Головний біль в області чола і скронях: чи небезпечно це?

Головная боль в области лба и висках: опасно ли это?

Напевно, кожна людина стикався з появою головного болю і болю в скронях. Це неприємне відчуття тяжкості в голові, пульсуючий або навпаки – давить біль, що віддає в очі. Наскільки небезпечні ці симптоми і як їх уникнути? Головний біль в області чола або в скронях може свідчити про серйозне захворювання. Але і практично здорових людей ця недуга не обходить стороною.

Зміст

 • 1 Захворювання, при яких болить голова в області чола
  • 1.1 Грип або грві
  • 1.2 Гайморит
  • 1.3 Фронтит (запалення синусовых пазух)
  • 1.4 Менінгіт
  • 1.5 Напад мігрені
  • 1.6 Артеріальна гіпертонія
  • 1.7 Неврози
 • 2 Причини головного болю у скронях
 • 3 Продукти, що викликають головний біль
 • 4 Головні болі у дітей

Захворювання, при яких болить голова в області чола

Головная боль в области лба и висках: опасно ли это?

Головний біль в області чола супроводжує багато захворювань, у тому числі ті, при яких пацієнти потребують негайної госпіталізації. Цей симптом має свої особливості при кожному захворюванні. З них найбільш часто зустрічаються респіраторні інфекції, лор захворювання, мігрень і інші.

Грип або грві

При респіраторних інфекціях, в тому числі і при грипі, головний біль характеризується відчуттям тиску, тяжкості в області чола і скронях. Як правило, ниючий характер болю і неінтенсивним. У таких випадках причина симптому – викид у кров великої кількості медіаторів запалення. Крім цього, симптому, респіраторні інфекції супроводжуються вираженим загальним нездужанням, слабкістю, підвищенням температури тіла і різними катаральними проявами. Запальні зміни дихальних шляхів можуть варіюватися від легкої гіперемії носоглотки до виражених симптомів трахеїту, бронхіту чи навіть пневмонії. Для грипу також характерні ломота в м’язах і непереносимість яскравого світла.

Гайморит

Запалення гайморових пазух найчастіше виникає як ускладнення після перенесеної респіраторної інфекції, але може розвинутися при нелікованому карієсі зубів. Біль в області чола в цьому випадку носить пульсуючий характер, може віддавати в очі і віскі. При нахилі голови вниз больові відчуття посилюються. Крім цього, пацієнтів турбує закладеність носа слизово-гнійні виділення з носових ходів. Захворювання може протікати на тлі загального нездужання, підвищення температури тіла, проте в ряді випадків головні болі і виділення з носа можуть бути єдиними ознаками гаймориту.

Фронтит (запалення синусовых пазух)

При фронтиті характерною ознакою є біль в області чола, яка зникає на деякий час після випорожнення їх вмісту, потім знову повертається. Крім болю, пацієнти скаржаться на набряки навколо очей, які посилюються після сну або тривалого перебування в горизонтальному положенні. За цією ознакою можна відрізнити фронтит від гаймориту. При гаймориті головний біль у горизонтальному положенні стає менш інтенсивною.

Якщо турбує больові відчуття в області чола і гнійні виділення з носа – треба негайно звернутися до отоларинголога. Гнійні запалення придаткових пазух носа загрожують серйозними ускладненнями.

Менінгіт

Чоло болить при запаленні мозкових оболонок досить інтенсивно. Сильні головні болі, що супроводжуються нудотою, блюванням і високою температурою тіла. Менінгіт може розвинутись як не тільки як ускладнення після перенесеної респіраторної інфекції, але в якості первинного захворювання. Для менінгіту характерні непереносимість світла і звуків, сильна інтоксикація і запаморочення. Характерною ознакою менінгіту є мимовільне згинання ніг в колінах при спробі нахилити голову до грудей в положенні лежачи.

Діти хворіють на менінгіт частіше, ніж дорослі. Крім основних ознак захворювання, у дитини при менінгіті болить лоб і нерідко бувають судоми і гіперчутливість шкіри. Дитина буквально не дає доторкнутися до себе, так як будь-який дотик посилює біль. При підозрі на менінгіт показана екстрена госпіталізація.

Напад мігрені

При мігрені характерна давить біль в області чола, віддає в очі. Чоло болить постійно, біль носить пульсуючий характер і виникає у відповідь на будь-яке зовнішнє роздратування. Для цього симптому характерно наявність аури (провісників мігрені). Це може бути світлобоязнь або непереносимість гучних звуків, запаморочення. Напад може розтягнутися на кілька годин або днів. Так як причини мігрені не визначено специфічного лікування не існує.

Артеріальна гіпертонія

При підвищенні артеріального тиску вище свого «робочого» рівня виникають тупі ниючі болі в області чола. Цей симптом виявляється як результат локального спазму судин головного мозку і супроводжує практично кожен епізод підйому тиску. Після приведення тиску в норму больові відчуття зникнуть.

Неврози

Причини даної патології – порушення вегетативних реакції організму без виявлених соматичних захворювань. Лоб, віскі, потилична область – біль може виникнути раптово, без видимої причини як результат підвищеної реактивності нервової системи у відповідь на зовнішні подразники.

Причини головного болю у скронях

Головная боль в области лба и висках: опасно ли это?

Головний біль у скронях нерідко буває у практично здорових людей як результат перевтоми, нервового перенапруження, неправильне чергування режиму робота – відпочинок. Неповноцінне харчування або зловживання різними інтоксикаціями. У ряді випадків біль у скронях супроводжує захворювання:

 • Гормональна пухлина надниркових залоз (феохромоцитома). Причини, по якій болить лоб при даній патології – підвищений викид в кров судинозвужувальних речовин (адреналіну) пухлинної тканиною. Для цього захворювання характерні часті різкі напади підйому артеріального тиску. Напад може тривати від декількох хвилин до двох годин, супроводжується різким зблідненням шкіри і рясним потовиділенням.
 • Артеріальна гіпотонія. Причини, по яким болить лоб при даній патології – локальний набряк оболонок мозку. При зниженні артеріального тиску нижче свого «робочого» рівня пацієнти скаржаться на відчуття ломоти в скронях, нудоту, потемніння перед очима і холодний піт. Після повернення на вихідний рівень всі симптоми, як правило, зникають.
 • Підвищений внутрішньочерепний тиск. Цей стан розвивається після черепно-мозкових травм, може супроводжувати пухлинні утворення головного мозку, діабет, атеросклероз, остеохондроз шийного відділу хребта та інші захворювання. Головний біль у скронях у цих випадках буває з обох сторін, сильна, постійна і супроводжується відчуттями «свистячого шуму».
 • Запалення або артроз нижньощелепного суглоба. У цьому випадку біль у скронях може іррадіювати в потилицю і спускатися нижче аж до лопаткової області. Захворювання супроводжується рефлекторним стисканням щелеп, м’язовими болями і скрежетанием зубів.
 • Невралгія або запалення трійчастого нерва. При даному захворюванні в процес втягуються лоб, область скроні і інші частини обличчя (мімічні м’язи, смакові рецептори мови та інші). Причини порушення іннервації особи та м’яких тканин голови – запальні або ішемічні зміни по ходу трійчастого нерва або його частини (лицьового нерва).
 • Психогенна біль без явної фізичної патології. Різновидом даної страждають люди істероїдного типу, з підвищеною дратівливістю, швидкою стомлюваністю і тривожністю.

Крім цих причин, провокувати болі в області чола і скронь у практично здорових людей можуть такі чинники:

 • Алкогольна інтоксикація. Як правило, при зловживанні спиртних напоїв, особливо низької якості, на наступний день розвивається похмільний синдром. Крім тупих ниючих болів в області лоба і скронь, людину турбує нудота, запаморочення, слабкість, розлади кишечника. Похмільний синдром супроводжується ознаками зневоднення організму.
 • Передменструальний синдром. У певної кількості родили жінок у другій половині менструального циклу із-за дисбалансу гормонів виникає затримка рідини в організмі. Крім набряків, жінок турбує періодичні напади головного болю і підвищена дратівливість.
 • Клімактеричний період. У жінок в період згасання дітородної функції болі в голові супроводжуються невротичної симптоматикою і порушеннями водно-сольового балансу. Як правило, при клімаксі цей симптом є причиною природного зниження вироблення естрогену.
 • Голодування, дієти, великі проміжки між прийомами їжі. Причиною головних болів в цих випадках є дефіцит глюкози в крові. Симптом швидко купірується після прийому легкозасвоюваних вуглеводів.
 • Хронічне недосипання, надмірна трудова діяльність нерідко бувають причинами частих головних болів напруги. В цих випадках має значення тривале перебування в одній позі протягом робочого дня, що нерідко спостерігається у офісних працівників. Тривале напруження м’язів шиї і плечового пояса викликає спазм судин і забезпечує кисневе голодування мозку. В цьому випадку для купірування болю добре допомагає легка гімнастика, правильно організований режим роботи і відпочинку, а також щоденні прогулянки на свіжому повітрі.

Продукти, що викликають головний біль

Головная боль в области лба и висках: опасно ли это?

 • Імпортні фрукти і овочі з великим вмістом нітратів (порушується водно-сольовий обмін і розвивається набряк мозкових оболонок).
 • Надмірне вживання продуктів, багатих тирамином (шоколад, витриманий сир, горіхи)
 • Імпортне м’ясо яловичини і курки з вмістом нітратів і антибіотиків.
 • Напої, що містять кофеїн: кава і чай, енергетики. Причиною нездужання у цих випадках є спазм судин головного мозку.
 • Продукти з підвищеним вмістом глутамату натрію

Головні болі у дітей

Головная боль в области лба и висках: опасно ли это?

Психічні функції дитини формуються до закінчення підліткового періоду. Дитина залежить від думки дорослих, вчителів і однолітків. Будь-яка невдача або конфлікт може спровокувати у дитини поява головних болів психосоматичного походження. У цих випадках дитину турбують:

 • головний біль сдавливающего характеру, нерідко віддає в шию і віскі;
 • слабкість або дратівливість,
 • відсутність апетиту,
 • нудота,
 • порушення сну.

Якщо такі симптоми з’являються з певною регулярністю, дитину необхідно обстежити у невропатолога і педіатра. Можливо, що періодичні головні болі у дитини пов’язані з яким-небудь захворюванням нервової системи або лор органів.

У здорових дітей раннього віку причинами головного болю можуть бути несприятливі умови навколишнього середовища.

 • Задушливе приміщення.
 • Температура повітря вище 28 градусів.
 • Сильні запахи хімікатів (бензин, фарба, сигаретний дим та інші).

Крім цього, важливу роль відіграють дотримання раціонального інтервалу між прийомами їжі і питної режим. Маленькі діти погано переносять тривалі перерви між їжею і зневоднення. У цих випадках для позбавлення малюка від неприємних відчуттів допоможуть швидко купірувати больові відчуття без застосування ліків.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *