Можлива мігрень у дітей

Возможна ли мигрень у детей

До недавнього часу ця виснажлива головний біль вважалася типово дорослим захворюванням. Але за останні роки неврологи все частіше діагностують мігрень у дітей самого різного віку. Лікарі серйозно стурбовані такими фактами, адже якість життя дитини знижується не тільки під час нападу, діти стають пригнічені, примхливі в очікуванні наступних больових атак. Це заважає їм активно жити і розвиватися. Згідно з медичною статистикою, кожна 10 дитина у віці до 15 років страждає від проявів мігрені.

Зміст

 • 1 Причини виникнення нападів дитячої мігрені
 • 2 За якими ознаками визначається мігрень у дітей
 • 3 Особливості дитячих мігрені
 • 4 Різновиди мігрені у дітей
 • 5 Труднощі діагностування дитячої мігрені
 • 6 Як правильно лікувати мігрень у дітей
 • 7 Небезпечна мігрень
 • 8 Профілактичні заходи

Причини виникнення нападів дитячої мігрені

Возможна ли мигрень у детей

Дорослі з працею переносять сильні головні болі, діти – тим більше. Причина їх виникнення однакова для всіх віків: порушується регуляція тонусу в судинах головного мозку. Викликають порушення різні обставини:

 • фізичні або психічні перенапруження;
 • зміна погодних умов;
 • мерехтіння занадто яскравого світла або дуже гучні звуки;
 • післястресовий розслаблення;
 • тривале перебування біля екрану телевізора або перед монітором комп’ютера;
 • недолік сну або його надлишок;
 • надмірне вживання в їжу продуктів, що містять тирамін, що провокує виникнення нападів (це цілий список продуктів, з якими батькам необхідно ознайомитися);
 • з віку 10 або 12 років починаються гормональні дисфункції (початок менструацій, інше);
 • тривалі виснажливі поїздки (тряска в вагоні, автомобілі);
 • різкі запахи, спека, перебування в задушливому приміщенні;
 • фактор спадкової схильності.

У жодному медичному довіднику мігрені дано дуже яскраве визначення: це алергія організму на життєві обставини.

І хоча на деякі збудники головного мозку вплинути неможливо (погодні умови, віковий період, спадковість), з іншими потрібно намагатися справлятися, щоб не викликати у дитини напади цього виснажливого недуги. Без явних причин, що провокують характерні симптоми, хвороба не проявляється.

За якими ознаками визначається мігрень у дітей

Возможна ли мигрень у детей

Клінічна картина захворювання визначається його типом. Найбільше поширені два варіанти: класична мігрень (з аурою) і звичайна мігрень.

Мігрень з аурою

Перш, ніж починаються напади, у дитини приблизно за годину з’являється розпливчастість зору, мерехтять мушки, іскорки, цятки, зубчики. Вони можуть рухатися, бути змінена в кольорі, розмірі. З’являється пелена перед очима. Це пов’язано з дефіцитом кисню у мозковому кровотоку через спазми артерій мозку.

Мігрені з аурою притаманні й інші симптоми: оніміння, повзання мурашок, поколювання в області рота, язика, руки. Через час у дитини починаються атакуючі напади болю.

Проста мігрень

Починається з відчуття ломоти скроні (розпирає, свердлячу, пульсуючий біль), потім з цього ж боку голови з’являється біль в області ока та лоба. Вона поширюється на половину голови, підсилюють біль і дратують дитину світло, рухи, запахи, звуки.

Часто присутні симптоми болю в животі, закладає ніс, може бути запаморочення. Дитину нудить, йому хочеться забратися в ліжко, зашторити вікна. Через кілька годин починається блювота, напади слабкості сильної, дуже хочеться спати. Прокидається дитина вже без болю.

Особливості дитячих мігрені

Возможна ли мигрень у детей

Дитяча форма перебігу мігрені, відмінне від дорослого, має свої особливості. Вона може проявлятися не за звичним для всіх сценарієм, відрізняючись больовими відчуттями не в області голови, часто болять інші частини організму, наприклад, животики.

У 10 відсотків дітей напади супроводжуються судомами. Малюки неуважні, спостерігається невиразна мова, уповільнена реакція на подразники. Буває, важко сконцентруватися. Дітям шкільних років, які перебувають у такому стані, не вдається виконувати домашнє завдання.

У малюків пульсуючий або стучащая біль може відчуватися по всій голові, так як він не в змозі визначити і чітко сказати, яка саме частина голови болить.

У дитини буває сильна спрага, блідість його обличчя явно виражена.

Різновиди мігрені у дітей

Возможна ли мигрень у детей

У малюків хвороба проявляє себе по-різному, часто симптоми досить несподівані:

 • При черевній мігрені біль локалізується в пупкової області, буває діарея, пітливість, далі проявляються звичайні напади хвороби. Найбільш часто трапляється у дітей від 5 до 10 років. Зважаючи на виняткові симптомів лікарям діагностувати цей вид мігрені нескладно.
 • При базилярній формі маленькими дітьми симптоми переносяться легше, ніж підлітками. З 10 років, коли починається статеве дозрівання, мігрень у підлітків, особливо дівчат, супроводжується онемениями і слабкостями кінцівок. Головний біль інтенсивна, обов’язково супроводжує блювання, сильна напруга скроневої артерії.
 • При офтальмоплегической формі на початкових стадіях характеризується втомою очей, далі відбувається зміна форми зіниць, запущена хвороба призводить до расходящемуся косоокості.
 • У гемипаретической форми відбуваються парестезії деяких частин тіла. Цікаво, що при правобічної головного болю, поколювання, оніміння відчуваються ліворуч, і навпаки. Страждають нею зовсім маленькі діти, симптоми тривають приблизно годину.
 • Нерідкі випадки, коли дитяче мігрень буває взагалі без головного болю, що, природно, ускладнює визначення правильного діагнозу і призначення своєчасного лікування.

  Труднощі в діагностуванні дитячої мігрені

  Возможна ли мигрень у детей

  Основна складність полягає в тому, що діти, особливо маленькі, часто не можуть чітко охарактеризувати свій стан, що вони відчували до нападу і після нього.

  Діти хапаються за голову, корчаться від болю, характеризують її раскалывающейся. Звичайні знеболюючі при такому стані не допомагають, це викликає паніку у батьків.

  Якщо напад не супроводжується сильним болем, а малюк захоплений цікавим заняттям, він може і не реагувати на легкі симптоми.

  При повторюваних нападах і звернення до невролога, він, на підставі описаних батьками ознак, ставить діагноз. Іноді потрібні додаткові неврологічні проби і дослідження, на розсуд спеціаліста.

  Як правильно лікувати мігрень у дітей

  Возможна ли мигрень у детей

  Зрозуміло, що лікування мігрені у дітей повинно відрізнятися від методів лікування дорослої людини. Є ряд препаратів, заборонених дітям до 12 років (наприклад, аспірин). Ні в якому разі не можна давати ті ліки, якими користуються дорослі для полегшення нападу.

  Курс лікування повинен призначатися тільки лікарем після ґрунтовного обстеження і бесід з батьками.

  Кожному періоду потрібне своє призначення. Щоб пом’якшити або усунути напад, призначається Ерготамін – по 0,25 міліграм за атаку.

  При затяжних випадках лікар може призначити Преднізолон.

  Після 12 років дітям дозволено призначати Дигидергол, по дві краплі, або інші судинозвужувальні засоби.

  При тривалому лікуванні невеликими дозами прописується Амітриптилін – 10 мг за добу.

  Допоможуть при болях Ібупрофен або Парацетамол.

  Якщо у дитини шкільний вік, не зайвим буде попередити про його хворобу вчителів і шкільну медсестру: тоді йому легше прийняти ліки самому початку нападу, або ж вони дозволять йому відпочити в окремому прохолодному приміщенні.

  Чи небезпечна мігрень

  Возможна ли мигрень у детей

  Пряму загрозу життю захворювання не несе, але різко погіршує якість життя дітей: замість того, щоб учитися, грати, займатися цікавими справами, їм доводиться, довгі години лежати в ліжку, страждаючи від головних болів.

  Не можна назвати мігрень невинною й тому, що з малих років вона може формувати депресивний стан.

  Різко розширюючись, судини мозку переповнюються кров’ю, що викликає набряк головного мозку, мозкові тканини недоотримують кисень, що вже є життєву небезпеку.

  Профілактичні заходи

  Возможна ли мигрень у детей

  Вони бувають дуже дієві, попереджаючи черговий напад. Діти охоче погоджуються на ці заходи, тільки б уникнути головних болів:

  • слідувати встановленому розпорядку дня, контролюючи час відходу до сну, кількість часу, проведений біля комп’ютера або телевізора;
  • регулярно бувати на свіжому повітрі;
  • обмежити або взагалі прибрати з раціону чіпси, лимонади, міцний чай, шоколад, сухарики, каву, деякі сорти сирів, помідори;
  • батькам слід навчитися стримувати себе, щоб сімейна атмосфера була сприятлива для дитини;
  • включати в раціон багато фруктів, овочів, риби, свіжих салатів, готувати заспокійливі чаї (ромашковий, липовий, м’ятний, лавандовий);
  • харчування має бути регулярним, при пропусках прийомів їжі знижується рівень цукру в крові, це провокує напад мігрені;
  • при тільки починається нападі вкласти дитину в ліжко (краще без подушки), забезпечити доступ свіжого холодного повітря, зашторити вікна, обмежити доступ будь-яких звуків, легко помасажувати область скронь, потилиці, покласти на лоб змочений в холодній воді рушник.
  • дарувати малюкам більше позитивних емоцій.

  Складного нічого немає, батькам під силу виконувати ці нехитрі правила заради гарного самопочуття своїх дітей. Бережіть своїх діток і слідкуйте за їх здоров’ям!

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *