагують на нього значним підвищенням артеріального тиску, але тільки в короткостроковому часі. Гіпертоніки, люди з високим кров’яним тиском, в споживанні напою повинні дотримуватися обережності, а в деяких випадках – повністю обійти без нього. Люди з психічними розладами, безумовно, повинні уникати споживання кави.

Як йдуть справи з шкідливістю кофеїну, досі не вдалося однозначно ні довести, ні виключить цей факт, в цілому. Так що, в цьому відношенні застосовується старе знайоме правило, затверджує, що будь-яка крайність – шкідлива. Так що, споживаючи якісний кави в розумних кількостях, ви не можете завдати шкоди організму. Так чому б не побалувати себе час від часу чашкою ароматного напою?

Можливе передозування?

Після кави паморочиться голова
Після кави паморочиться голова

У стресових і складних ситуаціях, коли людині потрібно показати високу продуктивність, він звертається до стимулюючих ефектів кофеїну. Існує ризик передозування, і яка рекомендована добова доза цієї речовини?

Хоча, можливо, на практиці з такою кількістю цієї речовини ви не зіткнетеся, але летальна передозування можлива. Доза кофеїну повинна складати в співвідношенні 150 мг/кг маси тіла. Людина, вагою близько 80 кг повинен випити близько 100 чашок кави!

Рекомендована добова доза кофеїну становить близько 300 мг, що еквівалентно 3 чашок кави або 4 енергетичних напоїв «Red Bull». Особам, чутливим до кофеїну, рекомендується пити каву в більш ранні години, щоб після його вживання кофеїн усунувся з організму, і вдалося уникнути проблем зі сном.

Як розпізнати передозування? Основні симптоми

Після кави паморочиться голова
Після кави паморочиться голова

Симптоми передозування кофеїну включають збільшення частоти серцевих скорочень, занепокоєння, напруження, нервозність. Через дії кофеїну, як уже згадувалося, може хворіти і крутитися голова, підвищитися кислотність шлунка. При більш високих дозах можливе погіршення дихання і незначні галюцинації (слабкі спалахи).

Кофеїн: скільки це – занадто багато?

Після кави паморочиться голова
Після кави паморочиться голова

Якщо вже при безпосередньому питті кави ви відчуваєте, що втома зникає, знайте, що це – ефект плацебо. Після споживання кофеїну пройде не менше години раніше, ніж ваше тіло відчує його дію. Ви станете більш сприйнятливими, продуктивними і енергійними. Ваш поганий настрій і втома зникнуть.

Якщо ви покладаєтеся на щоденну дозу кофеїну для запобігання втоми, ви не самотні. 9 з 10 європейців регулярно споживають що-небудь з кофеїном. Таким чином, він посідає 1-е місце серед легально використовуваних наркотиків.

Для більшості людей помірні дози кофеїну – 200-300 мг (близько 2-3 чашок кави в день) не є шкідливими.

Чутливість до кофеїну

Після кави паморочиться голова
Після кави паморочиться голова

Якщо ваша реакція на цю речовину при невеликих кількостях споживання (менше 1 чашки кави або чаю на день) характерна неприємними реакціями – у вас з’являється тривожність, неспокій і дратівливість, біль/- паморочення голови.

 

 • Люди з більш низькою вагою тіла можуть відчувати ефект раніше, ніж ті, хто має нормальний або зайву вагу.
 • Люди, які регулярно вживають кофеїн, як правило, більш схильні до несприятливих наслідків.
 • Всі види стресу – депресія, тривога, шок є причинами відмови від цього стимулюючого речовини.
 • Прийом певних ліків разом з кофеїном може чинити негативний вплив.

 

Кава і сон

Після кави паморочиться голова
Після кави паморочиться голова

Більшості дорослих людей необхідно 7-8 годин сну на добу. Кофеїн у великих дозах заважає якості сну, який має життєво важливе значення для організму. Поступово може настати хронічна проблема з засипанням. У разі серйозного порушення денного і нічного режиму може дійти до проблем з пам’яттю і нездатність впоратися з настроєм і емоціями.

Ось чому остання доза кофеїну (напоїв, продуктів харчування та деяких ліків від застуди та грипу) повинна бути прийнята приблизно за 8 годин до планованого сну.

Чому не пити каву? 11 випадків шкідливого впливу кофеїну

шкода кави
шкода кави

 

 • Більше 4 чашок кави в день може скоротити життя. У клініці Майо було проведено дослідження, в ході якого вчені виявили, що понад 4 маленьких чашок еспресо в день здатне призвести до 21% загрозу передчасної смерті від серцевої недостатності або інших захворювань.
 • Підвищення артеріального тиску. Регулярне вживання кави підвищує кров’яний тиск, який спричиняє виникнення неприємних симптомів: може хворіти або паморочитися з’явитися проблеми з серцем і т. д.
 • Кофеїн може викликати нетримання сечі. Дослідження Університету штату Алабама показало, що жінки, які споживали більшу кількість напоїв з кофеїном, в результаті «знаходили» нетримання сечі на 70% частіше, ніж інші.
 • Кава може призвести до безсоння. Кофеїн, спожитий навіть за кілька годин до сну, може викликати довгострокові проблеми з безсонням.
 • Кофеїн викликає підвищення кислотності шлунка. Люди, які регулярно п’ють каву або інші кофеїнові напої, часто скаржаться на печію і підвищену кислотність шлунка. Ці симптоми виникають особливо після споживання кави на голодний шлунок.
 • Після кави може хворіти або крутитися голова. Якщо ви час від часу вип’єте чашку смачної кави, нічого катастрофічного не станеться. Проблема може виникнути при регулярному і частому вживанні цього напою. Це може привести до стану, коли хворіти і/або крутитися голова буде щодня! До того ж, існує ризик виникнення мігрені.
 • Кави пов’язаний з безпліддям. Згідно з деякими дослідженнями Університету штату Невада, кофеїн може навіть зменшити фертильність. Вчені вказують на непідтверджену поки гіпотезу, що кава знижує родючість аж до 27%.
 • Кофеїн не підходить для хворих на цукровий діабет. Дослідження Американської діабетичної асоціації пов’язують кави і погіршення стану хворих на цукровий діабет 2 типу.
 • Передозування кофеїном, хоча і є рідкісним явищем, але може призвести до цілого ряду симптомів, у тому числі зі смертельним результатом. Першими ознаками є нудота (блювота), у людини може боліти і/або крутитися голова, присутні випадки порушення свідомості.
 • Погіршення перебігу менопаузи. Недавнє дослідження, опубліковане в журналі «The North American Society» показали, що менопауза у жінок, що споживають великі кількості кави на регулярній основі, характерна більш інтенсивними симптомами.
 • Алергія на кофеїн. Деякі люди можуть мати підвищену чутливість до кофеїну, яка проявляється алергічними реакціями. У такої людини може бути присутнім інтенсивний головний біль, паморочитися з’явитися висип.

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *