Причини, ознаки і лікування головного болю у дітей

Причини, ознаки і лікування головного болю у дітей
Причини, ознаки і лікування головного болю у дітей

Мігрень у дорослого? Поширена, звичайна річ. Однак, головні болі турбують не тільки дорослих, але часто зустрічаються навіть у маленьких дітей. Що це означає, і як можна запобігти мігрені та іншій головній болі у дитини? Які ліки можна дати, коли у дитини болить голова або, тим більше, що наближається напад мігрені? Які причини і ознаки гострого головного болю (у т. ч. мігрені) у дітей і, як можна максимально ефективно запобігти прояв цього захворювання у дитини? Давайте, розберемося.

Можливо, ви часто думаєте, що дитина імітує головні болі, щоб не йти в школу, але не поспішайте робити поспішні висновки, тому що у дітей, дійсно, може виникнути головний біль і мігрень.

Причини, чому у дітей виникає головний біль і мігрень, часто включають стрес, тривалі комп’ютерні ігри та години перегляду телевізора, так як більшість дітей проводять перед екраном або монітором більше 6 годин на день, що значно напружує очі і нервову систему дитини. Часто головний біль і мігрень у дитини виникає внаслідок вживання в їжу неправильних продуктів. Серед іншого, нерідко у дітей болить голова через генетичну схильності дитини до мігрені.

Мігрень у дітей – це не звичайні головні болі

Кожен під терміном мігрені уявляє собі жорстокі головні болі, але, насправді, ніхто не знає, що мова йде не просто про біль, а про біль з нападом мігрені, який окрім болю має багато інших симптомів, які включають нудоту і блювання, порушення зору, розлади мовлення, чутливість до світла, «зірки» в очах, дефекти поля зору або навіть свербіж шкіри. Іноді у дитини може виникнути запаморочення. У деяких дітей напади відбуваються майже щодня, особливо, після прийому їжі, оскільки може мати місце непереносимість деяких продуктів харчування. У таких випадках можна (швидше, необхідно) виключити такі продукти з раціону.

Що таке мігрень?

Що таке мігрень?
Що таке мігрень?

Мігрень є, свого роду, загальною назвою для сильних головних болів, яким характерний нападоподібний характер і які викликаються порушеннями кровотоку або запаленням судин головного мозку. Основною проблемою мігрені у дітей є те, що вона не може бути повністю вилікувана. Тому, якщо є підозра на те, що ваша дитина страждає від цієї хвороби, необхідно звернутися до фахівця, який може порадити різні методи лікування.

Як лікувати мігрень у дитини, яке знеболююче їй можна дати, коли болить голова?

Як лікувати мігрень у дитини
Як лікувати мігрень у дитини

Для лікування мігрені доступні гомеопатичні препарати. Проблема цих продуктів, однак, полягає в тому, що вони діють дуже конкретно і ефективні тільки у випадку, якщо встановлено той факт, що цей засіб дійсно допомагає. Якщо ви не довіряєте гомеопатії і віддаєте перевагу природному лікуванню, можна звернути увагу на те, що хороший терапевтичний ефект показує масло перцевої м’яти. Коли у дитини болить голова, втирайте його в шкіру лоба і скронь. Багато дітей після такої терапії засипають, після чого прокидаються без болю.

Також можна використовувати для лікування мігрені і магній, який довів свою ефективність в лікуванні різних головних болів. Якщо ваша дитина споживає дуже мало хліба, круп, фруктів чи горіхів, поговоріть зі своїм лікарем з приводу терапії магнієм, яка здатна полегшити напади.

Порада. Якщо ви хочете визначити причини нападів цефалгії у дитини, можна завести щоденник. Це, свого роду, календар болю. Протягом 4-6 тижнів записуйте в нього всі важливі особливості захворювання. Вони включають тривалість нападів, супутні симптоми, інтенсивність хворобливості, види продуктів, які дитина їла до нападу, які вона прийняла знеболюючі і які вони дали результат.

Домашні засоби для зняття головного болю – які з них можна дати дитині

Домашні засоби для зняття головного болю – які з них можна дати дитині
Домашні засоби для зняття головного болю – які з них можна дати дитині

Проти мігрені допомагає вологий і холодний компрес або поліетиленовий пакет з кубиками льоду, прикладений до передньої або задньої частини голови. Якщо ваш малюк страждає мігренню, забезпечте йому спокій, укладіть в тихій і дещо затемненій кімнаті. Не слід за всяку ціну дати йому їсти або пити, оскільки може з’явитися блювота, як супроводжуючий симптом мігрені.

Також доцільне застосування акупресури, в ідеалі, 3-5 разів на день.

Продукти харчування також є важливим компонентом терапії. Намагайтеся обмежити яйця, м’ясо та печінку риби, тобто, продукти з великою кількістю арахідонової кислоти.

Профілактика – ключовий фактор

Профілактика мігрені
Профілактика мігрені

Підтримуйте дитину у формі за допомогою регулярного спорту, так як спорт і рух зміцнюють судини і нерви. Кращими є такі види спорту, як їзда на велосипеді, плавання або швидка ходьба. Не піддавайте дитину зайвому тиску і напруженню. Крім того, купіть дитячий шампунь і мило без запаху тому, що велика кількість ароматів може викликати головні болі.

Що ще необхідно знати про мігрені? Що викликає захворювання?

Причини мігрені
Причини мігрені

Мігрень характеризується нападоподібним болем, який може супроводжуватися іншими неприємними супутніми симптомами. До них відносяться:

 • Інтенсивна нудота і блювота.
 • Світлобоязнь.
 • Підвищена чутливість до шуму.

У маленьких дітей симптомом мігрені можуть бути і болі в животі, пов’язані з втратою апетиту. Сучасна медицина досі не знає всіх причин захворювання. Найбільш відомі тригери включають, зокрема, такі:

 • Стрес.
 • Гормональні зміни (мається на увазі зв’язок між мігренню і менструацією у дівчаток-підлітків).
 • Зміни атмосферного тиску.
 • Порушення режиму сну.
 • Виснажливі фізичні навантаження.
 • Неправильні звички харчування.

Як допомогти малюкові? Коли можна дати ліки вдома, а коли слід звернутися до лікаря?

Дуже важливо вкласти малюка в темному приміщенні, ізольованому від шуму, і полегшити симптоми холодним компресом на лоб. Можна у відповідних дозах дати доступні анальгетики (наприклад, Парацетамол або Ібупрофен). Цього буде достатньо при більш м’якому нападі. При більш важких проявах захворювання призначаються спеціальні ліки. Якщо напади – часті або тривалі, необхідно відвідати спеціаліста (невролога), який професійно обстежує його і зможе забезпечити відповідне лікування.

У найменших дітей важко діагностувати біль. Якими симптомами можуть керуватися батьки для визначення мігрені у малюка?

Симптоми мігрені
Симптоми мігрені

Мігрень турбує, переважно, дітей середнього чи старшого шкільного віку, дуже рідко зустрічається у немовлят і дітей дошкільного віку. У цей період розвитку до захворювання більш схильні хлопчики, у підлітковому віці хвороба частіше зустрічається у дівчаток. Цефалгія характерна інтенсивністю від помірної до високої, паралізує нормальну діяльність дитини, вона стає похмурою, плаксивою, гіперактивною, відмовляється від їжі. Зокрема, у разі молодшого віку, полегшення настає після відносно сильної блювоти або в тому випадку, якщо маленькому пацієнту вдається заснути.

Зі старшими дітьми (як правило, після 5-річного віку) вже можна краще співпрацювати. Як це зробити? Необхідно пояснити їм, що може викликати мігрень. Якщо він буде дотримуватися певних правил та обмежень, проявів цього неприємного захворювання можна запобігти.

Які продукти можуть викликати напад?

Які продукти викликають мігрень
Які продукти викликають мігрень

Насамперед, мігрень може викликати нерегулярне харчування, особливо, пропуск сніданку, що є розповсюдженим явищем серед підлітків. Харчові тригери включають:

 • Шоколад і какао.
 • Цитрусові.
 • Продукти, що містять глутамат.
 • Сухофрукти.
 • Червоне вино.
 • Зрілі сири.
 • Горіхи.
 • Помідори.

Як довго, зазвичай, тривають напади мігрені? Підходять альтернативні методи лікування: трави, акупунктура і т. д.?

Тривалість нападів мігрені
Тривалість нападів мігрені

У маленьких пацієнтів, зазвичай, тривалість нападів обчислюється годинами, на відміну від дорослих, коли вони можуть зайняти до 3 днів.

Деякі трави, наприклад, перцева м’ята або імбир можуть допомогти зменшити відчуття нудоти. При профілактиці мігрені може допомогти ароматерапія, наприклад, масаж скронь з лавандовим маслом, гомеопатичні засоби (з рук досвідченого гомеопата!). Звичайно, не варто забувати і про психотерапію, зокрема, у разі присутності занепокоєння у чутливих осіб.

Чи правда, що мігрень більше зачіпає обдарованих і амбітних особистостей, а також психічно неврівноважених, або тих, чиї родини, в даний час, проходить через кризу? Зв’язок між рівнем інтелекту і виникнення мігрені не доведений. Однак, захворювання, дійсно, більш поширене серед тривожних осіб. Типовим є напад відразу після конфлікту з батьками або друзями, або ж після інших стресових ситуацій.

Для маленьких пацієнтів з мігренню є надзвичайно важливим мистецтво релаксації. Як йому навчитися? Важливо виключити фактори ризику, про які було згадано вище, вести здоровий спосіб життя з регулярним харчуванням, достатньою кількістю сну і фізичних вправ, перебуванням на свіжому повітрі. Значно допомагає обмеження надмірного перегляду телевізора і комп’ютерних ігор.

Якою мірою мігрень є спадковим захворюванням?

Иігрень це спадкове захворювання?
Иігрень це спадкове захворювання?

Чималу роль має спадковість. Якщо захворюванням страждає 1 з батьків або близьких родичів, вважається, що принаймні 1 напад мігрені може віжчути в житті і їхній нащадок.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *