Паморочиться голова при повороті голови лежачи – хвороба або норма?

Кружится голова при повороте головы лежа – болезнь или норма?

Запаморочення відчуває кожна людина, хоча б один раз протягом життя. Люди схильні ставиться до цього симптому як до ознаки перевтоми. Найчастіше так воно і є. Але в деяких випадках він свідчить про наявність серйозної проблеми зі здоров’ям.

При істинному запаморочення (вертиго) у людини виникає відчуття обертання навколишніх предметів і власного тіла в будь-якій площині, у тому числі в положенні лежачи.

Зміст

  • 1 Коли голова паморочиться у здорових людей
  • 2 Після перенесеного стресу
  • 3 Остеохондроз
  • 4 Перепади артеріального тиску
  • 5 Захворювання вестибулярного апарату
  • 6 Захворювання нервової системи

Коли голова паморочиться у здорових людей

Кружится голова при повороте головы лежа – болезнь или норма?

Сучасний ритм життя часто змушує їсти «на ходу», не дотримуючись рекомендовані інтервали між прийомами їжі. Якщо перерви між їжею регулярно складають більше 7 годин, мозок відчуває хронічний дефіцит глюкози, реагуючи на це появою запаморочення.

Нормою вважається, коли голова починає кружляти під час сильного хвилювання. Раптовий викид в кров великої кількості адреналіну призводить до спазму судин головного мозку. При цьому запаморочення може виникнути навіть в положенні лежачи як реакція мозку на дефіцит кисню.

Напади запаморочення у здорових людей можуть виникати при швидкому переміщенні в просторі, наприклад – на гойдалках. Це пов’язано з тим, що вестибулярний апарат не може швидко реагувати на зміну положення тіла без попередніх тренувань. Така ж реакція може розвинутися при різких нахилах тулуба або повороті голови.

Цей симптом у здорової людини може короткочасно виникати як порушена фокусування погляду. Наприклад, якщо довго дивитися вдалину в одну точку і потім різко перевести фокус на близький предмет. У цьому випадку короткочасна адаптація зорових відчуттів супроводжується легким запамороченням.

Багатьом курцям знайоме відчуття запаморочення після першої цигарки, особливо якщо її викурити натщесерце. Це викликано дефіцитом глюкози до їжі в поєднанні короткочасним спазмом судин головного мозку у відповідь на потрапляння нікотину в кров.

Поєднання головного болю, втоми очей і нападів запаморочення періодично відчувають люди, діяльність яких пов’язана з тривалою роботою за комп’ютером. Тривале напруження шийних і спинних м’язів, а також постійне фокусування зору на близькій відстані призводять до підвищення тиску всередині черепа. Голова в цьому випадку паморочиться після напруженого трудового дня, частіше в кінці робочого тижня. Нерідкі напади головного болю, що супроводжуються нудотою і блювотою.

Після перенесеного стресу

Кружится голова при повороте головы лежа – болезнь или норма?

Психогенні запаморочення розвивається у відносно здорових людей після перенесених сильних нервових потрясінь. Стрес викликає викид великої кількості адреналіну в кров і сприяє спазму судин головного мозку. Відчуття, коли паморочиться голова, в цих випадках не відповідають істинному вертиго. Людина не відчуває почуття обертання, для психогенної форми характерна поява «туману» у голові, відчуття нестійкості тіла і страх втратити рівновагу.

Цей симптом часто поєднується з різними фобіями: побоювання за своє здоров’я, роботу, сім’ю. Підвищені переживання, не мають під собою будь-яких явних причин, що свідчать про наявність панічних розладів. Як правило, у пацієнтів у цих випадках не виявляють явних клінічних ознак будь-яких захворювань. Таке запаморочення лікується психотропними препаратами.

Остеохондроз

Кружится голова при повороте головы лежа – болезнь или норма?

При остеохондрозі шийного відділу хребта міжхребцеві диски поступово зазнають дегенеративних змін. Внаслідок цього відбувається здавлювання хребетних артерій і періодичні порушення кровопостачання головного мозку. Дефіцит кисню в нервових тканинах призводить до розвитку запаморочення. Якщо при повороті шиї починає крутитися голова без наявності інших виражених симптомів, це свідчить про синдром хребетної артерії.

Це відчуття може виявлятися відразу після підйому з ліжка, особливо якщо людина спить на високій подушці. Крім цього, пацієнти скаржаться на часту біль в голові і шиї, хрускіт шийних хребців при повороті голови, млявість і швидку стомлюваність. При різких поворотах голови запаморочення посилюється. При вираженому дегенеративному процесі в міжхребцевих дисках приєднуються відчуття оніміння в руках і м’язах плечового пояса, а також періодичні напади нудоти.

Якщо при повороті шиї починає крутитися голова без наявності інших виражених симптомів, це свідчить про синдром хребетної артерії.

Перепади артеріального тиску

Кружится голова при повороте головы лежа – болезнь или норма?

Артеріальна гіпертонія досить поширене захворювання у осіб старшого віку. Характеризується загальним системним підвищеним тиском і періодичними нападами різкого його стрибків – кризами. Запаморочення при цьому захворюванні виникає в якості першого ознаки різкого підйому тиску. Крім цього симптому, під час кризу пацієнти скаржаться на головні болі, шум у вухах, миготіння «мушок» перед очима, відчуття жару, посилене серцебиття і слабкість.

Артеріальна гіпотонія виявляється зниженим системним артеріальним тиском. При розвитку нападу, крім різкого зниження тиску, виникає запаморочення і ряд інших симптомів: потемніння в очах, холодний піт, відчуття нестачі повітря, панічний страх.

Захворювання вестибулярного апарату

Кружится голова при повороте головы лежа – болезнь или норма?

Хвороби внутрішнього вуха характеризуються наявністю спонтанних запаморочень без видимих провокуючих факторів. При патологіях цієї групи голова паморочиться в положенні лежачи, при обертанні й повороті.

При хворобі Меньєра голова паморочиться в результаті підвищеного тиску рідини у внутрішньому вусі. У пацієнтів порушується хода, розвивається дискоординація рухів. Крім цих симптомів, хворих турбують головні болі, скачки артеріального тиску, дзвін у вухах, підвищена пітливість, нудота.

Захворювання розвивається після перенесених травм голови, інфекцій і в результаті судинних порушень. Хвороба проявляється періодичними нападами, які не мають чіткої прив’язки до часу чи провокуючих факторів. Напади виникають спонтанно, можуть повторюватися один за іншим, а можуть не турбувати протягом тривалого часу. Захворювання має прогресуючий характер і на пізніх стадіях пацієнти відзначають, що голова крутиться постійно при поворотах, обертанні і навіть лежачи.

Якщо після перенесеного грипу або грз різко почала паморочиться голова, знизився слух і з’явився шум у вухах, ймовірно приєднався лабіринтит. Це запальне захворювання середнього вуха, найчастіше зустрічається як ускладнення перенесених респіраторних інфекцій. Голова при даному захворюванні паморочиться приступообразно, в положенні лежачи і при поворотах. Запаморочення супроводжується клініко-лабораторними ознаками запального процесу: підвищенням температури тіла, ознобом, наявністю змін в аналізах крові та інших. Після зникнення клінічної картини запалення голова може крутитися ще кілька тижнів.

Захворювання нервової системи

Кружится голова при повороте головы лежа – болезнь или норма?

На відміну від вестибулярних порушень, при захворюваннях нервової системи запаморочення проявляється інакше. Голова паморочиться не так сильно і не супроводжується вегетативними появами (нудотою, підвищенням пітливості, відчуттям серцебиття).

При атеросклерозі мозкових артерій внаслідок порушення кровообігу клітини головного мозку відчувають постійний дефіцит кисню. З’являються головні болі, розвивається слабкість, порушуються психічні функції. Пацієнти стають дратівливими, скаржаться на розлади пам’яті та уваги, а також на порушення сну. Запаморочення має свої особливості: пацієнти відзначають відчуття догляду землі з-під ніг, провалу і польоту вниз.

При черепно-мозкових травмах, що супроводжуються набряком головного мозку, нудота може бути виражена досить сильно. Нерідко приєднується спонтанна втрата свідомості. Відзначається млявість і апатія, голова паморочиться і болить навіть у стані спокою. При цих станах в анамнезі обов’язково присутній сильний удар головою, часто з наступною втратою свідомості.

Голова починає кружляти як провісник або аура епілептичного припадку. Крім цього симптому, при епілепсії пацієнт відзначає безпосередньо перед припадком відчуття оніміння голови – порушення чутливості м’яких тканин. Слідом за цим розвивається судомний припадок.

Напади запаморочення присутні в симптоматиці розсіяного склерозу. При цьому захворюванні уражаються оболонки нервових пучків і розвиваються симптоми множинної поліорганної недостатності. Порушуються зорова, слухова і мовна функції. Знижується або зникає чутливість деяких ділянок шкіри. Порушується тонус окремих груп м’язів і обмежуються рухи в них. У важких випадках розвивається нетримання сечі і калу.

При пухлинах головного мозку варіанти запаморочень вельми різноманітні, від легкого до важких нападів «провалів» і дезорієнтацію в просторі. Різноманіття проявів залежить від того, в якій ділянці мозку з’явилося новоутворення. Загальними ознаками пухлини мозку, крім запаморочень, є приступообразні порушення координацій руху, скачки артеріального тиску, розлади чутливості та рухових функцій в окремих м’язових групах.

Вивчено багато станів, коли паморочиться голова. Якщо хороший відпочинок, правильна організація праці та повноцінне харчування не допомагають позбутися від цього неприємного симптому – це є приводом для звернення за кваліфікованою допомогою.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *