При нахилі голови болить спина і з’являється запаморочення або Що таке BPPV?

При наклоне головы болит спина и появляется головокружение или Что такое BPPV?

Запаморочення також відомо, як вертиго. Є багато складних визначень, які пояснюють і характеризують цей стан. Простіше можна сказати, що запаморочення – це ілюзія руху без будь-якої ініціативи, яка могла б викликати це почуття.

Важливо відрізняти справжнє запаморочення від помилкового, яке є лише відчуттям, ніби крутиться голова, проявляється слабкістю, іноді людину нудить і злегка болить шия.

Запаморочення може супроводжувати велике число захворювань. Це, головним чином, серцево-судинні захворювання, такі, як зниження артеріального тиску або навіть порушення ритму серця і розлади опорно-рухового апарату (при цьому може боліти шия).

Пацієнтам з діабетом, особливо при низькому рівні цукру в крові, знайома ситуація, коли спину ломить, голова болить, нудить, паморочиться голова і відчувається слабкість. Ці симптоми проявляються, переважно, при нахилі.

Дуже часто ці відчуття «спливають» перед початком мігрені або також при патології щитовидної залози. Запаморочення не є винятковим станом також при захворюваннях шийного відділу хребта (при цьому не тільки крутиться голова, але і болить шия, зокрема, при нахилі). Багатьом людям з цим порушенням знайоме стан, при якому спину ломить, голова болить, шия, ще й нудить…

Стверджується, що запаморочення є другою найбільш частою проблемою, яка приводить пацієнта до лікаря. З цим розладом зустрічаються 10-15% людей. Захворюваність вертиго збільшується з віком, старші вікові категорії з цією проблемою зустрічаються набагато частіше.

Доброякісне пароксизмальное позиційне вертиго або ДППВ – це стан, коли відчувається запаморочення при нахилі. Це – особливий вид вертиго, спричинена розладами вестибулярної частини внутрішнього вуха. Зустрічальність розлади становить близько 19% всіх випадків. Частіше зачіпає жіночий підлогу, рідше – чоловічий.

Зміст

 • 1 Чому виникає вертиго при нахилі?
 • 2 Основні прояви вертиго
 • 3 Як проявляється ДППВ?
 • 4 Діагностика захворювання
 • 5 Лікування вертиго і чому важлива відповідна терапія
 • 6 Лікування ДППВ

Чому виникає вертиго при нахилі?

При наклоне головы болит спина и появляется головокружение или Что такое BPPV?

Внутрішнє вухо характерно наявністю слухових і вестибулярних рецепторів. Останні відіграють ключову роль у підтримці балансу тіла. Вестибулярна частина складається з сферичних і яйцевидних мішечків і 3 напівкруглих каналів, рецептори яких чутливі до кутового прискорення (рецептори яйцевидного мішечка, в свою чергу, – до лінійного). Зважаючи різних причин (запалення вуха, старіння, черепно-мозкова травма, порушена шия тощо) з рецептори можуть розпадатися, звільняючи отоліти, які пізніше можуть потрапляти в рідину, яка заповнює напівкружні канали. В результаті виникає стан, при якому в результаті зміни положення голови виникає рух отолітів і, отже, відчуття запаморочення.

Основні прояви вертиго

При наклоне головы болит спина и появляется головокружение или Что такое BPPV?

Запаморочення – це відчуття руху, будь то оточення або власного тіла. Цей рух може бути роторним, обертальним, постійним або виникати тільки при зміні положення голови, коли шия нахиляється вперед або назад, рідше – в сторону. Інші відчуття, що супроводжують вертиго, включають втрату рівноваги, часто з падінням. Пацієнти можуть скаржитися на відсутність безпеки при ходьбі, нечіткість зору або падіння. Одночасно з’являється слабкість. Іноді Вертиго може супроводжуватися станом, при якому не тільки крутиться голова, але також людину нудить, є блювота і дзвін у вухах, іноді злегка болить шия. Часто пацієнти можуть страждати від занепокоєння, тому, що вони не можуть зрозуміти, що з ними відбувається.

Як проявляється ДППВ?

При наклоне головы болит спина и появляется головокружение или Что такое BPPV?

Як правило, пацієнт скаржиться на відчуття обертання при зміні положення голови або тіла, наприклад, лежачи або повертаючись на ліжку, або ж, коли шия нахиляється назад. Людина, зазвичай, знає, яке положення сприяє появі вертиго. При вертиго, яке носить короткостроковий характер, може виникнути нудота і навіть блювота. Іноді протягом декількох годин може бути присутнім відчуття невизначеності і загальне нездужання.

Діагностика захворювання

При наклоне головы болит спина и появляется головокружение или Что такое BPPV?

Відчуття запаморочення у пацієнта під час вертиго супроводжується неконтрольованим рухом очей (ністагм). Лікар, провокуючи напад, виявляє ці рухи і визначає їхній напрямок. Це може бути зроблено за допомогою спеціального пристрою (що є більш точним) або лікар оцінює ністагм візуальним методом.

Лікування вертиго і чому важлива відповідна терапія

При наклоне головы болит спина и появляется головокружение или Что такое BPPV?

Запаморочення може бути дуже незручним для повсякденного життя людини. Що стосується вертиго невестибулярного типу, лікування проводиться в залежності від конкретного захворювання, як правило, у співпраці з фахівцем.

Перш за все, необхідно виключити серйозні причини запаморочення, такі, як кровотеча в головному мозку, закупорка кровоносних судин або пухлина головного мозку, які повинні бути вирішені негайно.

 • Крововилив в мозок, в основному, вирішується нейрохірургічним шляхом, якщо стан пацієнта це дозволяє.
 • Закупорка судин вирішується або шляхом механічного руйнування пробки, що закриває посудину, або за допомогою агентів, які її розчиняють.
 • Якщо посудину в будь-якій точці значно звужений, він може бути механічно розширено, а в місце звуження вставлена трубка, яка зберігає ширину судини.
 • Пухлини можуть бути вирішені шляхом хірургічного втручання, променевої терапії або хіміотерапії.
 • З препаратів, що використовуються при гострих станах, використовуються лікарські засоби, контролюючі нудоту і блювоту. Тривало використовуваними є ліки, які покращують приплив крові до мозку і живлення нервової тканини (Бетагістин).

  Не В останню чергу увагу слід приділити також психічних захворювань. Запаморочення неприємно впливає на людину в її повсякденному житті, через що він часто стає депресивним і тривожним. У легких випадках зазвичай достатньо чутливого підходу лікаря або психолога. У більш важких – часто є необхідним прийом антидепресантів.

  Лікування ДППВ

  При наклоне головы болит спина и появляется головокружение или Что такое BPPV?

  Вправи. Терапія проводиться з допомогою цілеспрямованої системи вправ, які сприяють адаптації вестибулярної системи до патології. Цей терапевтичний метод може зайняти кілька тижнів або місяців і, крім того, не вирішує проблем, які викликають захворювання. Ось чому часто віддається перевага маневренному лікування, яке полягає в терапевтичному застосуванні позиційних зрушень (маневрів), тобто, зміні положення голови пацієнта, проведеним фахівцем. Найчастіше, після одного зсуву людина позбувається від недуги, іноді процедуру слід повторити через декілька днів.

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *