Головний біль при грудному вигодовуванні. Як і чим лікувати

Головная боль при грудном вскармливании. Как и чем лечить

Жінка, в період годування груддю новонародженої дитини, стикається з великими складнощами, коли страждає тими чи іншими захворюваннями, в тому числі головним болем. Мама відповідальна за здоров’я дитини, їй доводиться обмежувати себе лікарських препаратах. Під час лактації мігрень перетворюється в справжню проблему через небезпеку попадання у молоко містяться в ліках активних речовин. З цієї причини багато популярні і ефективні ліки від мігрені, які можна швидко придбати і випити в звичайному стані, протипоказані жінкам, що годують.

Головний біль при грудному вигодовуванні небезпечна тим, що з-за дискомфорту жінки неприємні відчуття можна передати і дитині, повністю залежить від неї. Якщо не почати лікування, слідом за мамою, дитина почне відчувати роздратування, невдоволення, у малюка погіршиться травлення і сон. Тому першочерговим завданням мами при появі болю в період гв має стати позбавлення від неприємних відчуттів з допомогою призначених лікарем коштів і, при необхідності, подальше лікування.

Зміст

 • 1 Різновиди головного болю
 • 2 Причини
 • 3 Методи лікування головного болю у матері в період годування дитини
 • 4 Правила лікування головного болю при годуванні грудьми
 • 5 Альтернативні методи лікування головного болю у період лактації

Різновиди головного болю

Головная боль при грудном вскармливании. Как и чем лечить

Згідно думку лікарів-фахівців, яких-небудь відокремлених, специфічних факторів для появи головного болю при грудному вигодовуванні не існує. Необхідно призначати лікування не тільки мігрені, але і фактори, що спровокували її. Часто головний біль можна розцінювати як один з симптомів різних захворювань і збоїв у роботі різних систем організму.

Перш ніж призначити засіб для лікування, лікарі ставлять діагноз, спираючись на кілька чинників:

 • Характер та інтенсивність головного болю.
 • Локація хворобливих відчуттів.
 • Супутні симптоми: нудота, слабкість, запаморочення, блювота, депресії.
 • Перенесені раніше захворювання та наявність різних хронічних хвороб в анамнезі пацієнтки: цукровий діабет, ниркова недостатність, вегетосудинна дистонія, мігрень та ін

Причини

Головная боль при грудном вскармливании. Как и чем лечить

Болі в голові під час гв (грудного вигодовування) виникають як наслідок декількох патологічних факторів:

 • Головний біль напруги. Це часта причина появи головного болю і мігрені у жінок в період годування груддю дитину. Така головний біль є захисною реакцією організму на стомлення, недосипання і стреси, які супроводжують жінку на складному шляху материнства. Постійне психічне напруження викликає тягучу, ниючий, несильний біль, що виникає епізодично і не стає хронічною, якщо мама зуміє скоррректировать свій режим дня і постарається відпочивати удвох з дитиною.
 • Простудні інфекційні захворювання. При грудному годуванні організм може бути сильно ослаблений і підданий атаці різних хвороботворних вірусів. Якщо нехтувати профілактикою і лікуванням, то згодом до головного болю додадуться інші симптоми, такі як слабкість, нежить і першіння в горлі. Так само головний біль в період лактації можуть викликати різні захворювання ЛОР-органів.
 • Мігрень. Її можна так само назвати поширеною причиною головного болю, що виникає у процесі лактації. У період загострення мігрені жінка страждає від здавлює болю в одній половині голови або неприємної пульсації. Мігрень супроводжується слабкістю, нудотою і посиленням болю при світлі або гучних звуках. Якщо жінка раніше не страждала цією хворобою, то мігрень може розвинутися внаслідок гормональної перебудови організму після пологів. Факторами розвитку мігрені є недосипання, перенапруження, неврози, незбалансоване харчування, порушений режим дня. Лікування мігрені, що супроводжується частковим або повним звільненням від спровокував її чинники.
 • Знижений або високий артеріальний тиск. Після пологів у багатьох жінок можна спостерігати різні збої в роботі кровоносної системи. Вони часто супроводжуються здавленням, вагою, болем при русі в шийної області і в районі потилиці. На жаль, лікування порушень кровоносної системи у жінок під час лактації – це не вирішена сучасною медициною проблема, яка, втім, з’являється не часто.
 • Післяпологова гормональна перебудова в організмі. Причиною виникнення болю в голові у годуючих мам може стати зміна гормонального фону. Це стан організму супроводжується також депресією, замкнутістю і дратівливістю пацієнтки.
 • Поява новоутворень. Вагітність, пологи та годування дитини викликають різні зміни в жіночому організмі, які можуть супроводжуватися виникнення різних новоутворень, тому при появі болю в голові необхідно пройти всебічне обстеження, перш ніж приймати ліки.
 • Найменш поширені такі причини як різні інтоксикації організму, зловживання підбадьорливими напоями (міцним чаєм або кавою), остеохондроз шийних хребців і побічні дії інших, призначених лікарем-спеціалістом, препаратів.

Цей список можна продовжити, однак при виникненні головного болю у період грудного вигодовування необхідно обов’язково звернутися до лікаря, щоб визначити причину виникнення болю і призначити правильне, ефективне лікування.

Методи лікування головного болю у матері в період годування дитини

Головная боль при грудном вскармливании. Как и чем лечить

Залежно від фактора появи болю, лікарем фахівцем можуть бути призначені різні види лікування:

 • Немедикаментозний. Його призначають при будь-якої причини виникнення болю, частіше всього при головного болю напруги, коли застосування ліків не обов’язково, достатньо відрегулювати режим дня мами і дитини, особливу увагу приділити часу сну і відпочинку. Необхідно пам’ятати про те, що харчування матері в період лактації – це так само їжа дитини, тому варто повністю виключити таблетки і перевірити своє повсякденне меню. Житлові кімнати необхідно щодня провітрювати, уникати різкого освітлення, гучних дратівливих звуків.
 • Якщо біль виникає не часто, то можна разово прийняти одну з допустимих при грудному вигодовуванні таблеток, таких як препарати Парацетамолу, Ібупрофену, суворо дотримуючись інструкції. Від прийому популярних таблеток Цитрамону варто відмовитися, оскільки вхідні в його склад лікарські речовини неблаготворно впливає на організм дитини.
 • Зняття болю при мігрені. В період лактації протипоказані сильнодіючі антимигренозные таблетки, у складі яких міститься ерготамін. Цей засіб може викликати небезпечні побічні ефекти у дитини. Годуючим матерям дозволяється приймати таблетки, що містять триптаны і протизапальні засоби (Суматриптан, Сумамигрен). Щоб зупинити напад мігрені досить разового прийому цих ліків. Годувати дитину грудьми варто не раніше, ніж через 12 годин після застосування ліків.
 • При гіпертонічній хворобі найбільш безпечним виходом для мами і дитини буде перехід на годування сумішами. Більшість препаратів для корекції артеріального тиску протипоказані в період лактації. Якщо не лікувати гіпертонію, то можна отримати ряд серйозних ускладнень, які можуть призвести навіть до летального результату. Однак, якщо підвищений тиск сталося один раз і не є хронічним, то допустимо застосування таких таблеток: Пропранололол, Каптоприл, Еналаприл, Дибазол.
 • При гіпотонії (зниженому артеріальному тиску) у мами виникає непросте завдання привести організм в тонус будь-якими доступними безпечними засобами, такими як гімнастика, прогулянки, корекція режиму сну і відпочинку і т. д. З медикаментів дозволяється застосовувати невелику кількість настоянок елеутерококу, женьшеню або аралії, суворо дотримуючись інструкції по застосуванню.

Правила лікування головного болю при годуванні грудьми

Головная боль при грудном вскармливании. Как и чем лечить

Незважаючи на те, що разовий прийом деяких таблеток від головного болю не матиме негативного впливу на дитину, варто пам’ятати кілька простих правил:

 • Не варто призначати ліки самостійно, це повинен робити тільки лікар-фахівець
 • Приймати тільки ті таблетки, в анотації до яких написано, що вони дозволені при грудному вигодовуванні.
 • Детальне вивчення інструкції до ліків, перш ніж починати лікування.
 • Необхідно слідкувати за власним станом і станом здоров’я малюка після прийому таблетки.
 • Можна замінити медикаментозні способи лікування альтернативними.
 • Якщо виникла потреба в ліках, заборонених при грудному годуванні, то на цей час потрібно перевести дитину на штучне годування, при цьому щодня сцеживая молоко.
 • Не потрібно терпіти – головний біль негативно позначається не тільки на стані жінки, що годує, але й дитини. Її потрібно негайно лікувати.

Альтернативні методи лікування головного болю у період лактації

Головная боль при грудном вскармливании. Как и чем лечить

Можна обійтися без пігулок і постаратися справитися з допомогою різних народних засобів:

 • Випити міцного, гарячого, солодкого чаю (при разовому використанні на дитину це дія не зможе чинити шкоди).
 • Попросити родича або зробити самій масаж голови.
 • Лягти потилицею на голчастий магнітний аплікатор і полежати так протягом 30 хвилин.
 • Прийняти теплий душ.
 • Покласти на голову холодний компрес.

Головний біль в період грудного вигодовування – це важлива проблема, яку молода мати не має залишати без уваги. Їй варто приділяти велику увагу своєму здоров’ю, оскільки від неї повністю залежимо грудної малюк.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *