Наскільки це серйозно, коли у дитини болить голова і нудить

Наскільки це серйозно, коли у дитини болить голова і нудить
Наскільки це серйозно, коли у дитини болить голова і нудить

На головний біль скаржитися можуть не тільки дорослі, але і діти. Часто батьки цей стан виправдовують звичайним перевтомою. Якщо дитину нудить, то стан пов’язують з отруєнням. Але коли одночасно болить голова, нудить або навіть з’являється блювота, батьки починають бити тривогу і піднімають паніку. Щоб зрозуміти, чому так відбувається, наскільки це серйозно і що робити, потрібно розібратися в причинах.

Основна характеристика проблеми

Болить голова і нудить
Болить голова і нудить

Чому розвивається головний біль? Біль в голові поширюється по нервових закінченнях. Больові відчуття передають рецептори. У тканинах головного мозку немає рецепторів, тому там болю виникнути не може.

Утворюватися головний біль може в області шиї і голови. Тут знаходяться больові рецептори, які чутливі до спазмів і подразнення в таких, наприклад, зонах, як слизова поверхня, очі, нерви, носові порожнини, м’язи.

В медичній науці головний біль називають цефалгією.

Розрізняють два основних види головного болю:

 • Симптоматичний.
 • Функціональний.

При симптоматичному болю більше ймовірності виявити причину, ніж при другому варіанті. У дитячому віці найчастішою причиною того, що болить голова і нудить, є стрес. Дитина стає дратівливою.

Неприємні симптоми можуть проявитися в період з 6-7 років, який припадає на перший навчальний рік і підлітковий вік, коли відбувається гормональна перебудова.

Скарга дитини на те, що болить голова і при цьому з’явилася нудота і блювота може виникнути внаслідок різних причин, від простих до серйозних приводів, щоб звернутися до лікаря: хронічні захворювання, гучна музика, зміна погоди, реакція на прийом ліків.

Головний біль є сигналом про порушення, що відбувається в якомусь внутрішньому органі або цілій системі.

Не все так страшно

Не варто панікувати і відразу думати про погане. Іноді причини того, що болить голова і нудить, не настільки серйозні. Після деяких коригувальних заходів симптоми самі проходять.

 • Головний біль напруги. Біль найбільше зосереджений в скроневій і лобовій частині. Має давлячий характер. Виникає у відповідь на стресову ситуацію і може тривати не більше 2 годин. Перебування дитини в постійній стресовій ситуації призводить до того, що головний біль розвивається часто і супроводжується блювотою. Вирішити проблему допоможуть невролог і психолог.
 • Інфекційні захворювання нерідко супроводжуються головним болем і блюванням. При цьому у дитини спостерігається підвищення температури тіла. Часто передвісником вірусного захворювання є біль у голові. Після відповідного лікування, симптоми йдуть.
 • Перегрів дитини на сонці.
 • Отруєння.
 • Неправильне харчування. Незбалансоване харчування може призвести до зниження рівня глюкози в крові. Це негативно впливає на роботу головного мозку і загальний розвиток дитини в цілому. Її нудить, може з’явитися напад запаморочення.
 • Попадання стороннього тіла в органи травлення.
 • В черевній порожнині знаходиться багато органів, які подають больові сигнали. Тому причиною нудоти, головного болю може стати запалення шлунка (гастрит), відростка сліпої кишки (апендицит).

Хвороби серцево-судинної системи

Хвороби серцево-судинної системи
Хвороби серцево-судинної системи

Якщо у дитини болить голова, вона скаржиться на підступаючу нудоту, потрібна консультація лікаря. Особливо, якщо подібні тривожні симптоми виникають досить часто.

Причин, чому так відбувається багато. Найпоширенішими є наступні захворювання.

 • Вегето-судинна дистонія. Розвивається внаслідок дисфункції судинної системи. У дітей розпізнати по частоті пульсу захворювання неможливо, так як пульс набагато вищий, ніж у дорослих. В якості орієнтовних симптомів виступають: підвищення пітливості, зміна кольору шкірних покривів, безпричинне підвищення або зниження температури, уповільнення або посилення дихання. Поведінка дитини теж змінюється, вона виглядає втомленою, апатичною.
 • Класична мігрень. Сильний біль виникає в одному місці. Відбувається це через неправильне функціонування судин головного мозку, вони розширюються і починають посилено пульсувати. Тонус їх змінюється, і виникають неприємні симптоми. Скарги, що болить голова, виникають часто. Супутніми симптомами є боязнь світла і звуку, шум у вухах. Найчастіше захворювання передається по спадковості. Лікування призначають після обстеження у кардіолога, педіатра, невролога.
 • Абдомінальна мігрень. Крім того, що нудить і часто болить голова, є блювота жовчю, неприємні відчуття в животі. Шкіра дитини блідне, виступає піт, стає важко дихати. Найчастіше дана форма мігрені з віком переходить у класичну.
 • Пороки серця, порушення серцевого ритму.

Часто для того, щоб позбутися від неприємних симптомів у дітей достатньо налагодити режим відпочинку та праці. У будь-якому випадку дитину необхідно показати лікарю.

Обережно, в небезпеці головний мозок

Невідкладної допомоги потребують випадки, пов’язані із запаленням або травмою головного мозку у дитини. Ось чому так важливо вчасно звернутися до лікаря для виключення або підтвердження серйозного діагнозу.

 • Інфекційні захворювання. До найнебезпечніших захворювань відносять менінгіт (запалення мозкових оболонок) і енцефаліт (запалення головного мозку). З’являється блювання, біль у голові, шиї, може спостерігатися втрата свідомості, підвищується чутливість до світла і звуку. Спостерігається втрата апетиту, судоми, оніміння кінцівок. Температура тіла може бути вище позначки 40. До приїзду швидкої допомоги можна робити холодні обтирання тіла дитини.
 • Струс мозку. Граючи з однолітками, дитина могла отримати травму. Симптоми можуть виникати не тільки відразу після ушкодження, але і через деякий час. Стан супроводжується сонливістю, блюванням. Звернутися потрібно до травматолога і невролога.
 • Пухлини головного мозку. Будь-які новоутворення в головному мозку у дитини можуть призвести до нападу блювоти, яка супроводжується розвитком головного болю.
 • Внутрішньочерепний тиск. У постановці діагнозу допоможе офтальмолог і невролог. У дітей найчастіше носить вроджений характер. Голова при цьому болить досить часто, розвивається нудота або навіть блювання, спостерігається підвищена пітливість, кола під очима. Лікування потрібно починати без зволікань, стан може призвести до зниження мозкової діяльності.

Не варто чекати прийому у лікаря в поліклініці. Якщо раптово піднялася температура тіла, з’явилася слабкість в кінцівках, нудота, блювання і тим більше втрата свідомості, потрібно терміново викликати бригаду швидкої допомоги.

Методи надання першої допомоги

Поспішати зі знеболюючими не варто. Багато з них мають побічні ефекти і протипоказання. В першу чергу необхідно забезпечити повний спокій, покласти дитину в ліжко, вимкнути світло, виключити сторонні звуки. Можна прикласти до чола холодний компрес. Допомагає таблетка гліцину. Якщо подібні дії не приносять полегшення, то потрібно викликати лікарів швидкої допомоги.

Що буде робити лікар? Він огляне пацієнта, виміряє температуру. Буде призначено аналіз крові, МРТ головного мозку, рентген шийного відділу, УЗД внутрішніх органів. Додатково необхідна консультація хірурга, невролога, офтальмолога або отоларинголога. Все залежить від основних симптомів.

Якщо причиною того, що болить голова і нудить, став струс головного мозку, то укладати дитину в ліжко треба на бік. Слід поїти водою невеликими порціями для запобігання зневоднення.

Основні методи

При лікуванні ВСД застосовують два основних методи: медикаментозний та немедикаментозний.

Немедикаментозне лікування передбачає наступні заходи:

 • фізичні вправи (плавання, ковзани, лижі);
 • суворе виконання режиму дня (сон близько 8 годин, прогулянки на свіжому повітрі, обмеження часу перебування біля телевізора і комп’ютера);
 • правильне харчування (виключити здобу, жирні, солоні, гострі страви);
 • психотерапія;
 • можна робити масаж, допомагає електрофорез;
 • голкорефлексотерапія;
 • фітотерапія.

До медикаментозного лікування вдаються в тому випадку, коли симптоми заважають дитині повноцінно жити, вчитися і здійснюється воно під контролем лікарів у стаціонарі.

Якщо причиною став підвищений внутрішньочерепний тиск, то лікувати захворювання потрібно обов’язково. Наслідки можуть бути сумними: втрата зору, розвиток епілептичних нападів, порушення психічних функцій. У крайніх випадках може бути призначене хірургічне втручання (наприклад, видалення кісти, пухлини). Медикаментозне лікування полягає у прийнятті препаратів: діуретики, гормони, вітаміни, заспокійливі. Ліки, які нормалізують мозковий кровообіг і сон.

Мігрень

Мігрень досить важко переноситься дітьми. Щоб не знизилася працездатність і загальне самопочуття, необхідно провести лікування. Батьки повинні знати, що робити, коли у дитини напад мігрені.

 • Дитину потрібно покласти на горизонтальну поверхню, без подушки.
 • Забезпечити доступ свіжого, прохолодного повітря.
 • Вимкнути світло.
 • Можна зробити легкий масаж голови.
 • Рекомендовано заварити чай з ромашки чи м’яти.

Щоб напади зменшилися потрібно повністю переглянути спосіб життя і режим дня дитини.

У якості профілактичних заходів можуть виступати:

 • часті прогулянки на свіжому повітрі;
 • правильне, раціональне харчування;
 • створення атмосфери любові, розуміння;
 • приділяти багато часу відпочинку;
 • помірні фізичні навантаження;
 • тривалість сну повинна відповідати віку.

Щоб дитина менше страждала від болю, потрібно строго дотримуватися лікувального курсу та інших рекомендацій. Не слід займатися самолікуванням і слухати порад інших матусь. У кожної дитини причини виникнення нудоти і болю різні.

Коли виникає біль в голові не варто зволікати і займатися самостійним підбором ліків. Особливо, якщо справа стосується дитини. Повне обстеження допоможе встановити причини і запобігти серйозним наслідкам.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *