Головний біль при вагітності (1-38 тижнів)

Головная боль при беременности (1-38 недель)

Лікування головного болю у період вагітності, незалежно від строку та конкретних тижнів, є складним і специфічним, вимагає ретельного розгляду очікуваної користі і ризику не тільки для матері, але і для її майбутньої дитини. Максимально переважними є методи лікування болю без застосування лікарських засобів. Це стосується не лише перших і останніх тижнів, але всього періоду вагітності. У статті пропонується огляд інформації, яку повинні знати, як фармацевти відносно вільно доступних ліків для лікування головного болю під час вагітності, так і самі жінки, які очікують дитину.

З проблемами фармакотерапії вагітні жінки зустрічаються майже кожен день, чи то у формі консультації у виборі відповідного безрецептурного препарату, або при видачі ліків за рецептом лікаря. Число вагітних клієнток аптек зростає; це пов’язано з тим, що багато жінок сьогодні віддаляють вагітність до більш пізнього віку, коли вже часто доводиться лікувати хронічні захворювання, більшість з яких можна охарактеризувати, як хвороби цивілізації; до того ж, слід брати до уваги зростаючу кількість ризикованих вагітностей, що виникають через поширеність методів штучного запліднення.

Якщо після прийому лікарського проявляється нудота і паморочиться голова, необхідно виключити дане ліки!

Зміст

 • 1 Головний біль і ліки – ризики при вагітності
 • 2 Лікарські препарати при вагітності
  • 2.1 Болезаспокійливі і жарознижуючі засоби
  • 2.2 Нестероїдні протизапальні препарати (НПЗЗ)
 • 3 Лікування мігрені під час вагітності

Головний біль і ліки – ризики при вагітності

Головная боль при беременности (1-38 недель)

Крім того, вагітність не є стан, триваючим лише 9 місяців. Вона включає кілька періодів, які помітно відрізняються з точки зору ризику. Період бластогенеза (приблизно, до 2-3 тижнів) згадується, як період «все або нічого». Будь шкідлива речовина в цей період або вбиває плід, або пошкоджена клітина негайно замінюється абсолютно новими діляться клітинами. В наступному критичному періоді (ембріональна стадія – приблизно, 3-8 тиждень) доходить до створення всіх органів і систем, і шкідливу втручання на даному етапі вагітності має найбільш характерні анатомо-морфологічні наслідки, на більш пізній стадії – фетальної (близько 3 місяців), результатом є відхилення, швидше, функціонального характеру. Періодом ризику з точки зору використання медпрепаратів є і кінець вагітності (приблизно, 38 тиждень), коли може бути порушений процес пологів (тривалість, кровотеча) і стан новонародженої дитини. З причини різних етапів розвитку плоду на різних стадіях вагітності для ряду лікарських засобів визначається придатність/непридатність застосування окремо – в основному в різних триместрах або навіть відповідно до конкретної тижня. Таким чином, препарати можуть бути заборонені/дозволені для використання. Речовини, в т. ч. і ліки, що впливають на плід різними способами: вони можуть надавати безпосередньо токсичну дію по відношенню до клітин плоду, накопичуватися в амніотичній рідини, зменшуючи приплив крові до плаценти (тим самим завдати шкоди шляхом обмеження подачі кисню і поживних речовин) або зменшити кількість амніотичної рідини.

Лікар завжди повинен обговорити з вагітною жінкою проблеми, з якими вона приходить до нього. Вони можуть бути різні причини – ставитися, як до галузей, не пов’язаних з вагітністю (стоматологічні проблеми, травми, головний біль, хребетний больовий синдром), так і до недуг, що мають зв’язок з гормональними та іншими фізіологічними змінами, характерними для вагітності. Залежно від характеру болю, тривалості, пускових факторів лікар може рекомендувати вагітній жінці режимні заходи, тобто нефармакологическое лікування болю.

Лікарські препарати при вагітності

Болезаспокійливі і жарознижуючі засоби

Головная боль при беременности (1-38 недель)

Першим вибором під час вагітності є Парацетамол у мінімальних терапевтичних дозах. Він може бути використаний для лікування головного і зубного болю, хворобливих відчуттів в спині, суглобах і м’язах.

Деякі епідеміологічні дослідження вказують на можливий зв’язок між використанням Парацетамолу на пізніх стадіях вагітності (30-38 тиждень) і ризиком підвищеної захворюваності на астму і більш високим IgE (алергологічний профіль) в подальшому житті дитини. Міжнародний журнал епідеміології опублікував нове дослідження норвезьких і канадських епідеміологів, що вказують на можливість порушень розвитку нервової системи у дітей, які, перебуваючи в утробі матері, піддаються впливу Парацетамолу протягом більше 28 днів, що тільки підтверджує думку про те, що при застосуванні будь-якого препарату під час вагітності слід суворо дотримуватися рекомендовану дозу та найкоротші строки прийому.

Жоден з фармакологічних препаратів не слід приймати близько 38 тижнів вагітності і пізніше зважаючи підвищеного ризику ускладнень при пологах!

З полікомпонентних безрецептурних засобів, що містять Парацетамол у 2 і 3 триместрах застосовуються (з обережністю!) тільки коанальгетические комбінації з кофеїном, що забезпечують більш сильний знеболюючий ефект при низьких дозах (Панадол екстра). Парацетамол у полікомпонентних знеболюючих безрецептурних препаратах, в комбінації з псевдоэфедрином, фенила эфрином, гвайфенезином, пропифеназоном для вагітних неприйнятний (Колдрекс, Парален плюс, Панадол плюс, Вікс).

Нестероїдні протизапальні препарати (НПЗЗ)

Головная боль при беременности (1-38 недель)

НПЗЗ являють собою велику групу препаратів, які, на відміну від Парацетамолу, крім болезаспокійливий і жарознижуючий ефект, мають протизапальну дію. Шляхом інгібування ферменту циклооксигенази вони запобігають утворенню простагландинів (ПГ) з арахідонової кислоти. Цей процес відповідає за зниження підвищеної температури, втамування болю, запалення, а також і за побічні ефекти цього класу лікарських засобів, переважно, стосуються шлунково-кишковий тракт, нирки, шкіру, печінку, кровотворну систему. Усі НПЗЗ представляють ризик вже в період запліднення і перших тижнів вагітності – результати епідеміологічних досліджень дозволяють припустити, що інгібування синтезу ПГ може призвести до спотворень імплантацій, підвищеному ризику самовільного викидня, ризику розвитку серцевих вад і дефектів шлунково-кишкового тракту. Препарати цієї групи показані, в основному, при болю від легкої до помірної інтенсивності, при симптоматичному лікуванні ревматоїдного артриту та остеоартриту.

НПЗЗ є другим вибором після Парацетамолу. Разово або короткостроково вони можуть бути використані в 1 і 2 триместрах вагітності, в 3 триместрі (тим більше, близько 38 тижні) ці препарати протипоказані!

У разі необхідності використання препаратів з групи НПЗЗ, одним з варіантів є Ібупрофен. Інші монокомпоненти, які можуть бути застосовані, представлені Аспірином або Диклофенаком.

Слід пам’ятати, що при будь-яких побічних ефектах (жінку нудить, сильно болить або паморочиться голова), необхідно відразу ж припинити прийом препарату та звернутися до лікаря!

Лікування мігрені під час вагітності

Головная боль при беременности (1-38 недель)

Виникнення мігрені багато в чому залежить від гормональних змін під час вагітності.

Якщо жінка має схильність до мігрені, їй слід вже до вагітності разом з лікарем підготуватися до немедикаментозного лікування нападів з використанням методів акупунктури та релаксації, масажу, йоги.

Якщо в якості превентивних заходів жінка використовує вальпроєву кислоту та її похідні, їй рекомендується щодня приймати фолієву кислоту в цілях зменшення ризику розвитку дефектів нервової трубки у плода.

Якщо з ситуацією не можуть впоратися Триптаны, і напади відбуваються більше 4 разів на місяць, жінка може приймати в якості профілактичного засобу бета-блокатор Метопролол 50 мг/добу і Амітриптилін 150 мг/добу.

Першим вибором з групи Триптанов є Суматриптан. Хоча постмаркетингові дані не показали збільшення випадків пошкоджень плода у жінок, які приймають Триптан під час вагітності, ці препарати слід вводити тільки тоді, коли очікувана користь для матері перевищує потенційний ризик для плода. Досвід застосування Суматриптану у 2 і 3 триместрах обмежений.

Індометацин не слід вводити, як в 1, так і 2 триместрах вагітності, якщо це не є абсолютно необхідним (наприклад, при нападах мігрені з блювотою), в 3 триместрі вагітності (особливо, близько 30-38 тижнів) препарат протипоказаний.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *