Диференціальна діагностика при скаргах на слабкість, головний біль і нудоту

Дифференциальная диагностика при жалобах на слабость, головную боль и тошноту

Симптоми включають в себе слабість, млявість, нудоту і блювоту, і цефалгію – це частий результат первинного обстеження пацієнта лікарем практично будь-якої спеціальності і тягне за собою диференціацію між безліччю різних захворювань органів і систем по всьому організму. Так, дані прояви може викликати патологія нервової системи, шлунково-кишкового тракту, серцево-судинної системи та ендокринні порушення.

Зміст

 • 1 Захворювання нервової системи
 • 2 Гастроэнерологические захворювання
 • 3 Хвороби серцево-судинної системи
 • 4 Ендокринні порушення

Захворювання нервової системи

Дифференциальная диагностика при жалобах на слабость, головную боль и тошноту

У структурі неврологічних хвороб у пацієнтів з даною симптоматикою можливим діагнозом можуть бути:

 • Доброякісні новоутворення (менінгіома, шваннома, краниофарингиома та інші).
 • Злоякісні новоутворення (гліома, епендимома, метастази позамозкових пухлин).
 • Менінгіт.
 • Енцефаліт.
 • Судинні аневризми.
 • Артеріовенозні мальформації.
 • Інсульт і транзиторна ішемічна атака.
 • Внутрішньомозкові крововиливи.
 • Доброякісні новоутворення характеризуються повільним зростанням і прогностично сприятливі. В залежності від гістологічної структури та локалізації пухлини можуть з’являтися симптоми – загальна або локалізована слабкість, важка головний біль або блювання.

  Злоякісні пухлини – важка патологія, яка швидко прогресує і без інтенсивного лікування призводить до смерті. Симптоми схожі з доброякісними пухлинами. Диференціюють їх за результатами додаткових методів дослідження – КТ, МРТ, аналіз спинномозкової рідини та швидкості росту і наявності тосевов в інших органах.

  Менінгіт і енцефаліт. Це інфекційні ураження центральної нервової системи. Менінгіт проявляється клінічною тріадою – різко підвищена температура, сильна нудота і головний біль, а також появою позитивних менінгеальних знаків. Енцефаліт відрізняється від менінгіту додаванням осередкових неврологічних симптомів – слабкість в кінцівках, порушення зору і т. д.

  Судинні аневризми та артеріовенозні мальформації. Характерною особливістю є те, що дані захворювання можуть довгий час, навіть все життя) протікати безсимптомно. Однак при досягненні значних розмірів вони можуть здавлювати навколишні тканини і викликати прояви: головний біль, порушення координації рухів і, нудота і блювота. Існують малоінвазивні методи лікування, які дозволяють вилікувати дане захворювання через маленький прокол в області паху.

  Інсульт і транзиторна ішемічна атака. Основним симптомом є раптово виникла локалізована слабкість або повний параліч – неможливість поворухнути рукою, ногою, посміхнутися, висунути язик. При ураженні деяких областей в ЦНС виникає нудота. Головний біль є частим симптомом, однак вона не виключає діагноз інсульт. При подальшій діагностиці та лікуванні потрібно з’ясувати інсульт ішемічний або геморагічний з допомогою методів нейровізуалізації (КТ, МРТ).

  Внутрішньомозкові крововиливи – субарахноїдальні, субдуральні, внутрижелудочковые. Першим симптомом є сильна, різкий головний біль, яку часто описують як найгіршу в життя, а далі з’являється дифузна або локальна слабкість і інша вогнищева симптоматика. Нейрохірургічне лікування – розкриття порожнини черепу і видалення гематоми.

  Гастроэнерологические захворювання

  Дифференциальная диагностика при жалобах на слабость, головную боль и тошноту

  Серед патології шлунково-кишкового тракту даними симптомокомплексом можуть проявлятися:

 • Харчові токсикоінфекції.
 • Кишкові інфекції (сальмонельоз, черевний тиф).
 • Кишкова непрохідність.
 • Перитоніт.
 • Панкреатит.
 • Гостра печінкова недостатність.
 • Злоякісні новоутворення.
 • Харчові токсикоінфекції характеризуються діареєю, нудотою, блювотою, підвищена температура тіла, загальною слабістю і, при важкому перебігу, головними болями. Також спостерігається масовість захворювання – вражає всіх, хто їв заражений продукт. Найчастіше не несе небезпеки для життя і лікується заповненням об’єму рідини в організмі.

  Кишкові інфекції (сальмонельоз, черевний тиф) можуть протікати з різкою інтоксикацією – фебрильна температура, слабкість, болі в м’язах і головні болі. І з місцевими проявами – діарея, нудота, біль у животі. При диференціальному діагнозі між різними інфекціями враховуються патогномонічні симптоми – характер висипки, колір і вигляд стільця, перебіг захворювання та бактеріологічні дослідження.

  Панкреатит, кишкова непрохідність, перитоніт та інші захворювання манифестирующие гострим животом. Як і при кишкових інфекціях симптоми можна розділити на дві групи: загальні (слабкість, млявість, підвищена температура тіла, порушення свідомості, головний біль, міалгії) і місцеві (нудота, блювання, порушення випорожнення, біль у животі). Характеризуються гострим перебігом і без надання ургентної хірургічної допомоги часто закінчуються смертю пацієнта. Але при своєчасної операції прогноз сприятливий.

  Гостра печінкова недостатність може бути наслідком отруєння, гострого гепатиту та інтоксикації різного генезу. Спостерігаються порушення свідомості, важка слабкість, порушення системи згортання крові, головний біль, гіпопротеїнемія, поліорганна недостатність,нудота і блювота. Пацієнти знаходяться на лікуванні у відділеннях інтенсивної терапії.

  Злоякісні новоутворення шлунково-кишкового тракту. Характеризується конституціональними симптомами – зниження маси тіла, слабкість, пітливість, субфебрильна температура, анемія. При швидкому зростанні, або внутрішньому розпаді пухлини можуть виникати головний біль, поліорганна недостатність, метаболічні порушення. В залежності від локалізації пухлини розрізняють клінічні прояви: при розташуванні у верхніх відділах ШКТ – нудота, блювання, порушення апетиту, при розташуванні в нижніх відділах ШКТ – запор, діарея, кишкова непрохідність.

  Хвороби серцево-судинної системи

  Дифференциальная диагностика при жалобах на слабость, головную боль и тошноту

  Не так багато захворювань даної групи проявляється нудотою і цефалгією, але їх знання необхідне для успішного диференціального діагнозу.

 • Інфаркт міокарда.
 • Нейроциркуляторна дистонія.
 • Інфаркт міокарда класично маніфестує гострим болем за грудиною, але є такі клінічні форми інфаркту як абдомінальний та церебральна. Абдомінальна форма проявляється різким болем у верхній половині живота, виникає нудота і блювота. При церебральній формі виникають симптоми – головний біль і вогнищева неврологічна симптоматика (порушення рухів, зору, координації), може підвищуватися температура.

  Нейроциркуляторна дистонія – це судинне захворювання, що виникає у молодому віці і частіше всього зникає при дорослішанні. Проявляється запамороченнями, слабкістю, носовими кровотечами, гіпо – або гіпертензією, нудотою, головним болем та іншими симптомами.

  Ендокринні порушення

  Дифференциальная диагностика при жалобах на слабость, головную боль и тошноту

  Гіпо – чи гіперфункція ендокринних органів відбивається на функціонуванні організму в цілому і тому викликає велику кількість проявів.

  • цукровий діабет;
  • гіпотиреоз;
  • гіпокортицизм (Аддісонова хвороба).

  Цукровий діабет та його ускладнення. Гостре ускладнення цукрового діабету через занадто високого рівня цукру крові кетоацидоз, при цьому з’являються симптоми: різка слабкість, порушення свідомості, біль у животі, нудота, головний біль і зневоднення. Підтверджується діагноз вимірюванням цукру крові і кетонових тіл в сечі. Основний напрямок лікування – регідратація і введення інсуліну.

  Гіпотиреоз – це стан викликане недоліком гормонів щитовидної залози. Проявляється зниженням апетиту, млявістю, слабкістю, апатією, зниженням артеріального тиску, нудотою, запором, головним болем, знижена температура тіла. Лікується введенням гормонів щитовидної залози.

  Гіпокортицизм (Аддісонова хвороба) виникає при нестачі гормонів надниркових залоз. Основні симптоми – слабкість, зміна кольору шкіри (з’являється бронзовий відтінок), зниження артеріального тиску, гіпоглікемія, головний біль, порушення електролітного складу крові, нудота, блювання. Проводиться замісна терапія глюкокортикостероїдами.

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *