Чому при отруєнні турбують головний біль і нудота

Отчего при отравлении беспокоят головная боль и тошнота

Під отруєнням фахівцями розуміється виражене розлад діяльності людського організму, що формується як прямий наслідок проникнення в нього токсинів ззовні.

Кожен хоч раз випробував виражений дискомфорт, наприклад, після вживання несвіжого йогурту або пиріжка: раптово крутиться і болить голова, з’являється нудота і блювота, спостерігається загальна слабкість у всьому тілі.

Зміст

 • 1 Класифікація
 • 2 Механізм виникнення
 • 3 Оцінка симптомів
 • 4 Алкогольне отруєння
 • 5 Отруєння нікотином
 • 6 Коли потрібна екстрена допомога лікаря
 • 7 Що можна зробити при отруєнні

Класифікація

Отчего при отравлении беспокоят головная боль и тошнота

Фахівці поділяють стан отруєння за типом виявленого токсичного агента:

 • харчове – найпоширеніше;
 • газове – наприклад, чадний газ;
 • різні отрутохімікати;
 • лікарська;
 • алкогольне.

За способом проникнення токсичного агента можна виділити:

 • інгаляційне;
 • ін’єкційне;
 • пероральне.

Для зручності оцінки симптоматики, також отруєння прийнято поділяти на ступені тяжкості стану пацієнта – від легкої до важкої.

Механізм виникнення

Отчего при отравлении беспокоят головная боль и тошнота

Після отруєння у потерпілого страждають всі органи і системи, зокрема, застоюється кров у печінці, що провокує зниження параметрів гемоглобіну в кров’яному руслі – паморочиться голова, формується відчуття слабкості.

Стінки шлунка після харчового отруєння значно розтягуються, і він змушений опуститися вниз – формується зниження внутрішньочеревного тиску. Процес розщеплення продуктів починає сповільнюватися, їжа застоюється, продукуються токсини – загальне самопочуття продовжує погіршуватися.

Все вищезазначене призводить до дисбалансу діяльності підшлункової залози – продукування ферментів знижується, наприклад, інсуліну. Провокуються інші неприємні симптоми – головний біль при отруєнні часте явище. Може коливатися температура тіла, з’являються діарея, спазми в різних районах кишечника, на фоні блювання спостерігається зневоднення – виражена сухість тканин рота і спрага із-за втрати величезного об’єму рідини.

Оцінка симптомів

Отчего при отравлении беспокоят головная боль и тошнота

Щоб зрозуміти, із-за чого ж після отруєння виникла інтенсивний головний біль і нудота, необхідно розібратися, який орган постраждав більше:

 • Якщо неприємні відчуття локалізуються в районі потилиці, з поширенням на віскі і лоб – в результаті отруєння постраждала підшлункова залоза – внаслідок гіпоглікемії мозкова тканина відчувається недолік надходження поживних речовин, судини спазмуються, формується локальна ішемія, про що і буде свідчити біль у різних районах голови.
 • Збільшена після отруєння печінку і розтягнутий шлунок починають максимально тиснути на нирки – це перешкоджає повноцінному відтоку готових до виділення обсягів сечі, що потім викликає рефлекторне підвищення параметрів тиску. Характерною відмінністю буде розташування імпульсів болю – район потилиці. На цьому тлі також з’являється нудота, голова паморочиться, мушки перед очима.
 • Важке отруєння може спровокувати нестійкість параметрів тиску – адже страждають всі органи: якщо основний удар припав на підшлункову залозу, воно падає – голова болить у скронях, якщо починають страждати структури нирок – тиск підвищується і болить більше потилицю.
 • Після будь-якого варіанту отруєння рекомендується негайно звернутися до фахівця – тільки адекватна медична допомога буде сприяти відновленню самопочуття і повернення радості життя.

  Алкогольне отруєння

  Отчего при отравлении беспокоят головная боль и тошнота

  Окремо необхідно розглянути болі в голові, що виникають після надмірних доз алкоголю.

  Саме пульсуюча, що давить, розламує біль після ухваленого напередодні алкоголю буде характерною ознакою похмілля. Крім неї потерпілого турбують виражена сухість мови, різке зниження апетиту, нудота, при спробах рухатися – все пливе і крутиться перед очима.

  Алкогольна продукція, навіть у малих обсягах, що викликає масову загибель червоних кров’яних тілець, відповідальних за доставку до структур мозку поживних речовин і кисню. Внаслідок гострого дефіциту, в корі головного мозку формується вогнищева ішемія, нейроциты гинуть, провокуючи відчуття інтенсивного головного болю.

  Щоб захиститися від такого стану, людський організм рефлекторно збільшує об’єм циркулюючої рідини – з-за цього значно підвищується внутрішньочерепний тиск, що також супроводжується інтенсивними болями усередині голови.

  Відзначається своєрідна закономірність – чим більше людина випив алкоголю, тим більшої шкоди було завдано структур мозку, тим довше буде проходити відновлення організму, і турбувати дискомфорт в різних районах голови. Якщо ж окремі події минулого вечора згадати не представляється можливим – значить, загинули ті нейроциты, які відповідають за адекватну пам’ять.

  Отруєння нікотином

  Отчего при отравлении беспокоят головная боль и тошнота

  Ще один часто зустрічається варіант отруєння – нікотинове. Після проникнення в легені людини, нікотин поширюється по всьому організму, досягаючи головного мозку і вельми негативно впливаючи на його кору.

  Нікотинове отруєння може сформуватися навіть у курця зі стажем – все залежить від дози нікотину, початково стану організму людини і його сприйнятливості до сигаретним складовими.

  При вживанні малих доз нікотину у людини формується легка ступінь отруєння: давить біль в голові, блювання, порушення з боку серця – тахікардія, рясне слиновиділення, запаморочення. Тривалість дискомфорту різна – від доби до 3-4 днів.

  При важкому никотиновом симптоматика отруєння набуває більш серйозний характер: неприборкані позиви на блювоту, що не приносить значного полегшення, розлад діяльності зору і слуху, виражена тахікардія, наявність кардіалгій і міалгія, озноб, сильний головний біль і загальна слабкість, спазми в животі. При несвоєчасному зверненні за медичною допомогою може навіть втрачатися свідомість, спостерігатися напади епілепсії, летальний результат.

  Коли потрібна екстрена допомога лікаря

  Отчего при отравлении беспокоят головная боль и тошнота

  Якщо впоратися самостійно з наслідками отруєння в домашніх умовах не вдається, і самопочуття людини неухильно погіршується – затягувати зі зверненням за медичною допомогою не рекомендується.

  Екстрено викликати ШМД необхідно у наступних випадках:

  • з’явилися явні ознаки зневоднення – значна сухість слизових губ, шкіра втратила здоровий вигляд, стала блідою, синюшного;
  • у блювотних і калових масах спостерігається наявність великої кількості слизу, прожилки крові;
  • потерпілий почав марити, у нього з’явилися судоми, сплутаність свідомості;
  • спостерігаються виражені коливання тиску – з піками максимального підйому і падіння, що негативно позначається на самопочутті пацієнта;
  • на тлі загального розладу спостерігається розлад мовленнєвої, рухової діяльності, людина не може самостійно встати, вимовити фразу.

  Лікування тяжкої форми отруєння в домашніх умовах абсолютно заборонено – високий ризик формування різноманітних ускладнень, аж до летального результату.

  Що можна зробити при отруєнні

  Отчего при отравлении беспокоят головная боль и тошнота

  Щоб впоратися із наслідки отруєння після вживання неякісної їжі, перевищення дози медикаменту, якогось хімічного реагенту, можна вжити ряд заходів самостійно:

 • Обов’язковий компонент – поповнення втраченої рідини і електролітів: випивати кожні 10-15 хвилин по 15-20 мл мінеральної води без газів, компоту, солодкого чаю, або спеціальних аптечних розчинів.
 • Допоможуть швидше вивести з організму токсини – сучасні ентеросорбенти. Вони також будуть запобігати рецидивам блювоти і діареї.
 • Якщо отруєння супроводжується підйомом температури – швидше за все в петлях кишечника знаходяться патогенні бактерії, що продовжують продукувати токсини. У цьому випадку без антибіотикотерапії не обійтися – але найменування препарату, кратність прийому та тривалість лікувального курсу визначаються тільки фахівцем.
 • Фахівці також рекомендують пособлюдать певну дієту – перші 1-2 доби краще взагалі поголодувати, тільки пити більше рідини. Потім можна ввести в раціон каші, білі сухарики, киселі. Надалі поступово розширювати раціон, уникаючи важких, жирних, смажених страв.

  Особливо ними підкреслюється, що профілактика отруєння – його найкраще лікування. Щоб не мучитися від вельми неприємних симптомів, необхідно ретельно дотримуватися основні правила профілактики отруєння.

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *