Кластерні болі – найболісніше із головних болів

Кластерные боли – самые мучительные из головных болей

Кластерні болі є одними з найінтенсивніших. Ті, хто відчував, говорять про них, як про болісних, колючих, диких, «пекельних». Починаються вони раптово, без явної причини. Поступово наростають, досягаючи найбільшої інтенсивності протягом 15 хвилин.

Поширеність таких болів серед населення планети становить близько 0,1%. Причому сильна половина населення відчуває кластерні головні болі набагато частіше. Вперше такі напади можуть виникати у різному віці у чоловіків. Для жінок характерна їх виникнення в більш пізньому віці.

Зміст

 • 1 Характеристика больового синдрому
 • 2 Градація кластерних болю
  • 2.1 Розрізняють наступні типи кластерних болю:
 • 3 Причини
  • 3.1
   Можливі наступні причини:
  • 3.2 До провокуючих факторів належать:
 • 4 Симптоми ховаються під кластерами
  • 4.1 Нові симптоми можуть бути наступні:
 • 5 Діагностика
 • 6 Лікування нападів кластерного головного болю
 • 7 Прогноз

Характеристика больового синдрому

Кластерные боли – самые мучительные из головных болей

Поява першого нападу раптове. Часто пацієнти не можуть його ні з чим зв’язати. Напади болю можуть бути регулярними, з’являтися майже в однаковий час доби, переважно з вечора і до ранку з найбільшою силою пізно вночі.

Тривалість їх при відсутності лікування становить від 15 хвилин до півтори години. Кількість нападів від одного через день до 8 в добу. Болі можуть повторюватися протягом 3-4 місяців. Потім можлива ремісія терміном на рік. Можливо і відсутність нападів згодом взагалі. Для хронічної форми характерні менші періоди ремісії і повторення протягом року. Характерна для циклів весняно-осіння сезонність.

Кластерна головний біль пронизує, пекуча, блискавична виникає в області ока, частіше за ним. Можлива іррадіація її в скроню на відповідній стороні, щоку, вухо, лоб. Біль часто супроводжують вегетативні патологічні симптоми: червоніє очей, закладає нас, спостерігається постійне сльозотечі, пітливість чола, приєднуються опущення століття(синдром Горнера) і западіння очного яблука(анофтальм).

Градація кластерних болю

Розрізняють наступні типи кластерних болю:

Кластерные боли – самые мучительные из головных болей

 • Епізодичні атаки. Виникненню їх характерна регулярність з повторенням від тижня до року. Між цими атаками досить довгі проміжки повної відсутності болю. Кластерні головні болі такого типу найбільш поширені. Близько 80-90% страждають головними пучковими болями мають епізодичний їх тип. Значна кількість нападів виникає одноразово і більше не повторюється.
 • Хронічні атаки. Вони повторюються більше року з певною регулярністю. Період без болю триває менше місяця. На такий тип болю припадає 10-20% пацієнтів. Хронічні болі найбільш стійкі і гірше піддаються лікуванню.

Причини

Кластерные боли – самые мучительные из головных болей

Конкретні достовірні причини, за якими виникає кластерна головний біль до теперішнього часу остаточно не визначено. Поява таких диких болів пов’язують з патологічними змінами в судинах і нервових волокнах, а також поруч провокуючих факторів.

Можливі наступні причини:

 • Аномалії гіпоталамуса. Багато хто схиляється до актуальності саме цієї причини. Було доведено, що при нападах частина гіпоталамуса активована. Ця мозкова структура відповідає за перебіг хімічних і нервових процесів, що проходять в нервових волокнах, за формування відчуття організмом біологічних годин і ритмів, синтез медіаторів благополуччя, задоволення і апетиту(норадреналіну та серотоніну), роботу гормону стресу(кортизолу), а також гормонів, що відповідають за відчуття болю(бета-ендорфінів).
 • Трійчастий нерв теж бере участь у цих процесах. Він здійснює передачу імпульсів від особи до речовини мозку. Іноді поява кластерів пов’язують з порушеннями в ньому.
 • Добові порушення. Кластерна головний біль пов’язана з певними стадіями сну, сезонними змінами світла, тепла, біоритмами організму.
 • Розширення кровоносних судин. Спровокувати біль можуть і запалення нервових волокон, розташованих за очним яблуком і розширенням кровоносних судин.
 • Патологічні зміни в роботі нервової системи. У функції цієї системи входить регулювання скороченням і розслабленням м’язів стінок судин. Звідси випливає припущення про участь симпатики у формуванні кластерних болю.

До провокуючих факторів належать:

 • Вік і статева приналежність. Так, жінки страждають кластерними болями значно рідше, ніж чоловіки. Причому ця патологія виникає у чоловіків віком 20-60 років. Жінки, як правило, якщо і страждають такими болями, то після 60 років.
 • Негативні фактори способу життя. До них відноситься вживання алкоголю, куріння, часті стресові ситуації. Немає доказів, що відмова від куріння допоможе позбутися від болю, однак серед тих, хто страждає ними, значна кількість затятих курців. Зловживання міцними спиртними напоями сприяє їх формуванню, особливо пиво.
 • Генетичний компонент. Часто простежується поява кластерних болів у кількох поколінь в одній родині.
 • Мігрень в анамнезі. Приблизно половина всіх, хто страждає приступами сильного болю, відзначають у себе в анамнезі або у когось з членів своєї сім’ї симптоми) мігрені.
 • Черепно-мозкові травми в анамнезі. Роль цієї причини залишається сумнівною.
 • Апное та інші порушення сну. Відзначається взаємозв’язок таких порушень з кластерними болями.Симптоми порушення сну супроводжуються на якийсь невеликий час зупинкою дихання і виникненням короткочасної гіпоксії. Саме вона сприяє формуванню механізму кластерів. Відзначається зменшення больового синдрому при підвищенні рівня кисню в крові.
 • Зміни погодних умов.
 • Велика висота(польоти на літаку).
 • Яскраве світло.
 • Вживання продуктів з високим вмістом нітратів.
 • Ліки, що викликають вазодилятацію (розширення судин).

Симптоми ховаються під кластерами

Кластерные боли – самые мучительные из головных болей

У рідкісних випадках під кластерної симптоматикою може ховатися небезпечна для здоров’я стани, що вимагають негайного лікування: злоякісне утворення, гострі геморагічні патології. Тому, якщо характер кластерних болів змінився або приєдналися додаткові симптоми, то обов’язково звертатися до лікаря і обстежитися.

Нові симптоми можуть бути наступні:

 • зміна інтенсивності болю, що із збільшенням протягом години;
 • диспепсичні симптоми — нудота, блювання;
 • зміна психічного стану;
 • поява різкої, набагато більш сильної болі(розрив аневризми, крововиливи);
 • явище хронічних інтенсивних болів після 50-річного віку;
 • приєднання порушень свідомості, психічних розладів, порушень зору, мови, чутливості, рухової активності(геморагічний інсульт);
 • підвищення температури;
 • приєднання ригідності м’язів потилиці(менінгіт);
 • зв’язок больового синдрому з кашлем, напругою(набряк головного мозку);
 • болюча пульсуюча навколо очей, в області чола з почервонінням в очах і баченням ореолів навколо ламп та інших джерел світла(глаукома);
 • біль у літніх з локалізацією в одній половина голови з ущільненням артерій, відсутністю на них пульсу(скроневий артеріїт).

Діагностика

Кластерные боли – самые мучительные из головных болей

Враховуючи відсутність достовірної причини, кластерні головні болі діагностуються на підставі анамнезу захворювання, диференціального діагнозу з іншими патологіями. Важливо диференціювати від кластерну головний біль від гострих патологій. Можливо, потрібно буде зробити комп’ютерну томографію, щоб виключити органічні зміни головного мозку.

Напади болю при хронічної мігрені схожі з такими ж, які дає кластерна головний біль. Можливі важкі короткочасні щоденні напади. Однак, кластерна головний біль триваліше, має меншу повторюваність. Так, при мігрені напади можуть повторюватися 15 разів на добу за 1-2 хвилини. На відміну від кластерних, вони зменшуються у відповідь на лікування препаратами групи НПЗЗ. Мігрень більше характерна для жінок.

Гемікранія Континуумом характерна короткочасними нападами. Страждає тільки одна половина голови. Супроводжують неврологічні симптоми. Можлива будь-яка інтенсивність, але завжди тільки на одній половині голови. Напади можуть повторюватися протягом тижня.

Sunct-синдром. Односторонні болі, з ін’єктуванням кон’юнктиви, сльозотечею. Такі різкі болі, що колють, супроводжуються печінням, болем в очах. Відрізняються від кластерних малою тривалістю близько 1 хв. Зате їх частота може досягати 100 разів на добу.

Лікування нападів кластерного головного болю

Кластерные боли – самые мучительные из головных болей

Лікування зводиться до купірування гострих атак, їх профілактики, зменшення числа рецидивів. На сьогоднішній день вони залишаються найбільш проблемними в плані їх усунення.

Зважаючи на те, що гострі болі копіюються важко, лікування спрямоване на попередження їх розвитку. Як правило, призначається комбінація препаратів, яка індивідуальна для кожного хворого. Найбільш часто застосовуються такі препарати і методики.

1. Верапаміл (блокатор кальцієвих каналів) являє собою основний препарат, використовуваний при лікуванні кластерного больового синдрому.

2. Кортикостероїди ефективні, як препарати вираженого протизапального дії.

3. Протисудомні препарати іноді виявляються ефективними не тільки купіруванням протисудомний активності. Вони включаються до лікування пучкових болю. Проте позитивний ефект від них одержують не всі пацієнти.

4. Поведінкове лікувальний вплив є вторинним. Воно являє собою психологічну підтримку.

5. Лікування передбачає обов’язковий відмова від шкідливих звичок.

6. Киснева терапія. Насичення крові киснем сприяє розслабленню судин. Це призводить до того, що кластерна головний біль, супутні вегетативні симптоми зменшуються. Таке лікування актуально і при зняття гострих болів і для профілактики рецидивів.

7. Препарати групи триптанов купируют симптоми мігрені і пучкові болю.

8. Місцеві анестезуючі препарати зменшують вираженість болю при закапуванні їх у ніс.

9. У разі відсутності ефекту від медикаментозної терапії можливе хірургічне лікування. Однак таке лікування ще залишається експериментальним і випробувано на зовсім невеликому числі пацієнтів.

10. Глибока електрична стимуляція мозку зменшує вираженість кластерних болю. Таке лікування має багатообіцяючі результати, але пацієнтів пройшли таке лікування ще занадто мало, щоб говорити про його ефективність.

11. Потилична стимуляція гіпоталамуса також в стадії дослідження. Деякі з беруть участь в дослідженнях пацієнти відзначають зникнення болю. Деякі заперечують який-небудь ефект лікування.

12. Стимуляція блукаючого нерва. Цей метод добре зарекомендував себе як варіант терапії депресій, епілептичних нападів, індиферентних до інших видів терапії. Лікування таким чином кластерних болів досліджується.

13. Є спроби лікувати кластерні болі шляхом блокування гілок лицьових нервів, по яких проводяться больові імпульси.

Прогноз

Кластерные боли – самые мучительные из головных болей

Такі дикі болі, що протікають довгостроково, часто призводять до порушень емоційного фону і психічної сфери. Кластерні болі збільшують ризик розвитку інсультів, транзисторних ішемічних атак.

На жаль, не можна передбачити коли пройдуть напади кластерних головних болів.
Проте деякі методи лікування в індивідуальному порядку сприяють їх зменшення і навіть ліквідують поява больового синдрому взагалі. Необхідно постаратися підібрати саме той метод, який буде найбільш ефективний в кожному конкретному випадку.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *