Головні болі у підлітків, причини

Головні болі у підлітків, причини
Головні болі у підлітків, причини

У підлітковому віці болючість голови може бути спровокована безліччю різних факторів: внаслідок зовнішніх змін, характерних для підліткового віку або розвитку деяких захворювань.

Чому болить голова?

Головні болі у підлітків, причини
Головні болі у підлітків, причини

Виявити самостійно причину головного болю складно, і батькам варто прислухатися до скарг своїх дітей, при необхідності привести на прийом до лікаря для обстеження, проходження запропонованого лікувального курсу.

Не варто сильно турбуватися, якщо голова болить 1 день, адже у підлітковому періоді часті:

 • стресові стани;
 • емоційне перенапруження в школі при спілкуванні з однолітками, появі перших романтичних почуттів;
 • сильне перезбудження, хвилювання, біль стає пульсуючим і просто нестерпним. Приєднується блювота, нудота. Підтримка з боку дорослих у цей період вкрай необхідна. Важливо навчити дітей правильно і вчасно справлятися зі своїми проблемами або відвідати психолога.

Головний біль може стати хронічним і постійним явищем по ряду інших причин

Болить голова у підлітка
Болить голова у підлітка

 

 • Тривалий прийом деяких медикаментів, таблеток.
 • Гормональний збій. Крім головного болю у підлітків на обличчі з’являються прищі, вугри, інші неприємності. Часто голова болить у дівчаток з приходом менструації, на 2-3 день проходить.
 • Шкідливі звички. Бажання спробувати на смак щось нове властиво підліткам. Провокатором головного болю є куріння внаслідок потрапляння в організм нікотину, що приводить до спазмування і звуження судин. Підліткам властиво спробувати в компанії алкоголь, який також призводить до деяких розладів серцево-судинної системи, стоматологічних проблем і головний біль – перший симптом. Негативно впливають на незміцнілий організм деякі енергетики, які сьогодні популярні серед підлітків.
 • Проблеми зі сном. Організм росте, надлишок або нестача сну призводить до порушення загального режиму і як підсумок — до хворобливості голови. Повноцінний відпочинок і час для сну для підлітків має бути не менше 9-10 годин.
 • Порушення режиму харчування, прийом продуктів з шкідливими компонентами може спровокувати біль, також пропуски, наприклад, сніданку, навмисна відмова від їжі при дотриманні строгої дієти. Варто розуміти, що організм підлітка росте. Голод та нестача в організмі цінних поживних речовин може привести не тільки до болю у голові, але і серйозних захворювань, порушень психіки, стресів, інших неприємностей.
 • Зневоднення. Голова може боліти часто від нестачі рідини в організмі, при підвищеному потовиділенні внаслідок зайвої активності дітей. Впливає спадковість (можлива передача мігрені від матері). Провокатором стає низький рівень серотоніну в крові або біль – результат гіпертонії, підвищення артеріального тиску, що передається по спадку.

Захворювання, що викликають біль

Головний біль у підлітків
Головний біль у підлітків

Якщо зовнішні причини головного болю ще можна розпізнати самостійно і позбутися від них, усунути провокуючі фактори, то є ряд внутрішніх захворювань, що потребують лікування.

 • Травма. Часто після удару головою виникає біль через кілька днів або навіть тижнів. Біль не піддається поясненню, але може з’являтися внаслідок травми головного мозку на 3-4 день.
 • Гіпертонія, судинні порушення, що приводять до спазмів, звуження судин, особливо в період зміни клімату, падіння атмосферного тиску.
 • Застуда, переохолодження організму. Поряд з нежиттю, кашлем, чханням болить голова при ураженні трійчастого нерва, шийних хребців або розвитку інфекції в організмі, може бути короткочасною або триматися цілий день.
 • Мігрень – часте явище у підлітків при зміні гормонального фону, особливо у дівчаток з настанням менструації. Біль охоплює скроневу частину, можлива нудота і блювота.
 • Менінгіт, болючість посилюється при натисканні на деякі точки в скроневій області. Часто недугу супроводжує блювання, висипання на шкірі, підвищення температури. Захворювання загрожує ускладненнями, тому і вимагає термінового обстеження, стаціонарного лікування.
 • Енцефаліт розвивається внаслідок запального процесу в головному мозку. У підлітків болить не лише голова, але і м’язи, сильно нудить. Захворювання, викликане розвитком інфекції, що призводить до сильного пульсуючого болю в області голови. Звернення до лікаря повинно бути негайним.
 • Пухлина мозку. Крім сильних головних болів нерідкі судоми, блювання, розлади зору, координації рухів. Захворювання вимагає від лікаря прийняття екстрених заходів.
 • Невралгія трійчастого нерва. Болить у підлітка в області потилиці, симптом посилюється при поворотах шиї голови, киваниях, пальпації деяких місць в області голови. За лікуванням потрібно звернутися до невролога. Показана фізіотерапія, прийом протисудомних засобів.
 • Отруєння. Болить голова при інтоксикації деякими ліками, крім того – нудить, рве, підвищується температура, в органах травлення відбувається серйозний розлад.
 • Шийний Остеохондроз може проявити себе при зайвій активності або перенапруженні шийних хребців. Розвивається внаслідок недотримання постави, стежити за якої дітей треба привчати з початку відвідування школи. Крім болю в голові ломить в області шиї, кінцівках. Рекомендований масаж, фізіотерапія, лікувальна гімнастика.
 • Хвороба вуха горла носа біль виникає при багатьох ЛОР – захворюваннях: ларингіті, трахеїті, бронхіті, ангіні. Пульсує і віддає в різні частини голови.

 

Деякі хронічні хвороби призводять до гострих спазмів в голові у підлітків і це вже тривожний сигнал, серйозні проблеми зі здоров’ям, що вимагають лікування. Боліти голова може внаслідок несправностей практично в будь-якому органі: нирках, печінці, легенях, шлунку, руховому апараті. В періоди загострень біль може бути нестерпним: гострої, стріляє або ниючий.

Коли потрібно терміново звернутися до лікаря?

Головные боли у подростков, причины

Звернення до лікаря і навіть виклик швидкої не вимагає зволікання при:

 • сильних болях в голові у сукупності з підвищенням температури стійкою (жарознижуючі препарати не допомагають);
 • появи блювоти;
 • сонливості;
 • отруєння, коли неприємні симптоми з’явилися відразу, в цей же день;
 • пригніченості дитини;
 • втрати свідомості, занепад зору;
 • порушення рухової функції координації при рухах;
 • неможливість підняти голови, лежачи на спині.

Як позбавитися від болю?

Головные боли у подростков, причины

Підлітки батьки деколи дивуються, чому так сильно болить голова. Причини, як правило, приховані. При незрозумілої природи появи симптомів і хворобливості краще звернутися за допомогою до фахівців. Якщо причини болю – хвороби, то навряд чи можна позбутися напастей домашніми народними методами.

На підставі діагностичного обстеження буде призначено лікування медикаментами метою купірування недуги. До безпечних засобів для підліткового періоду відносять: парацетамол, напраксен, фенацетин, ібупрофен, ацетилку, цитрамон (тільки після 15 років, може призвести до ураження печінки), нурофен, суматрипан (при пучковій хворобливості голови).

Якщо симптоми з’явилися при застуді, то призначаються засоби: Галавіт для стимуляції інтерферону Аміксин для зняття запалення і підвищення імунітету. Для зняття неприємних симптомів корисний масаж голови, пиття чаю з ромашки, м’яти, також спокійний і тривалий сон, прогулянки на свіжому повітрі.

Звичайно, батьки хочуть бачити своїх дітей життєрадісними, веселими. Головний же біль доставляє безліч незручностей, відволікає від навчання, призводить до дратівливості, нервозності, розладів психіки у підлітків. Обов’язок батьків: забезпечити емоційний спокій в сім’ї, навчити дітей правильно харчуватися, одягатися по погоді, адекватно оцінювати навколишній світ, не впадаючи в крайнощі, наприклад, перевантажуючи себе в школі з метою досягнення найкращих результатів і високих позначок.

Не можна терпіти постійні головні болі. Вони не настільки небезпечні, якщо причина – коливання гормонального фону. Але якщо це симптом розвитку внутрішнього серйозного захворювання, що несе загрозу для життя, наприклад, менінгіту, саркоми мозку, інсульту (який може розвинутися навіть у підлітків при запаленні сідничного нерва або травмі черепа), проблеми з серцем або судинами лікування повинно бути своєчасним і повноцінним, інакше наслідки можуть бути зовсім неприємними.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *