Головні болі після пологів — природні і патологічні: причини, симптоми, профілактика і лікування

Головні болі після пологів — природні і патологічні: причини, симптоми, профілактика і лікування

Головні болі після пологів розглядаються, як наслідок виснаження і частого дихання, з рефлекторним утриманням повітря при переймах. Це природні фактори, проте причина дискомфортних відчуттів нерідко викликана серйозною патологією, що вимагає своєчасного лікування.

Природні фактори

Головні болі після пологів
Головні болі після пологів

Якщо сильно болить голова через 30-40 днів після появи малюка, це природні симптоми, викликані рядом факторів:

Перенапруженням під час пологів. По завершенню пологової діяльності, організм перебудовується в розслаблений стан, що в 50% супроводжується болем. Це пояснюється зміною судинного тиску в головному мозку і тілі. Больові симптоми зникають після комфортного відпочинку без залучення лікувальних препаратів.

Гормональний збій. Спостерігається нестабільній концентрації естрогену і прогестерону, що утворюють різкі і часті зміни настрою, почуття пригніченості і депресії. Організм приходить у норму через 3-4 місяці. До цього часу стабілізується гормональний фон. Згідно зі статистичними даними, післяпологова мігрень часто зустрічається в період лактації.

Фізичне перенапруження. Головні болі після пологів — природний стан у період щоденних навантажень, що спричиняють негативний вплив на стан шийних хребців. Надлишкове напруження в області м’язів шиї впливає на збої в кровоносному живленні мозку, провокуючи больові симптоми. Багато пацієнтів скаржаться на хворобливі судоми в руках і ногах.

Інші причини післяпологової мігрені

Причини післяпологової мігрені
Причини післяпологової мігрені

Впровадження анестезії (спінальної, епідуральної) викликає різну реакцію організму, виходячи з його стану і віку. До 70% породіль, що піддаються анестезії, скаржаться на сильні болі в області головного мозку та шийного відділу.

Втома. Випадки зі слабкими, ниючими відчуттями в ділянці потилиці і лобу при появі малюка, пояснюються рядом факторів:

 • недосип;
 • збій у режимі дня;
 • брак часу на вирішення побутових питань.

Якщо постійно болить голова, фахівці рекомендують обов’язково включити в свій розпорядок кілька годин сну в денний час і знайти пару хвилин для невеликої гімнастики. Позитивні результати спостерігаються при обов’язковому перебування на свіжому повітрі та позитивному настрої.

Неправильне харчування. В період лактації багато мам приділяють максимум уваги своєму раціону. Однак, в період тотальної нестачі часу, деякі батьки швидко спокушаються переходом з натуральних продуктів на напівфабрикати і консерванти. Вміст тираміну викликає згущення крові, підвищення тиску, запаморочення і мігрені. Рекомендується знизити до мінімуму вживання окремих продуктів харчування: горіхів, копченостей, сухофруктів, сирів, субпродуктів, кави та шоколаду.

Рекомендовані вправи

Вправи від мігрені після родів
Вправи від мігрені після родів

З метою нормалізації стану пацієнта рекомендується звернути увагу на технологію виконання асани з йоги, фітболу, вправ на швецькій стінці — якщо дотримуватися їх постійно, можна не тільки зменшити сильні напади, але і нормалізувати кровопостачання в області шиї і грудей. Молоді мами зазначають про себе хороший приплив молока.

Лікарі рекомендують просту і ефективну гімнастику:

 

 • Потягнутися вгору, потім в сторону.
 • Плавно нахилитися і повернутися.
 • Підняти руки в різні сторони (вгору і попереду себе).
 • Віджатися для накачування грудних м’язів.
 • Виконати «човник» для зміцнення спинних м’язів, для цього слід лягти на живіт, потягнути ноги, руки і разом їх підняти.
 • Присісти з витягнутими вперед руками.
 • Поставити ноги широко, руки обперти на пояс, вирівняти спину й обережно присісти.
 • Для зміцнення черевних м’язів необхідно качати прес.

 

Мігрень при органічних патологіях

Мігрень при органічних патологіях
Мігрень при органічних патологіях

До них відносяться «вторинні напади головного болю, викликані серйозним захворюванням. Насторожучим приводом для звернення до фахівця виступає збільшення систематичних больових відчуттів. Їх прояви викликані такими недугами:

 

 • Нейроциркуляторною дистонією. Постійна напруга викликає збої у функціонуванні внутрішніх органів, що викликає пульсуючі болі в області головного мозку. Нерідко спостерігається стан неврозу. Терапія призначається невропатологом. До числа загальних рекомендацій відносяться часті прогулянки на свіжому повітрі, освоєння техніки дихальної гімнастики.
 • Вегетосудинна дистонія. Хронічна гіпотензія вимагає застосування курсу терапії, спрямованого на стабілізацію артеріального тиску. Інтенсивність больових відчуттів відзначається вранці.
 • Шийним остеохондрозом. Вивчаючи історії хвороб пацієнтів, для багатьох лікарів не дивно, чому у новоспеченої мами різко прогресує мігрень. Якщо до народження дитини хвороба була діагностована, збільшується ймовірність її розвитку в післяпологовий період. Серед характерних симптомів можна виділити: біль і запаморочення, підвищений рівень дискомфорту при невеликій зміні положення тіла, неприємні відчуття в області рук, оніміння та поколювання у кінцівках.

 

Гормональні збої

Мігрень через гормональні збої після пологів
Мігрень через гормональні збої після пологів

Якщо патологічне порушення проявляється в легкій і середній формі, прописується корекція гормонального балансу. Про необхідність звернення до фахівця сигналізують наступні ознаки:

 • часті зміни настрою;
 • депресії, пригніченість, прояви агресії, різко переростаючі в лють;
 • випадання волосся;
 • запаморочення;
 • різка надбавка у вазі і її зниження.

Мігрень після пологів

Мігрень після пологів
Мігрень після пологів

Чому спадкова патологія прогресує в післяпологовий період? Больові відчуття локалізуються в одній півкулі, що викликає характерні синдроми: частота нападів 2-3 рази на міс., рік, різкий біль і відчуття дискомфорту, що вибиває зі звичного розпорядку дня.

Лікування головного болю під час лактації викликає ряд труднощів через обмеження списку медпрепаратів, дозволених до використання в цей проміжок часу. Найбільш ефективний вплив мають профілактичні заходи: тривалі прогулянки, збалансоване харчування, режим дня. Основна причина нападів полягає в емоційних перевантаженнях, тому рекомендується налаштувати себе на позитивний лад.

Медикаментозне лікування

Медикаментозне лікування мігрені після пологів
Медикаментозне лікування мігрені після пологів

При частих післяпологових нападах самолікуванням займатися не рекомендується, особливо в період годування груддю. Активні компоненти медпрепаратів проникають в організм малюка разом з материнським молоком. При мігрені прописуються засоби, встановлені лікарем після здачі аналізів та проведення діагностики. Вони містять ряд активних груп:

Серія нестероїдних засобів і анальгін (протизапальні і знеболюючі препарати).

Комбінована серія препаратів, що включають ряд активних речовин. Добре зарекомендувало себе поєднання кофеїну і анальгіну. Така комбінація нормалізує тонус судинної системи голови та надає знеболюючий ефект.

У списку заборонених препаратів для годуючих мам включені засоби, рекомендовані матерям, які перейшли на штучне вигодовування. Максимально ефективними для боротьби з нападами головного болю вважаються:

 • засоби для звуження судинної системи мозку, котрі знижують запалення нейронів і використовуються при прояві нападів різної тяжкості: Amigrenin, Imigran, Sumamigren, Zomig.
 • опіоїдні анальгетики для зниження помірних больових відчуттів: Zaldiar;
 • протиблювотні препарати: Vogalen, Metoclopramidum, Dimenhydrinatum.

Засоби для профілактики

Засоби для профілактики мігрені після пологів
Засоби для профілактики мігрені після пологів

Для запобігання нападів головного болю використовуються медикаменти, що застосовуються протягом усього курсу лікування:

 • Anaprilin (група бета);
 • Amitriptylinum, Melipramin (засоби проти депресії);
 • Verapami (блокує кальцієві канали);
 • Phenobarbitalum і Finlepsin (проти судоми);
 • Aminalon і Piracetamum (ноотроп);
 • Se, вітаміни А, С, Е (антиоксиданти) — їх прописують в період годування груддю.

Рекомендації фахівців

При появі легкого нездужання, пацієнтам рекомендується дотримуватися наступних заходів:

 • Виспатися. Якщо в нічний час доби необхідний догляд за малюком, правильним рішенням буде встановити інший режим годування або попросити про це близьких людей. Якщо не дотримуватися 6-ти годинного режиму сну, то позбутися від головних болів буде дуже складно.
 • У денний час частину обов’язків можна перекласти на плечі інших домочадців. Усі прагнення до самостійності приведуть до ослаблення організму і не дадуть насолодитися народженням малюка.
 • Не слід споживати антидепресанти без рекомендацій фахівця.
 • Необхідно уникати негативних ситуацій і вчитися боротися зі стресом.
 • Молодим мамам строго заборонено проводити багато часу біля телевізора або монітора.
 • Не зашкодять легкі фізичні навантаження в своє задоволення.
 • Виключити прийом спазмолгону, який розширює судини і підсилює напади мігрені.

Жодна мама не повинна миритися з нападами мігрені, що виникають у післяпологовий період. Їх слід лікувати і позбавлятися від болю будь-якими дозволеними способами. Необхідно попередньо проконсультуватися з лікарем для запобігання утворення побічних ефектів. Не варто забувати про перевірені профілактичні заходи, народні засоби і корисні поради фахівців.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *