Мігрень і зір. Чи є взаємозв’язок?

Мигрень и зрение. Есть ли взаимосвязь?

Після безлічі довгих досліджень вчені встановили, що мігрень і зір володіють схожим впливом. Людина, яка страждає інтенсивними болями лівої або правої частини голови, схожими на напади, нерідко наражається на небезпеку виникнення порушень зорових функцій, що погіршить його здатність бачити. А буває і навпаки, хвороби очей і часткова або повна сліпота сприяє появі епізодичних або регулярних головних недуг.

Зміст

 • 1 Прямий зв’язок зору і мігрені
 • 2 Появу специфічної аури
 • 3 Зорова видимість і поетапний розвиток мігрені
  • 3.1 Розглянемо кожен з етапів окремо
 • 4 Інші причини мігрені
 • 5 Діагностика недуги
 • 6 Лікарські препарати при мігрені
 • 7 Лікування мігрені за допомогою лікувальної гімнастики

Прямий зв’язок зору і мігрені

Мигрень и зрение. Есть ли взаимосвязь?

За правильну роботу зорової системи і здатність людини бачити, відповідає ділянку кори мозку, який розташований в зоні потилиці. Люди, які схильні до різних головних болів піддаються підвищення в півкулях мозку рівня чутливості(видимості). Під впливом ряду факторів, як внутрішніх, так і зовнішніх, зорові функції порушуються, система піддається нестійкості, особливої уразливості, що несприятливо діє на певні органи, викликаючи тим самим мігрень.

У тих випадках, коли проводили корекцію зору неправильно або взагалі проігнорували, у людини відбувається надмірне перенапруження зорового аналізатора. Так, наприклад, після корекції за допомогою лінз може розвинутися продуктивна напруженість очної системи. Відбувається це найчастіше через невірного вибору діоптрій, а також у зв’язку з використанням невідповідного типу лінз або який-небудь алергічної реакції. Варто відзначити, що при якісної корекції зору, наприклад, з використанням лазерної процедури, напади головного болю можуть назавжди зникнути.

Поява специфічної аури

Мигрень и зрение. Есть ли взаимосвязь?

На думку фахівців в області медицини, більшість людей страждають мігренню мають також особливу зорову ауру. Після появи цієї аури людина починає погано бачити, перед очима у нього з’являються щось на зразок вогняних іскор, фігурок, а також яскравих спалахів, летять кульок і блискавичних змійок. Зорове поле зазнає різкого погіршення, звуження, відбуваються випадіння та зникнення видимості полів. За своєю інтенсивності ці прояви можуть зростати за період від десяти-п’ятнадцяти секунд до двох-трьох хвилин.

Яким чином порушує зір аура пов’язана з головними болями? Після виникнення цієї аури і розвиваються характерні напади мігрені(гемікранія).

Пульсуючі, приступообразні болі, що локалізуються в скроневій, очний і лобовою частинах, супроводжуються рядом симптомів. У людини відбувається:

 • порушення функцій зіниць;
 • почервоніння очей;
 • сухість ротової порожнини;
 • нудота;
 • з’являються блювотні позиви;
 • погана сприйнятливість до світла;
 • шкірні покриви бліднуть.

Зорова видимість і поетапний розвиток мігрені

Мигрень и зрение. Есть ли взаимосвязь?

Як вже було сказано, провісником інтенсивних локальних головних болів є аура специфічного виду, яка виникає в результаті того, що мігрені властиво проявлятися в деякій поетапної послідовності.

Розглянемо кожен з етапів окремо

Перший етап. Спершу у людини починають з’являтися спазми судин, які виникають в декількох частинах мозку. Це викликає порушення кровообігу. Саме ЗМА, яка є задньою мозковою артерією стає центром розвитку очного болю спровокованої мігренню. Ця артерія сприяє забезпеченню ділянки мозку корисними речовинами та елементами, в які надходить для обробки вся зорова інформація. В результаті тимчасової нестачі повітря(гіпоксії) відбувається розвиток фотопсий. При ренитальной мігрені у хворого виникає спазм очної сітківки.

Другий етап. У схильного мігренню розширюються судини, знижуються їх активні функції в кров’яний транспортуванні, а також з’являється погіршення здібностей бачити і концентруватися. З-за тиску на слабкі судини, вони сильно збільшуються, що приходить до виникнення пекучої, труднопереносимой і сильної цефалгії. Якщо людина в цей час вип’є алкогольний напій чи прийме судинорозширювальний препарат, то у нього ще сильніше пропаде зір і розвинеться виснажлива гемікранія.

Третій етап. Проникність стінок починає зростати в рази, приводячи до набряклості мозку і тканин. На цьому етапі людині рекомендується приймати різноманітні лікарські засоби сечогінної дії. Коли наближається ця стадія, самопочуття хворого припиняє погіршуватися, а болі стають тупими і давлять. Ліквідувавши набряк стан нормалізується, зір повністю відновлюється.

Також є кілька інших варіантів розвитку аномальних станів погіршення зорової функції. Не завжди мігрень і характер її прояву йдуть в парі з дуже сильними пульсуючими головними болями. Нерідко аномальному станом передує специфічний зоровий ефект, наприклад, велика сприйнятливість до яскравого світла або спотворення полів зору.

Якщо людина почала відчувати гострі головні нездужання, то йому негайно потрібно звернутися до кваліфікованого працівника медичного закладу. Хворий не повинен затягувати з консультацією у офтальмолога або невролога. Варто зауважити, що позбутися від мігрені найлегше в період її розвитку, коли з’являється аура.

Інші причини мігрені

Мигрень и зрение. Есть ли взаимосвязь?

Мігрень може також з’явитися внаслідок низки інших порушень і проблем в організмі людини. Наприклад, багато хворих, які страждають сильними головними болями, мають таке захворювання, як остеохондроз. Таким чином, мігрень і остеохондроз мають взаємозв’язок. Це пояснюється тим, що при хребетному дегенеративному процесі починає страждати і ряд мозкових корінців нервів, що і викликає головні нездужання.

Також досить часто винуватцем мігрені виступає і кишечник, а точніше синдром роздратованого кишечника. До таких висновків прийшли стамбульські вчені, провівши безліч копітких досліджень і експериментів.

Діагностика недуги

Мигрень и зрение. Есть ли взаимосвязь?

Щоб діагностувати патологічний стан та встановити точну клінічну форму хвороби, фахівці проводять комплекс спеціальних дій, які детально вивчають всі супутні ознаки мігрені. Наприклад, при сітчастої, ретинальной формі захворювання однією з головних особливостей є той факт, що у пацієнта, крім больових атак відсутні які-небудь офтальмологічні розлади. Звичайної мігрені властиво йти в парі з Щоб діагностувати патологічний стан та встановити точну клінічну форму хвороби, фахівці проводять комплекс спеціальних дій, які детально вивчають всі супутні ознаки мігрені. Наприклад, при сітчастої, ретинальной формі захворювання однією з головних особливостей є той факт, що у пацієнта, крім больових атак відсутні які-небудь офтальмологічні розлади. Звичайної мігрені властиво йти в парі з очної мігренню (миготлива скотома). Відбувається це унаслідок порушень поживних функцій головного мозку.

Діагностика складається з наступних процедур:

 • аналіз зрачковой реакції;
 • повного обстеження очей, що виконується лікарем офтальмологом;
 • дослідження існуючих полів зору;
 • оцінка патологій неврологом;
 • комп’ютерно-томографічне дослідження півкуль мозку;
 • офтольмоскопия.

Лікарські препарати при мігрені

Мигрень и зрение. Есть ли взаимосвязь?

Потрібно завжди пам’ятати, що тимчасові порушення зорових функцій є попереджувальним знаком, що починається розвиток мігрені. На першій стадії у хворого починається гіперагрегація тромбоцитів у крові, тому рекомендується приймати Аспірин. Приймати ліки потрібно по пів таблетки запивши їх кількома ковтками простої води. Аспірин запобігає гиперагрегацию, розріджує кров і робить її текучою.

Щоб не відбулося особливих погіршень можна прийняти шипучий вигляд даного ліки. Він здатний швидко потрапити у кров не впливаючи на слизову. Крім Аспірину потрібно приймати такі лікарські препарати, як Цинаризин або його аналог Стугерон. Як судинорозширювальних препаратів можна приймати Кавінтон, Нікотинову кислоту, Вінпоцетин та багато інших. Прийом таблеток здійснюється тільки після відповідного їх призначення лікарем.

У случие, якщо мігрень не була ліквідована на першій стадії, то на другий пацієнту призначаються препарати, які є похідними Эрготамима, які усувають надмірне розширення судин. На першому етапі ці ліки приймати суворо заборонено, так як спазматичность судин може тільки збільшитися.

Лікування мігрені за допомогою лікувальної гімнастики

Мигрень и зрение. Есть ли взаимосвязь?

Чи є можливість відновити здоров’я, не допустивши погіршення зорових процесів не приймаючи ліків? Дуже часто лікарі призначають пацієнтам спеціальні гімнастичні вправи для очей, які дають їм відпочити і відновити роботу багатьох очних функцій.

Гімнастика спрямована на усунення мігрені складається з наступного комплексу вправ:

 • Щоб позбутися від хворобливої пульсації слід стискати брови у напрямку до скронь.
 • Для усунення расплывчевости зорових картинок потрібно злегка натиснути на внутрішні краї очей.
 • Щоб повністю усунути біль необхідно погладжувати скроневі області розтирав, легким рухом.
 • Якщо поруч знаходиться хтось із близьких або рідних, то потрібно, щоб він натиснув в область крижів кулаком, а хворий при цьому повинен прогнутися назад. Якщо ж допомогти нікому, то хворому слід кілька хвилин полежати на крижах, попередньо підклавши під нього маленький м’ячик, наприклад, тенісний.

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *