Причини появи головного болю в потилиці

Причины появления головной боли в затылке

Головні болі різної локалізації досить часте явище серед населення. Спровокувати її розвиток можуть різні фактори. У сучасному світі все більше негативних чинників з боку зовнішнього середовища і діяльності людини збільшують кількість людей, які страждають від головного болю.

Головні болі в потилиці не так часто зустрічаються, але саме їх розвиток приносить більше дискомфорту в порівнянні з іншою локалізацією.

Болючість в потиличній області розрізняється за характером – тупий, ниючий, різка, імпульсивна, стягуюча, иррадиирущая в різні області голови. На жаль створити єдину шкалу відображає вираженість цього больового синдрому не виходить, тому що кожна людина індивідуальна і при описывании він суб’єктивний до оцінки її інтенсивності.

Достовірно підтверджено, що головний біль у потилиці – це наслідок хвороб, і для усунення або запобігання розвитку необхідно з’ясувати причину. Тільки потім можна дійсно ефективно впоратися з цим станом.

Зміст

  • 1 Причини
  • 2 Діагностика
  • 3 Лікування

Причини

Причины появления головной боли в затылке

Причини головного болю в потилиці досить різноманітні. Життя сучасної людини часто супроводжується великою кількістю стресових ситуацій, що негативно впливають на психіку, в результаті відбувається звуження кровоносних судин в області шийного відділу хребетного стовпа. З’явилося порушення кровотоку в потиличній області провокує появу болю, яка на початковому етапі розвитку легка і приходить на короткий проміжок часу. Але в подальшому вона може посилюватися.

Травма черепа та шиї часто протікає з формуванням різних за розмірами гематом, порушувати цілісність тканин головного і спинного мозку, порушувати будова шийного відділу хребетного стовпа. Це створює сприятливі умови для утиску нервових волокон, кровоносних судин і порушення відтоку ліквору. Що зумовлює підвищення тиску в порожнині черепа, з-за чого з’являється головний біль у потилиці.

На розвиток болі в потиличній області впливають різкі скачки показників артеріального тиску. Коливання у бік підвищення або пониження можуть спровокувати біль давить або розпираючого характеру, запаморочення і шум у вухах. Рідко відзначається негативний вплив болю на орган зору – приходять нетривалі порушення зору, миготіння мушок перед очима при концентрації погляду.

Тривале вимушене положення з трохи опущеною головою кпереди обумовлює розвиток перенапруження м’язів шийної області і сухожиль черепа, і у підсумку можливо поява давить біль в потиличній області, яка може поширюватися в інші ділянки голови. До провокуючих факторів можна віднести постійну роботу за комп’ютером. Ділянки з вираженою хворобливістю ущільнюються, відзначається посилення при дотику до них.

Наявність шийного остеохондрозу може призводити до болю в потиличній області. При цьому деструктивно-дегенеративному захворюванні поступово звужується відстань між хребцями, що призводить до здавлення нервових волокон і кровоносних судин. Це й обумовлює появу болю в будь-якій області голови, в тому числі і потиличної. А ведення малорухливого способу життя, робота в умовах тривалого вимушеного положення тіла, наприклад, водії, офісні працівники та інші тільки погіршують перебіг остеохондрозу. На тлі відсутності ефективного лікування основного захворювання відзначається посилення головного болю і болю в області шиї, який посилюється при здійсненні рухів.

Патологія тканин заповнюють міжхребцевий простір, що характеризується втратою їх еластичності і просочує солями, що в підсумку приводить до збільшення їх щільності, яка нагадує кісткову – шийний спондильоз. При цьому також наголошується здавлювання нервів, після чого розвивається головний біль у потилиці. Малорухливість і навантаження на хребет призводить її посилення.

Миогеллез супроводжується ущільненням м’язів шиї і появою болю в потилиці.

Гостра і сильна болючість, що віддають у потилицю, вуха, шию, нижню щелепу спостерігається при невралгії потиличного нерва. При такій патології ранні діагностика і лікування дозволяють запобігти швидке прогресування болю, що є характерною особливістю для невралгії потиличного нерва.

Спровокувати біль у потилиці також можуть шийна мігрень, патологічні зміни у вестибулярному апараті, субарахноїдальний крововилив, менінгіт, прогресуючий перебіг синуситу, пухлиноподібні новоутворення в тканинах головного мозку, артеріальна гіпертензія та інші.

Діагностика

Причины появления головной боли в затылке

Поява головного болю в потилиці служить приводом відвідування лікаря. Це дійсно важливо, тому що причин, які призводять до її появи багато і обов’язково проведення комплексного обстеження хворого. Тільки лікар може розібратися, чому з’явилися головні болі в потилиці, адже без усунення причини проведене лікування не буде ефективно.

Лікування

Причины появления головной боли в затылке

Тільки комплексне лікування буде ефективно. Не рекомендується проведення самолікування із-за ризику розвитку загрозливих для життя хворого ускладнень, тому що лікування, захворювань обумовлюють больовий синдром в потиличній області, повинно проводитися лікарями.

Медикаментозне лікування може проводитися системними глюкокорикостероидами, нестероїдними протизапальними засобами, міорелаксантами, судинними засобами, знеболювальними препаратами, мазями, антидепресантами, антиконвульсантами і іншими.

При прогресуючому перебігу основного захворювання хворим рекомендується додаткове фіксування шиї комірами, це зменшує навантаження на нього і вираженість больового синдрому.

При виявленні серйозної патології судин і внутрішніх органів проводиться оперативне лікування.

Масаж може проводитися при шийному остеохондрозі в період відсутності гострого запального процесу, невралгії потиличного нерва, миогеллозе, болях, спровокованих професійною діяльністю хворого. Ця процедура заборонена хворим з підвищеним артеріальним тиском. Якщо процедура проводиться професіоналом, то полегшення відчувається вже після декількох сеансів. Можливе проведення точкового масажу, рефлексотерапії, голковколювання.

Фізіотерапевтичне лікування: магнітотерапія, карбокситерапія, електрофорез, лазеротерапія та інші. Найбільш ефективні при шийному остеохондрозі, професійних болях, миогеллозе, підвищеному внутрішньочерепному тиску, спондильоз, судинних болях, невралгії потиличного нерва. Процедури призначаються лікарем на підставі даних проведеного додаткового обстеження хворого.

Лікувальна фізична культура має мало протипоказань, тому що є величезна кількість вправ, які можна виконувати при будь-якому захворюванні. Комплекс вправ підбирає лікар разом зі спеціалістом з ЛФК. Перші кілька занять необхідно провести разом з інструктором, щоб він докладно пояснив і показав, як правильно виконувати підібрані вправи, потім їх можна виконувати самостійно вдома. Якщо при виконанні деяких вправ відзначається поява болю або її посилення, то воно забирається і підбирається інше, яке не провокує появу дискомфорту. Для досягнення доброго ефекту їх необхідно виконувати регулярно.

Є вправи, які можна виконувати вранці навіть встаючи з ліжка. Також варто поцікавитися у лікаря, які вправи можна виконувати, не залишаючи робочого місця, якщо людина довго перебуває в одній позі на роботі. Для їх виконання потрібно 5 хвилин, але при цьому зменшиться кількість уживаних знеболюючих засобів і покращиться загальний стан.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *