Причини, чому у дитини болить голова, температура, блювота – тактика дій

Причины, почему у ребенка болит голова, температура, рвота – тактика действий

У малюків досить часто трапляються головні болі і деяке погіршення самопочуття – батьки списують все на перевтома, перегрівання на сонці в літні місяці. Звернутися за консультацією до фахівця змушують: висока температура, головний біль і неприборкана блювота у дитини.

Уважно проаналізувавши попередні події, батьки найчастіше самостійно можуть знайти причину негативного стану їх крихти, приміром, непромытые овочі або фрукти, надмірно тривале купання на морі, з’їдене морозиво в спекотний день.

При відсутності явних причин і подальше погіршення стану малюка, з консультацією фахівця затягувати не рекомендується.

Зміст

 • 1 Фізіологічні причини
 • 2 Інфекційні патології
 • 3 Патології головного мозку
 • 4 Запальні патології
 • 5 Інші патології
 • 6 Тактика лікування

Фізіологічні причини

Причины, почему у ребенка болит голова, температура, рвота – тактика действий

Діти дуже активні, часом, не розраховуючи на власні сили, вони можуть витратити на цікаве заняття цілий день, витративши таку ж кількість енергії, як дорослі під час інтенсивної спортивного тренування. Якщо у дитини сильно болить голова – уважно розпитавши його, можна дізнатися, що в цей день він багато бігав і надто перевтомився.

Висока температура у дітей не завжди ознака початку інфекційної патології. Саме субфебрилітетом дитячий організм може сигналізувати і опереживаемом крихіткою стресі, наприклад, розлучення батьків. А блювання і біль в голові – лише супутні симптоми.

Початок шкільних занять і інтенсивні розумові навантаження, необхідність вибудовувати нові відносини з однокласниками і вчителями – все це також може стати причиною того, що у дитини часто болить голова, його нудить, він млявий і не схожий на себе.

Уважні батьки обов’язково звернуть пильну увагу на відхилення у самопочутті малюка і проведуть консультацію з фахівцем – на ранніх етапах цілком піддається корекції, навіть без медикаментів.

Інфекційні патології

Причины, почему у ребенка болит голова, температура, рвота – тактика действий

При зверненні за консультацією малюка, чиї батьки пред’являють скарги: у дитини піднялася температура, декілька разів була блювота, є загальне нездужання, фахівець в першу чергу намагається виключити патології вірусної природи.

Саме вірусні агенти стають причиною того, що у дитини спостерігається сильний головний біль, знижується апетит, болять очі, горло, є озноб в тілі, блювання. Стійкого імунітету після перенесеного ГРВІ або грипу, на превеликий жаль, немає, тому подібний негативний стан у малюка може повторювати за 3-5 разів за рік і батькам рекомендується мати під рукою медикаменти, полегшують стан дитини при перших же ознаках початку простудної патології.

При відсутності своєчасної лікувальної тактики банальна застуда може ускладнитися пневмонію, бронхіт, отит. На тлі гіпертермії, дитину турбують інтенсивний кашель, біль в горлі, в районі вуха, грудної клітки, нежить, виражена слабкість. У важких випадках потрібна госпіталізація в стаціонар. У лікувальну тактику обов’язково будуть включені різноманітні сучасні антибактеріальні препарати, вітамінні комплекси і різні фізіопроцедури.

Крім ГРВІ у малюків часто виявляється патологія вірусної природи – мононуклеоз. Саме вона стає причиною того, що значно збільшуються лімфовузли, уражаються структури печінки та селезінки. На 2-3 добу приєднуються: інтенсивний головний біль, симптоми інтоксикації організму. Гіпертермію не завжди вдається збити звичними медикаментами. Тільки при своєчасному проведенні комплексного лікування, можливо запобігти важкі ускладнення патології, наприклад, розрив селезінки.

В організованих дитячих колективах часто виникають спалахи кишкових інфекцій. Тому, якщо малюк скаржиться, що його нудить, була блювота, пронос, болить голова, температура перевищила поріг в 38 градусів – батькам рекомендується поцікавитися у вихователів чи вчителів, не було в групі, класі ще подібних випадків.

Патології головного мозку

Причины, почему у ребенка болит голова, температура, рвота – тактика действий

У дитини голова болить часто – не менше 3-5 разів на місяць, неприємні відчуття комбінуються з нудотою, погіршенням параметрів зору і запаморочення – необхідно всебічне обстеження, цілком можливо наявність вроджених патологій судин.

Саме грізна патологія головного мозку – запалення його оболонок: менінгіт. Велика частина випадків і в даний час закінчується летальним результатом.

При менінгіті голова болить настільки сильно, що людина втрачає свідомість, температура перевищує 39.5 – 40 градусів, з’являються різноманітні галюцинації, марення, блювання незалежно від прийому їжі. Патогномонічна ознака – значна ригідність потиличних м’язів – пацієнт не в змозі привести голову до грудини.

Як ускладнення грипу, травми голови, гаймориту може сформуватися арахноїдит або енцефаліт. Симптоматика багато в чому схожа з вищеописаною – розпираючого характеру головний біль, виснажлива людини запаморочення, нудота, блювота, висока температура. Тільки сучасні діагностичні дослідження дозволяють провести адекватну диференціальну діагностику.

Запальні патології

Причины, почему у ребенка болит голова, температура, рвота – тактика действий

Біль в голові, як один із супутніх симптомів запальних проявів в організмі у дитини – досить часте явище.

У педіатричній практиці фахівцями виділяються наступні патології, що супроводжуються симптомами інтоксикації:

 • Проникнення хвороботворної флори в структури нирок провокує пієлонефрит. При гострому варіанті патології піднімається температура, спостерігаються дизуричні розлади – учащенность і болючість при спорожненні сечового органу, розлитий біль, малюк стає млявим і примхливим.
 • Більш важкий варіант патології ниркових структур – гломерулонефрит. Формується частіше, як ускладнення після перенесеної інфекції, спровокованої стрептококової флорою. Гостра стадія починається зі значних набряків, олигоурии, потім приєднується головний біль, виражена слабкість, запаморочення, блювота.
 • Поява помірних больових відчуттів у правому районі живота в комбінації з іншими ознаками – блювання, діарея, температура може бути субфебрильною, але може спостерігатися і стрибок до 40 градусів – вимагає термінової консультації фахівця для виключення апендициту.
 • Розлад діяльності інших структур ШЛУНКОВО-кишкового тракту, наприклад, при панкреатиті носить дещо інший характер – болі можуть бути переймоподібними, ниючими, давлять, диспепсія – блювання, нудота, діарея – настільки різноманітні, що лише висококваліфікованому фахівцеві вдається виставити адекватний діагноз, який потребує обов’язкового підтвердження діагностичними дослідженнями.
 • Інші патології

  Причины, почему у ребенка болит голова, температура, рвота – тактика действий

  Крім вищевказаних патологій, фахівцями класифікуються і інші дитячі захворювання, проявами яких можуть стати головний біль і блювота:

  • проникнення в організм дитини різноманітних глистових інвазій часом відбувається безсимптомно, але при значному ослабленні імунних бар’єрів, малюк починає скаржитися, що у нього болить голова, його нудить, знижується апетит;
  • фурункульоз – запальні патології дерми, що виникають при значному ослабленні захисних сил дитячого організму, також можуть супроводжуватися гіпертермією, слабкістю, ознобом, набагато рідше малюка турбує головний біль та блювання на фоні вираженої інтоксикації організму;
  • новоутворення – в останні роки патологія значно «помолодшала». Різноманітні лейкози, лімфоми, нейромы виявляються фахівцями у 3-8 % малюків. Симптоматика буває різною – від вираженої слабкості та болю в голові, субфебрилітету та виснажливої нудоти, зниження ваги до летального результату;

  Тактика лікування

  Причины, почему у ребенка болит голова, температура, рвота – тактика действий

  Завдання визначити першопричину негативного стану малюка під силу тільки висококваліфікованому фахівцеві. Після проведення різних сучасних діагностичних дослідження – аналізи крові, КТ, МРТ, УЗД, допомагають виставити адекватний діагноз.

  Тактика лікування залежить від виявленої першопричини: при інфекційних патологіях обов’язково потрібно антибіотикотерапія, при наявності високих титрів вірусів у кров’яному руслі – сучасні антивірусні медикаменти, обов’язково рекомендується симптоматична терапія – антипіретики, спазмолітики, анальгетики, протиблювотні препарати, антидіарейні засоби.

  Завдання батьків – вчасно зауважити зміни в самопочутті дитини і доставити його на консультацію до фахівця. Якщо малюк поскаржився, що у нього болить голова, підвищилася температура, до того ж була однократна або багатократна блювота – причини можуть бути самі різні, затягувати з консультацією не варто.

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *