Головний біль і мігрень – причини і лікування

Головная боль и мигрень – причины и лечение

Всім відома помірна і Всім відома помірна та сильна головний біль, причини виникнення якої полягають у постійній безсонні або тривалі вечірки з споживанням алкоголю. Одна, найбільш поширена причина, чому виникає мігрень і сильний головний біль, криється в порушення шийного відділу хребта (у професійних колах цей тип захворювання називається «головний біль цервікального походження»).

Багато людей, які страждають від одного з цих типів захворювання, помилково вважають, що має місце мігрень. Однак, цей біль характеризується певними критеріями, які повинні бути виконані для підтвердження цього діагнозу. Крім того, Міжнародна класифікація хвороб відносить мігрень до захворювань нервової системи і відрізняє її від «звичайної» цефалгії. Точне визначення типу болю та причини її виникнення є попередньою умовою для встановлення діагнозу та ініціювання належного та ефективного лікування захворювання.

Зміст

 • 1 Визначення мігрені
 • 2 Поширеність захворювання і ускладнення
 • 3 Типи мігрені
 • 4 Мігрень з аурою
 • 5 Продромная фаза або попереджувальні знаки
 • 6 Аура
 • 7 Фаза болю
 • 8 Локалізація болю при мігрені
 • 9 Інтенсивність болю
 • 10 Фаза полегшення
 • 11 Мігрень без аури
 • 12 Коли звернутися до лікаря?

Визначення мігрені

Головная боль и мигрень – причины и лечение

Згідно з останнім визначенням Міжнародного товариства головних болів 1988 року позитивний діагноз захворювання встановлюється в разі присутності наступних явищ:

Мігренозні напади характерні пульсуючими, найчастіше, односторонніми болючими відчуттями. Головний біль, як правило, триває від 4 годин до 3 днів, і супроводжується нападами нудоти (часто з блювотою), світло – і звукочувствительностью. Найбільш часті причини виникнення нападів можуть полягати у впливі зовнішніх факторів (емоції, відсутність сну, погода, харчування тощо); також причина появи захворювання може бути і абсолютно невизначеним, напад приходить без видимого тригера.

Поширеність захворювання і ускладнення

Головная боль и мигрень – причины и лечение

Дані про кількість людей, яких зачіпає мігренозна головний біль, розрізняються, але можна сказати, що недуга вражає, приблизно, до 20% дорослого населення.

Сама мігрень не є смертельною недугою, вона не призводить до інвалідності, і не викликає яких-небудь додаткових ускладнень зі здоров’ям. Однак, часті прояви захворювання справляють негативний вплив на соціальне життя людини, не кажучи вже про нестерпним інтенсивності болю і присутність інших неприємних симптомів, якими страждають багато людей. Інтенсивний головний біль нерідко пов’язана з почуттям тривоги і, якщо людина не є належно поінформованим, у нього народжується страх перед смертельною хворобою. Часті напади позбавляють людини радості життя і зменшують, хоча і тимчасово, його продуктивність праці.

Типи мігрені

Головная боль и мигрень – причины и лечение

Є кілька форм захворювання – деякі з них дуже поширені, інші зустрічаються рідко. Ці окремі типи нападів мігрені були неодноразово сортовані і, таким чином, існує ряд класифікацій. Але для нас досить згадати докладно про 2 основних формах:

 • З аурою (раніше описана, як класична).
 • Без аури (раніше описана, як звичайна).
 • Мігрень з аурою

  Головная боль и мигрень – причины и лечение

  Аура означає вогнищеві неврологічні симптоми, що відбуваються в початку нападу, перед тим, як настає, безпосередньо, головний біль. Вона розвивається, в основному, протягом 5-20 хвилин і стихає менш, ніж через 60 хвилин, рідко може зберігатися навіть у фазі цефалгії або після неї. Весь напад Аура означає вогнищеві неврологічні симптоми, що відбуваються в початку нападу, перед тим, як настає, безпосередньо, головний біль. Вона розвивається, в основному, протягом 5-20 хвилин і стихає менш, ніж через 60 хвилин, рідко може зберігатися навіть у фазі цефалгії або після неї. Весь напад мігрені з аурою можна розділити на 4 фази.

  Продромная фаза або попереджувальні знаки

  Головная боль и мигрень – причины и лечение

  Це – свого роду, провісник неминучого нападу, яке людина відчуває протягом кількох годин, цілого дня або навіть декількох днів до нападу. Ця фаза часто відображається змінами настрою, почуттям втоми до знемоги, неясним занепокоєнням. В інших випадках, людина часто стає дратівливим, запальним, як правило, має місце розлад смаку, чи то з точки зору апетиту або, навпаки, «вовчого голоду». Може проявитися підвищена чутливість до запахів, шуму або яскравого світла.

  Аура

  Головная боль и мигрень – причины и лечение

  Вона відбувається у кількох формах, найбільш розповсюдженою є візуальна аура. Її характерними рисами є різні мерехтливі освіти (технічно називаються мерцательными скотомами або фосфенами). Ці блискучі точки і вельми різноманітні, але, в той же час, під час аури стереотипно повторюються. Як правило, в певному місці поля зору з’являються блискуча точка, яка відносно швидко зростає, мерехтить, тремтить і переміщається по полю зору. Іноді виникають іскри у вигляді зигзагів, що нагадують зубці, іноді – тільки горизонтальна хвиляста лінія. Період, протягом якого присутні ці явища, варіюється від декількох хвилин до півгодини, як правило, близько 20 хвилин. Наявність цих симптомів може супроводжуватися тимчасовим уповільненням мислення, труднощі у виборі слів. Інший тип візуальної аури може характеризуватися, безпосередньо, «відключеннями» в полі зору, т. зв. звичайними скотомами. При читанні може зникати частина тексту, на його місці з’являється порожнє або темна пляма різних розмірів. Набагато рідше, візуальна аура відображається розладом половини поля зору і рідко відбувається короткочасна оборотна сліпота. Прояви візуальної аури, особливо, тимчасова сліпота, викликає велику стурбованість і тривогу у людини. Тому необхідно знати, що виблискують явища, порушення поля зору й інші розлади зору, характерні для фази візуальної аури, після того, як приходить головний біль, протягом короткого проміжку часу завжди повністю зникають і не залишають ніяких наслідків!

  Менш поширеною є чутлива аура. Вона проявляється відчуттям поколювання або оніміння (явища, технічно звані парестезією), в основному, на руках і в роті, в т. ч. мовою. Як правило, симптоми поширюються на всю половину тіла, тривають протягом 20 хвилин, після їх відступу настає головний біль, локалізований, як правило, на стороні, протилежній тій, де людина відчував поколювання. Напади, пов’язані з цим типом аурою, відносно рідкісні (іноді виникають лише 1 раз в житті), і чергуються з набагато більш частими епізодами офтальмологічної мігрені.

  Дуже рідко виникає рухова аура, яка призводить до паралічу половини тіла – таким чином, людина стає тимчасово не в змозі рухати руками і ногами на одній стороні. Параліч триває протягом дуже короткого проміжку часу, і після зникнення проявів з’являється типова біль, локалізований на протилежній половині голови. Ця форма мігрені часто зустрічається у декількох членів однієї родини.

  Останній тип аури – мовленнєва аура, протягом якого людина втрачає здатність говорити, або його мова стає нерозбірливою, він не може згадати і підібрати слова. Мовленнєвий розлад може приховувати в собі причини порушення читання або письма. Через короткий проміжок часу мовні труднощі зникають, і розвивається типова головний біль.

  Фаза болю

  Головная боль и мигрень – причины и лечение

  Ця стадія настає відразу після аури. У більшості випадків головний біль носить односторонній характер, під час нападу може поширитися на всю голову. У деяких людей сторони часто чергуються, у деяких – при кожному приступі біль виникає на одній половині голови.

  Локалізація болю при мігрені

  Головная боль и мигрень – причины и лечение

  Біль локалізується в скроневій/лобової області, навколо очей, іноді – на маківці або потилиці.

  Хворобливі відчуття індивідуальні, найбільш характерною є пульсуюча біль, яку постраждалі люди описують, як «вбивання цвяха в голову». Іноді біль – тупий, іноді проявляється почуттям «свердління» або «вибуху».

  Інтенсивність болю

  Головная боль и мигрень – причины и лечение

  Інтенсивність варіюється, буває легкою або навіть нестерпним. Типовий коефіцієнт посилення болючості при ходьбі і фізичної діяльності. У больовий фазі також часто виявляються такі симптоми мігренозного нападу, як нудота і блювання. Вони виникають, в основному, в кінцевій стадії больової фази, іноді блювотою напад закінчується. В інших випадках, нудота може супроводжувати людину з моменту початку нападу і бути ще більш неприємною, ніж, безпосередньо, головний біль. Деякі люди мають нудоту в прямому сенсі цього слова, інші скаржаться на, свого роду, відраза до їжі (прихована нудота). Для того, щоб спровокувати значну нудоту або навіть блювоту, іноді буває достатньо лише запаху їжі. Інша частина мигреников страждає від повторної блювоти з початку нападу, яка пізніше переростає в «порожні» позиви до блювоти. У такому разі блювота для людини буває неймовірно вичерпним явищем.

  Іншим характерною ознакою нападу мігрені є нетерпимість до світла, світлобоязнь. Людина шукає більш темне приміщення, затягує фіранки, затуляє вікна і вимикає світло.

  Зовнішній вигляд людини під час нападу типовий: дуже бліде обличчя з темними колами під очима, поганий вираз обличчя.

  Настрій зі зрозумілих причин, депресивний, характерне зниженою здатністю до концентрації і повільним мисленням. У разі важких нападів, людина не здатна до будь-якого спілкування або розваги. Якщо напад легше, людина, як правило, може продовжувати роботу, однак, його продуктивність значно знижується. Більшість мигреников під час нападу намагаються відійти від оточення, і полежати в затемненій кімнаті, як можна тихіше.

  Тривалість больової фази різна, часто вона триває протягом кількох годин, іноді – більшу частину дня. Менш часто, ця фаза може тривати 1-2 дні.

  Фаза полегшення

  Головная боль и мигрень – причины и лечение

  Постраждалий людина, частіше всього, впадають у глибокий сон, після якого прокидається бадьорими і в доброму гуморі. Деяким мигреникам, однак, сон і відпочинок не допомагає, для них характерна головний біль, що продовжується протягом декількох днів. У цьому випадку, хворобливість – неточно локалізована, слабка, іноді супроводжується сильною втомою.

  Мігрень без аури

  Головная боль и мигрень – причины и лечение

  Цей тип мігрені є найбільш поширеним. На відміну від попереднього типу, недуга відбувається без аури. Інші фази і симптоми збігаються з симптомами, перерахованими вище. Напад, в основному, закінчується сном.

  Коли звернутися до лікаря?

  Головная боль и мигрень – причины и лечение

  Якщо ви у вищенаведеному докладному описі дізналися свої проблеми, не затягуйте з візитом до невролога, тому, що в даний час існує цілий ряд варіантів, спрямованих на допомогу мигреникам. Крім того, також необхідно провести деякі додаткові тести, щоб виключити інші причини цефалгії. Детального розгляду заслуговують пацієнти з мігренню з аурою і люди, у яких захворювання виникло після 35-річного віку. У більш, ніж ¾ пацієнтів мігрень починається до 30 років, з них – більш, ніж у половини – в дитинстві або в підлітковому віці!

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *