Психосоматика: головний біль та інші захворювання

Зміст

 • 1 Психосоматика – прояв душі через тіло
 • 2 Психогенні захворювання
 • 3 Головний біль, мігрень – психосоматична зв’язок

Психосоматика – прояв душі через тіло

Психосоматика: головная боль и другие заболевания

«Немає здорової душі у хворому тілі, як немає хворої душі в здоровому тілі»

Під терміном «психосоматика» часто лікарі і необізнані люди представляють різні психогенні розлади. Люди стурбовані таким визначенням, т. к. їх збиває з пантелику слово, вони думають, що з ними не все в порядку з психологічної точки зору.

Психосоматика тісно пов’язана з забобонами навіть у свідомості багатьох лікарів, які іноді називають пацієнтів, у яких не знаходять ніяких чисто фізичних або біохімічних порушень, невротичними симулянтами. Однак, це не означає, що людина свої проблеми (такі, як головний біль та інші захворювання) вигадує. Це навіть не означає, що людина повинна мати видимі проблеми в шлюбі, на роботі або в контакті з іншими людьми. Проблемою може бути сам хворий, тобто, як він реагує, як здатний справлятися з різними обставинами і т. п..

У людини, власне, ніколи не болить виключно душа або тіло. Завжди захворює ціла біо-психо-соціальна одиниця. Для того, щоб не була діагностована і лечима тільки душа без тіла або тіло без душі, але цілий чоловік, необхідна медична наука, що вивчає людину в цілому, яка його і хвороба сприймає і поважає в реальній складності. Цією наукою є саме психосоматика, яка досліджує відносини і взаємну взаємодія психіки (ментальний аспект) і соми (тілесний аспект). Простіше кажучи, це пояснюється так, що людина реагує на все цілісно, тобто розумово і фізично. Проблеми, з якими не може впоратися голова, тіло часто вирішує хворобою (соматизацией). Соматизація, є, в деякому розумінні, захистом психіки. Метою психосоматичного лікування є визначення джерела проблем і відновлення природного внутрішнього балансу, тобто здоров’я.

Психосоматичне лікування у деяких європейських країнах (наприклад, у Німеччині та Австрії) є частиною охорони здоров’я, покритої страховими компаніями, яка інтегрує наукові знання класичної західної медицини з принципами сучасних психотерапевтичних підходів. У вузькому сенсі психосоматика, як і раніше, розглядається, як проблематика обмеженого роду захворювань, при яких дискомфорт тіла, зміни та розлади функціонування передбачаються психічним станом.

Психогенні захворювання

Психосоматика: головная боль и другие заболевания

Психогенні захворювання, в основному, включають:

 • Хронічні болю (головний біль, болі в животі, спині, суглобах…).
 • Хронічна втома.
 • Зниження імунітету.
 • Гінекологічні проблеми.
 • Проблеми зі шкірою.
 • Серцево-судинні захворювання.
 • Втрата апетиту або надмірний апетит.
 • Розлади травлення.
 • Алергія та астма.
 • Інші проблеми зі здоров’ям, які зберігаються або мають рецидивний характер.
 • З точки зору психосоматики всі захворювання – психогенні – не існує хвороби без психологічних причин. Але це правило також застосовується з точністю до навпаки: фізична захворювання вражає психологічні функції.

  Психологічні фактори чинять вплив на все органічні процеси в організмі через нервову та ендокринну систему. Тим не менш, відносне вплив психологічних факторів відрізняється при різних захворюваннях. Таким чином, конфлікти, які активізуються повторюваними ситуаціями в житті людини, можуть викликати захворювання. Це, однак, відбувається тільки в тих випадках, коли у людини існує більш висока ступінь уразливості або у конкретного органу до недуги тіла є відповідна конституційна основа.

  З цієї причини, психосоматика розглядає хвороба не тільки, як порушення структури або функцій тіла, але і шукає зв’язок захворювання з психологічними, соціальними і духовними аспектами життя конкретної людини. Тому, часто ця наука в змозі допомогти там, де традиційна терапія, спрямована тільки на усунення симптомів, зазнає невдачі.

  Психосоматика є досить різноманітним узагальненням різних теоретичних концепцій, які мають загальний біо-психо-соціальний погляд на здоров’я. В залежності від того, які терапевтичні методи воліє лікар, визначаються і пропоновані методи лікування. Деякі центри зосереджені тільки на традиційній психотерапії (психотерапевтична співбесіда), інші поєднують психотерапію з іншими методами лікування, як правило, з фізіотерапією, акупунктурою, остеопатией, гомеопатією, фармакотерапії і т. п.

  Головний біль, мігрень – психосоматична зв’язок

  Психосоматика: головная боль и другие заболевания

  Повідомляється, що більш, ніж в 90% випадків головний біль має психогенну основу, тобто, важливу роль відіграє людське сприйняття, поведінку і взаємозв’язок людей.

  Найбільш поширені тригерами, що викликають головні болі, є події, як правило, пов’язані з близькими людьми (сім’я, партнер – чоловік/дружина), сучасні вимоги до незалежності, сильні емоційні переживання і розслаблюючі ситуації (як правило, вихідні, відпустка). Люди з мігрені часто характерні орієнтованістю на кінцевий результат і перфекціонізмом. Частим стилем поведінки у них є придушення небажаної емоції, таких, як гнів. Зовні, однак, вони виглядають абсолютно спокійними і неконфликтными людьми.

  Якщо вас турбують головні болі, перед тим, як вибрати певний метод лікування, доцільно спочатку провести обстеження, спрямовані на виключення серйозних захворювань (наприклад, пухлини головного мозку).

  Знеболюючі засоби не забезпечують стійкого полегшення і пов’язані з ризиком звикання. Природні засоби, як правило, найчастіше не мають побічних ефектів, але приносять лише тимчасове полегшення. Для тривалого вирішення проблеми, в першу чергу, необхідно визначити типовий стартер. Усвідомлення психосоціальних ефектів в рамках 1-2 психосоматичних консультацій можуть допомогти деяким людям, оскільки згодом вони самі можуть в своєму житті забезпечити необхідні зміни; іншим необхідне більш тісне співробітництво в індивідуальної, парної або сімейної терапії, що допомагає розкрити соціально-психологічні контексти і внести необхідні зміни.

  Викладена зв’язок між соціально-психологічними проблемами людини і його фізичними недугами (зокрема, такими, як головний біль і ін) ніколи не є настільки щільною, щоб можна було в хвороби автоматично звинувачувати особисті і реляційні фактори. Тому необхідно оцінити фізичний, психологічний і соціальний контекст кожної людини.

  Не тільки в психосоматику сьогодні часто використовується в поєднанні з проблемами зі здоров’ям слово «стрес». Що, однак, цей термін під собою має на увазі? Зазвичай, слово «стрес» означає напругу, що перевищує здібності людини, спрямоване на адаптацію до вимог навколишнього середовища. Ці здібності окремо дуже різні. Те, що ми називаємо сьогодні стресом сучасності, може бути описано, як результат величезних змін способу життя, які відбуваються швидше, ніж здатність людства до адаптації. З медичної точки зору, стрес є автоматичною реакцією організму на загрозливі подразники, що проходить в гіпоталамо-гіпофізарній системі – наднирниках. Сам стрес є, в деякій мірі корисним, оскільки він змушує людину рости і шукати нові можливості. Його недоліком для сучасної людини, однак, є те, що він відбувається у відповідь на сигнали від психосоціального сектора. Це, звичайно, не небезпечно для життя, але навіть в цьому випадку, в організмі відбувається цілий каскад процесів, що ставлять під загрозу життя.

  Початкова фаза стресової реакції призначена для створення оптимальних умов для боротьби або втечі. Вона проявляється, перш за все, збільшенням м’язової напруги, підвищенням кровопостачання м’язів, збільшенням частоти серцевих скорочень і іншими явищами, що одночасно відбуваються в тілі. Внаслідок цього виникає м’язова, головний, суглобова та інші болі.

  Для багатьох людей є складною впевненість у тому, що лише усвідомлення того, що вони пережили, може викликати на біологічному рівні фундаментальні зміни в організмі, які згодом допоможуть з відновленням та рятуванням від довгострокової болю.

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *