Найкращий засіб від головного болю або Чим лікувати мігрень?

Лучшее средство от головной боли или Чем лечить мигрень?

Головний біль, незалежно від її інтенсивності, здатна принести багато неприємностей, як в особистому житті, так і на роботі. Що вже говорити про мігрені!.. Тому важливо своєчасно і ефективно лікувати захворювання. Яке ж засіб для лікування головного болю (у т. ч. мігрені) найкраще?

Напевно, кращий засіб від мігрені (і головного болю в цілому) – це поняття досить відносне, оскільки кожній людині допомагає щось «своє».

Найбільш поширені та ефективні засоби від мігрені і головного болю, в цілому

Зміст

 • 1 НПЗЗ
 • 2 Магній
 • 3 Специфічне лікування – Триптаны
 • 4 Кілька слів на закінчення

НПЗЗ

Лучшее средство от головной боли или Чем лечить мигрень?

Лікарські засоби цієї групи ефективні у разі легкої або помірної інтенсивності нападів мігрені і інших типів головного болю. Вони мають протизапальні, знеболюючі та жарознижуючі властивості. Ці препарати діють шляхом інгібування синтезу простагландинів, агрегації тромбоцитів і приглушення нейрогенного запалення. Не викликає звикання, і може використовуватися навіть при розвиненому нападі головного болю (у т. ч. мігрені).

Подібно, як і у випадку анальгетиків, переважно спільне введення прокинетических протиблювотних препаратів, які посилюють перистальтику шлунково-кишкового тракту і, отже, абсорбцію протизапальних препаратів. У цих цілях використовуються такі препарати:

 • Ібупрофен;
 • Напроксен;
 • Диклофенак;
 • Індометацин.

Також використовуються інші нестероїдні протизапальні препарати в різних лікарських формах. Традицією у лікуванні нападів мігрені і інших типів головного болю є Індометацин 50 і 100 мг у вигляді супозиторіїв. Пероральні нестероїдні протизапальні препарати, як правило, мають побічні шлунково-кишкові ефекти (гастропатия, нудота, блювання, пронос або, навпаки, запор), тому, деяким пацієнтам при нападах мігрені і інших типів головного болю не рекомендуються.

Магній

Лучшее средство от головной боли или Чем лечить мигрень?

Внутрішньовенне введення сульфату магнію іноді може призвести до швидкого полегшення нападу мігрені і інших типів головного болю.

Специфічне лікування – Триптаны

Лучшее средство от головной боли или Чем лечить мигрень?

При лікуванні середньо тяжкого або тяжкого нападу головного болю використовуються препарати з групи Триптанов. Вони являють собою специфічні, діючі цілеспрямовано засоби проти мігрені, які значно покращують терапевтичні можливості при лікування навіть дуже сильного нападу мігрені. Першим специфічним, неселективних засобом проти головного болю був Ерготамін та його похідний Дигідроерготамін, широко спектральний серотонінергічний агоніст. Він був доступний в ін’єкційній формі, у вигляді назального спрею і часто змішувався з іншими ліками в якості супозиторіїв або таблеток проти мігрені. Він показував ефективність, але часто призводив до розвитку залежності і вторинного головного болю від надмірного використання препарату. В даний час зазначається, що прийом Триптанов у всіх показаннях більш зручне і вигідне. Ерготамін рекомендується приймати тільки при спорадичному появі нападів мігрені затяжний сильної інтенсивності.

Перший Триптан, Суматриптан (Імігран) з’явився на ринку в 1991 р., в нашій країні став доступним з 1993 р. В разі Триптанов рекомендується «раннє втручання», що означає прийняття препарату, як можна скоріше на стадії розвитку хворобливості, ще на рівні легкої або помірної інтенсивності болю.

Тим не менш, це призводить до того, що іноді людина використовує Триптан навіть тоді, коли існує можливість використання неспецифічного препарату. Зважаючи високої ефективності і сьогоднішньої доступності Триптанов часто доходить до надмірного використання цих лікарських засобів.

Надмірним використанням Триптанов, згідно з класифікацією IHS, вважається його застосування протягом більше 10 днів в місяць. Ескалація частоти застосування та збільшення дози Триптанов призводить до зниження їх ефективності та ризику розвитку медикаментозної головного болю.

Механізм дії Триптанами складний і знаходиться на 3 рівнях:

 • Судинний ефект. Триптаны стимулюють рецептори серотоніну 5-НТ1В, і викликає вазоконстрикцію і розширення менінгеальних судин. Це розширення вважається важливим фактором при мігрені.
 • Нейрогенне дію в галузі трійчастого нерва. Шляхом стимуляції 5-HT1D Триптаны блокують элюирование вазоактивних пептидів, речовини Р, нейрокинина А, а також інгібують утворення околососудистого нейрогенного запалення. Препарати цієї групи додатково збільшують сенсорні поріг нейронів тригемино-судинного комплексу і запобігають передачу больових стимулів до голубуватим плямі.
 • Центральний ефект. Триптаны зменшують центральну передачу болю і центральні симптоми, пов’язані з мігренню. Ефективність і переносимість цих лікарських засобів пройшла перевірку в численних клінічних дослідженнях. Було виявлено, що рекомендоване дозування всіх Триптанов ефективна і добре переносима. Препарати цієї групи є більш ефективними, порівняно з неспецифічними анальгетиками, вони значно скорочують середню тривалість нападу, зменшують або усувають біль.
 • В даний час відомо 7 препаратів групи Триптанов. До них відносяться:

  • Суматриптан;
  • Ризатриптан;
  • Золмітриптан;
  • Элетриптан;
  • Алмотриптан;
  • Наратриптан;
  • Фроватриптан.

  Відмінності між окремими препаратами дають можливість адаптувати лікування під конкретного пацієнта: від «агресивного» Элетриптана, Ризатриптана і Золмитриптана, через «золоту середину» – Суматриптан – до трохи більш слабкому і добре переносимого Фроватриптану.

  При лікуванні гострої менструальної мігрені найвищу ефективність показали Фроватриптан, Ризатриптан. Фроватриптан при менструальної мігрені довів хороший ефект і в якості препарату для профілактичної терапії в дозі 2 рази по 1 таблетці в день протягом 5-6 днів (2-3 дні до початку менструації і 2-3 день під час менструації); мова йде про т. зв. періодичному профілактичному лікуванні.

  У недавньому минулому у всіх пацієнтів застосовувалося т. н. багаторівневе лікування («крок за кроком»). Лікування починалося з прийому анальгетиків, в разі їх неефективності вводилися НПЗЗ. І тільки в крайньому випадку приймалося рішення на користь терапії специфічними засобами проти мігрені, тобто Триптанами. Ця форма лікування зовсім не бере до уваги тяжкість і інтенсивність нападів.

  В даний час при лікуванні гострих нападів використовується т. зв. стратифіковане лікування, принцип якого базується на раціональному використанні специфічних антимигренозных препаратів залежно від ступеня тяжкості захворювання. Дослідження, які порівнюють покрокове лікування з стратифікованих, підтвердили, що раціональне використання Триптанов залежно від тяжкості недуги, є не тільки ефективним, але і більш економічним лікуванням. Воно керується вагою головного болю і присутністю вегетативних симптомів (нудота, блювання).

  Для визначення ступеня тяжкості мігрені використовується опитувальник MIDAS (migraine disability assessment). У відповідності з досягнутим рахунком, мігрень ділиться на ступінь I (відсутність обмеження людини захворюванням або легке обмеження) до IV (важке обмеження).

  Практичне поділ нападів мігрені визначає 3 типу – легку, середню і важку ступінь. Пацієнти з легкою формою мігренозних нападів можна лікувати за допомогою неспецифічної терапії, для лікування людей з помірною та тяжкою формою захворювання використовуються цілеспрямовані засобів проти мігрені – Триптаны. Завжди має враховуватися наявність нудоти і блювоти. Якщо у людини є блювота з самого початку нападу, перш за все, необхідно подати протиблювотний лікарський засіб, і тільки потім – відповідний препарат з групи Триптанов (будь-яка інша лікарська форма, крім пероральної).

  Кілька слів на закінчення

  Лучшее средство от головной боли или Чем лечить мигрень?

  Мігрень вже давно не вважається вигаданим захворюванням розпещених або істеричних жінок, як це було раніше. До цього захворювання слід ставитися із максимальною серйозністю, не відкладаючи візит до фахівця, оскільки ця недуга здатний кардинальним чином внести негативні зміни в розпорядок життя людини.

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *