Голова болить у скронях і потилиці – причини і лікування

Голова болит в висках и затылке – причины и лечение

Час від часу з болем у скронях і на потилиці зустрічається кожен 6-й представник популяції. Згідно зі статистикою ВООЗ, головний біль цього виду являє собою одну з основних причин непрацездатності для представників будь-яких професій та спеціальностей. Чи можна захиститися від виникнення сильного болю в скронях і потилиці, і що робити у випадку, якщо захворювання вже наздогнало?

Зміст

 • 1 Головний біль у скронях і потилиці – причини прояву
 • 2 Головний біль у скронях і потилиці – особливості
 • 3 Головний біль у скронях під час вагітності
 • 4 Біль у скронях і мігрень. Як вони між собою пов’язані?
 • 5 Профілактика головного болю в скронях і потилиці
 • 6 Народні поради, як полегшити головний біль у скронях і потилиці
 • 7 Коли слід звернутися до лікаря?

Головний біль у скронях і потилиці – причини прояву

Голова болит в висках и затылке – причины и лечение

Сильний головний біль у скронях, часто в поєднанні з болем на потилиці, здатна кардинально зіпсувати настрій, з-за чого людина, замість отримання задоволення від улюбленої діяльності бажає лише одного: прилягти і мовчки страждати від болісної агонії… Сучасна медицина вказує деякі причини, які сприяють людські страждання від цього вкрай неприємного захворювання:

 • прояв мігрені або наявність внутрішньочерепної гіпертензії;
 • знижений тиск (зокрема, у представників старшого віку);
 • розвиток захворювань інфекційного походження;
 • сильний головний біль, локализирующаяся в скронях і іноді в потилиці, може бути наслідком алкогольної інтоксикації ;
 • психологічна втома, апатія і стрес;
 • клімактеричний період;
 • запалення стінок артерій;
 • порушення каналів травматичних областей мозку;
 • порушення в скронево-челюстном суглобі.

Часті випадки, коли людина, в якої болить голова на потилиці та/або в скронях, не в змозі визначити справжні причини недуги. Лікарі визначають і лікують це захворювання в деталях, в деяких випадках навіть не представляється можливим встановлення точного діагнозу. Ця ситуація, однак, не ощасливлює пацієнта, оскільки, саме лікування основної причини проблеми може надійно усунути головний біль.

Головний біль у скронях і потилиці – особливості

Голова болит в висках и затылке – причины и лечение

Ситуація, коли болить голова у скронях, знайома тисячам представників обох статей у всьому світі, але лише незначна кількість з них вирішують свою проблему спільно з лікарем. Більшість воліють усунути біль поширеними безрецептурними анальгетиками, які, хоча і полегшують біль, але не усувають безпосередні причини недуги саму проблему деяких людей. Якою б не була причина для відмови від відвідування медичного закладу (страх лікарні, в цілому, або побоювання за перспективи виявлення більш важливого захворювання), така дія являє собою кардинальну помилку. Тільки досвідчений невролог може поставити достовірний діагноз, крім того, раннє визначення причини, по якій болить голова, забезпечує людині більше шансів на швидке одужання.

Самостійне лікування жодною мірою не може замінити огляд у лікаря і терапію за допомогою відпускаються за рецептом медикаментів. В результаті неконтрольованого прийому ліків можуть з’явитися ускладнення, до яких відносяться алергічні реакції, шлунково-кишкові розлади, розлади печінки і нирок через надається на них навантаження. Зважаючи на це, правильної і максимально ефективною є спеціалізована медична допомога. Така терапія допоможе хворому запобігти виникненню ускладнень і небажаних супутніх захворювань.

Головний біль у скронях під час вагітності

Голова болит в висках и затылке – причины и лечение

Вагітність – це період, при якому голова болить, переважно, з-за гормональних коливань. Крім того, вагітні жінки часто скаржаться на біль у скронях і потилиці. В чому полягають причини цього неприємного хворобливого симптому?

 • Мігрень – це один з основних пускових механізмів головного болю, локалізованої в скронях. Якщо має місце саме це захворювання, запобігання болів не представляється можливим
 • Причини можуть полягати в недугах офтальмологічного походження
 • Стартером болю в скронях може стати вживання продуктів, які є відомими тригерами такої неприємності, як головний біль: цитрусові, солодощі
 • Біль у скроневій частині голови та/або в потилиці може проявитися в результаті метеорологічних змін, зважаючи на присутність різких або солодкавих запахів, різкого звуку або світла
 • Якщо на ранніх термінах вагітності присутній токсикоз, це у багатьох жінок викликає зниження кров’яного тиску (зазвичай, таке явище пов’язано лише з 1-м триместром вагітності, хоча, мають місце винятки). Якщо сильний головний біль у скронях викликана цим станом, часто найкращою і оптимальною терапією є спокійний режим, розслаблення і достатній відпочинок. Головні болі в скронях/потилиці, викликані токсикозом на більш пізньому етапі вагітності, є причиною обстеження на вміст білка в сечі.

  Біль у скронях і мігрень. Як вони між собою пов’язані?

  Голова болит в висках и затылке – причины и лечение

  Мігрень – це неврологічний розлад, характерне хронічною формою. Це захворювання часто супроводжується нудотою, порушенням шлунково-кишкової функції, сонливістю, депресією і, звичайно, сильним головним болем.

  Мігренозна біль, як правило, пульсуючий і локализирующаяся в одній частині голови. Скроневої болю при мігрені може сприяти чутливість до різких звуків, світла і певним запахів; ця проблема присутня приблизно у 70% хворих з мігренню.

  Скронева головний біль здатна створювати величезні незручності, позбавляючи людину можливості нормально функціонувати, оскільки її напади можуть тривати від кількох хвилин до кількох днів!

  Випадок, якщо обстеження, спрямоване на виявлення причини головного болю, не діагностує мігрені або коливання значень артеріального тиску, є передумовою звернення уваги на наявність пухлини головного мозку чи черепно-мозкової травми, які здатні викликати біль увазі неврологічних порушень.

  Слід зазначити, що мігрень являє собою генетично обумовлене захворювання, що вражає переважно жіночу половину популяції; максимальна ефективність терапії, повне одужання і попередження рецидивної головного болю гарантовано не кожному пацієнту.

  Профілактика головного болю в скронях і потилиці

  Голова болит в висках и затылке – причины и лечение

  Основна причина настання стану, при якому сильно болить голова у скронях, полягає в перенапруженні верхньої частини тіла. Щодня людина робить серію «заборонених» рухів, що сприяють подразнення нервових закінчень, внаслідок чого з’являється часом нестерпний головний біль, робить неможливим повноцінне функціонування протягом робочого дня.

  В цілях профілактики головних болів цього типу слід взяти до уваги «правильні» положення і руху, так само, як і деякі корисні рекомендації:

  • обмежте сидіння з сильно опущеною головою;
  • спіть тільки на максимально зручній подушці, віддайте перевагу ортопедичному матрацу, який забезпечить правильне положення хребта;
  • не сутультеся, намагайтеся сидіти, спершись спиною об спинку стільця. У разі сидячої роботи робіть часті перерви для руху;
  • в разі наявності захворювання, що супроводжується кашлем, пам’ятайте, що кашель протягом тривалого часу здатний викликати неприємні скроневі болю. Тому, доцільно проводити лікування основного захворювання;
  • робіть щоденні прогулянки на свіжому повітрі;
  • протягом дня робіть вправи, що включають обертання шиї і голови;
  • збагатите раціон харчування продуктами, що містять вітаміни групи B;
  • обмежте до мінімуму або повністю виключити присутність в раціоні консервантів і штучних ароматизаторів;
  • обмежте споживання кофеїну;
  • дотримуйтеся здорового способу життя – він передбачає повне виключення нікотину, алкоголю і (тим більше!) наркотичних засобів.

  Народні поради, як полегшити головний біль у скронях і потилиці

  Голова болит в висках и затылке – причины и лечение

  Народні методи, як і при будь-яких інших недугах, зберігають в собі ряд корисних порад, спрямованих на полегшення або навіть позбавлення від скроневої головного болю:

  • максимально ефективним методом для зняття скроневої болю є тепла ванночка для ніг. На ступнях, як відомо, міститься більшість рецепторів, точок, що забезпечують здоров’я внутрішніх органів. Теплі ванночки посприяють їх активації, що призводить до поліпшення стану;
  • зменшити страждання можуть листя капусти, лопуха або мати-й-мачухи. Прикладіть на деякий час до скроневої частини голови;
  • надати допомогу може легкий масаж за годинниковою стрілкою скронь або потилиці (в залежності від локалізації);
  • при недугу може допомогти відвар кропиви. Для його приготування 1 ст. л. трави треба залити 0,5 склянки окропу. Приймайте по 3 ст. л./день;
  • розріжте лимон і зрізами прикладіть до скронь на кілька хвилин. У разі появи подразнення, змастіть уражене місце дитячим кремом.

  Коли слід звернутися до лікаря?

  Голова болит в висках и затылке – причины и лечение

  Не всяка головний біль є дрібницею. Попереджувальні сигнали включають раптовий болюче «вибух», жар, травма голови, розлади мови, сплутаність свідомості, ригідність потиличних м’язів, запаморочення, оніміння або слабкість однієї сторони тіла. Якщо ваш неприємний недуга супроводжується одним з цих симптомів, такий стан може становити небезпеку для життя.

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *