Чому виникає головний біль в області потилиці і шиї

Почему возникает головная боль в области затылка и шеи

Болі, що виникають в шийному відділі, і переходять потім в область потилиці є досить поширеним явищем. Носити вони можуть різний характер – від різкої, миттєво пронизує, до ниючий і тупий, що постійно нагадує про себе. Більшість людей спочатку списують такі прояви на невдалий збіг обставин. «Потягнув», «повернув», «зміна погоди» і т. д. Багато хто стверджує, що якщо виникає головний біль в області шиї – це остеохондроз. А якщо ниючий біль проявляється в потилиці – підвищений тиск. Однак таке міркування далеко не повне. Причин може бути значно більше. Больові відчуття в потиличній частині можливі навіть з-за неправильного або невдалого положення, в якому перебувала голова під час сну.

Зміст

 • 1 Значимість шийного відділу
 • 2 Шийний остеохондроз
 • 3 Шийний спондильоз
 • 4 Невралгія потиличного нерва
 • 5 Шийний міозит
 • 6 Гіпертонія
 • 7 Лікування

Значимість шийного відділу

Почему возникает головная боль в области затылка и шеи

Найбільш часта причина болю в шийному відділі, що віддає в потиличну частину голови – це остеохондроз. Але існує і багато інших проблем в області шиї, які викликають такий синдром. Необхідно пам’ятати, що це дуже значуща частина людського тіла. Через шийний відділ проходять кровоносні судини, що постачають мозок всіма необхідними речовинами. В цьому ж досить невеликому обсязі розташовано безліч нервових структур. Хребці шиї забезпечують рухомість голови.

Внаслідок цього будь-яка з’явилася проблема в такому відділі людського тіла моментально позначиться не тільки на загальному самопочутті, але і на фізичному, а також психологічному здоров’ї.

Самому визначити причину шийних і потиличних болю практично неможливо. Нерідкі випадки, коли самодіагностика змушує людину лікувати гіпертонію, а результат виявляється нульовий. Потрібно не тільки лікарська консультація, але і здача аналізів. Істинними причинами болів шиї і потилиці може бути цілий ряд захворювань.

Шийний остеохондроз

Почему возникает головная боль в области затылка и шеи

Захворювання є винуватцем головних болів у третині випадків його прояви. При розвитку хвороби відбувається випинання фіброзного кільця, так як міжхребцевий диск втрачає міцність, так і еластичність.

У досить тісному просторі шийного відділу будь-яке зміщення хребців призводить до передавливанию нервового закінчення або зсув кровоносних судин. У зв’язку з чим можуть виникнути порушення кровообігу в мозку. Це призводить до безлічі додаткових проблем.

При захворюванні на хребцях формуються нарости, з-за яких втрачається або обмежується рухливість. Можливе виникнення ситуації, при якій здавлюється спинний мозок, що призводить до летального результату.

Шийний спондильоз

Почему возникает головная боль в области затылка и шеи

Захворювання носить дегенеративний характер і викликається процесами старіння організму. Цієї хвороби схильні літні люди. З віком хребці шийного відділу стираються і стають плоскими. При цьому на краях тіл виникають нарости. Це не тільки обмежує рухливість шиї, але і може викликати здавлювання нервових корінців.

Інтенсивність прояву больових відчуттів як в шиї, так і потиличної частини може бути різна. Але спокій або лежаче положення в будь-якому випадку приносить полегшення. Основними симптомами є:

 • відчуття мурашок і поколювань в руках;
 • головні болі;
 • відбувається порушення координації рухів і зміна ходи;
 • проявляються спазми шиї і плечей;
 • при прояві фізичної активності болі посилюються.

Невралгія потиличного нерва

Почему возникает головная боль в области затылка и шеи

Хвороба супроводжується «простреливающими» болями у голові. При захворюванні відбувається защемлення нервових закінчень сусідніми тканинами. У разі прогресування хвороби уражаються потиличні нерви.

При цьому в потиличній частині біль постійна. При будь-яких рухах можливі напади нудоти, що супроводжуються блювотою. Нерідкі випадки, коли сильний головний біль в області очей, лоба і скронь призводить до втрати свідомості.

Невралгія ділиться на види:

 • ідіопатична (первинна) виявляється як самостійне захворювання;
 • вторинна є наслідком отримання травми або розвитку пухлини.

Зазвичай нерв уражається з одного боку. Больові відчуття виникають раптово при будь-якому повороті голови, іноді у випадку ненавмисного дотику області нерва на потилиці.

Шийний міозит

Почему возникает головная боль в области затылка и шеи

Узагальнена назва захворювань запального характеру мускулатури кістяка. Недуга може виникнути внаслідок травм, інфікування, в тому числі і паразитарного, порушення процесу обміну речовин або переохолодження. Найбільш часта причина розвитку захворювання – наявність протягів. У зв’язку з цим недугу схильні професійні водії.

Симптоми найбільш яскраво проявляються вранці, при підйомі після сну. Зазвичай уражається одна ділянка шиї. Болі можуть бути сконцентровані в області чола, вух, скронь або плечей. Можливо їх прояв через досить тривалого перебування в напруженій позі. Хвороба іноді викликає збої в процесі дихання, провокуючи кашель і задишку. При дерматической формі виявляється набряк повік і фіолетові або червоні висипання.

При правильному лікуванні симптоми повністю зникають максимум через три тижні. Якщо ж звернення до лікаря проігнорувати, то можливе зміщення шийних хребців і подальший прояв грижі.

Гіпертонія

Почему возникает головная боль в области затылка и шеи

При захворюванні виявляється стійке підвищення артеріального тиску, яке потрібно постійно тримати під контролем. Симптомами хвороби є головний біль у потилиці, запаморочення і можливо поява перед очима мушок.

Причини хвороби остаточно не з’ясовані, однак, з відомих факторів варто виділити наступні:

 • спадковість;
 • вікові зміни в організмі;
 • ожиріння;
 • недостатнє фізичне навантаження;
 • хвороби нирок;
 • надмірне вживання алкоголю, солі, а також куріння.

Крім вище перерахованих причин болю в потилиці і шиї слід також відзначити постійне перебування в стресових ситуаціях, шийну мігрень і перенапруження м’язів за фізичних навантажень або тривалого перебування в одній позі, наприклад при роботі за комп’ютером.

Лікування

Почему возникает головная боль в области затылка и шеи

Внаслідок сильних або постійних болів на першому етапі лікування потрібно купірувати цей синдром. Знеболюючі препарати зазвичай призначаються в комбінації з протизапальними засобами та міорелаксантами, що зменшують тонус м’язів скелета. Після того, як буде встановлено діагноз, лікування пропонується індивідуальне. Воно враховує симптоматику, вік, причини виникнення та хід протікання захворювання. При одному і тому ж діагноз терапевтичний підхід може бути різний.

У більшості випадків лікування обмежується консервативної методикою і включає:

 • медикаментозні препарати;
 • методи мануальної терапії;
 • фізіотерапевтичні процедури;
 • масаж;
 • у деяких випадках лікувальну гімнастику і плавання.

Оскільки забезпечити нерухомість шиї і потрібний спокій практично неможливо, то і процес лікування з-за цього ускладнюється. Іноді можливе хірургічне втручання. Це можливо у випадках, якщо хвороба позначається на працездатності інших органів або болю неможливо усунути, що відбивається на працездатності. Хірургічне втручання є крайнім заходом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *