Головний біль: чому болить потилиця у дитини

Зміст

 • 1 Чому болить голова у дитини?
 • 2 Хронічний головний біль
 • 3 Рецидивуюча головний біль
 • 4 Тензионная головний біль
 • 5 Небезпечні причини головного болю
  • 5.1 Підступний і небезпечний менінгіт!
 • 6 Що таке – менінгіт?
 • 7 Симптоми менінгіту
 • 8 Менінгокок
 • 9 Небезпечний пневмокок

Чому болить голова у дитини?

Головная боль: почему болит затылок у ребёнка

Головний біль, з якою стикається дитина, не є настільки страшні проявом якогось захворювання, як вважалося раніше. Недуга зачіпає приблизно 42% 9-літніх дітей і до 71% підлітків. Серед 13-18-літніх голова іноді болить у 60% хлопчиків і 85% дівчаток.

Незважаючи на те, що в більшості випадків головний біль у дитини не являє собою прояви важливого захворювання, цій проблемі, все таки, необхідно приділити увагу. Факт того, що дитина скаржиться на болючі відчуття, що в певних випадках може сигналізувати наявність небезпечної хвороби.

Різкий головний біль у дитини (особливо, в області вух, очей або потилиці), яку супроводжують симптоми інфекції, висока температура, слабкість і результати лабораторних досліджень, що показують наявність запалення, свідчать про присутність менінгіту.

При енцефаліті головні болі у дитини часто супроводжують такі ознаки, як порушення свідомості, неврологічні прояви та підвищена температура. Дитина скаржиться на хворобливі відчуття, які характерні відсутністю чіткої локалізації (можуть проявитися як в скроневої і лобової області, так і в районі потилиці).

Головні болі у дитини можуть приховувати за собою і посттравматичний цервикокраниальное крововилив. Дитина скаржиться (якщо він достатньо дорослий для опису своїх відчуттів) на нудоту (аж до блювоти) і чутливість до світла, може бути порушення свідомості. Крім того, різкий головний біль у дитини може розвинутися при пухлини мозку.

Поряд з раптовими епізодичними приступами у дитини зустрічається і недуга хронічного типу. Хворобливі відчуття утримуються, але не обмежується, як це буває при серйозному захворюванні. Напад, зазвичай, триває від півгодини до тижня. Дитина скаржиться на біль середньої інтенсивності, яка не посилюється при фізичній діяльності, не супроводжується блювотою і концентрується в будь-якій області. Цим симптомам часто супроводжує депресія і стрес, з якими дитина зустрічається, як у школі, так і вдома.

Хронічний головний біль

Головная боль: почему болит затылок у ребёнка

Недуга хронічного типу може мати зв’язок з розладами зору або запалення носових пазух. Його викликає перегляд телевізора чи комп’ютерні ігри, після відновлення зору проблема зникає.

Звернути увагу варто в тому випадку, якщо головний біль будить дитину вночі, незважаючи на те, що не характеризується сильною інтенсивністю. Це може вказувати на підвищений инкраниальное тиск і пошкодження мозку. Недуга може супроводжуватися розладами ходи, на задній частині ока виявляється набряк зорового нерва. У такому випадку лікар направляє дитину на комп’ютерну томографію або магнітно-резонансну томографію. Причиною високого инкраниального тиску, однак, може бути прийом деяких лікарських препаратів і, на перший погляд, банальна хвороба, наприклад, ожиріння, розлади надниркових залоз, запалення носових пазух і отит.

Рецидивуюча головний біль

Головная боль: почему болит затылок у ребёнка

Поширеною причиною недуги цього типу у дитини є мігрень. Безпосередньо нападу часто передує втому і дратівливість, іноді – підвищена активність. Першою ознакою, переважно, є аура, яка проявляється у вигляді спалахів та інших порушень зору. Хворобливі відчуття, зазвичай, інтенсивні, пульсуючі, з в області скронь, є нудота, блювання, дитина скаржиться на болі в животі, неприємні відчуття посилюються під час фізичної активності.

Напад триває протягом 2-10 годин, і після сну проходить. Між нападами дитина не показує ніяких симптомів захворювання.

Лікування ґрунтується на доповненні рідини, втраченої під час блювоти, прийомі протиблювотних і седативних засобів, можна прийняти знеболюючий препарат Парацетамол. Якщо напади виникають частіше 4-х разів на місяць і кардинальним чином впливають на якість життя, вводиться профілактична терапія.

Нерідко причина головного болю полягає в синуситі. Це захворювання слід прийняти до уваги, коли присутня болючість особи, нежить, висока температура і болючість в області носових пазух. Діагноз встановлюється рентгенологічно або за допомогою обстеження на КТ.

Крім того, рецидивуючі проблеми викликає високий кров’яний тиск. При епізодичній або постійної гіпертонії необхідна диференціальна діагностика, спрямована на виключення важких ниркових, серцевих, пухлинних захворювань або розладів ендокринної системи.

Тензионная головний біль

Головная боль: почему болит затылок у ребёнка

Недуга цього типу найчастіше вражає хлопчиків. Типові для нападу:

 • Сильні болючі відчуття.
 • Сльозотеча.
 • Почервоніння кон’юнктиви.
 • Надмірне кровопостачання слизової оболонки носа.
 • Біль повторюється протягом дня і зберігається протягом від кількох днів до кількох тижнів. На відміну від мігрені, не стихає після сну, а блювота є лише незначною.

  Головний біль є частим наслідком епілептичного нападу, і іноді можуть бути дуже інтенсивним. У цих випадках завжди проводиться диференціальна діагностика з метою виключення пухлини або крововиливу в мозок.

  Небезпечні причини головного болю

  Підступний і небезпечний менінгіт!

  Головная боль: почему болит затылок у ребёнка

  Менінгіт є одним із найдраматичніших, а також найшвидших інфекційних захворювань дитинства. На основі первинних симптомів його легко можна помилково прийняти за застуду, що удвічі вірно у маленьких дітей.

  Найбільш вразливою групою ризику є діти 2-4-річного віку та літні люди старше 60 років. Довічні ускладнення захворювання залишає у 10-20% дітей, найчастіше, у вигляді глухоти, паралічу і пошкодження головного мозку. Це – надзвичайно серйозне захворювання, прогноз якого залежить від ранньої діагностики та своєчасного лікування.

  Що таке – менінгіт?

  Головная боль: почему болит затылок у ребёнка

  Менінгіт являє собою запалення мозкових оболонок, між якими циркулює ліквор. Розрізняють 2 форми захворювання:

 • Бактеріальний (гнійний).
 • Негнійний (асептичний),виключно вірусного походження.
 • Гнійний менінгіт може викликати будь-яка небезпечна для людини, бактерія, розвиваюча сильне запалення в області головного мозку, наприклад, отит, і проникаюча в мозкову кору.

  Асептичний менінгіт розвивається, в основному, з вини вірусу герпесу, який, як правило, не небезпечний для життя, але може залишити ряд постійних наслідків.

  Менінгіт найчастіше вражає дітей до 4-річного та молодь 15-20-річного віку. Не можна недооцінювати також групу ризику, до якої належать діти, що ростуть у сім’ях курців, т. к. менінгококова бактерія легше «уживається» в порожнині рота і слизової оболонці носа, пошкодженої сигаретним димом.

  Симптоми менінгіту

  Головная боль: почему болит затылок у ребёнка

  Симптоми менінгіту на початковій стадії захворювання важко розпізнати. Вони аналогічні проявам грипу, причому, індивідуальні для кожної людини.

  Як правило, до «дорослим» симптомів відносяться:

 • Головні, суглобові, м’язові болі.
 • Сонливість.
 • Висока температура.
 • Симптоми менінгіту у дітей включають:

 • Світлобоязнь.
 • Блювота.
 • Сильний головний біль.
 • Ригідність потиличних м’язів.
 • Висока температура.
 • Іноді температура викликає конвульсії, а набряк мозку – втрату свідомості.
 • Маленькі діти також відмовляються пити, вони в’ялі, сонливі, хныкающие.
 • Якщо є підозра на менінгіт, основою діагностики є спинномозкова пункція, т. е, відбір спинномозкової рідини з хребетного каналу та її дослідження. На відміну від самого захворювання, пункція не небезпечна для життя.

  Всі типи менінгіту повинні лікуватися стаціонарно, оскільки препарати вводяться безпосередньо у вену.

  Менінгокок

  Головная боль: почему болит затылок у ребёнка

  Найчастіше захворювання вражає дітей молодшого віку, є надзвичайно небезпечним і, в разі відсутності негайного лікування, може призвести до смерті!

  Цю серйозну хворобу викликає бактерія Neisseria meningitis. Тривалість захворювання до розвитку ознак становить 1-6 днів, як правило, перші симптоми проявляються через 3-4 дні.

  До груп ризику належать діти, підлітки та люди з ослабленою імунною системою. Дуже часто хворіють діти, які відвідують школу, але менінгокок поширюється навіть серед підлітків на дискотеках і при більш тісному контакті, наприклад, поцілунку.

  Ускладнення включають запалення перикарда і серцевого м’яза, іноді, суглобів. Менінгокок, як і менінгіт, що супроводжується високою температурою, сепсис може призвести до шоку і, в кінцевому підсумку, до летального результату.

  Захворювання може призвести до пошкодження м’язів, сполучної тканини та шкіри, навіть до втрати слуху. У рідкісних випадках з’являються неврологічні ускладнення, такі, як параліч або епілепсія.

  Профілактика дуже важлива, основою є вакцинація, яка, однак, не показує ефективності проти типу Ст. Щеплення може проводиться дітям у віці від 2 місяців, підліткам і дорослим.

  Небезпечний пневмокок

  Головная боль: почему болит затылок у ребёнка

  Ще одна підступна бактерія, яка виникає в носоглотці, є «поводирем» найбільш поширених респіраторних захворювань, а також пневмонії, менінгіту, отиту і сепсису.

  Менінгіт, викликаний пневмококами, має серйозні наслідки, іноді зі смертельним результатом (близько 20%), і в більшості випадків, характерний неврологічними проблемами (порушення пам’яті, параліч та ін).

  Ризику пневмококової інфекції відноситься до кожної людини, однак, найбільш уразливі діти у віці до 5 років або старші люди старше 60 років.

  Найбільш ефективним захистом від багатьох захворювань, викликаних пневмококком, є вакцинація, яка у маленьких дітей забезпечує захист не тільки дитині, але і т. н. «колективний імунітет», значно знижує частоту інвазивних пневмококових інфекцій у невакцинованого дорослого населення.

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *