Чому після наркозу болить голова. Що робити, чим лікувати?

Почему после наркоза болит голова. Что делать, чем лечить?

Пацієнти, яким належить хірургічне втручання, часто побоюються безпосередньо самої операції, забуваючи при цьому, що відновлювальний період майже ніколи не буває легким. Причиною різного роду недуг після втручання стає застосування знеболювання. Найпоширенішим наслідком наркозу, поряд з нудотою і слабкістю, є головний біль.

Зміст

 • 1 Причини
 • 2 Характер болю
 • 3 Головні болі після спінальної анестезії
 • 4 Біль після загального наркозу
 • 5 Лікування
 • 6 Народні засоби

Причини

Почему после наркоза болит голова. Что делать, чем лечить?

Болі в голові (цефалгия) виникають після загального, так і після місцевого наркозу, незважаючи на відмінності в механізмі їх дії на організм. Фахівці вважають появу головних болів після наркозу нормальним явищем у випадку, якщо вони самостійно поступово ліквідуються протягом двох тижнів. Згідно зі статистикою, жінки більше схильні цефалгії у післяопераційному періоді. Ризик такого ускладнення після операції зростає з віком пацієнта і кількістю перенесених раніше хірургічних втручань. Голова після наркозу найчастіше болить за наступним причин:

 • зневоднення організму;
 • вплив препаратів, що використовуються для анестезії;
 • зниження артеріального тиску;
 • схильність до мігрені;
 • низький індекс маси тіла;
 • наявність ендокринних захворювань;
 • стрес перед операцією.

Характер болю

Почему после наркоза болит голова. Что делать, чем лечить?

Приблизно половина випадків застосування наркозу супроводжується цефалгією в післяопераційному періоді. Головний біль часто проявляється в комплексі з запамороченням, яке посилюється при будь-яких різких рухах, зміні положення тіла в просторі.

Характер болю безпосередньо після операції, як правило, ниючий. Цефалгия може охоплювати всю поверхню голови, одну її сторону або локалізуватися лише на потилиці або скронях. Інтенсивність неприємних відчуттів посилюється при рухах голови, нахилах, гучних звуках або яскравому світлі. Пізніше пацієнта починають турбувати напади мігрені. Біль сильна, нерідко паралельно з нею виникають нудота і блювота. Мігрень не купірується прийомом спазмолітиків. Напади можуть тривати довгий час, доставляючи дискомфорт пацієнта.

Головні болі після спінальної анестезії

Почему после наркоза болит голова. Что делать, чем лечить?

Даний вид анестезії не передбачає повну втрату чутливості. Пацієнт під час операції знаходиться в свідомості. Анестетик вводиться за допомогою спеціальної голки у простір, де розташовані корінці спинномозкових нервів. Голка проколює мембрану, а спинномозкова рідина починає просочуватися через отвір, що утворився. Результатом такого втручання є зниження внутрішньомозкового тиску. Це і викликає цефалгію, так як спинний мозок безпосередньо пов’язаний з головним. Хворобливі відчуття, як правило, виникають поступово. Чим менше розмір проколу, тим слабше виражені хворобливі відчуття. Сучасні голки володіють мінімальним діаметром, що істотно полегшує перебіг відновного періоду пацієнтів. Горизонтальне положення пацієнта сприяє мінімальній втраті спинномозкової рідини, тому, щоб не боліла голова, дана рекомендація повинна неухильно дотримуватися.

Для профілактики виникнення головного болю анестезіологи використовують метод кров’яний заплатки. Суть його полягає у введенні власної крові пацієнта область, куди раніше було здійснено введення анестетика. Кров згортається, а утворилася гематома закриває отвір від голки на мембрані, тим самим запобігаючи витікання спинномозкової рідини. Даний метод працює не у всіх випадках. Іноді гематома швидко розсмоктується, і отвір в мембрані відкривається знову. Голова знову починає хворіти. Для усунення нападу цефалгії, анестезіологам доводиться робити повторну установку заплатки. У деяких випадках лікарі вводять фізіологічний розчин замість крові пацієнта. Цей метод менш ефективно знімає напад болю від анестезії, але вважається більш безпечним завдяки стерильності вводиться речовини і, відповідно, зниженим ризиком проникнення інфекції.

Якщо голова від дії анестезії болить несильно, то допоможе прийом таких препаратів як Ібупрофен, Парацетамол або Цитрамон.

Біль після загального наркозу

Почему после наркоза болит голова. Что делать, чем лечить?

При застосуванні загального наркозу усувається больова чутливість у всьому тілі. Пацієнт під час операції знаходиться без свідомості. Діюча речовина може вводитися в організм різними шляхами, але вплив його на головний мозок однаково. Наслідком застосування загального наркозу є спазм судин головного мозку. Іншою причиною спазмів може бути сильна інтоксикація організму введеними анестетиками.

Голова, після застосування загального наркозу болить сильно. Це супроводжується запамороченням та слабкістю з-за зниженого артеріального тиску. Напади неможливо зняти звичайними анальгетиками. Лікар, як правило, призначає прийом знеболюючих препаратів наркотичного походження. Додатково пацієнту потрібно прийом медикаментів, відновлюють порушені процеси кровообігу в мозку. Зазвичай це Кавінтон або Пірацетам. Ці кошти також допоможуть полегшити головні болі і уникнути проблем з пам’яттю через дії анестезії.

Лікування

Почему после наркоза болит голова. Что делать, чем лечить?

Біль, викликаний стресом або нервовим перенапруженням, зазвичай перестає турбувати вже на наступний день після хірургічного втручання. Цефалгия, що виникла внаслідок змін в організмі, триває довше і в ряді випадків потребує медичної допомоги. Так, до лікаря треба звернутися, якщо болі від анестезії не проходять довше двох тижнів, а також якщо їх інтенсивність надто велика. Терапевт вислухає скарги, проведе огляд, за необхідності призначить додаткові обстеження і складе схему лікування. Для усунення головного болю після наркозу буде потрібно прийом наступних медикаментів:

 • анальгетики: Баралгін, Анальгін, Брав, Кетанов;
 • спазмолітики: Но-шпа, Спазмалгон;
 • протизапальні препарати: Диклофенак, Німесулід, Індометацин.

Для якнайшвидшого відновлення лікарі рекомендують більше відпочивати після перенесеної операції. У перший день краще зовсім не вставати з ліжка, навіть якщо спазми не турбують. Не варто робити різких рухів, піднімати тяжкості. Протипоказана будь-яка фізична навантаження. Після наркозу організм втрачає багато води, тому вкрай важливо заповнити втрату до потрібного рівня. Можна вживати будь-які напої, але чиста вода без газу стане ідеальним варіантом. Для того щоб головний біль не поверталася, після повного відновлення рекомендується виконувати легку зарядку робити нетривалі прогулянки. Доречні будуть заняття в басейні.

Народні засоби

Почему после наркоза болит голова. Что делать, чем лечить?

Більшість людей, які перенесли наркоз, цікавиться, що робити при появі цефалгії у домашніх умовах. Доповненням до медикаментозного способу зняти головний біль після операції стануть народні кошти.

 • Гарячі ванночки для ніг викликають відтік крові від головного мозку до нижніх кінцівках. За рахунок цього йде напруга судин голови. Такі ванночки допоможуть справитися з нападами мігрені.
 • Болі, що є результатом спазму судин, усуває випитий міцний чай з м’ятою. Досить випивати по півчашки перед сном.
 • Аналогічною дією володіє сік калини або чорниці. Крім того, ці ягоди багаті природними антиоксидантами, що позитивно позначається на стані всієї нервової системи.
 • Напади мігрені переносяться легше, якщо вживати чай з липою, лимоном, невеликою кількістю меду.
 • При спазмах рекомендується робити легкий самомасаж. Можна здійснювати погладжують кругові руху в області, де болить голова.
 • Народні методи лікування не завжди нешкідливі, як здається на перший погляд. Якщо болить голова, не варто вдаватися до подібного лікування без консультації лікаря.

  Цефалгия – часто виникає в післяопераційному періоді явище. Стан, коли голова болить слабо, проходить самостійно та не вимагає прийому медикаментів. Спокійна, розслаблена обстановка, уникнення стресів, позитивні емоції, щоденне перебування на свіжому повітрі – найкращі помічники при відновленні організму від анестезії. Беззаперечне дотримання всіх рекомендацій лікаря дозволить позбутися від болю в найкоротші терміни і не допустити розвитку ускладнень.

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *