Мігрень перед місячними і інший гормонозалежний головний біль: причини і лікування

Мігрень перед місячними і інший гормонозалежний головний біль: причини і лікування
Мігрень перед місячними і інший гормонозалежний головний біль: причини і лікування

Перший більш-менш точний опис менструальної мігрені походить від 1660 року (Дж. А. ван дер Лінден: «De Hemicrania Menstrua»). Автор описує захворювання маркізи Бранденбург, яка страждала від недуги кожен місяць, під час менструації («during the menstrual flow»), при цьому він супроводжувався нудотою і блювотою.

Близько 50-60% жінок повідомляють про те, що хворобливі напади часто викликаються впливом менструації. Напади можуть відбутися перед, під час або після менструації і безпосередньо залежні від овуляції.

Діагноз менструальної мігрені

Діагноз менструальної мігрені
Діагноз менструальної мігрені

Діагностика захворювання, що виникає перед або під час менструації є досить складною, оскільки часто спостерігаються інші тригери (стрес, перевтома, дієтичні помилки тощо).

Відомо, що мігрень виникає в дитинстві і число нападів перед першою менструацією однакова дівчаток та хлопчиків, а у віці до 10 років недуга серед хлопчиків зустрічається частіше. Під час першого менструального періоду кількість проявів захворювання у жінок різко зростає.

Великі розходження в цифрах, що вказують на кількість захворюваності менструальною мігренню обумовлені тим, що існує безліч різних думок щодо того, коли мова йде про чисту менструальну мігрень, предменструальну або мігрень, пов’язану з менструацією.

Найчастіше у жінок-мігреників спостерігається збільшення нападів безпосередньо під час менструації. В цих випадках мова йде про менструальну мігрень.

Інші жінки мають накопичення нападів захворювання перед менструацією (7-2 дні до початку циклу). Якщо недуга не виникає в іншій фазі циклу, йдеться про предменструальну мігрень, яка, як правило, супроводжується іншими симптомами ПМС:

 • Депресія.
 • Тривога.
 • Уповільнення мислення.
 • Втома і сонливість.
 • Болі в спині.
 • Хворобливість грудей.
 • Набряк кінцівок.
 • Нудота.
 • Загальний дискомфорт.

Справжня менструальна мігрень зустрічається тільки у 10% жінок. Майже завжди вона виникає без аури, і відбувається тільки в 1-й день менструації з дисперсією плюс ± 2 дні.

Помилкова менструальна мігрень – це хвороба, пов’язана з менструацією, але без певного тимчасового зв’язку з початком циклу.

Мігрень при виключенні комбінованих оральних контрацептивів (КОК) – проявляється під час менструальної паузи і пов’язана зі зниженням рівня гормонів естрогену і прогестину.

Вкрай рідко зустрічаються регулярні напади мігрені під час овуляції і відразу після менструації.

Мігрень під час місячних – причини

Мігрень під час місячних – причини
Мігрень під час місячних – причини

Існує кілька теорій, що пояснюють причини і фактори ризику прояву менструальної мігрені.

Причини відповідно до теорії №1

Менструальний цикл залежний від результатів складних гормональних змін в гіпоталамо-гіпофізарній системі, що впливають на функцію яєчників. Тому цілком ймовірно, що мігрень залежить від індивідуальних особливостей гормональних змін, однак, при діагностиці необхідно шукати і додаткові процеси.

Причини відповідно до теорії №2

Зниження рівня естрогену після тривалого більш високого його рівня, яке відбувається під час пізньої лютеїнової фази нормального менструального циклу може бути спусковим механізмом виникнення нападу.

Причини відповідно до теорії №3

Вхід простагландинів (ліпідних фізіологічно активних речовин) в системний кровотік може викликати пульсуючі головні болі, нудоту і блювоту. У зв’язку з менструальним циклом між фолікулярною та лютеїновою фазами відбувається триразовий підйом рівнів простагландинів в ендометрії з подальшим збільшенням під час менструації. Максимальні рівні простагландинів та їх метаболітів в системному кровотоці настають протягом перших 48 годин після початку менструації. Цей механізм, швидше за все, відповідає за напади мігрені на початку менструального циклу.

Лікування нападів менструальної мігрені

Лікування нападів менструальної мігрені
Лікування нападів менструальної мігрені

Лікування окремих нападів перед і під час менструації істотно не відрізняється від звичайного лікування. Тим не менш, напади менструальної мігрені, зазвичай, більш інтенсивні, тривалі і практично не піддаються традиційній терапії. Тому у якості препаратів першого вибору рекомендуються специфічні антимігренозні препарати (триптани). Безпосередньо перед нападом, коли відчувається його наближення, можна одноразово або багаторазово приймати Суматриптан та його дженерики, Элетриптан (Релпакс), Золмітриптан (Зоміг) або Наратриптан (Нараміг).

При лікуванні менструальної мігрені хороший ефект показує Фроватриптан, що має тривалий період напіврозпаду і низьку частоту побічних проявів.

При менш інтенсивних приступах можуть допомогти анальгетики (Аспірин, Парацетамол, Метамізол і т. д.) або НПЗЗ, які знижують рівень простагландинів шляхом інгібування циклооксигенази.

Загалом, НПЗЗ можуть бути використані для лікування чи профілактики мігрені перед і під час менструації, в періоди максимальної сприйнятливості до нападів.

Профілактика менструальної мігрені

Профілактика менструальної мігрені
Профілактика менструальної мігрені

 

 • Як і при будь-якій мігрені, в першу чергу, слід спробувати вжити заходів для усунення тригерів негормонального характеру (стрес, депресія, неправильний спосіб життя тощо).
 • В превентивних цілях рекомендується інтермитентна профілактика, методи якої визначаються циклом періодичності і можливою наявністю симптомів менопаузи. Про цей вид профілактики слід проконсультуватися з впециалистом.
 • Можна приймати окремі, зазначені вище (пункт «Лікування нападів менструальної мігрені»), препарати протягом певного недовгого часу до початку циклу і кілька днів під час менструації.

Для профілактики менструальної мігрені при регулярному циклі можна приймати інгібітори простагландинів, які також сприятливо впливають на симптоми менорагії і дисменореї (наприклад, Напроксен 2×550 мг або Німесулід 2х100 мг щодня, за день до очікуваного початку менструації, протягом 7 днів), або з 4-го дня до початку менструації, протягом 7 днів черезшкірно або трансдермально вводити естроген. Іноді хороші результати показує періодичне введення Триптанів (Фроватриптан, Наратриптан).

Жінки з нерегулярним циклом можуть використовувати Напроксен 2×550 мг або Німесулід 2×100 мг з 1-го по 7-й день менструації.

Гормональна терапія основана на підтримці стабільного рівня естрогену

Гормональна терапія основана на підтримці стабільного рівня естрогену
Гормональна терапія основана на підтримці стабільного рівня естрогену

 

 • Стабільно високий.
 • Стабільно низький.

Стабільно високий рівень естрогену

 • Періодичне застосування естрогену протягом 7 днів, з першою дозою, введеною за 5 днів до очікуваної менструації. Цей метод може бути використаний у жінок з однозначною предменструальною мігренню.
 • Прийом КОК у розширеному циклі, тобто, з виключенням менструальної паузи протягом 3-6 місяців.

Стабільно низький рівень естрогену

 • Прийом гестагенно гормональної контрацепції.
 • При введенні гормональної контрацепції слід брати до уваги протипоказання і фактори ризику щодо збільшення числа випадків тромбоемболії, особливо у курців.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *