Головний біль і підвищена сльозотеча – чому виникає проблема?

Головний біль і підвищена сльозотеча – чому виникає проблема?

Головний біль і підвищена сльозотеча
Головний біль і підвищена сльозотеча

Підвищена сльозотеча є одним з основних симптомів в офтальмології. Сльозотеча супроводжує ряд захворювань очей і пов’язаних з ними областей. Існує, в основному, 2 основні принципи цього явища:

 • Надмірна сльозотеча.
 • Обструкція слізних проток.

Сльозотеча виникає після того, коли відбувається прояви подразнення трійчастого нерва. Його може викликати, зокрема, запалення, тому надмірне виробництво сліз (як у той час, коли плачеш) є істотною ознакою запалення роговиці і кон’юнктиви, але й інших структур ока. При цьому часто болить голова в області очей і виникає біль в самих очах.

При надмірному виробництві сліз очей може бути порушено кон’юнктивітом – ці запалення численні, але симптоми мають загальні риси:

 • Сльозотеча.
 • Набряк повік.
 • Почервоніння кон’юнктиви.
 • Біль.
 • При бактеріальних інфекціях – біль внаслідок набрякання привушних залоз.

Гіпергострий бактеріальний кон’юктивіт – чому виникає ця недуга?

бактеріальний кон'юктивіт
бактеріальний кон’юктивіт

Це захворювання викликане гонококом або вірусом менінгіту. Після контакту кон’юнктиви з бактеріями протягом декількох годин розвивається набряклість повік, почервоніння кон’юнктиви і виробництво рясної гнійної рідини, після чого проявляється підвищений виробництво сліз. Вузли опухають, виникає біль (болить не тільки око, але і голова в його області). Це захворювання вимагає медичної допомоги у формі введення пеніциліну, оскільки воно може призвести до виразок рогівки і значного погіршення зорової функції.

Гострий бактеріальний кон’юнктивіт

бактеріальний кон'юктивіт
бактеріальний кон’юктивіт

Захворювання викликається різними бактеріями, має ознаки, подібні попередній формі, тим не менш, вони, зокрема, біль та сльозотеча, є більш м’якими.

Крім того, існує багато інших видів запалення кон’юнктиви, наприклад, вірусні – аденовірусний кон’юнктивіт, епідеміологічний кератоконъюктивит, гострий геморагічний кон’юнктивіт, алергічний і т. п. Всі вони виявляються такими симптомами:

 • Головний біль (болить, переважно, в області ока).
 • Підвищене виробництво сліз.
 • Коли захворювання розвивається без лікування, після переходу в розвинену стадію може виникнути сильна біль (болить голова, практично, по всій окружності).

Запалення рогівки – чому виникає ця недуга?

Запалення рогівки
Запалення рогівки

Ця недуга також є важливою причиною, чому виникає підвищене виробництво сліз і болить голова (головний біль – це необов’язковий симптом). До цих проявів додається відчуття присутності стороннього тіла в оці, біль або відчуття тиску, виразність кровоносних судин, іноді рефлексивне закриття очі – блефароспазм. Запалення рогівки може бути пов’язано з цілим рядом ускладнень, тому людина повинна звернутися до лікаря!

Глаукома

Глаукома
Глаукома

Збільшення сльозотеча (також болить голова) спостерігається і при гострій глаукомі, захворювання, яке ставить під загрозу здоров’я людини аж до необоротного пошкодження зорового нерва. Симптоми дуже характерні:

 • Болить одне око.
 • Голова також зачіпається – болить одна половина. Біль – жорстока, може дійти до значного порушення зору.

 

Обструкція слізного міхура

Обструкція слізного міхура
Обструкція слізного міхура

В ході захворювання відбувається накопичення сліз. Типовим є сильна сльозотеча при переході з холоду і вітру у тепле приміщення.

Око – дуже важливий і чутливий орган, тому, після того, коли з’являються натяки на його розлад, слід звернутися до офтальмолога. Коли з’являються й інші симптоми, такі як біль, почервоніння, набряк, ймовірно, має місце запалення, яке необхідно (особливо, у разі присутності бактерій, хламідій і найпростіших) добре лікувати, в іншому випадку, людина може зіткнутися з ускладненнями – виразкою рогівки і т. д.

Коли стрес вражає око

підвищена сльозотеча
підвищена сльозотеча

Психосоматичні розлади зору пов’язані зі стресом, в самому широкому сенсі цього слова. Головний біль, сухість кон’юнктиви і напруги очей, пов’язані з внутрішньоочним тиском часто виникають внаслідок соціально-психологічного навантаження на роботі. Найбільш поширені проблеми, такі, як втома очей, печіння, біль, свербіж або водянисті виділеннями мають в основі психологічне походження, а не фізичні причини. Згідно з останніми даними тривале напруження може призвести до постійних розладів і порушень функції очей і подальшої сліпоти. Згідно психоаналізу, люди з ослабленим зором «чогось не хочуть побачити». Ці розлади є або проявом великого перевантаження, які також можуть бути пов’язані з надзвичайними ситуаціями або важким періодом в житті, будь то фактичним або продовжується протягом тривалого періоду часу.

Кластерна головна біль

Кластерна головна біль
Кластерна головна біль

Іноді назва «cluster headache» перекладається, як «синдром кластерного головного болю», але цей термін у нас не прижився, у більшості публікацій російською мовою для позначення цього типу захворювання використовується саме термін cluster headache або кластерна цефалгія. Слово «кластер» згідно словника позначає грудку, накопичення. Ця інтерпретація може відповідати місцю розташування болю, який локалізується завжди навколо одного ока або накопичення нападів болю протягом тривалого часу, що називається періодом. Період, в основному, приходить 1 раз в рік, але є люди, які відчувають труднощі і 2 рази на рік чи, навпаки, 1 раз в 2 роки або навіть рідше. Період, зазвичай, починається ранньою весною або восени, але іноді початок періоду припадає на літній час. Тривалість періоду варіюється у різних людей, як правило, він триває від 4 до 8 тижнів, після чого біль зникає, стан стає спокійним, і людина повністю звільняється від головних болів.

Серед постраждалих значно більше чоловіків, ніж жінок, в основному, з труднощами люди зустрічаються в перший раз у віці близько 30 років. Близько 10% пацієнтів страждають хронічним типом захворювання, де протягом 1 року трапляються ремісії, тривалістю більше місяця, а напади відбуваються щодня або через день.

Клінічна картина

підвищена сльозотеча
підвищена сльозотеча

Кластерна цефалгія характеризується постійними односторонніми нападами дуже сильного болю, часто носить колючий характер. Причини, чому виникає ця недуга невідомі.

Біль локалізується суворо орбітально або периорбітально, типові супутні симптоми включають:

 • Сльозоточивість.
 • Почервоніння кон’юнктиви.
 • Закладеність носа на відповідній стороні, де він може бути присутнім навіть синдром Горнера, міоз і птоз.

Хворобливі відчуття під час нападу настільки серйозні, що людина не може нічого робити, лежати або сидіти, больові почуття змушують його ходити. Люди, які пережили напад мігрені або ниркові коліки, і можуть порівняти інтенсивність болю, її рівень під час нападу кластерної цефалгії описують, як найсильніший з варіантів. Жінки порівнюють його з болем під час пологів.

Приступ триває від 30 хвилин до 2 годин, часто з’являється в один і той же час дня або, вірніше, ночі. Як правило, болючість має схильність проявлятися у першій фазі парадоксального сну, так що будить людину від 60 до 90 хвилин після засинання. Протягом 24 годин може мати місце декілька епізодів. В ризиковий період болючість може надійно провокувати і вживання алкоголю, нітрогліцерину або гістаміну. Чинником ризику може стати перебування на більшій висоті.

Пароксизмальна гемікранія

Пароксизмальна гемікранія
Пароксизмальна гемікранія

Пароксизмальна гемікранія зустрічається значно частіше у жінок. Класифікація ділить цю групу на епізодичну форму з ремісій і хронічну, при якій напади відбуваються без ремісії протягом більше одного року. Труднощі, зазвичай, починаються у віці близько 20 років. Пароксизмальна гемікранія характеризується численними, нетривалими (кілька хвилин) епізодами гострого болю, який схожий на больові відчуття при кластерної цефалгії. Біль проявляється в безпосередній близькості від очей, простягається в скроневу і супраорбітальну область.

Напад супроводжується, щонайменше, одним вегетативним симптомом, наприклад:

 • Почервоніння кон’юнктиви.
 • Сльозотеча на ураженій стороні.
 • Закладеність носа.
 • Нежить

Лікування захворювання через коротку тривалість нападу може бути тільки профілактичним, значно допомагає Індометацин. Триптани при цьому типі головного болю ефективні, оскільки зважаючи на короткій тривалості нападу, він спонтанно зникає раніше, ніж Триптан починає діяти.

Ризиком тривалого введення Індометацину представлений шлунково-кишковими побічними ефектами, в основному, ризиком розвитку виразкової хвороби, ось чому рекомендується приймати з цим препаратом гастропротекторні засоби.

Гемікранія континуум

Гемікранія континуум
Гемікранія континуум

Це – недуга яка характеризується безперервною, суворо одностороннім болем, пов’язаним з іпсилатеріальною вегетативною симптоматикою:

 • Почервоніння кон’юнктиви.
 • Сльозотеча.
 • Закладеність носа.
 • Нежить на болючою стороні.
 • Пітливість на лобі та обличчі на ураженій стороні.
 • Мейоз.
 • Птоз.
 • Набряк повік.

Іноді в якості супроводжуючих симптомів зазначаються неспокій і тривога. Біль, як і при мігрені, що посилюється під час фізичних навантажень, також може виникнути підвищена чутливість до світла і шуму. Цей тип головного болю полегшується також Індометацин; у дорослих рекомендована початкова доза становить 50 мг з можливістю збільшення до 200 мг на день. Тривале лікування Індометацином несе в собі ризик шлунково-кишкових ускладнень, переважно, виразки, ось чому рекомендується приймати з цим препаратом гастропротекторні засоби.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *