Головний біль у дитини від 7 років: причини, прояви, лікування

Головная боль у ребенка от 7 лет: причины, проявления, лечение

Головний біль впливає навіть на дітей. Причини болю можуть бути представлені, як мігрень, так і тензионной головним болем. У деяких випадках за цією недугою у дитини можуть стояти проблеми із зором або серйозна хвороба.

Звичайна головний біль не є чимось незвичайним, являє собою частину застуди, грипу, спека і супроводжується втомою, виснаженням і погіршенням якості сну. Проблема виникає тоді, коли проблема приходить повторно, особливо у дітей.

Якщо діти часто і неодноразово скаржаться на головний біль, батьки повинні звернути увагу, наприклад, на те, де болить голова, супроводжується напад миготінням перед очима, головний біль – пульсуючий або, навпаки, тупа і постійна; по можливості, бажано визначити фактор, индуцирующий напад. Це може бути, наприклад, інтенсивне психічне або фізичне напруження, недостатнє споживання рідини або навіть довге сидіння за комп’ютером, що у дітей є одним з найбільш розповсюджених факторів.

Головний біль, на жаль, є досить буденним явищем у дітей (7-10 років) і підлітків. При диференціальній діагностиці грає роль вік дитини, характер болю і, особливо, її тимчасова класифікація.

Зміст

 • 1 Класифікація головного болю у дітей
 • 2 Що викликає хвороба у дитини – основні причини
 • 3 Гостра біль
 • 4 Біль від напруги м’язів і виснаження
 • 5 Тензионная біль
 • 6 Хронічна біль
 • 7 Лікування

Класифікація головного болю у дітей

Головная боль у ребенка от 7 лет: причины, проявления, лечение

Тимчасова класифікація захворювання у дітей до 10 років (так само, як і у підлітків) може бути визначена наступним чином:

 • Гострий біль – перший раптовий напад інтенсивного головного болю.
 • Гостра періодична – повторні інтенсивні напади.
 • Хронічна прогресуюча – тривалі больові відчуття зі збільшенням частоти та інтенсивності нападів.
 • Хронічна непрогресивна – тривала хвороба з незмінним характером.
 • Хронічна «щоденна» – головний біль з анамнезом більше 4 місяців і більше 15 епізодами в місяць, які тривають довше, ніж 4 години.
 • Що викликає хвороба у дитини – основні причини

  Головная боль у ребенка от 7 лет: причины, проявления, лечение

  Якщо у дитини постійно болить голова, слід негайно проконсультуватися з лікарем. Він проведе необхідні обстеження, спрямовані на виключення найбільш поширених причин – аналізи крові, обстеження очей і, при необхідності, ЛОР-огляд. Мета обстеження полягає у з’ясуванні причини головного болю. Психологічна експертиза допоможе визначити психологічні чинники, які можуть стати пусковим механізмом захворювання у дитини (нервозність, занепокоєння, перевантаження, стрес), що характерно для дітей близько 10 років, тобто, середнього шкільного віку. Якщо ці причини виключені, або є підозра на мігрень, лікар може відправити дитину на неврологічне обстеження. Дитячий невролог може в деяких випадках також рекомендувати обстеження мозку за допомогою томографії або магнітно-резонансної томографії.

  При лікуванні використовуються загальні анальгетики, що містять активний інгредієнт парацетамол або ібупрофен. Ці препарати, зокрема, у дітей, 7-10 років, не повинні використовуватися занадто часто, однозначно, не кілька разів на тиждень. Лікар, залежно від стану і типу болю, може призначити для дитини більш сильне знеболювальне; якщо мігрень виникає у дітей від 10 років, використовують також інші препарати, крім анальгетиків.

  Хороший ефект при головних болях, у т. ч., мігрені, має тривале введення магнію, який батьки можуть придбати для дитини в аптеці. У деяких випадках, лікар порекомендує реабілітацію, зосереджену на шийному відділі хребта. При цьому недостатньо відвідати фізіотерапевта кілька разів, важливі постійні вправи. Дуже важливою частиною лікування дитини є і режимні заходи: він не повинен бути перевантажений підготовкою до школи і зайвим дозвіллям або, навпаки, не проводити більшу частину свого вільного часу перед монітором комп’ютера, де відбувається напруга шийних м’язів. Важливі відповідні вправи і достатній відпочинок.

  Найбільш поширені причини головного болю у дітей близько 10 років включають:

 • Головний біль напруги.
 • Мігрень.
 • Психічне виснаження або надмірне психічне перенапруження.
 • Розлади очей.
 • Синусит.
 • Блокади шийного відділу хребта.
 • Проблеми з зубами.
 • Загальне захворювання, анемія.
 • Онкологічне захворювання.
 • Гострий біль

  Головная боль у ребенка от 7 лет: причины, проявления, лечение

  Найбільш часта причина гострих головних болів у дітей (зокрема, 7-10 років) полягає в симптоматичному больовому прояві під час простудного захворювання, особливо при інфекціях верхніх дихальних шляхів. Необхідно складання анамнезу і фізичне обстеження, спрямоване на виключення травми у дитини.

  В якості наступної причини гострого головного болю необхідно враховувати перший напад мігрені або больові відчуття, викликані перенапруженням, а також артеріальну гіпертензію, особливо, при гострій внутрішньочерепної або екстракраніальної інфекції:

 • Менінгіт.
 • Енцефаліт.
 • Гайморит.
 • Зубний абсцес.
 • Тонзиліт (вертебровисцеральное відносини мигдалин і хребта).
 • Субарахноїдальний крововилив є типовою причиною інтенсивних гострих головного болю у дорослих і, навпаки, у дітей зустрічається дуже рідко (лише 1-2% хворих з субарахноїдальним крововиливом – діти від 7 років).

  Найбільш частою причиною періодичних головних болів у дітей 7-15 років є мігрені і головні болі напруги. Мігрень часто починається саме в дитячому віці і, за оцінками досліджень останніх років, зачіпає до 3,5-5% дітей. Біль, як правило, одностороння, фронтальна або бітемпоральная. У дітей, на відміну від дорослих, вона часто двостороння. Проявляється інтенсивно, як правило, є пульсуючим (у дітей рідше, ніж у дорослих), погіршується під час фізичної активності, триває протягом 1-72 годин, відступає після сну, людина блідне, страждає від нудоти, блювоти, світлобоязні і фонофобии, шукає безшумне темне місце. Може бути ауру, яка виникає за 15-30 хвилин до самого нападу; для мігрені у дітей, як правило, характерна візуальна аура, яка проявляється точками або спалахами світла в полі зору. До 60% пацієнтів страждають нападами без аури.

  Дітям молодшого віку відчуття при головному болю важко висловити словами, тому, слід звернути увагу на підвищену дратівливість, сонливість, блідість і блювоту. Діти часто вкладаються в «ембріональну» позу лежачи на ураженій стороні голови.

  Інші симптоми мігрені включають в себе:

 • Світлобоязнь.
 • Нудота, погане самопочуття.
 • Збудливість.
 • Іноді можуть бути присутніми різні візуальні явища – миготливі вогні, блиск в очах, дефекти поля зору.
 • Близько 80% випадків мігрені зумовлюється генетичною схильністю, це означає, що у безпосередній близькості знаходиться старший чоловік, який також страждає від мігрені.

  Біль від напруги м’язів і виснаження

  Головная боль у ребенка от 7 лет: причины, проявления, лечение

  Другим поширеним типом головних болів у дітей є головний біль напруги. Вони не можуть точно визначити, де болить голова або описують больові відчуття в області чола, на маківці, на скронях. На відміну від мігрені, біль нападоподібний, не настільки інтенсивна і нестерпна, не супроводжується блювотою і підвищеною чутливістю до світла.

  Навіть у цьому випадку у відповіді за проблему може бути генетична схильність. Тим не менш, причина може полягати в напрузі м’язів (зокрема, шийних), психологічних факторів (стрес, страх або довгострокові проблеми, пов’язані з психологічним напруженням або втомою), виснаження, голод і зневодненні.

  Тензионная біль

  Головная боль у ребенка от 7 лет: причины, проявления, лечение

  Болі цього типу, як правило, характерні більш слабкою інтенсивністю, «тиском», в основному, локалізується на всій голові, не супроводжується нудотою, блювотою, світлобоязню або фонофобией. Вони можуть з’явитися раптово, у відповідь на певний імпульс або перерости в хронічний симптом психічних розладів (тривога, депресія, невроз).

  До рідкісних причин рецидивуючих тензионных болю належить епілепсія (доброякісна потилична епілепсія), токсикоманія або повторна травма.

  Хронічна біль

  Головная боль у ребенка от 7 лет: причины, проявления, лечение

  Хронічна біль прогресивного характеру може вказувати на серйозні захворювання. Необхідно зосередитися на діагностиці пухлинних захворювань голови (астроцитома, медулобластома, гліома…), гідроцефалії, псевдопухлили, хронічного менінгіту, абсцесу мозку або субдурального процесу.

  Лікування

  Головная боль у ребенка от 7 лет: причины, проявления, лечение

  У разі вторинних головних болів підходить причинний терапія.

  У разі мігрені симптоматичне лікування гострого нападу включає сон, відпочинок в прохолодному, темному і тихому приміщенні, виключення фізичної активності. Найбільш ефективним методом лікування є сон.

  Прийом лікарських препаратів, наприклад, Ібупрофену (5-10 мг/кг), може бути ефективним при введенні протягом фази аури або початкового нападу, на більш пізніх стадіях приглушається травлення і, отже, поглинання лікарського засобу з шлунково-кишкового тракту, виникає нудота і блювота.

  Препарати з групи триптанов доступні для ін’єкційного, назального і сублінгвального введення.

  У період між нападами рекомендуються режимні заходи (регулярний сон, правильне харчування) і профілактична терапія (Ципрогептадин, протисудомні засоби, бета-блокатори, блокатори кальцієвих каналів).

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *