Основні симптоми головного болю — диференціальна діагностика

Основные симптомы головной боли — дифференциальная диагностика

Напад головного болю може застати зненацька кожної людини. Наприклад, раптово виникає пекучий, пульсуюча, розламує біль при такої хвороби, як мігрень, кластерна головний біль, інсульт.

Оцінити і адекватно диференціювати симптоми під силу лише висококваліфікованому фахівцеві. Але при деяких обставинах провести консультацію не представляється можливим. У цьому випадку припустити, яка хвороба або негативний стан спровокували напад головного болю, має кожна людина.

Зміст

 • 1 Механізм розвитку болю
 • 2 Симптоми запалення і головний біль
 • 3 Судинні патології і головний біль
 • 4 Неврологічні хвороби — симптоми
 • 5 Вертеброгенні хвороби і головний біль
 • 6 Інші хвороби і симптоми
 • 7 Небезпечні симптоми

Механізм розвитку болю

Основные симптомы головной боли — дифференциальная диагностика

Організм кожної людини – унікальний. Багато хто помилково вважають, що в аристократів або геніїв симптоми болю в голові як-то відрізняються. Це далеко не так.

Напади головного болю можуть виникати з кількох основним схемам:

 • спочатку людина відчуває побічні ефекти, наприклад, голова паморочиться, людину нудить, а вже потім відчувається сама біль, з поступовим наростанням її інтенсивності;
 • відразу ж відчувається сильний біль, яка поступово наростає або стихає, потім виникають супутні симптоми – голова паморочиться, мушки перед очима, може бути блювота;
 • побічні ефекти – все крутиться, земля пливе, супроводжуються болями тупого характеру у голові, імпульси болю можуть мігрувати з одного району черепа в іншій.

Механізм розвитку головного болю можуть видозмінюватися в прямій залежності від хвороби, їх спричинила. Для виставлення адекватного діагнозу фахівця буде необхідний максимальний обсяг інформації: часовий проміжок больових імпульсів, їх переважна локалізація, наявність міграції, інших негативних проявів.

Симптоми запалення і головний біль

Основные симптомы головной боли — дифференциальная диагностика

Проникнення в організм людини агентів вірусної або бактеріальної природи, провокує запальні вогнища в тканинах і органах. Часом тільки з появи інтенсивних больових імпульсів в голові, можна запідозрити початок хвороби.

Якщо на тлі проведеного лікування больові прояви в якому-небудь відділі голови не зменшуються – необхідно проведення додаткових діагностичних процедур: для винятку важких ускладнень.

Симптоми гайморитів, синуситів, фронтитов дуже схожі – на тлі локальних інтенсивних болів у голові спостерігається значне підвищення параметрів температури, гнійні виділення, загальна розлита слабкість.

Інтенсивність болю наростає в ранкові години, коли гнійний секрет накопичується в придаткових пазухах і починає тиснути на їх стінки. Лікувальні процедури повинні призначатися тільки фахівцем ЛОР практики. Самолікування може значно погіршити ситуацію, спровокувати небезпечні ускладнення.

Судинні патології і головний біль

Основные симптомы головной боли — дифференциальная диагностика

Найчастіше фахівцям доводиться стикатися з характерними скаргами пацієнтів, що описують мігрень – пульсуюча, одностороння з локалізації, розламує головний біль.

Класична мігрень починається з так званої аури – раптове погіршення самопочуття, що виражається в зорових, слухових або нюхових, смакових галюцинаціях. Пацієнт починає надто різко реагувати на світлові, слухові подразники – гострий напад головного болю.

Із супутніх симптомів – все крутиться, з’являється нудота, значно знижується працездатність. Мігрень може тривати від 2.3 годин до 2-3 діб: у кожної людини по-різному. Кількість епізодів за місяць також різниться – у когось з’являються практично щодня.

Дуже схожі симптоми кластерного головного болю, вони нагадують мігрень однобічною локалізацією, пульсуючим характером болю. Відмінності їх у часі виникнення, наприклад, кожен вечір перед нічним відпочинком в районі очниці. Остаточно природа кластерних болів фахівцями не встановлена, тоді, як мігрень піддавалася вивченню протягом століть, недарма її називали хворобою геніїв або аристократів.

Вроджені судинні аномалії внутрішньочерепних структур – аневризми або мальформації — може не давати про себе знати тривалий період часу. Вони не будуть хворіти, як мігрень. Пацієнт в один із днів свого життя раптово відчуває гострий напад болю в голові, що нагадує інсульт – аж до втрати свідомості. Адекватний діагноз хвороби виставляється лише після проведення сучасних діагностичних обстежень.

Неврологічні хвороби — симптоми

Основные симптомы головной боли — дифференциальная диагностика

Якщо мігрень вважалася привілеєм аристократів, то така патологія, як ліквородинамічний головний біль вражає людей незалежно від їх соціального та статевої приналежності.

Її формування пов’язане зі зміною параметрів внутрішньочерепного тиску – при їх підвищенні пацієнта турбують симптоми: розпирає, що давить біль по всій голові. При зниженні – вона набуває характеру пульсуючої, ниючий, що триває 1-2 доби.

Серед причин хвороби фахівці вказують на перенесену в анамнезі травму черепа, запальні патології, вроджені особливості мозкових структур з дисбалансом продукування ліквору.

Симптоми багатьох неврологічних хвороб починаються з відчуття дискомфорту у різних районах черепа, з різними супутніми проявами. Висококваліфікованих спеціаліст вже після фізикального обстеження може виставити попередній діагноз, в подальшому підтверджується інструментальними методиками.

Формування злоякісного новоутворення на перших етапах важко діагностувати – поки воно не почне здавлювати сусідні органи і тканини. Тоді пацієнт пред’являє під час консультації скарги не тільки на постійний, ниючий біль в голові, але і на можливе погіршення зору, слуху, у нього може часто все крутиться перед очима, спостерігатися слабкість, зниження ваги.

Вертеброгенні хвороби і головний біль

Основные симптомы головной боли — дифференциальная диагностика

Патологічне ураження структурних елементів хребта – остеохондроз, міжхребцеві грижі, новоутворення – виявляються різної інтенсивності больовими відчуттями.

Перші 1-2 хребця розташовані матінкою-природою всередині черепа людини, тому на них припадає значна навантаження. І при поширенні негативних проявів на шийні хребці, людина може пред’являти скарги саме на болі в голові, а не в шиї.

Супроводжують подібні явища, такі супутні симптоми:

 • відчуття, що все раптом крутиться і пливе перед очима;
 • хвилями накочує слабкість;
 • формується різної інтенсивності обмеженість рухливості шиї;
 • до волосся доторкатися боляче;
 • перед очима можуть з’являтися «зірочки» і мушки.

При формуванні пухлинного процесу клінічні прояви хвороби можуть візуалізуватися вже на запущених стадіях, коли розрослося освіта передавлює нервові закінчення і судини.

Інші хвороби і симптоми

Основные симптомы головной боли — дифференциальная диагностика

Фахівці вказують, що прояви головного болю можуть супроводжувати декілька десятків патологій. Крім перерахованих вище хвороб, больові імпульси можуть проявлятися:

 • при ураженні тканин ротової порожнини: раніше вважався патологією аристократів — карієс зубів, оскільки тільки багатіям був доступний цукор, а також різні гінгівіти, стоматити, можуть проявляти себе ниючими, колючими болями в нижньому або особовому районі черепа;
 • при формуванні різних патологій органів зору, наприклад, катаракті, пацієнт може спочатку відчувати, що у нього періодично паморочиться голова і виникає біль, що нагадує мігрень, але менш інтенсивно виражена;
 • при сильному фізичному або психоемоційному перевтомі — головний біль один з безлічі ознакою, крім розлитої слабкості, зниженого апетиту та працездатності;
 • при хронічному важкому стресі — фахівці називають стрес першопричиною багатьох патологій людей 21 століття — голова не тільки болить, але і крутиться, симптоми не схожі з таким захворюванням, як мігрень, але стрес цілком може провокувати мігренозні атаки.

У ряді випадків людині вдається самостійно встановити першопричину появи неприємних симптомів — досить ретельно проаналізувати власний спосіб життя, наявність негативних звичок, якість нічного відпочинку, раціон, трудові навантаження. Скорегувавши виявлені порушення, цілком можна досягти повного позбавлення від болю в голові.

Небезпечні симптоми

Основные симптомы головной боли — дифференциальная диагностика

Іноді клінічні прояви захворювань у вигляді головного болю настільки виражені, що людина потребує екстреної медичної допомоги. Такий стан виникає, наприклад, при інсульті. Щоб уникнути важких наслідків і ускладнень, необхідно знати основні його прояви:

 • голова болить сильно — людині важко буквально відірвати її від подушки;
 • пульсуючий характер болю, разламывающий, людина не знає, чим собі допомогти, починає панікувати;
 • локалізація болю частіше одностороння, але може бути розлитої, охоплювати голову наче обручем;
 • симптоми хворобливості поєднуються з іншими проявами: все кружляє і пливе перед очима, спостерігається інтенсивна нудота, багаторазова блювота, що не приносить полегшення;
 • може спостерігатися втрата свідомості, значне порушення мовленнєвої та рухової діяльності, судоми;
 • на тлі дискомфорту в голові спостерігається безперервне рясне сльозотеча, крововиливи у тканини очного яблука, гнійне відокремлюване, виражена гіпертермія.

Якщо голова болить і паморочиться більше однієї доби, звичні анальгетики не допомагають, а також спостерігається один або комбінація з перерахованих вище симптомів — затягувати з консультацією фахівця не рекомендується. Тільки своєчасна висококваліфікована медична допомога пацієнту може допомогти уникнути важких наслідків і ускладнень, наприклад, інвалідизації або ж летального результату.

Головний біль обов’язково необхідно ідентифікувати і усунути основну першопричину її виникнення – в іншому випадку, заглушаючи імпульси болю в голові, людина може отримати ефект, зворотний бажаному – важкі ускладнення: інфаркти мозку, інсульти, злоякісні новоутворення.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *