Характерні симптоми мігрені у дорослих

Характерные симптомы мигрени у взрослых

Неврологічна патологія, основними проявами якої є нападоподібний сильна біль в одному районі голови, запаморочення, нудота, блювання – мігрень.

Її симптоми можуть відрізнятися за інтенсивністю, локалізації, часу виникнення і провокуючих чинників, але лікування повинно здійснюватися тільки фахівцем, оскільки самолікування буває малоефективним.

Зміст

 • 1 Причини розвитку
 • 2 Групи ризику
 • 3 Симптоматика
 • 4 Початок захворювання
 • 5 Види мігрені
 • 6 Мігренозна аура
 • 7 Синдроми мігрені у жінок
 • 8 Синдроми мігрені у чоловіків
 • 9 Хронічна мігрень
 • 10 Основні рекомендації

Причини розвитку

Характерные симптомы мигрени у взрослых

Причини мігрені до теперішнього часу точно не визначено, – за результатами діагностичних досліджень у пацієнтів не виявляється ні травм, ні пухлин, ні глаукоми, ні гіпертензії. Тому мігрень віднесена до патологій «виключення» — діагноз виставляється фахівцем на основі характерних скарг та клінічних проявів.

Напад мігрені може початися раптово, буквально за 10-15 секунд її симптоми багаторазово посилюються: людина не в змозі виконувати свої трудові обов’язки, займає вимушене положення, щоб перечекати пік болю.

Спровокувати прояви мігрені може важка стресова ситуація, фізичне перенапруження, психоемоційне навантаження, прийом заборонених продуктів, наприклад, алкогольної продукції, кави, шоколаду.

Це все зовнішні причини виникнення мігрені у дорослих. На сьогоднішній момент фахівцями проводиться безліч досліджень, спрямованих на виявлення та усунення внутрішніх причин, приміром, активності гіпоталамуса. Саме ця структура головного мозку несе основне навантаження з регулювання внутрішніх реакцій на зовнішні подразники, контролює судинний тонус.

Групи ризику

Характерные симптомы мигрени у взрослых

Фахівцями виділяються наступні групи ризику по мігрені:

 • жителі великих мегаполісів, де рівень стресових ситуацій перевищено в кілька разів;
 • симптоми виникнення патології частіше виявляються у людей амбіційних, намагаються забратися на максимально можливу ступінь кар’єрного зростання;
 • люди з вираженою емоційною нестійкістю, схильні до депресивних станів;
 • пацієнти, змушені в силу обставин приймати тривалий період часу медикаменти з окремих підгруп, наприклад, цукрознижуючі препарати, естрогени;
 • зловживають алкогольною та тютюновою продукцією, провідні гиподинамичный спосіб життя;
 • малюки, чиї батьки обоє скаржаться на напади мігрені;
 • мігрень у підлітків цілком можлива в момент бурхливої гормональної перебудови, з часом дитина цілком може «перерости».

Виявивши у себе окремі симптоми або ознаки патології, рекомендується провести консультацію невролога і всебічне діагностичне обстеження.

Симптоматика

Характерные симптомы мигрени у взрослых

Напади мігрені носять хронічний характер, в домашніх умовах, впоратися з якими вдається далеко не завжди. Її симптоми діагностуються у людей різної вікової категорії, але частіше страждають представниці прекрасної частини населення. У дітей симптоми мігрені виявляють у 6-8 % випадків. Грудничковая форма вкрай рідкісна.

Основні симптоми патології:

 • часті позиви на нудоту;
 • на піку болю виникає блювота, практично не приносить полегшення;
 • виражена світлобоязнь;
 • неадекватна реакція на гучні звуки.

Напад мігрені формується на фоні раптового розширення ділянки внутрішньочерепного судини. Після досягнення судинних структур певних параметрів, вони починають тиснути на розташовані поруч нервові закінчення. Причини досить прості, але природа їх виникнення фахівцями повністю не вивчена – один і той же негативний фактор не завжди провокує погіршення самопочуття.

Ознаки мігрені у дорослих рідко викликають побоювання у фахівців, оскільки патологія не несе прямої загрози для життя людини. З легкими та середньотяжкими нападами цілком вдається впоратися в домашніх умовах – біль відступає після прийняття рекомендованих фахівцем коштів, перебування в затемненій кімнаті в тиші.

Сильна, часто повторювана біль у голові – 3-5 разів за місяць, без адекватних лікувальних заходів, цілком може стати причиною психосоматичних розладів.

Початок захворювання

Характерные симптомы мигрени у взрослых

Перші прояви мігрені – раптово з’явилася, пульсуючого характеру, біль в одному з районів голови. Найчастіше її відчувають в районі очей, верхньої щелепи, скроні, рідше неприємні симптоми спускаються нижче, до шиї.

Напади можуть тривати від 2.5 – 4 годин до 2-3 діб. Симптоми поступово вщухають, іноді людина засинає, а прокинувшись, відчуває себе цілком комфортно.

Наростання інтенсивності больового синдрому відбувається під дією таких негативних факторів:

 • фізичні перевантаження;
 • нахили корпусу вниз;
 • гучні, різкі звукові подразники;
 • спалахи яскравого світла;
 • різкі, насичені аромати.

Зазначивши у себе перші прояви мігрені, людина намагається позбутися від усіх можливих провокуючих посилення больового синдрому факторів, наприклад, домашніх вихованців просить забрати найближчих родичів, друзів.

Крім односторонньої пульсуючого головного болю, пацієнти описують й інші неприємні відчуття: зниження апетиту, інтенсивні позиви на нудоту і блювоту, нехарактерні раніше запаморочення і дратівливість, загальне пригнічений стан, неможливість виконувати трудові обов’язки.

Лікування мігрені повинно проводитися тільки фахівцем, при несвоєчасному зверненні за консультацією до фахівця, її прояви посилюються, патологія приймає хронічну форму.

Види мігрені

Характерные симптомы мигрени у взрослых

Оскільки патологія турбує значну кількість людей, фахівцями проводилися численні дослідження, в ході яких були класифіковані різні види мігрені:

 • Очна – проявляється дисбалансом зорової діяльності, випадання ділянок полів зору, двоїнням в очах, больовими відчуттями, гіперчутливістю до світла. Лікування проводиться за участю офтальмолога.
 • Асоційована – спостерігається значний шум у вухах, різні парестезії, виснажлива людини запаморочення, можливі непритомні стану.
 • Абдомінальний – різноманітною вираженості больові відчуття в районі живота, судомні скорочення передньої стінки живота.
 • Шийна – раптовий больовий синдром в районі шийних структур, з переважною локалізацією в потиличній області, однієї половини черепа, можливо розлад координації рухів, позиви на нудоту, зниження слуху.
 • Вегетативна – супроводжується підвищеною пітливістю, сльозотечею, задишкою, набряком і гіперемією шкіри обличчя, різними аритміями, коливаннями температури.
 • Мігрень сну – основний пік припадає на період нічного відпочинку, а тому її симптоматика менш виражена, але 10 – 12 % страждають від мігрені в момент пробудження.
 • Можуть бути й інші види мігрені – їх діагностику та лікування рекомендується довірити фахівцеві. Її самолікування в домашніх умовах, при маніфестації патології, абсолютно заборонено.

  Захворювання насилу піддається діагностиці, особливо грудничковая мігрень, тому за консультацією рекомендується звертатися негайно, як тільки людини почали турбувати гострий біль у голові.

  Мігренозна аура

  Характерные симптомы мигрени у взрослых

  Специфічні неврологічні симптоми, які проявляються у людини, що страждає від мігренозних нападів, іменуються фахівцями аурою.

  Її початком можуть стати:

  • фотопсія, як боязнь спалахів світла;
  • парестезії – оніміння в кінчиках пальців, повзання мурашок по шкірі;
  • зорові галюцинації – світлові блискавки і зигзаги перед очима;
  • нехарактерна раніше виражена загальна слабкість;
  • втрата адекватного сприйняття оточуючих предметів – подібно Алісі в Країні чудес.

  Подібні негативні відчуття турбують пацієнта за 5-20 хвилин до того, як його наздожене напад мігрені. Інтервали між аурами не більше 1 години.

  Окремі види патології більш схильні до появи аури, приміром, шийний варіант. Буває, що пацієнт і зовсім не відчуває передує погіршення самопочуття, його відразу ж наздоганяє напад гострого головного болю.

  Синдроми мігрені у жінок

  Характерные симптомы мигрени у взрослых

  Загальновідомий факт – представниці прекрасної половини населення більше схильні до проявів мігрені. Поясненням служить коливання параметрів жіночих статевих гормонів – перед початком менструальних виділень, напади виникають у кожної третьої жінки, яка страждає від мігренозні болі. Деякі жінки просто не надають їм особливого значення, якщо інтенсивність невисока, беручи за один із симптомів менструації, вважаючи за краще провести день в домашніх клопотах.

  У 5-10% жінок пік больових відчуттів при мігрені припадає на 1-2 добу від початку менструації. Її прояви настільки інтенсивні, що у жінки можуть навіть відчувати предобморочного стану. В період виношування малюка прояви мігрені здатні призвести до мимовільного аборту. У перші 3-7 тижнів потрібно особливо пильне спостереження за вагітною жінкою. До 22 – 28 тижні симптоми стають менш вираженими.

  Помічена взаємозв’язок проявів мигренозной патології і прийомом оральних контрацептивів. Близько 60 – 80 % жінок стикаються з тим, що напади захворювання частішають при подібному способі оберігання від вагітності. Причини виникнення все ті ж – коливання параметрів гормонів, їх вплив на тонус внутрішньочерепних судин. Зазначивши подібні явища, багато жінок в домашніх умовах приймають рішення відмовитися від прийому медикаментів, але консультацію з фахівцем провести все ж необхідно.

  Синдроми мігрені у чоловіків

  Характерные симптомы мигрени у взрослых

  У представників чоловічої У представників чоловічої частини населення мігрень проявляється дещо відмінно від її видів у жінок. Причини найчастіше виявляються вже на етапі збору анамнезу під час консультації – хронічне перевтома на роботі, надмірне захоплення фізичними навантаженнями, алкогольною і тютюновою продукцією, стресові ситуації.

  Протягом захворювання також можна знайти відмінності – період аури може бути декілька коротше – сильний біль в одному районі голови буквально збиває чоловіка з ніг, він не в змозі виконувати трудові обов’язки, змушений перервати трудову діяльність і знайти заспокоєння в домашніх умовах.

  Тривалість больових відчуттів в розпал нападу більше – до 3-4 діб. При цьому біль може носити і розлитої характер, охоплюючи голову наче обручем. Інші прояви аналогічні: позиви на нудоту, блювоту, виражену загальну слабкість, миготіння мушок і зигзагів перед очима, різної інтенсивності запаморочення.

  Прийом стандартних анальгетиків не приносить полегшення. Лікування повинно рекомендуватися тільки фахівцем. Багато чоловіки соромляться звернутися за консультацією до невролога, вважаючи це ознакою слабості, намагаються впоратися самі, в домашніх умовах. При несвоєчасному зверненні самопочуття все більше погіршується, виникають різні неврологічні розлади, формується хронічна форма мігрені.

  Хронічна мігрень

  Характерные симптомы мигрени у взрослых

  З роками симптоматика мігрені, при відсутності адекватних лікувальних заходів, що обважнює, її напади виникають все частіше, стають все більш тривалими. Тільки лікування патології на початкових етапах здатне приносити значне полегшення.

  Хронічна форма мігрені дає наступні ускладнення:

  • при очному варіанті інтенсивна біль на піку призводить до часткової втрати полів зору, якщо лікування не проводиться, то відхилення закріплюється, стає постійним;
  • при шийному варіанті, при хронічній ішемії у хребетних структурах, формується остеохондроз;
  • подовжується циклічність і тривалість больового синдрому: більше 3 місяців, частіше за 15 діб в кожному;
  • мігренозні симптоми стають менш вираженими – на тлі гострих больових відчуттів позиви на нудоту і блювання виникають рідше, світлобоязнь не настільки інтенсивна;
  • перелік провокуючих факторів все ширше, не тільки прийом алкогольної продукції, але і шоколаду, сиру, лікарських засобів;
  • приєднуються інші, коморбидные порушення: вегетативні розлади, розлади діяльності ШЛУНКОВО-кишкового тракту;
  • підвищується ризик формування важких нервових патологій, наприклад, епілепсії.

  Тільки лікування сучасними препаратами, що проводиться висококваліфікованими фахівцями, здатне запобігти появі вищеописаних ускладнень хронічної форми мігрені. Затягувати з консультацією фахівця не рекомендується. Самолікування в домашніх умовах може заподіяти тільки шкоду здоров’ю.

  Основні рекомендації

  Характерные симптомы мигрени у взрослых

  Зазначивши у себе симптоми мігрені або окремі ознаки, рекомендується:

  • скасувати всі заплановані заходи, звільнити себе від домашніх турбот;
  • створити максимально спокійну обстановку в квартирі;
  • затемнити приміщення, забезпечити доступ свіжого повітря;
  • домашніх вихованців прилаштувати до родичів і друзів;
  • прийняти засіб, рекомендований фахівцем ще на етапі аури;
  • постаратися заснути, недарма, кажуть, що сон – найкраще лікування мігрені;

  Кожна людина сама знає, що йому краще всього допомагає впоратися з нападом мігрені, але дотримання вищевказаних рекомендацій найкращим чином полегшує стан, лікування займає менший проміжок часу.

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *