Чому у дитини болить голова

У дитини болить голова
У дитини болить голова

У цілком здорових дітей голова болить досить рідко, але тим не менш, такі випадки бувають. До 10 років у дітей зазвичай не буває подібних скарг. Головний біль у дитини, проблема достатньо серйозна і вимагає негайного лікування у фахівця, так як визначити причину її виникнення зможе тільки досвідчений лікар. Джерел виникнення головного болю у дитини може бути кілька. Реальні скарги у дітей виникають, починаючи з п’яти років, коли дитина вже самостійно може описати симптоми. Якщо дошкільнята з такою проблемою стикаються рідко, то у підлітків вона виникає досить часто.

Розрізняють два види головного болю:

 • симптоматичні
 • функціональні.

Якщо симптоматичні болю дозволяють виявити причини виникнення, функціональні виявити значно складніше. Стреси — найбільш часта причина виникнення головних болів, вони характеризуються надмірною дратівливістю і плачем дитини.
Особливо помітно це в перший рік навчання, у віці 6-7 років, 10 років, в період великої фізичної активності, і в момент статевого дозрівання.

Фактори виникнення головного болю

Дитячий головний біль провокують хронічні і гострі захворювання. Симптоми виникнення можуть бути різними. Розрізняють пульсуючий біль у скронях, стискаючий навколо голови, розпираючий, давлячий в різних місцях і ниючий головний біль, найчастіше він з’являється рано вранці або ближче до вечора, може бути підвищена температура. В особливих випадках може супроводжуватися сильними запамороченнями і блювотою.

Найбільш частими є 10 причин:

Фактори виникнення головного болю
Фактори виникнення головного болю
 • скаче тиск;
 • різного роду отруєння;
 • інтоксикація;
 • сильні удари голови;
 • порушення цілісності кісток черепа або хребта;
 • різні захворювання судин;
 • захворювання головного мозку;
 • шуми;
 • мінливість погоди;
 • реакція на надмірну кількість прийнятих ліків.

Якщо батьки приділяють належну увагу дитині — це дозволить вчасно і правильно визначити діагноз, призначити курс лікування.

Причиною виникнення головних болів можуть бути і різні зовнішні впливи, такі як зміна погодних умов, різкі запахи, сильні фізичні навантаження, голосно грає музика, а так само емоційне напруження.

Якщо хронічних захворювань не було, серйозно на організмі можуть позначитися придбані, як правило, до 10 років вони не проявляються.

Головний біль, спричинений хворобою судин

Головний біль, спричинений хворобою судин
Головний біль, спричинений хворобою судин

Виникає при порушеннях вегетативної нервової системи, роботи органів кишечника, легень, нирок. Часто головний біль виникає при струсах головного мозку, отруєннях і пухлинах.

Стреси та перевтома так само провокують судинні головні болі. Крім того, схильність мають діти з схильністю до перевтоми і стресів, з нестачею фізичної активності. Зазвичай у таких дітей виникає знижений або підвищений тиск, що супроводжується давлячими і пульсуючими головними болями, висока температура.

Якщо ж порушується венозний відтік від мозку, головні болі можуть виникати від зміни погоди, а так само в ранковий час.

Лікування.

Процес лікування в першу чергу складається зі здорового сну, правильного харчування. Починаючи з 10 років, дітям рекомендуються невеликі фізичні навантаження. Масаж і загартовування так само зайвими не будуть. Емоційна складова так само важлива, якщо вдома спокійна обстановка одужання пройде значно швидше. Незважаючи на всі рекомендації, варто продовжувати спостереження у педіатра протягом всього періоду лікування.

Знижений або підвищений артеріальний тиск

Почему у ребенка болит голова

Внутрішньочерепний тиск може викликати патологічне стану мозку. Такі процеси викликають різного роду пухлини, кісти, вроджені вади, сильні травми.
Гіпертензія супроводжується, як правило, болем усередині голови, і досить часто супроводжуються блювотою, виникає сильне збільшення тиску всередині черепа, після чого нерідко трапляються судоми.
У тільки що народжених малюків до 1 року, вибухання і пульсація можлива в районі незакритого джерельця, так само супроводжується захопленням голови. Такі симптоми у немовлят можуть говорити про гіпертензії. Вона супроводжується сильним занепокоєнням дитини, частим зригуванням і поганим сном, температура в таких випадках висока. Якщо хвороба протікає без гострих ускладнень, то на розумових здібностях людини це захворювання ніяк не відбивається.
Лікування.
При гіпертензії найбільш ефективні сечогінні апарати. В особливо важких випадках потрібне хірургічне втручання, після чого видаляється зайва рідина з порожнини черепа, через можливість захворювання рухових функцій дитини, а так само психічного розвитку. Такі діти, як правило, знаходяться під наглядом невропатолога.

Інфекційні захворювання

Інфекційні захворювання
Інфекційні захворювання

Інфекційні захворювання можуть, служити причиною виникнення головних болів. Як правило, ними страждають діти старше 10 років, коли збільшується кількість контактів. Проблема виникає при інтоксикації організму токсичними речовинами, різними мікробами і вірусами. Симптомами є погіршення самопочуття, поганий апетит, дитину постійно рве, з’являється сонливість і загальна слабкість організму. Іноді, при інфекційній інтоксикації, піднімається висока температура.

Чому шкідливе зайве нервове напруження.

Нерідко голова може боліти через сильне напруження, найчастіше це виникає у школярів. Близько 90% усіх видів головного болю припадає саме на нервове напруження. Крім інтелектуального та емоційного навантаження учні, починаючи з 10 років, схильні до напруження м’язів шийного відділу хребта та голови. Різке скорочення м’язів голови викликає сильні болі. Якщо нервові закінчення пережимаються, вони погіршують загальний кровообіг при неправильному сидінню за столом, а так само при перевтомі. Такий вид болю може тривати від декількох хвилин до декількох днів. Хвороба може протікати протягом року. Активність дитини зберігається, але при цьому сильно погіршується якість навчання. Останнім часом все частіше нервове напруження називають хронічним запаленням мозкових оболонок.

Полегшення настає відразу ж після розслаблення м’язів. Хворобливі відчуття можна знизити, якщо правильно сидіти за столом і навчитися розслабляти м’язи. За дітей в першу чергу несуть відповідальність їх батьки, тому саме вони повинні стежити за правильною поставою дитини, обмежувати час перебування за комп’ютером і, в разі необхідності, підібрати окуляри.

Лікування проходить за допомогою спеціального розслабляючого масажу та рефлексотерапії.

Мігрені

Найчастіше зустрічається у підлітків старше 10, набагато рідше у малюків 2-3 років. Немовлята до 1 року нею, зазвичай, не страждають. Мігрень викликає пульсуючі коливання і розширення кровоносних судинах головного мозку. Вона може виникати через сильне фізичне навантаження, тривале голодування, зміну погоди, емоційний стрес, різкі неприємні запахи, яскраве світло, та інші сильні подразники.

Нерідко мігрень буває спадковим захворюванням, що передається від одного з батьків, супроводжується досить сильними односторонніми головними болями, хворий між нападами відчуває себе добре, але виникають вони досить різко. Симптомами, що передують приступу мігрені є різке зниження апетиту, підвищена спрага і слабкість. Знеболююче в таких випадках зазвичай не допомагає. Тривалість таких нападів може бути різною, іноді вони тривають всього кілька хвилин, а буває що і кілька годин. Особливо сильної болі можуть супроводжуватися блювотою, після чого зазвичай відразу ж настає полегшення. Дитину краще покласти спати. Частота нападів суто індивідуальна, лікуванням дитячої мігрені займається невропатолог.

Менінгіт

Хвороба, що викликається запаленням оболонки головного мозку інфекційними агентами. Сильний головний біль може виникати при будь-якому зовнішньому подразнику: сильних звуках, яскравому світлі, різких рухах. Як правило, супроводжується сильною блювотою і надмірною чутливістю шкіри. Дитина при такому захворюванні зазвичай лежить на боці, ноги притиснуті до живота, а голова закинута. Якщо в такому положенні м’язи дитини сильно напружені, змінювати її положення насильно не варто.

Лікується менінгіт виключно в стаціонарі, так як несе серйозну загрозу здоров’ю. Госпіталізація в таких випадках повинна бути негайною.

Що робити при гострих головних болях у дитини

Що робити при гострих головних болях у дитини
Що робити при гострих головних болях у дитини

Причинами сильних головних болів у дітей можуть бути навіть запалення таких органів як зуби, вуха, різні кишкові та дитячі інфекції, а так само глисти. Удари і струси головного мозку також можуть відбитися у виді сильного болю. При спілкуванні з фахівцем варто повністю описати всі симптоми, це допоможе встановити точний діагноз.

Батьки повинні обов’язково знати:

 • коли голова заболіла в перший раз;
 • як часто повторюються напади;
 • чи були сильні травми;
 • чи є температура;
 • тип болю (давлячий, що пульсує в скронях, розпирає навколо голови, колючий, тупий);
 • в якій області голови болить;
 • яка тривалість нападів, як часто вони з’являються;
 • що провокує біль;
 • чи траплялися раніше подібні епізоди;
 • наскільки сильний біль;
 • чи залежать біль від часу доби.

Лікар може додатково запитати про емоційне навантаження дитини, фізичну втоми після навчального дня, про причини виникнення різних стресів. Висипається дитина чи ні, як проводить вільний час, пов’язане самопочуття зі зміною погоди. Як багато часу хворий проводить за комп’ютером і телевізором, чи багато часу приділяється прогулянкам на свіжому повітрі. Обов’язково слід розповісти медичному працівнику про захворювання батьків і найближчих родичів.

До тривожних симптомів відносять:

 • різка поява гострого головного болю;
 • зміна характеру болю;
 • незвичайний характер виникнення;
 • виникнення болю через кілька днів після травми;
 • періодична непритомність;
 • дитину несподівано вирвало і піднялася температура;
 • наявність ранкового головного болю.

У грудних малюків до 1 року, які в силу свого віку не можуть самостійно описати симптоми, виявити проблему складніше.

Батькам слід звернути увагу на такі ознаки як:

Головний біль у немовлят
Головний біль у немовлят
 • порушення сну;
 • безпричинний плач;
 • блювота;
 • зригування;
 • температура;
 • сильне збудження.

Плач при головному болю зазвичай монотонний.

Діти старші 10 років вже можуть показати місце виникнення болю, поскаржитися на слабкість або втому. Руки зазвичай самі тягнуться до голови, діти смикають волосся, дряпають обличчя.

Дитину слід негайно показати лікарю. Це може вказувати на крововилив, пухлину, або запалення мозкових оболонок.
Якщо ж головний біль невеликий, і виникає не часто, дитині можна допомогти простими діями. Необхідно вкласти дитину в ліжко, створити навколо тишу, покласти на голову прохолодну серветку, постаратися приспати. Добре допомагає чай з лимоном, валер’янка і пустирник.

Непоганим засобом без рецептурного препарату, при головному болю є «Ібупрофен». Дозують згідно інструкції по застосуванню, але не частіше 3 разів за тиждень. Якщо головні болі тривають протягом тривалого часу, варто негайно звернутися до лікаря.

Часто головному болю не надають особливого значення, тим не менш, не варто нехтувати медичним обстеженням.

Лікаря слід викликати терміново в наступних випадках:

 • якщо під час сильного головного болю дитину вирвало;
 • висока температура;
 • у дитини через головний біль відсутній спокійний сон;
 • головні болі стають частим явищем.

Хронічні головні болі

Хронічні головні болі
Хронічні головні болі

Хронічні болі зазвичай виникають протягом тривалого періоду і не з’являються раніше 10-річного віку. Їх тривалість може досягати декількох тижнів, місяців і навіть більше року. Біль від перенапруження, мігрені і пучкові головні болі також відносяться до хронічних. Існує головний біль не пов’язаний з ушкодженнями організму або внутрішнім тиском. Плавання, холодна погода, їжа і питво також можу вплинути на самопочуття.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *