Основні види і причини головного болю

Основные виды и причины головной боли

У сучасному суспільстві, з його швидким ритмом життя і великою кількістю інформаційних потоків, головний біль турбує практично всіх. Вона здатна значно ускладнити життя, заважаючи людині концентруватися і виконувати трудові обов’язки.

Турбується про своє здоров’я людина обов’язково пройде консультацію спеціаліста та діагностичне обстеження, в результаті якого будуть встановлені причини формування головного болю, види і яке потрібне лікування.

Зміст

 • 1 Класифікація
 • 2 Первинна головний біль
 • 3 Розповсюджені первинні варіанти головних болів
 • 4 Вторинні причини дискомфорту в голові
 • 5 Інші види і причини болю в голові
 • 6 Коли потрібна невідкладна медична допомога

Класифікація

Основные виды и причины головной боли

Фахівці на сьогоднішній момент дотримуються класифікації болю в голові, подразделяющей її на первинну, істинну, наприклад, мігрень, і вторинну як наслідок вже наявного захворювання в людському організмі.

Інші фахівці воліють поділяти біль в районі голови на три категорії – за першопричину її утворення:

 • больові імпульси, як наслідок перенапруження м’язових волокон черепа;
 • обумовлені прихованої патологією, вже наявної у людини;
 • внутрішньочерепна біль судинної природи виникнення, за варіантом мігрені.

Перераховані вище класифікації допомагають фахівцям адекватно оцінити симптоми, що пред’являються пацієнтом під час консультації, провести грамотну диференціальну діагностику, призначити діагностичні уточнюючі методи обстеження і своєчасне лікування.

Первинна головний біль

Основные виды и причины головной боли

Раптовий напад інтенсивного болю в голові може спіткати людину в будь-який момент. До подібних нападів схильні 10-15 % населення. Якщо неприємні відчуття повторюються 2-3 рази за останній місяць, їх не вдається купірувати прийомом препарату, з консультацією фахівця затягувати не рекомендується.

Причини первинної болі в голові у деяких випадках фахівцями остаточно не визначені. Орієнтуючись на симптоми, прийнято виділяти наступні види больових станів в районі голови:

 • мігрень;
 • кластерна біль;
 • психогенна;
 • різні невралгії;
 • атипова лицьова біль;
 • інші різновиди болю в голові.

Встановити істинну природу неприємних відчуттів в голові у пацієнта вдається лише висококваліфікованому фахівцеві – після ретельно зібраного анамнезу, фізикального обстеження та проведення різних сучасних діагностичних обстежень. Визначити яким буде лікування, також рекомендується довірити фахівцеві. Займатися самообследованием і самолікуванням абсолютно заборонено.

Поширені первинні варіанти головних болів

Основные виды и причины головной боли

Фахівцями частіше виявляється три основних види первинної болю:

 • Пульсуюча, розламує, що заважає жити і працювати, біль в одному районі черепа характерна для мігрені. Неприємні симптоми і їх наслідки можуть спіткати людину зненацька, наприклад, на робочому місці. Причини формування мігрені саме у цієї людини можуть бути остаточно не встановлені, але найбільш поширеними є вроджені судинні аномалії внутрішньочерепних структур, негативна спадкова схильність, наявність шкідливих багаторічних звичок, наприклад, зловживання алкогольною або тютюновою продукцією. Напад мігрені може тривати 3-4 години або два – три дні, у кожної людини свій часовий інтервал мигренозной атаки. Лікування повинно призначатися тільки неврологом, в його основі знаходяться препарати на основі Парацетамолу, Ібупрофену. При тяжкому перебігу патології потрібні більш сильні медикаменти. Для профілактики загострення мігрені фахівці рекомендують ретельно уникати провокуючих факторів: психоемоційних та фізичних перевантажень, сильного шуму, задимлених приміщень, порушень сну, перегрівів на сонці.
 • Періодичні напади сильного головного болю, як правило, однобічній локалізації, повторювані в один і той же час протягом три і більше тижня – кластерні головні болі. Причини їх появи у пацієнта спеціалістами остаточно не вивчені. До сприяючих чинників відносять: психоемоційні і фізичні перевантаження, зловживання тютюнової та алкогольної продукцією, нескоригований раціон, вроджені судинні відхилення. Характерні симптоми – пронизує, свердлячу, біль без комбінації з нудотою і блювотою. Лікування визначається тільки фахівцем, займатися самолікуванням не рекомендується.
 • Психогенний дискомфорт може сформуватися як на тлі м’язового перенапруження, так і в результаті тривожних, депресивних станів. Крім мігрені – це найпоширеніший варіант головного болю. Симптоми з’являються епізодично – больові імпульси локалізуються частіше у скроневих або потиличних районах голови, супроводжуються нудотою, запамороченням. Лікування ґрунтується не на медикаменти, а на освоєнні методик розслаблення – аутотренинги, медитації, техніки управління стресом.
 • Справжні головні болі і їх симптоми – компетенція невропатолога. Своєчасне виявлення та лікування – основа гарного самопочуття і повноцінної працездатності в майбутньому.

  Вторинні причини дискомфорту в голові

  Основные виды и причины головной боли

  Причини формування вторинного варіанти больових відчуттів в районі голови різноманітні – від загрожують життю пацієнта, наприклад, інсульт або пухлина мозку менш страшних – гіпертонія або інтоксикація.

  Симптоми і види розповсюджених вторинних болів у голові:

 • Дуже нагадують симптоми мігрені головні болі, що формуються на тлі коливань параметрів тиску – пацієнти описують їх, як пульсуючі, що тиснуть, що охоплюють всю голову або який-небудь один її район, супроводжуються нудотою і блювотою на піку болю. При появі кризу три і більше рази за місяць рекомендується повторити консультацію спеціаліста і скорегувати гіпотензивну лікування.
 • Поволі, непомітно формується погіршення самопочуття при такої грізної патології, як пухлина головного мозку – при інтенсивному рості відбувається здавлювання сусідніх мозкових структур, що і провокує епізодичну або постійний біль. Симптоми не збігаються з тими, що спостерігаються при мігрені, вони більш спокійні, нудота і блювання спостерігаються рідко, причини полягають в переродженні нейроцитов в ракові клітини. Їх локалізація і визначить інші прояви: погіршення зору, слуху, парестезії та різні паралічі.
 • Дегенеративні видозміни тканин в шийних структурах часті причини того, що після напруженого трудового дня в людини з’являється сильний головний біль – їх провокує перетискання судин, що несуть поживні речовини в головний мозок. Лікування буде полягати крім прийому медикаментів курси ЛФК, масажу, фізіопроцедур.
 • Встановити справжню першопричину формування у пацієнта дискомфорту в голові вдається тільки після проведення комплексу діагностичних процедур. Лікування буде прямо залежати від природи больових імпульсів.

  Інші види і причини болю в голові

  Основные виды и причины головной боли

  Ретельний збір анамнезу іноді дозволяє фахівцеві вже в ході первинної консультації припустити причину появи головного болю три і більше рази за останній місяць. До таких причин можна віднести:

  • при різкій відмові людини від щоденного вживання кофеїну, до якого судинних структурах мозку встигло сформуватися звикання – їх спазм буде сприяти виникненню локальної ішемії, що сигналізує болючими імпульсами, такими, як при мігрені;
  • хронічна інтоксикація алкогольною та тютюновою продукцією призводить до кисневої недостатності в мозкових структурах, їх отруєння продуктами розпаду – біль носить постійний, ниючий або стискаючий характер, людина може навіть не звертати уваги на неприємні відчуття;
  • багато представниць прекрасної частини населення надмірно захоплюються різними дієтами – відсутність у належному обсязі поживних речовин також провокує хронічну ниючий біль в голові: складати адекватну, збалансовану, дієтотерапію рекомендується довірити фахівця-дієтолога, з урахуванням вікових параметрів, наявності соматичних патологій, загальної потреби в дієті;
  • відсутність якісного нічного відпочинку: больові імпульси в голові можуть бути наслідком фізичного або психоемоційного перевтоми, їх інтенсивність продовжує наростати, якщо людина належним чином не скоректує свій нічний відпочинок;
  • зловживання різними медикаментами – ще одна часто виявляється причина неприємних відчуттів в голові: недовірливі люди вважають за краще займатися самолікуванням, і приймають величезну кількість різних аптечних засобів, тим самим піддаючи власний організм ризику формування алергічних явищ, їх інтенсивність може бути різної, а головний біль буде лише наслідком медикаментозного отруєння.

  Як правило, людина, що вперше зіштовхнувся з головним болем, вважає за краще перечекати її напад або купірувати неприємні відчуття самостійно – прийнявши анальгетик. Якщо ж дискомфорт в голові виникає часто – три і більше рази за останній місяць, рекомендується відвідати фахівця і пройти всебічне обстеження.

  Коли потрібна невідкладна медична допомога

  Основные виды и причины головной боли

  За екстреною медичною допомогою рекомендується звернутися, якщо головний біль супроводжується іншими негативними симптомами:

  • безперервна блювота, що не приносить хворому полегшення;
  • прийом сучасних анальгетиків не усуває больові імпульси;
  • людина з-за болю не в змозі виконувати трудові обов’язки, не може навіть підняти голову від подушки;
  • після больового імпульсу було порушено свідомість, аж до повної його відсутності;
  • з’явилася різної локалізації геморагічний висип;
  • спостерігається порушення мовленнєвої та рухової діяльності.

  Тільки висококваліфікований фахівець в змозі провести адекватну диференціальну діагностику головного болю і порекомендувати відповідне лікування.

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *