Чому після удару головою болить і паморочиться голова або Що ми знаємо про струс мозку?

Зміст

 • 1 Струс мозку – характеристика
 • 2 Ознаки, симптоми і діагностика струсу мозку
 • 3 Фактори ризику струс мозку
 • 4 Запобігання струсу мозку
 • 5 Перша допомога при струсі мозку
 • 6 Ускладнення струсу мозку

Струс мозку – характеристика

Почему после удара головой болит и кружится голова или Что мы знаем о сотрясении мозга?

Струс мозку (лат. Commotio Cerebri) являє собою порушення мозкової функції, яке виникає після удару.

Характеристика струсу мозку після удару включає в себе короткочасну втрату свідомості і пам’яті, у людини болить і паморочиться голова, іноді нудить, що не є обов’язковою вимогою.

Для струсу завжди характерна непритомність протягом періоду часу від декількох секунд до 30 хвилин, і відповідно з цим часом можна розділити на 3 групи. Потерпілий не реагує на словесні подразники (не відповідає на питання), ні на болючі стимули (наприклад, щипання мочки вуха, сильне натискання нижче нижньої щелепи і трапецієподібної м’язи за потилицею).

Ознаки, симптоми і діагностика струсу мозку

Почему после удара головой болит и кружится голова или Что мы знаем о сотрясении мозга?

Після удару головою (може бути і неприродно різко зрушена шия), наприклад, в автомобільній аварії, з подальшим короткостроковим або довгостроковим порушенням свідомості, у людини можуть з’явитися такі симптоми:

 • Кружляє й болить (часто за потилицею) голова, шия.
 • Нудить.
 • Слід взяти до уваги той факт, що, чим раніше після удару слід безпам’ятство і нудота, тим гірше прогноз струс мозку.

  Рентген і комп’ютерна томографія мають важливе значення для виключення кровотечі або переломів черепа.

  Фактичні симптоми, що призводять до діагностики струсу, що випливають із самого його визначення. Виявляється після удару короткочасна втрата свідомості протягом 30 хвилин розділена на 3 етапи:

 • Від декількох секунд до 5 хвилин.
 • До 15 хвилин.
 • До 30 хвилин.
 • Якщо після удару непритомність тривати довше, ніж 30 хвилин, мова йде не про струсі, але про більш важкої форми забиття мозку або гематоми головного мозку.

  Короткочасна непритомність, як правило, пов’язана з ретроградною амнезією – пацієнт не може згадати саму аварію удар, удар, і події незабаром після неї. У людини крутиться і болить голова, з’являється сонливість (особливо у дітей); необхідно не дозволяти йому заснути – говорити з ним і, головне, не залишати самого. У разі пошкодження шийного відділу хребта, у людини не тільки паморочиться, але болить голова, особливо, за потилицею.

  Інші типові симптоми включають пітливість, підвищення частоти серцевих скорочень (тахікардія), нудоту, блювоту.

  Фактори ризику струс мозку

  Почему после удара головой болит и кружится голова или Что мы знаем о сотрясении мозга?

  Найчастіше струс виникає після падіння, удару, під час занять спортом, в результаті дорожньо-транспортної пригоди. Часто зустрічається у дітей, які вдаряються головою під час ігор. Якщо є втрата свідомості, нудота, крутиться і/або болить голова (зокрема за потилицею), необхідно негайно доставити потерпілого до лікаря.

  Запобігання струсу мозку

  Почему после удара головой болит и кружится голова или Что мы знаем о сотрясении мозга?

  Використання засобів захисту голови при заняттях спортом, застосування засобів індивідуального захисту на робочому місці; у випадку дітей – догляд, захист високих будівель (перила).

  Перша допомога при струсі мозку

  Почему после удара головой болит и кружится голова или Что мы знаем о сотрясении мозга?

  Струс є одним з найбільш поширених захворювань, викликаних травмою. Його слід лікувати з самого першого моменту, негайно викликавши швидку допомогу чи лікаря.

  Постійно перевіряйте є потерпілий у свідомості, не дозволяйте йому заснути і рухатися, якщо це не є необхідним, особливо, якщо він скаржиться на те, що болить спина.

  Не давайте потерпілому нічого їсти або пити, тому, що без рентгена або комп’ютерної томографії неможливо чітко сказати, чи не пошкоджений мозок, череп і не буде потрібно операція під наркозом. У разі наявності сильного удару, набряку головного мозку або сильної кровотечі, знадобиться анестезія.

  Якщо у потерпілого блювання, утримуйте його в такому положенні, яке б запобігло аспірацію шлункового вмісту. До приходу лікаря постійно контролюйте його стан!

  У разі припинення ритму серця або дихання, без коливань починайте серцево-легеневу реанімацію!

  Ускладнення струсу мозку

  Почему после удара головой болит и кружится голова или Что мы знаем о сотрясении мозга?

  Основними ускладненнями є асоційовані захворювання, до яких призвело струс – крововилив у мозок, порушення діяльності головного мозку, переломи черепа або хребта (особливо шийного відділу) або пошкодження спинного мозку, що приводить до паралічу.

  Внутрішньочерепний крововилив може мати серйозні наслідки у вигляді ушкоджень головного мозку. В якості перших ознак можуть проявитися зміни зіниць, сильний головний біль, що починається параліч кінцівок, повторна непритомність, моторические розлади.

  Фактичним ускладненням струсу мозку є посткоммоціонний синдром, що вражає до половини пацієнтів. Цей стан визначається різними симптомами, пов’язаними з струсом, може з’явитися як відразу після травми, так і через кілька днів або тижнів. Симптоми зникають самостійно, протягом одного року. Вони включають в себе наступні ознаки:

 • Головний біль (мігрень – може виникнути в зв’язку з пошкодженням шийного відділу хребта).
 • Почуття втоми.
 • Занепокоєння.
 • Запаморочення.
 • Порушення сну.
 • Зниження працездатності (як розумова, так і фізична напруга).
 • Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *