Характеристика, причини виникнення і лікування головного болю

Характеристика, причины возникновения и лечение головной боли

Майже 1/3 населення страждає регулярно повторюваної або постійного головного болю, яка може бути дуже гострою. Кожен десятий чоловік має напади мігрені. На жаль, симптоми цієї хвороби не щадять навіть дітей. Якщо один з батьків страждає на мігрень, існує ризик того, що дітей також торкнеться ця недуга.

Головний біль, сама по собі, називається первинним недугою. Причина проблеми полягає в реакції організму на інші захворювання, такі, як застуда, грип або високий кров’яний тиск. В таких випадках мова йде про вторинного головного болю.

Зміст

 • 1 Причини і фактори ризику
  • 1.1 Головний біль в якості первинного захворювання
  • 1.2 Головний біль в якості вторинного захворювання
 • 2 Симптоми конкретних типів головного болю
 • 3 Попереджувальні симптоми
 • 4 Лікування головного болю
 • 5 Альтернативні методи
 • 6 Профілактика
 • 7 Наслідки

Причини і фактори ризику

Характеристика, причины возникновения и лечение головной боли

Головний біль в якості первинного захворювання

Порушення і недолік сну, погані зубні пломби або коронки, неправильне положення голови, робота в умовах низької освітленості, можливо, за поганим монітором, нестачі кисню, нестача свіжого повітря, шум, спека, велика кількість алкоголю, нікотину, кави у великих дозах – це може являти собою часті причини виникнення захворювання.

Проблеми можуть бути викликані і перенапруженням (стресом), страхом і довгостроковим перевтомою. Мігрень, обумовлена спадковими передумовами, може бути спричинена надмірним фізичним або нервово-психічним напругою, а також змінами в режимі сну, роботи або харчування. Люди з порушеннями зору значно більше страждають головними болями напруги, ніж добре зрячі.

Головний біль в якості вторинного захворювання

Вона виникає в залежності від первинного захворювання. Наприклад, після черепно-мозкової травми, після падіння або удару може з’явитися тривала біль, запаморочення або порушення зору. Часті сильні болі можуть бути ознакою пошкодження головного мозку. У цьому випадку пацієнт повинен бути негайно оглянутий лікарем і залишатися в повному спокої.

Причини недуги також можуть полягати в грипоподібних захворювань і до застуди. Після лікування хвороби відступають і вторинні ускладнення.

У разі, якщо хворобливі відчуття посилюються при чханні або кашлі, локализируясь при цьому за бровами або щелепної кісткою, це можуть бути симптоми запалення приносових пазух або менінгіту. У цьому випадку необхідно інтенсивне лікування.

Людей з низьким або високим кров’яним тиском можуть турбувати часта довготривалий головний біль у задній частині голови, яка, як правило, зникає в нічний час.

Сильні пекучі болі в скронях і видиме розширення скроневої артерії являють собою симптоми церебрального венозного захворювання. Ця недуга найчастіше зустрічається у людей старше 50 років і має беззастережно лікуватися.

Смакова речовина глутамат натрію (часто використовується в азіатських ресторанах) у чутливих людей може викликати сильні напади, печіння в грудях, шиї і плечах або нудоту. Нітрити солі в ковбасних і м’ясних продуктах можуть представляти собою причини мігрені.

Інші, не менш поширені, причини включають надмірне вживання алкоголю та прийом деяких лікарських препаратів (попередження, зазвичай, вказується у листку-вкладиші).

Також причина нападу може полягати, як це не парадоксально, у знеболювальних засобах. Тривала регулярна терапія цими препаратами здатна сама по собі викликати біль.

Симптоми конкретних типів головного болю

Характеристика, причины возникновения и лечение головной боли

Головний біль від перенапруження м’язів шиї і спини є найбільш поширеною формою болю у чоловіків і жінок. Це – тупий біль, від легкого до помірного прояви, яка поширюється з тилу по всій голові і, як правило, виникає лише кілька разів на місяць.

Часті скарги багатьох людей відносяться до мігрені. Найчастіше ця недуга вперше проявляється в пубертатному періоді, але відомі також випадки мігрені у дітей молодшого віку. Напади трапляються часто більше одного разу на місяць. В 3/4 випадків хвороба вражає жінок, дітей разі співвідношення між хлопчиками і дівчатками знаходиться в балансі. Типові симптоми включають сильну біль, пов’язану з нудотою і чутливістю до світла, шуму і запахів. Напади можуть тривати протягом 72 годин безперервно. У дітей, зазвичай, тривають всього кілька годин.

Попереджувальні симптоми

Характеристика, причины возникновения и лечение головной боли

В якості запобіжних (тривожних ознак можна відзначити раптову і дуже сильний головний біль. В даному випадку мова може йти про початок розвитку ряду серйозних порушень здоров’я. Особливо, якщо ви старше 40 років, вам слід негайно звернутися до лікаря!

Часта, дуже сильний біль, так само, як і напади, які тривають протягом більше 3-х днів, є приводом для негайного звернення за медичною допомогою в цілях виключення підозра на крововилив у мозок.

Різкі головні болі, пов’язані з грипозними ознаками, болями в спині або поряд з особливою чутливістю до світла і запаху, можуть представляти собою симптоми менінгіту. Цей стан вимагає швидкого медичного втручання.

Біль, що виявляється вранці і пов’язана з порушеннями зору, рівноваги, короткочасної пам’яті або концентрації може бути ознакою серйозного неврологічного розладу, викликаного, наприклад, пухлиною або крововиливом у головному мозку.

Лікування головного болю

Характеристика, причины возникновения и лечение головной боли

Якщо страждає мігренню осіб з підвищеним артеріальним тиском, лікування головного болю передбачає прийом бета-блокаторів. Це – препарати, що зменшують тиск у кровоносних судинах, але вони не є специфічними антимигренозными ліками. Вони використовуються в якості превентивних заходів. Препарати проти мігрені включають ліки від нудота, Ерготамін, Мигренол і триптаны. Вони можуть бути доповнені антидепресантами.

Препарат Ерготамін, одержуваний з ріжків, має великий діапазон діяльності. При лікуванні гострого нападу мігрені без ознак блювоти використовується Ерготамін та Дигідроерготамін. Вони регулюють судинний тонус, однак, не зменшують біль в значній мірі. Ці препарати також сприяють вивільненню власного речовини серотоніну в організмі, що частково відповідальний за індукцію і сам напад мігрені. З цієї причини, Ерготамін тільки допомагає при мігрені, але не при інших типів головного болю.

Триптаны представляють собою нові препарати, які використовуються для лікування гострої мігрені. Рекомендуються при сильних головних болях або коли Ерготамін не допомагає, або викликає серйозні побічні ефекти.

Дія Триптанов, як і Ерготаміну, засноване на здатності знижувати тиск в судинах голови, але допомагають вони тільки при мігрені, а не при інших типах головних болів.

Триптаны не можуть бути використані при серцево-судинних захворюваннях, важких захворюваннях печінки або розладах нирок, високому кров’яному тиску, вагітність або годування груддю! Триптаны не слід призначати дітям.

Для лікування головного болю, викликаної перенапруженням м’язів, найбільш часто використовуваними є такі ліки, як Парацетамол або Аспірин, іноді в поєднанні з антидепресантами. Так як всі ці препарати є тягарем для організму, в пошуку тривалої терапії слід зосередитися на такі методи, як медитація або заспокійливі вправи.

Проти кластерного болю найбільш часто використовуються антигістамінні препарати (ліки проти алергії), Ерготамін, транквілізатори або гормони. В якості альтернативи без побічних ефектів, можна спробувати інгаляцію киснем, який може, в деяких випадках, повністю придушити кластерну головний біль.

Альтернативні методи

Характеристика, причины возникновения и лечение головной боли

Дуже ефективні проти болю заспокійливу види спорту, такі, як туризм і піші походи, прогулянки в лісі, заспокійлива терапія. При мігрені слід звести до мінімуму споживання кофеїну (чай, кава, напої з гуараною), а каву пити тільки тоді, коли відчувається наступ нападу. Важливо також обмежити фактори, що викликають мігрень, наприклад, неспокійний спосіб життя, голод, стрес і продукти харчування, пов’язані з індукцією нападу.

При болю в потилиці або плечах, недуга часто буває викликаний напругою плечових м’язів. В такому випадку, може допомогти масаж. Регулярно відвідуйте масажиста або навчіться техніки масажу самостійно.

Також допомагає м’ятна олія. Його можна використовувати, як зволожувач повітря, у вигляді масла, використовуваного для масажу або втирання в скроні; добре допомагає м’ятний чай.

Профілактика

Характеристика, причины возникновения и лечение головной боли

Щодо профілактики важливо усвідомити причини недуги. Гарним помічником у цьому може стати щоденник, в який будете вносити дані про біль (вживання ліків, час, коли біль сталася протягом дня, про свою діяльність у цей час тощо). Такі види спорту, як біг, їзда на велосипеді або плавання надають дуже хороший профілактичний ефект.

Підходять також розслаблюючі вправи. Спеціально для людей, яких торкається ця проблема, був створений метод прогресивної м’язової релаксації по Джекобсону, в ході якого пацієнти вчаться свідомо розслабляти і напружувати певні м’язи.

Дуже ефективний, але вимагає часу, методом лікування є створення біологічного зворотного зв’язку (biofeedback therapy). Він полягає в навчанні пацієнтів перетворити симптоми (такі, як високий кров’яний тиск) в візуальний або звуковий сигнал, яким вони можуть керувати.

Наслідки

Характеристика, причины возникновения и лечение головной боли

Часті головні болі іноді укладають людей в ізоляцію. У суспільстві переважає думка, що ця проблема не є реальною хворобою, а являє собою виправдання або вигадане захворювання. Люди відчувають себе відкинутими, за почуття ізоляції розвивається депресія, що призводить до погіршення стану.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *