Чому виникають головні болі в потилиці: причини і лікування

Почему возникают головные боли в затылке: причины и лечение

У сучасному житті головні болі є досить поширеним явищем. Вони можуть з’явитися в будь-який момент майже у будь-якої людини незалежно від віку і статі. Прояви їх симптоматики досить різноманітно, і області їх виникнення передбачити неможливо. Однак найчастіше турбують вони в одному і тому ж місці.

Якщо спочатку біль проявляється в шиї і потилиці, а потім виникає в області ока – це явна ознака захворювання. Звичний Цитрамон тільки на деякий час купірує таку біль, але вона з’явиться знову. Чому болить шия і потилиця, правильно зможе визначити тільки фахівець після здачі аналізів і виявлення причини.

Зміст

 • 1 Чому причини гострих болів не можна залишати без уваги
 • 2 Зовнішні причини
 • 3 Причини внутрішнього характеру
 • 4 Лікування

Чому причини гострих болів не можна залишати без уваги

Почему возникают головные боли в затылке: причины и лечение

При появі пульсуючих або пекучих болів в області потилиці існує нагальна рекомендація невропатологів не відкладати відвідування медичного закладу. Якщо відчуття стає занадто сильним і нестерпним, то, не замислюючись, треба викликати невідкладну допомогу. Під загрозою знаходиться не тільки здоров’я, але й життя. Адже причини недуги можуть бути різноманітними, в тому числі, носять патологічний характер при зміні працездатності серцево-судинної системи.

Так, первісний прояв інсульту полягає у виникненні різких короткочасних болю в шийної області, так званих «прострілах». Потім виявляються різкі і, найчастіше, дуже сильні болі. При появі таких симптомів у когось з оточуючих, потрібно, не зволікаючи, викликати невідкладну допомогу. Будь-яке зволікання може призвести до незворотних змін тканин головного мозку.

Коли болі в потилиці супроводжуються помутнінням перед очима або блювотою, а навколо все кружляє – це можливі ознаки менінгіту або наявності пухлини в мозку. Якщо при таких захворюваннях зволікати і не звертатися до лікарів, то патологічні зміни мозкових тканин відбудуться незабаром. Не треба терпіти неприємні відчуття, необхідно терміново відвідати фахівців.

Навіть якщо головні болі в ділянці потилиці і шиї помірні, але виникають регулярно, то це значить, що потрібно лікарська консультація і, можливо, не в одного лікаря.

Зовнішні причини

Почему возникают головные боли в затылке: причины и лечение

Хворіти потилична частина може різне за характером прояву – нити, бути імпульсивною або стягуючого голову, немов обручем. Також вона буває віддає в область ока або з’являється праворуч біля скроні, а голова при цьому паморочиться. Періодично виникають больові відчуття – не обов’язково ознака захворювання. Ці прояви можуть провокуватися такими впливами на людину:

 • Отримання травми. Найчастіше при отриманні черепно-мозкової травми, зокрема, при попаданні в автомобільну аварію, відбувається закидання голови назад. При цьому травмується не лише череп, але і шийний відділ хребта, що може призвести до защемлення нервових закінчень, а також кровоносних судин. Це підвищує внутрішньочерепний тиск і сприяє виникненню болю.
 • Нервове перенапруження. Якщо часто перебувати в стресових станах, то це призведе до багатьох неприємних проявів, у тому числі до головного болю в потиличній області. Такий наслідок більш імовірно при настанні тридцяти річного віку. Частіше притаманне жінкам, ніж чоловікам. Викликається спазмами судин шийного відділу. Порушена кровообіг в частині потилиці викликає больові відчуття. При нормалізації психіки людини синдром зникає.
 • Секс. Больовий синдром, що з’явився в потиличній частині після сексу, явище досить рідкісне, але воно проявляється у деяких людей. Отримало самостійне назва – посткоитальная головний біль. Вона виникає з-за сильного збудження і може тривати кілька хвилин. Але іноді, дуже рідко, її тривалість розтягується на кілька днів. Частіше проявляється у чоловіків, у яких виявлено вегето-судинна дистонія.
 • Професія. При виконанні професійних обов’язків нерідко доводиться довго перебувати в одному і тому ж вимушеному положенні. Якщо постійно перебувати з опущеною злегка вниз головою, то виникає перенапруження як м’язів шийного відділу, так і сухожиль, які з’єднують ділянку черепа від ока і скроні до лоба. Це призводить до спазмів м’язів. Такий прояв можливо у програмістів і інших офісних працівників, ювелірів, шевців або годинникових майстрів. У водіїв з-за постійної напруги спазмовані м’язи шиї і плечового відділу, перетискаючи нервові закінчення і кровоносні судини, що призводить до больових відчуттів в області потилиці, іноді однобічно, тільки праворуч.
 • Причини внутрішнього характеру

  Почему возникают головные боли в затылке: причины и лечение

  Причини прояву болю в потилиці можуть бути наступні:

 • Шийний остеохондроз. Виникає найчастіше в тих випадках, коли у людини малорухливий і сидячий спосіб життя. При цьому відбувається максимально можливе зближення хребців шийного відділу один до одного, впливаючи на нервові закінчення, а також кровоносні судини. Виникають болі, які проявляються і при рухах голови. Причини появи недуги – не тільки мала рухливість, але і надмірна вага і генетична схильність. Важкість у потилиці і шиї може відчуватися постійно. Однак якщо лікування не здійснити своєчасно, то зміни приймає незворотний характер.
 • Перепади артеріального тиску. Різкі зміни показників призводять до виникнення распирающих, а також давили болю в потиличній частині голови. Іноді негативний вплив різкої зміни тиску поширюється на очі, перед якими виникають мушки, а все навколо крутиться, при цьому можливий шум у вухах.
 • Внутрішньочерепний тиск. Якщо цей показник знаходиться в постійному підвищеному стані, то біль може локалізуватися лише в потилиці, і характер проявляти розпираючий або давить. Вплив гучного звучання або яскравого світла посилюють больові відчуття. Можлива поява блювотних позивів, а також дія больового синдрому на очі.
 • Шийний спондильоз. Є хронічним захворюванням хребта, при якому відбувається утворення кісткових наростів – остеофітів по краях тіла хребців. Їх поява провокує здавлювання нервових корінців і судин. Хвороба проявляється гострими постійними болями в потилиці, плечах або шиї. Можливо її поширення на очі і вуха. Нахили чи повороти голови посилюють больові відчуття, але і в стані спокою синдром залишається. Причини захворювання – мала рухливість і збільшення навантаження на хребці.
 • Шийний міозит. Запальне захворювання тканин м’язів шийного відділу. Причини захворювання полягають у переохолодженні, тривалих перебуваннях в позах з незручним положенням шиї, травми. Больовий синдром проявляється при переміщенні голови. Почавши свій прояв з шиї, він поширюється далі на плечі, потилицю і межлопаточную область. Хворобливі відчуття проявляються зазвичай з одного боку, наприклад, праворуч.
 • Причини появи болю в потилиці не обмежуються перерахованими захворюваннями, вони також спричиняються:

  • болем напруги;
  • судинними проявами;
  • невралгією потиличного нерва;
  • миогелозом шийного відділу;
  • проблемами зі щитовидною залозою при викиді з неї в кров великої кількості гормонів;
  • порушенням прикусу;
  • мігрень області шиї.

  Лікування

  Почему возникают головные боли в затылке: причины и лечение

  Адекватне лікування головного болю в потиличній частині передбачає повноцінну попередню діагностику, яка включає рентгенограму або магнітно-резонансну томографію і дозволяє з’ясувати причини захворювання. Це означає, що необхідно звернутися до терапевта, який після попереднього огляду та здачі аналізів направить до вузько профільних фахівців. Після встановлення контролю над виявленим захворюванням, що з’явилася неприємна симптоматика нівелюється, включаючи і її вплив на очі.

  Безпосередньо лікування даного прояви можуть виконувати невролог, травматолог, лікар мануальної терапії, масажист, лікар ЛФК (лікувальної фізкультури), а також фізіотерапевт. Виявлені гіпертонія або підвищений внутрішньочерепний тиск вимагають термінового застосування етіотропної (спрямованої на усунення першопричини) терапії. При сильному впливі болів на очі пацієнт може бути направлений до офтальмолога.

  Медикаментозне лікування виконується в залежності від виявлених причин. Для усунення больового синдрому можуть бути прописані звичайні болезаспокійливі засоби, такі як Анальгін або Темпалгін, а також і більш посилені препарати. Лікування повинно враховувати і додаткові симптоми, такі як: болять очі або синдром проявляється в скроневій області праворуч.

  Лікування буде проходити успішніше, якщо одночасно застосовуються рецепти народної медицини, і дотримуються рекомендації щодо здорового способу життя. Лікуватися і вживати спиртне, велика кількість кави і сигарет – не сумісні дії.

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *