Головні болі у дитини – типи, характеристика

Головні болі у дитини – типи, характеристика
Головні болі у дитини – типи, характеристика

Головні болі дуже поширені серед дітей. Одна з найбільших епідеміологічних робіт, яка стосується випадків виникнення головного болю, показує, що 40% дітей у віці від 7 до 10 років і близько 75% дітей у віці 15 років мали досвід головного болю. Ця проблема серед молодшого покоління є зростаючою тенденцією.

У 2010 році було проведено дослідження, в якому взяли участь 635 дівчаток (58,5%) і 450 хлопчиків (41,4%) у віці 10-18 років. Результати показали, що у 95,5% дітей мав місце головний біль, мігрень відзначалася у 27% дітей, а головні болі напруги – у 36,3%.

Головні болі у дітей у порівнянні з дорослими мають ряд відмінностей. Існує інше уявлення різних типів болю; найбільш поширеним типом первинного головного болю у дитини вважається мігрень з подальшим головним болем напруги (у дорослих це відбувається в зворотному порядку). Відрізняється протікання (особливо це відноситься до мігрені), провокаційні фактори (пускові механізми), причини й лікування. У дитини також присутні моменти, повністю специфічні для дитинства, і не проявляються в дорослому житті (майже). До них відносяться:

  • синдром циклічної блювоти;
  • синдром Аліси в країні чудес;
  • черевна мігрень.

У дітей, особливо найменших, присутні попереджувальні знаки та ознаки, що вказують на тип вторинного головного болю.

Мігрень у дітей та підлітків

Мігрень у дітей та підлітків
Мігрень у дітей та підлітків

Мігрень є поширеним дитячим діагнозом, до 10% дітей у віці 5-10 років і 28% підлітків у віці 10-19 років зустрічаються з нападами недуги.

Перші напади мігрені відбуваються у дитини, в основному, вже до 10 років (20% пацієнтів) або в підлітковому віці – до 20 років (45%). Перші напади раніше вражають хлопчиків, ніж дівчаток (середній вік початку мігрені у представників чоловічої статі становить 7,2 років, в той час, як у жіночої – 10 років). Захворюваність мігренню в передпубертатному і пубертатному періодах вища у хлопчиків, ніж у дівчаток, пізніше співвідношення вирівнюється, і у віці 20 років жінки в 2 рази частіше страждають від мігрені, ніж чоловіки; у більш пізньому віці переважання жінок навіть потроюється.

Особливості дитячої мігрені пов’язані, в першу чергу, з локалізацією: головний біль у дітей часто є двосторонній, рідше односторонній. Біль локалізується переважно в ділянці лоба і скронь, рідше – на потилиці. Мігрень має також більш коротку тривалість, приблизно, 1-48 годин (порівняно з 4-72 годинами у дорослих). Зустрічаються також напади тривалістю близько 30 хвилин. У дитини, як правило, більш яскраво виражені супровідні ознаки, нудота і блювота – більш сильні, часто головні болі зникають після блювоти; вища частота світлобоязні (чутливість до світла), фонофобії (чутливості до звуку) і навіть осмофобії (чутливості до запахів). Часто супроводжучі ознаки включають болі в животику, тиск в потилиці, втрату апетиту, блідість, підвищене потовиділення, різкі перепади настрою, іноді у дитини під час нападу мігрені спостерігається підвищення температури тіла.

Початок розвитку нападу протягом дня (як і його причини) також відрізняється і варіюється в дитячому і підлітковому віці. У маленьких дітей частіше виникає у другій половині дня, після школи, у молодших підлітків – починається близько полудня. У старших підлітків створюється аналогічна картина, як у дорослих, при якій є найбільш поширеними ранкові напади. Причини головного болю у дитини часто включають миготливе світло (телевізор, комп’ютер), психічні подразники, недолік сну, втому і звички харчування.

Зокрема, у дитини молодшого віку, так само, як і у дітей з розумовою недостатністю, причини нападів погано обумовлені, біль, в основному, локалізується в середині чола, іноді – на потилиці. Симптоми аури у дитини складно визначити з огляду на те, що вона не в змозі їх описати або визначити точну частоту. Фотофобія та фонофобія частіше всього оцінюється, виходячи з поведінки дитини під час нападів головного болю (соціальне відчуження, відмова від телебачення).

Синдроми, характерні для дитячого віку

Синдроми, характерні для дитячого віку
Синдроми, характерні для дитячого віку

Дитячий вік є специфічним щодо виявлення синдромів, що відбуваються (або починаються), як правило, саме в цій віковій групі. Деякі з них можуть перейти у доросле життя або змінитися в інший тип головного болю. Ці синдроми включають в себе, т. зв. дитячі періодичні синдроми, які зазвичай передують розвитку мігрені (доброякісне пароксизмальное запаморочення, блювання, циклічна черевна мігрень і доброякісна пароксизмальна кривошея). Ці синдроми не проявляються головним болем на передньому плані, але вони, як передбачається, мають близьке відношення до мігрені. В таких випадках часто страждає від мігрені один з батьків дитини.

До наступної групи належать т. зв. варіанти мігрені (напр., геміплегічна мігрень, мігрень з сплутаністю свідомості, синдром Аліси в країні чудес, базилярна мігрень). Ці типи недуги характеризуються специфічною тривалої аурою, яка передує головному болю.

Циклічна блювота (синдром циклічної блювоти, СЦБ)

Циклічна блювота (синдром циклічної блювоти, СЦБ)
Циклічна блювота (синдром циклічної блювоти, СЦБ)

Це – ітераційні, стереотипні, гострі епізодичні напади раптової блювоти і сильна нудота, що супроводжується блідістю і млявістю дитини. Можуть бути головні болі, частими є супроводжуючі болі в животику, іноді – дуже сильні, і діарея. У проміжках між нападами стан дитини – цілком задовільний. Тривалість нападу складає від декількох годин до декількох днів, типовим є швидке відновлення. Частота приступів становить, приблизно, 1 раз кожні 2-4 тижні. Захворювання, зазвичай, проявляється у віці близько 5 років (рідше – 10 років) і зачіпає в рівній мірі, як хлопчиків, так і дівчаток. Симптоми зазвичай зникають спонтанно, близько 10-річного віку, але у деяких пацієнтів симптоми зберігаються в підлітковому і ранньому дорослому віці, або переходять в черевну мігрень і в типову форму «дорослої» мігрені.

Черевна мігрень

Черевна мігрень
Черевна мігрень

Захворювання, в основному, характерне для дитячого віку, типово епізодичними, періодичними болями в животі в середній лінії або навколо пупка. Між нападами стан дитини повністю задовільний. Біль – сильний, інтенсивний, здатен вплинути на повсякденну діяльність. Напад пов’язаний з іншими симптомами, такими як блідість, темні кола під очима, рідше – почервоніння, нудота і блювота. У дитини буває важко відрізнити відсутність апетиту і нудоту. Напад триває 1-72 години, як правило, близько 1-2 годин. У деяких пацієнтів причини полягають в деяких продуктах харчування та порушеннях сну. Недуга найбільш поширена серед дітей шкільного віку (6-10 років), зачіпає, як хлопчиків, так і дівчаток. У більшості дітей черевна мігрень у дитячому віці відображається «дорослою» формою захворювання пізніше в житті.

Доброякісні пароксизмальні запаморочення (вертиго)

Доброякісні пароксизмальні запаморочення (вертиго)
Доброякісні пароксизмальні запаморочення (вертиго)

Захворювання характеризується рецидивними короткими епізодичними приступами запаморочення, відбуваються раптово. Зачіпає, головним чином, дітей у віці 2-4 років. Перші симптоми можуть проявитися навіть до 18-місячного віку. В наступні роки у такої дитини часто можуть спостерігатися типові напади мігрені. Напади, як правило, зникають після сну. Запаморочення може супроводжуватися нудотою, блідістю і тривожністю. Маленькі діти не в змозі описати проблему, здаються боязкими і «прилипають» до батьків. Старші – часто характеризують відчуття запаморочення, як «переміщення в повітрі». Головний біль є не частим.

Доброякісна пароксизмальна кривошия

Доброякісна пароксизмальна кривошия
Доброякісна пароксизмальна кривошия

Рідкісне захворювання, що приводить до раптових нападів, проявляється кривошиєю (неконтрольованим нахилом голови в бік), яка відбувається соло або в поєднанні з блювотою, розладом рівноваги, блідістю і млявістю. Перші симптоми у дитини з’являються в дитячому віці, 2-8 років. Захворювання зникає близько 5-річного віку.

Синдром Аліси в країні чудес

Синдром Аліси в країні чудес
Синдром Аліси в країні чудес

Цей синдром розглядається як тип мігрені з аурою. Аура – абсолютно нетипова, включає в себе химерні яскраві візуальні ілюзії, через що захворювання отримало свою назву. Аура зазвичай супроводжується головним болем. Зорові ілюзії можуть приймати форму мікро – або макропсії (об’єкти проявляються в зменшеному або збільшеному вигляді), метаморфопії (спотворення форм, зокрема, обличчя), телеопсії (об’єкти здаються далекими, іноді, навпаки, дуже близькими), хроматопсії (колірні ілюзії), ахроматопсії (зникнення кольору), поліопсії (один об’єкт представлений в якості 2-х або більше об’єктів), палинопсії (порушення запам’ятовування візуальних образів). Інші симптоми включають викривлене сприйняття часу, звуку, сенсорні розлади. Напад у дитини може супроводжуватися занепокоєнням, запамороченням і нудотою.

Причини такого візуального сприйняття можуть полягати у перебігу інфекційного мононуклеозу, прийомі деяких ліків від застуди, що містять декстрометорфан, в умовах спеки, визначених типах епілептичних припадків та інших умовах.

Лікування головного болю у дітей

Головные боли у ребёнка – типы, характеристика
Лікування головного болю у дітей

Ця недуга, навіть якщо її протікання не є серйозним, значно погіршує якість життя пацієнта. Довгостроковий біль має багато негативних ефектів на дитячий організм. Тому дитячий головний біль вимагає адекватного лікування.

Терапія може бути фармакологічною (з використанням лікарських засобів; як для лікування нападу, так і для профілактики необхідно вибирати препарати, відповідні для дитячого віку) або нефармакологічною, яка включає в собі активну участь сім’ї і ґрунтується на пошуку чинників, що провокують захворювання і їх усунення (вимагає довгострокового коригування способу життя).

Лікування завжди повинно бути встановлено індивідуально для кожного пацієнта (терапевтичні стратегії обираються залежно від частоти, тривалості, інтенсивності нападів, терпимості болю, віку) і завжди повинно враховувати його потреби і бажання.

Попереджувальні ознаки головного болю у дітей

Попереджувальні ознаки головного болю у дітей
Попереджувальні ознаки головного болю у дітей

У разі зміни ситуації всередині черепа відбувається синдром внутрішньочерепної гіпертензії, одним із симптомів якого є головний біль. У маленьких дітей, на відміну від дорослих, ситуація дещо інша. Враховуючи той факт, що череп ще не придбав константну форму (не зрослися черепні шви), при наявності серйозної внутрішньочерепної проблеми доходить до розсування черепних швів і швидкого росту голови. Таким чином, організм компенсує підвищений тиск всередині черепа (це, свого роду, захисний механізм). Отже, у маленьких дітей (близько 2 років) головний біль не є першою ознакою – набагато частіше первинні симптоми представлені ранковою блювотою. Звичайно, слід брати до уваги здатність дітей описати свої проблеми або погіршення стану.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *