Коли паморочиться голова навіть в туалеті… Що ви знаєте про вертиго?

Зміст

 • 1 Переді мною все обертається… Коли опускаю голову вниз – паморочиться голова…
 • 2 Чому виникає вертиго – основні причини розлади рівноваги
 • 3 Як визначити порушення рівноваги?
 • 4 Вертиго, хвороба Меньєра і китайська медицина
 • 5 Корисно знати

Переді мною все обертається… Коли опускаю голову вниз – паморочиться голова…

Когда кружится голова даже в туалете… Что вы знаете о вертиго?

Вам знайоме це стан? Мало хто може похвалитися тим, що його ніколи не спіткало запаморочення – відчуття дискомфорту, коли людині здається, що планета прискорила свої обороти, що він втрачає рівновагу. Такий дисбаланс може налякати людину через присутньої нестабільності, особливо, якщо почуття запаморочення виникає не тільки під час руху, але і стояння і навіть в положенні лежачи. Наукова статистика вказує на те, що запаморочення зачіпає до 10% населення планети. Стосовно літніх людей старше 60 років цей дискомфорт турбує кожного другого людини.

За можливість перебування і пересування у вертикальному положенні без втрати рівноваги чоловік зобов’язаний системі рівноваги, професійно – вестибулярної системи, яка є частиною внутрішнього вуха. Вухо являє собою парний орган, який анатомічно поділяється на зовнішнє, середнє і внутрішнє вухо. Саме у внутрішньому вусі знаходиться лабіринт і 3 маленьких каналу зі спеціальними рідинами і клітинами, чутливими до руху голови. Це – дуже маленький, але неймовірно складний орган. Якщо в системі відбувається невелике відхилення від норми, виникає відчуття запаморочення, втрати рівноваги, схиляння до однієї сторони…

Проблема може бути одностороннім або двостороннім, залежно від типу захворювання. Система рівноваги у вусі не є єдиним органом, який допомагає людині підтримувати стабільність. Частиною головного мозку є мозочок (cerebellum), який також, в значній мірі, допомагає підтримуванню рівноваги. В залежності від локалізації проблеми – у вестибулярному апараті або мозочку – говоритися про периферичному або центральному розлад рівноваги. Система рівноваги забезпечує людині можливість пересуватися в прямому положенні, реагувати на зміну положення голови, її обертання, поворот, рівним чином, як і на те, коли хочеться прилягти або сісти. Саме система рівноваги допомагає людині переміщатися без опори. Все це забезпечується шляхом підключення вестибулярного апарату до центральної нервової системи – спинного мозку, головного мозку та мозжечку.

Дисбаланс (порушення цієї системи) у кожної людини проявляється по-різному. Важливо правильно поставити діагноз. Людина може відчувати тягу до однієї сторони, відчуття обертання всього навколо нього, почуття падіння вперед… Для таких людей часто характерна невпевнена хода, вони стоять з ноги на ширині плечей, оскільки так вони почувають себе більш безпечно. У людей з сильним почуттям запаморочення може виникнути нудота та блювання.

Все це – симптоми, які призводять людину до лікаря для встановлення діагнозу. Вказані ознаки можуть тривати протягом більш короткого або більш тривалого часу, що значно послаблює хворого. Вони також можуть проявлятися епізодами, коли, здавалося б, повністю здорова людина раптом починає відчувати запаморочення і порушення рівноваги. Люди, які мають такі труднощі, як правило, здатні визначити наближення запаморочення, якому передують, наприклад, такі прояви, як тиск в голові, біль у животі, занепокоєння… При прийнятті відповідного лікарського препарату, порекомендованного лікарем, іноді вдається зупинити вертиго.

Іноді виникає необхідність в інфузійної терапії. Така ситуація може зайняти кілька годин, але й кілька днів.

Чому виникає вертиго – основні причини розлади рівноваги

Когда кружится голова даже в туалете… Что вы знаете о вертиго?

Розлади рівноваги можуть викликати багато факторів. Дуже часто запаморочення виникає раптово, без попередньої причини або подразнення вестибулярної системи (ідіопатичне вертиго). Тим не менш, цей стан може виникнути симптом – прояв іншої проблеми в організмі, наприклад, зміни артеріального тиску, зокрема, при його зниженні багато людей протягом декількох секунд відчувають порушення свідомості і розлад рівноваги. Навіть сильне запалення дихальних шляхів або отит може викликати одностороннє роздратування вестибулярного апарату. Поряд з цим, токсичні пошкодження внутрішнього вуха деякими речовинами (сильні лікарські препарати, алкоголь) можуть викликати, як короткострокові, так і довгострокові вертиго. Запаморочення може бути викликано деформаціями шийного відділу хребта, що пов’язано з поганою поставою або навіть органічними змінами в хребті. Навіть стрес і втома можуть сприяти порушенню рівноваги. Цей тип вертиго нетривалий, і часто пов’язаний зі зміною кров’яного тиску і концентрації, наприклад, адреналіну в крові, що збільшує стрес і напруження.

Як визначити порушення рівноваги?

Когда кружится голова даже в туалете… Что вы знаете о вертиго?

Дуже просто. Хвора людина дуже часто відчуває себе невпевненою; його стан є характерним «ходьбою по воді», голова паморочиться без всякої причини. Якщо такі проблеми повторюються, доцільно обстеження у отоларинголога, невролога і, можливо, терапевта.

Діагностика вертиго не є легкою справою. Лікування порушень рівноваги частково ґрунтується на спокійному режимі та інфузійної терапії, яка забезпечує заспокоєння роздратованого вестибулярного апарату. Лікування вертиго – індивідуально і залежить від захворювання, що викликало такий стан.

Людям, для яких характерні тільки короткочасні напади запаморочення, для того, щоб не крутилася голова, досить прийому лікарських препаратів проти вертиго. Пацієнтам, які мають довгострокові труднощі, призначається підтримуюча терапія.

У разі визначення серйозною проблема, також необхідно розглядати можливість хірургічного вирішення проблеми. Пацієнти з порушеннями шийного відділу хребта повинні проходити регулярну реабілітацію.

Вертиго, хвороба Меньєра і китайська медицина

Когда кружится голова даже в туалете… Что вы знаете о вертиго?

Це захворювання характеризується рецидивуючим запамороченням, шумом у вухах з втратою/порушенням слуху. З точки зору західної медицини, причина захворювання невідома, і найчастіше вражає людей середнього віку. Напади запаморочення відбуваються раптово і тривають від декількох хвилин до декількох годин, поступово слабшаючи. З нападом найчастіше пов’язані такі симптоми, як нудота або блювання, відчуття тиску в голові, шум в одному або обох вухах. Дзвін у вухах може бути постійним або може погіршитися перед/під час/після нападу запаморочення.

З точки зору традиційної китайської медицини, хвороба являє собою поєднання декількох симптомів – запаморочення, шум у вухах, нудота, блювання. Механізм захворювання бачиться, як результат способу життя. Емоційний стрес, розчарування, гнів, надмірне харчування, жирна їжа, гарячі продукти або напої можуть призвести до надмірного підвищення Янь Печінки. У крайніх випадках, надмірний Янь печінки може бути перетворений у вогонь або вітер Печінки. У всіх цих випадках доходить до пошкодження органів почуттів на голові, що викликає запаморочення.

Корисно знати

Когда кружится голова даже в туалете… Что вы знаете о вертиго?

 • Якщо ви страждаєте від розлади рівноваги, видаліть з дому піднесені пороги, різні килими…
 • Не забудьте про електричних кабелях, про які можете спіткнутися.
 • Встановіть утримувачі у ванну кімнату і туалет, які зможуть надати вам допомогу у разі раптового прояву вертиго.
 • В будинку організуйте все так, щоб до речей можна було легко дістатись, щоб все необхідне було під рукою.
 • Якщо ви піднімаєтеся з положення лежачи, робіть це повільно і поступово.
 • Спочатку сядьте, залишіться на час сидіти, а потім встаньте.
 • Кілька секунд залишайтеся в стоячому положенні, і тільки потім – ідіть.
 • Проблеми розлади рівноваги необхідно вирішувати в кабінеті отоларинголога.
 • Уникайте алкоголю.
 • Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *